Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Tam masz jeszcze harmonogram  dla cwu też bardzo użyteczny . Osobiście nie jestem zwolennikiem pracy palnika na małych mocach .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie. Ktoś kiedyś napisał, że moc minimalna palnika = 30% jego mocy nominalnej. Czyli dla 5-20 ok. 6-7 kW. Moce niższe są conajmniej dyskusyjne. A jak przy tych temperaturach zewnętrznych ok. +10' potrzebujemy ok. 3-4 kW, to co? Albo piroliza albo taktowanie kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwi, którzy mają bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor albo przynajmniej sprzęgło hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest mój spaprany projekt:

 

Tej zimy muszę się jeszcze przemęczyć a po Nowym Roku chcę rozbudować kotłownię i wstawić choć niewielki bufor. Na pewno ustabilizuje pracę i każdy obieg będzie mógł pracować niezależnie. A teraz jak w kołchozie, dwa różne domy ale jedna temperatura. Jak w jednym za gorąco to w drugim za zimno, albo ukrop w obu. Ech. Życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor, bufor... :) Też mam taki plan ale założę osobny wątek bo mam zamiar połączyć do niego całkiem pokaźną instalację PV.

17 minut temu, papen76 napisał:

Słusznie. Ktoś kiedyś napisał, że moc minimalna palnika = 30% jego mocy nominalnej. Czyli dla 5-20 ok. 6-7 kW. Moce niższe są conajmniej dyskusyjne. A jak przy tych temperaturach zewnętrznych ok. +10' potrzebujemy ok. 3-4 kW, to co? Albo piroliza albo taktowanie kotła...

Lambda mocno pomaga w w paleniu na małych mocach. Oczywiście pewnego progu nie da się przejść bo złoże będzie przetlenowane. Przy palniku 6-26 na 4kW pewnie bym zszedł. A palnik 5-16  pewnie dałby radę myślę jeszcze niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wróbel75 napisał:

Wiesz, ja mam w ogóle skopaną całą instalację która dopiero na wiosnę (mam nadzieję) poprawię. Teraz staram się poznać palnik nie rujnując się przy tym. :-)  CWU na razie mam wpiętą w cały obieg i otwiera ją elektrozawór.

Skoro tak to masz tak jak ja cwu otwiera mi elektrozawór ,więc napisze jak wygląda  u mnie grzanie  na dzień dzisiejszy , kocioł odpala o wybranej godzinie pracuje z mocą maksymalną 18 kw dochodzi do  zadanej 76 st wpada w nadzór na 5 min w celu spokojnego wypalenia  sporej ilości żaru  poczym się  wygasza  pompa pracuję dogrzewając dalej cwu  do 50 st  pompa się wyłącza , palnik czeka w gotowości do następnego przedziału czasowego . czas pracy palnika  to godzina łącznie z rozpaleniem  histereza kotła 25 st po to aby palnik nie odpalił się drugi raz w tym samym przedziale czasowym , nadzór to 2 kw . Oczywiście będzie zimniej to będzie inaczej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dragster Problem z 5-16 jest taki, że nie bardzo lata na gorszym pellecie. Taka była sugestia serwisu przed zakupem... No i kwestia odbioru mocy przez wymiennik. Teoretycznie da się palić na 3 kW, ale u mnie to nie zadziałało w mialowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ecoLambdą i na dobrym pellecie pewnie by się dało. Wtedy można czyszczenie jeszcze ograniczyć  by złoża nie rozwalało za często. Jedyny problem to taki czy wentylator zejdzie tak nisko.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kordjano napisał:

Możesz sobie ustawić temperaturę załanczania pompy np  50 st harmonogram gasi palnik temperatura na kotle zadana 80 st  pompa pracuję do temperatury 50 st po czym się wyłącza , apalnik czeka do następnego przedziału czasowego.

