Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli kolejny sezon na pelecie . 

Ja też już przygotowany pellet jest palnik wysmarowany z nową rurą wewnętrzną , choć jak rozebrałem to okazało się że jeszcze sezon przynajmniej by wytrzymała co ciekawe to od strony podajnika jest gruba a czym bliżej wylotu cieńsza tak jak by po stożku się zużyła .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tak samo, przód o 1/3 cieńszy niż tył. Ale jeszcze pociągnie ten sezon na pewno. Przeszlifowalem delikatnie wżery od strony wylotu płomienia. Po smarowaniu chodzi jak zegareczek. Mam nadzieję, że kocioł też wytrzyma, bo wyprodukowany w 2008, ale paliłem od góry, a teraz pelet szósty sezon. Niby nic się nie dzieje, ale już myślałem, że zmienię w tym roku...
Trochę mnie martwi, że nie dałem rady wyciągnąć tej rury wewnętrznej. Na tym filmiku z YouTube gość wyciąga ją jednym palcem. U mnie nawet do połowy nie wyszła i halt. Jak przyjdzie co do czego, to będzie lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszła bez trudu  , nową jak wkładałem to bardziej luźno wchodziła tak jak by była mniejszej średnicy , być może z wiekiem nieco pęcznieje od temperatur .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem spróbować zamrozić ta środkową za pomocą gaśnicy No nic, w razie czego będę się męczył. Ta paleniskowa to pewnie teraz ze 400 PLNów?
PS. Ten mój egzemplarz to chyba jakiś eksperymentalny.
Najpierw po tygodniu łożyska zaczęły hałasować, potem podajnik 2 zaczął przeciekać i hałasować. Nie miał nawet nalepki kontroli jakości. Obudowa też nierówno wygięta. Teraz ta rura nie chce wyjść.
Ale 20 ton peletu przepalił

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Szukałem trochę na forum i nie znalazłem interesującej mnie informacji (nie wykluczam, że mogłem źle szukać), a to chyba będzie najlepszy wątek na nie. W temacie Piec do domu piętrowego 110m z lat 70-tych zadawałem pytania dot. wyboru pieca, różne czynniki zdecydowały, że zainstalowano taki a nie inny piec, ale do rzeczy.

Piecem steruje ecoMAX920P1-K STB (w piecu palnik obrotowy kipi).

Uruchomiłem piec i zacząłem się bawić harmonogramami poprzez ecoNet (na miejscu bywam czasami w weekendy), ale są one dla mnie tak nieintuicyjne, że potrzebuję Waszej pomocy. Do wyboru są (jak na załączonym obrazku):

  • Kocioł
  • CWU
  • Cyrkulacja
  • Praca na czas
  • Mieszacz1
  • ecoSTER1

 

2021-09-07 Harmonogram.jpg

Podstawowe pytanie - jaki jest priorytet tych harmonogramów, czyli który jest najważniejszy i warunkujący pracę innych.

Po rozmowie z serwisantem dowiedziałem się, że ustawienia ecoSTER1 (panel pokojowy ester x80) powinny odpowiadać tym na sterowniku i one powinny być najważniejsze, ale praktyka nie do końca zdaje się to potwierdzać.

Czy mógłby ktoś z Was napisać, lub wskazać miejsce gdzie mógłbym o tym poczytać, jak je konfigurować - najlepiej jak 'krowie na rowie', bo dla mnie (administratora systemów IT, baz danych i po trosze programisty) są zupełnie nieintuicyjne.

Taki mój feler, że lubię dokładnie wiedzieć co i jak działa, dlatego zacząłem rozgryzać temat.

Przy okazji, czy moglibyście zerknąć do cytowanego wątku, bo tam przedstawiłem instalację i jej ustawienia i byłbym wdzięczny, gdyby jakiś fachowiec zerknął na to okiem i pokazał, gdzie należałoby coś poprawić...

Edytowane przez Statom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to wszystkie te harmonogramy są opisane w instrukcji sterownika , trzeba tylko na spokojnie i ze zrozumieniem poczytać . 

wszystkich harmonogramów na raz nie będziesz używał ,bo się nie da, jak praca na czas to nie praca od termostatu pokojowego  

Kocioł to obniżenie temperatury zadanej kotła w określonym czasie o wybraną wartość np o 5st, przy mieszaczu zupełnie nie potrzebne .

CWU to obniżenie temperatury o wybraną wartośc np ustawiasz że w tych i tych godzinach chcesz mieć ciepłą wodę o temperaturze 50 st a w pozostałym 35 st np w nocy bo ci nie potrzebna i kocioł nie odpali się bez potrzeby by dogrzać cwu .

Co do termostatu pokojowego to musisz wybrać w sterowniku kotła wybór termostatu T1 i w termostacie pokojowym T1 jeśli posiadasz drugi termostat i chcesz by od niego kocioł się odpalał to wybierasz w sterowniku kotła wybór termostatu T2 i w termostacie pokojowym Też T2 .

Praca na czas to praca kotła w określonym przez Ciebie czasie od do , wtedy kocioł pracuje na sztywno pilnując temperatury zadanej kotła i nie wyłączy się nie obchodzi go termostat pokojowy i że chata dogrzana .

Harmonogram Cyrkulacji Cwu to praca pompy cyrkulacyjnej , kilka postów wcześniej Kolega @czarny21 to ogarniał .

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie skierowano, do instrukcji modułu ecoNET, a tam jest jedynie przykład z obniżeniem...

Po doczytaniu w kilku miejscach doszedłem do tego, że wszystkie harmonogramy, gdzie jest pole z obniżeniem, dotyczy jedynie obniżenia w określonych godzinach parametrów danego obwodu, a nie jego pracy lub wyłączenia - co chyba potwierdziłeś właśnie.

W takim razie jak ustawić to, by piec mógł pracować jedynie w określonych godzinach i tylko wtedy, gdy temperatura jest za niska (czy to w pomieszczeniu z panelem, którego termostat jest wykorzystywany, czy CWU)?

Jeśli temp. będzie odpowiednia, to ma jedynie czuwać i monitorować ją i jeśli się obniży to załączyć dany obwód. To pewnie będzie ostatnia z opcji do wyboru, czyli w moim wypadku ecoSTER T1 (czyli termostat modułu pokojowego, który wg zapewnień serwisanta powinien mieć identyczną konfigurację z tą zapisaną w regulatorze/sterowniku)?

Czyli posiadając kilka modułów, zawsze wybieramy jeden, który reguluje nam pracę kotła?

Nie ma możliwości ustawienia jakiejś bardziej skomplikowanej zależności pracy pieca od temperatur na kilku modułach (operacje logiczne OR i AND)?

Edytowane przez Statom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2021 o 20:20, szumik83 napisał:

I cyk, pellecik na ten sezon zakupiony:) 2500kg.IMG_20210907_183711.thumb.jpg.a2378279501f64fd7878abe8082d9611.jpgIMG_20210907_183707.thumb.jpg.649ddad8f5c4bedf603fdeb52b666df4.jpgPozdrawiam

Też zakupiłem 3 palety Lavy ale to niestety tylko do świąt starczy 🙂 cena prawie nie wzrosła bo 940zł za paletę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czarny21 napisał:

Też zakupiłem 3 palety Lavy ale to niestety tylko do świąt starczy 🙂 cena prawie nie wzrosła bo 940zł za paletę.

ja zakupiłem u lokalnego producenta po 850zł a jeszcze miesiąc temu mogłem go kupić po 750 ale jakoś zeszło 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Statom napisał:

Mnie skierowano, do instrukcji modułu ecoNET, a tam jest jedynie przykład z obniżeniem...

Po doczytaniu w kilku miejscach doszedłem do tego, że wszystkie harmonogramy, gdzie jest pole z obniżeniem, dotyczy jedynie obniżenia w określonych godzinach parametrów danego obwodu, a nie jego pracy lub wyłączenia - co chyba potwierdziłeś właśnie.

Oprócz pracy na czas .

W takim razie jak ustawić to, by piec mógł pracować jedynie w określonych godzinach i tylko wtedy, gdy temperatura jest za niska (czy to w pomieszczeniu z panelem, którego termostat jest wykorzystywany, czy CWU)?

Za pomocą termostatu pokojowego ,ustawiasz temperaturę pokojową dzienną powiedzmy 22 st z histerezą jaka ci tam pasuje , jeśli chcesz obniżyć temperaturę w domu np na noc to ustawiasz w harmonogramie panela pokojowego temperaturę nocną taką i taką i on będzie czuwał nad utrzymaniem temperatury w domu . do tego wybierasz w sterowniku kotła co chcesz żeby się zadziało po osiągnięciu temperatury w domu i masz tam 3 opcje .Po dogrzaniu pomieszczenia palnik się wygasza i jest postój pompa pracuje do puki kocioł nie ostygnie .sygnałem do odpalenia jest spadek temperatury w pomieszczeniu , lub potrzeba dogrzania Cwu przy tej opcji palnik może się wygasić zanim kocioł osiągnie temperature zadaną bo np wcześniej została osiągnięta temperatura w pomieszczeniu lub CwU została dogrzana .

Druga opcja ,wyłączają się pompy obiegowe ,wtedy palnik  pilnuje temperatury zadanej kotła ,czyli wygasi się jak osiągnie tą zadaną a odpali jak spadnie na nim temperatura o histerezę kotła . 

Trzecia opcja to po dogrzaniu pomieszczenia zostaje wygaszony palnik i pompa stop .

Jeśli temp. będzie odpowiednia, to ma jedynie czuwać i monitorować ją i jeśli się obniży to załączyć dany obwód. To pewnie będzie ostatnia z opcji do wyboru, czyli w moim wypadku ecoSTER T1 (czyli termostat modułu pokojowego, który wg zapewnień serwisanta powinien mieć identyczną konfigurację z tą zapisaną w regulatorze/sterowniku)?

Czyli posiadając kilka modułów, zawsze wybieramy jeden, który reguluje nam pracę kotła?