Trzeba jeszcze od temperatury załączenia pompy odjąć histerezę kotła.I to dopiero będzie rzeczywista temperatura przy której pompa się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzy mi się taki sterownik, w którym podajemy kaloryczność pelletu podaną przez producenta i ustawiamy temperaturę pokojową i włączamy kocioł... I to wszystko. Jeszcze długa droga przed nami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakiś czas temu pisaliśmy z kolegą @Dragster o wstawieniu zawirowywaczy do mojego kotła (dla przypomnienia załączam ponownie przekrój - na czerwono miejsca potencjalnych zawirowywaczy). Tak się tylko zacząłem zastanawiać czy podobnego efektu nie da położenie kilku cegieł szamotowych na ruszcie wodnym? A jeśli tak to jak je ułożyć? Takie rozwiązanie zatrzyma w jakimś stopniu unoszący się pył w komorze popielnika oraz pozwoli mi wykorzystać zalegający pod ścianą w garażu szamot :P

IMG_1131.jpg.458a2724a6b261f74f4f7663cafdb6d9.jpg.9057046580dbf43c293f8428468dcc1c.jpg

Edytowane przez mhosaja
dodano przekrój przez wymiennik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@papen76 tylko, że wtedy prędzej czy później żona by Cię przyłapała, że chodzisz do kotłowni wyłącznie na browara :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy postów brakuje w naszym wątku? No chyba, że mam zaniki bo brakuje mi prawie całego dnia ale kurka nic nie piłem/brałem wczoraj. 

 

Edit, dobra już nalazłem: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27524-wydzielone-z-tematu-palnik-kipi-w-naszych-piecach-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-problem-z-modu%C5%82em-econet/

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego szamotu na rusztach wodnych to właśnie zrobiłem eksperyment , też mam ruszt wodny kupiłem szamot o wymiarach 300/400/30 taki mi spasował idealnie , nawierciłem w nim dziurki wiertłem 10 mm  w sumie to ma być ruszt do spalania drewna i zrobiłem próbę i tak temperatura spalin przy pracy palnika z mocą 18 kw i przy temperaturze wymiennika 70 st bez szamotu 96 st z szamotem 84 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dragster  faktycznie brakuje  i to nie jednego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli temperatura spadła o 12C. Pytanie o ile spadnie po wstawieniu dwóch zawirowywaczy na półki poziome... Ktoś wie z własnego doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy postów brakuje w naszym wątku? No chyba, że mam zaniki bo brakuje mi prawie całego dnia ale kurka nic nie piłem/brałem wczoraj. 
 
Edit, dobra już nalazłem: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27524-wydzielone-z-tematu-palnik-kipi-w-naszych-piecach-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-problem-z-modu%C5%82em-econet/
Nie wiem czy mam pisać w tym wątku czy w tym wydzielonym ale....
Podpiąłem moduł econet kablem do routera i jest połączenie z serwerem i to niezależnie w którym położeniu jest ten przełącznik. Czyli chyba jednak działa. Tylko problem w tym że nie mam jak pociągnąć kabla do kotłowni a Wi-Fi nie chce zaskoczyć.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mhosaja napisał:

Panowie, jakiś czas temu pisaliśmy z kolegą @Dragster o wstawieniu zawirowywaczy do mojego kotła (dla przypomnienia załączam ponownie przekrój - na czerwono miejsca potencjalnych zawirowywaczy). Tak się tylko zacząłem zastanawiać czy podobnego efektu nie da położenie kilku cegieł szamotowych na ruszcie wodnym? A jeśli tak to jak je ułożyć? Takie rozwiązanie zatrzyma w jakimś stopniu unoszący się pył w komorze popielnika oraz pozwoli mi wykorzystać zalegający pod ścianą w garażu szamot :P

Jak najbardziej można położyć szamot na ruszt. Do tego dwa turbulatory/zawirowacze na te połki. Efekt powinien być zauważalny.

7 godzin temu, Darbatt napisał:

Nie wiem czy mam pisać w tym wątku czy w tym wydzielonym ale....
Podpiąłem moduł econet kablem do routera i jest połączenie z serwerem i to niezależnie w którym położeniu jest ten przełącznik. Czyli chyba jednak działa. Tylko problem w tym że nie mam jak pociągnąć kabla do kotłowni a Wi-Fi nie chce zaskoczyć.

Najlepiej jak zadzwonisz do Pluma. Nie znalazłem nigdzie dokumentacji odnośnie ecoNETu. U mnie wpisuje się tak jak u Ciebie  SSID i klucz, tylko jaki jest protokół zabezpieczeń trudno powiedzieć WPA2? a szyfrowanie AES?. Ostatecznie możesz kupić najtańszy routerek TPlinka za 50zł, podłączyć go jako APClient a ecoNET spiąć ethernetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A w jaki sposób ten szamot układać? Na całym ruszcie, a szczeliny dla spalin zostawić tylko przy ściankach wymiennika, czy też pomiędzy szamotkami też zostawić małe luki, tak, żeby ruszt z szamotem utworzyły coś w rodzaju kraty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.