Nie ma możliwości ustawienia jakiejś bardziej skomplikowanej zależności pracy pieca od temperatur na kilku modułach (operacje logiczne OR i AND)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Nowy Kipi hula u mnie od poniedziałku w nowiutkim Camino, ale na razie grzeje tylko CWU - wiadomo - lato. Za Chiny ludowe nie mogę znaleźć w sterowniku kotła (ecomax 362.P1) podglądu ilości rozpaleń a wiem, że jest, bo serwisant pokazywał, ale jakoś umknęło. Wertuję wszystkie zakładki- ni ma! Wiecie jak tam trafić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisowych , lub menu informacje powinno być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanie o ustawienia mieszacza.Dokładnie o zakres proporcjonalności i stałą czasu całkowania.Za co one odpowiadają? Czy idzie zrobić tak aby po zadaniu temp np 43 siłownik wolniej się otwierał na starcie? Teraz po odpaleniu na tych ustawieniach siłownik otwiera się szybko na 100% i wolno się zamyka.Dochodzi do przeregulowania temp zadanej np 43 na grzejniki do około 50stopni przy nie czułości 0.5stopnia.Wpisane mam jak na zdjeciu sterownik ecomax860 kocioł na pellet 20kw. Pozdrawiam

Screenshot_2021-09-19-08-32-19-750_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-09-19-08-32-13-990_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, z tym że mój siłownik Afriso ma czas otwarcia 120s. Na początku otwiera się na 60% i zamyka się cyklicznie, aż osiągnie zadaną temperaturę. Tymi parametrami możesz zwolnić lub przyspieszyć jego ruchy, ale niestety i tak będzie oscylował. Kiedyś była tu dyskusja na ten temat.

Właściwie to dziwne, że zawór nie otwiera się proporcjonalnie, tylko tak "lata" tammi z powrotem.

Aha, przymknięcie zaworu mam na 20%.

Tutaj trochę moich doświadczeń z zaworem 4D.
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/blog-post.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje mam na robionym sprzęgle ok 7l dwa obiegi parter zawory 3d z siłownikiem i analogicznie poddasze.CWU wpięte przed sprzęgłem.Do tego zawór atv 55stopni z pompą na powrocie. Sytuacja jaką opisuje ma miejsce podczas startu.Wydaje Mi się ze zawór powinen się wolniej otwierać przy starcie a nie od razu na 100% a szybciej reagować na wzrastającą temp za mieszaczem.Skoro mam ustawione 43na grzejniki to powinnien duzo szybciej zamykać zawór i nie pozwolić na dojście do temp 50.W takim razie którym parametrem operować? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to występuje podczas startu i wraz z nagrzewaniem się wody w instalacji te wahania się zmniejszają. Jaki masz zawór i siłownik, jakiej firmy?
Ja spowolniłem te wahnięcia parametrami 1/100, ale otwarcie max i tak pozostało na 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór i siłownik firmy afriso.Silownik chyba arm 343 a zawor arv384.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to sprawdź na etykiecie na siłowniku te czasy otwarcia. Ja mam 343 i mam 120s a u Ciebie jest 60s w sterowniku. No chyba, że coś zmienili. Zaraz zrobię fotkę mojego.

IMG_20210919_095715943_HDR~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dlaczego kocioł nie odpala się mimo spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej  zadanej w termostacie pokojowym? Termostat z kotłem łączy się. Tryb pracy ustawiony na "komfortowy", więc chyba powinien odpalić od zadanej temp.? Jest tam jakaś histereza od której kocioł startuje? Temperatura na kotle około 60 stopni, powinien chociaż pompę CO włączyć. W tej chwili kocioł pracuje, ale nie "puszcza" wody na grzejniki, chociaż temp. zadaną ma 21.5 stopnia a w pokoju jest 21. Po co zatem się odpala? Temp. załączenia pompy ustawiona jest na 40 stopni, nie mogę jej zmienić, tylko podejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zmieniłeś na tryb Zima? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasio podaj swoje ustawienia  w sterowniku i jaki sterownik masz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest "zima"! Kocioł wlaśnie ogrzał sam siebie i się wyłączył nie puszczając wody na grzejniki. Podniosłem nawet temp. w termostacie i nic!

Sterownik ecomax 362P1-c a pokojowy to ester x40. Ustawienia mam takie jakie serwisant ustawił, raczej nic nie popsułem, nie zmieniałem żadnych parametrów. Podniosłem właśnie w termostacie temp. do 25 stopni (w pokoju jest 21.2) i ruszył pompą, i się odpalił! Nie za duża ta róznica, aby zastartował?

Tyle tych ustawień... Które podać?

Edytowane przez jasio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasio a jak masz ustawienie z grzaniem cwu może masz piorytet  na cwu i może jak sterownik widzi że masz dobrą temperaturę w domu to nie puszcza na grzejniki nie wiem jak to jest bo mam tą funkcję wyłączoną więc nie mam jak tego sprawdzić

@jasio  zobacz histerezę w panelu pokojowym jaką masz jak masz histerezę  1 stop. cel. to ci nie włączy grzania na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.