Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Jak kocioł co chwila się wygasza to sprzyja to niedopałkom bo za każdym razem palnik się czyści i wyrzuca ten żarzący  pellet  w popielnik zwłaszcza jak zostanie przyłapany na pełnej mocy , na ogół fabryczne nastawy wygaszania ustawione by jak najszybciej wygasić kocioł czyli duży nadmuch i krótki czas wygaszania i wszystko siup do popielnika .

Jak ten nadmuch masz 36 % dla mocy 12 kw to raczej będzie za duży chyba że to dla 16 kw 

Ważny jest też parametr intensywność czyszczenia w % i czas cyklu rotacyjnego obrotu  jak za częsty i za duży to też będzie wyrzucało pellet .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze ze wszystkiego sie uczę  od poczatku, a wcześniej miałem kocioł na ekogroszek,   każda  uwagą  jest dla mnie cenna i bardzo każdemu  z Was z osobna dziękuję za poświęcony czas i chęć  pomocy. Ponizej foto z ustawieniem czyszczenia 

16387315228892965870011197658283.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, ja wcześniej mieszkałem w bloku i zacząłem od palenia miałem

Aaaa... Czas rotacyjnego czyszczenia 180 s. Trochę długo, spróbuj 120 s. Ja mam teraz 80, ale waga peletu 2400 g w teście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kordjano napisał:

Jak kocioł co chwila się wygasza to sprzyja to niedopałkom bo za każdym razem palnik się czyści i wyrzuca ten żarzący  pellet  w popielnik zwłaszcza jak zostanie przyłapany na pełnej mocy , na ogół fabryczne nastawy wygaszania ustawione by jak najszybciej wygasić kocioł czyli duży nadmuch i krótki czas wygaszania i wszystko siup do popielnika .

Jak ten nadmuch masz 36 % dla mocy 12 kw to raczej będzie za duży chyba że to dla 16 kw 

Ważny jest też parametr intensywność czyszczenia w % i czas cyklu rotacyjnego obrotu  jak za częsty i za duży to też będzie wyrzucało pellet .

 

6 minut temu, Mlodyosp napisał:

 

16387315228892965870011197658283.jpg

 

4 minuty temu, papen76 napisał:

Nie przejmuj się, ja wcześniej mieszkałem w bloku i zacząłem od palenia miałem https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji23.png

Czyli od nowicjusza do eksperta 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zmniejsz nadmuch tak jak @papen76 radzi dla 12 kw to 30 % powinno być mniej więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zmniejszylem jak radzicie, teraz  tryb pracy na fl  mam info o pracy kotła 10.2kw, moc nadmuchu 28%, strumień paliwa 1.8kg/h

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam taką przypadłość, palnik kupiony używka, rozpala bez problemu ale po czasie (10-15min) zaczyna spadać poziom płomienia (choć płomień jest jak otworzę drzwiczki) i palnik włącza rozpalanie, poda dawkę peletu na rozpalenie na żar i zanim zacznie dmuchać dmuchawa zaczyna się cofka dymu i ognia do rury.

Czujnik płomienia czysty. Dodam, że palnik kupiłem używkę z ustawień zmieniłem tylko test masy peletu.

Czy powrócić do ustawień domyślnych i od nowa wszytko regulować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj moce i nadmuchy na poszczególnych poziomach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb pracy FL

Moc maksymalna 16kW

Moc nadmuchu max 50%

Moc średnia 8kW

Moc nadmuchu sred 36%

Moc minimalna 4kW

Moc nadmuchu min 26%

Intensywność czyszczenia 3%

Czyszczenie palnika co 24h

Czas testu zapłonu 10sek

Dawka paliwa w rozpaleniu 100g

Detekcja płomienia 5%

Nadmuch rozpalania 27%

Czas rozpalania 6min

Nadmuch po rozpaleniu 25%

Nadmuch po rozpaleniu 40sek

Rozgrzewanie zapalarki 54sek

Czas pracy z mocą minimalna 2min

Czas cyklu pracy 15sek

Kaloryczność paliwa 5.4

Wydłużenie pracy podajnika 2; 8sek

Max czas wygaszania 12min

Min czas wygaszania 3min

Moc przedmuchu 80%

Czas przedmuchu 40sek

Przerwa przedmuchu 15sek

Start przedmuchu 10%

Stop przedmuchu 6%

Czas czyszczenia rozpalanie 10sek

Czas czyszczenia wygaszanie 2min

Nadmuch czyszczenia 100%

Cykl rotacyjnego czyszczenia 180sek

Minimalna moc nadmuchu 22%

Czas detekcji braku paliwa 1 min

Max temp palnika 60c

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porownania u mnie palnik 16kW ustawiony:
Moc max 12kW -> nadmuch 24% -> tlen 7.0%
Moc sred 8kW -> nadmuch 22% -> tlen 9.5%
Moc min 5kW -> nadmuch 21% -> tlen 13%
Wartosc tlenu oscyluje +/- 1%. Zmiana nadmuchu z sondy +/- 2%
Podcisnienie w kominie - RCK ustawiony na 10Pa. Zetka jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Walki z kotłem ciąg dalszy - powiem Wam, że mimo mojego analitycznego umysłu nie ogarniam tego sterowania piecem, albo działa nie do końca tak jak powinno/przewidywalnie - czy jest gdzieś dostępny, lub ktoś z Was ma dostęp do dokumentu dokładnie opisującego wpływ danego parametru na zamierzone działanie kotła i/lub zależności/powiązania pomiędzy parametrami (co zmieniając powinniśmy również zmienić, czy zweryfikować)...

Po Waszych sugestiach dot. korekty ustawień histerezy, nieczułości mieszacza i parametrów nadzoru, ilość rozpaleń zmniejszyła się praktycznie do 0, bo kocioł pracował non stop z małą mocą - praktycznie nigdy nie osiągał 100%, co obrazują poniższe wykresy.

9MUHPB0Z32D1Z243G0200_2021-11-29 08_30_2021-12-06 08_30.png

Wygląda OK (jeśli robi to co powinien robić), ale...

Przestało zupełnie działać sterowanie kaloryferami od panelu/termostatu pokojowego - temperatura utrzymuje się (przynajmniej wg panelu - nie mam jak zweryfikować tego fizycznie, bo nie ma mnie na miejscu) ciągle poniżej 22'C (najczęściej 21,9'C) pomimo zadanych 22,5'C (tryb komfortowy, bez podziału na temp. nocną i dzienną).

Czy jest możliwość tak ustawienia sterownika, żeby pilnował tylko i wyłącznie temperatury w domu (a temp. kotła przy okazji)? Mam wrażenie, że teraz działa to odwrotnie, a regulator przede wszystkim pilnuje temp. kotła, a reszta jest przy okazji...

Edytowane przez Statom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, madjaro napisał:

Tryb pracy FL

Moc maksymalna 16kW

Moc nadmuchu max 50%

Moc średnia 8kW

Moc nadmuchu sred 36%

Moc minimalna 4kW

Moc nadmuchu min 26%

Intensywność czyszczenia 3%

Czyszczenie palnika co 24h

Czas testu zapłonu 10sek

Dawka paliwa w rozpaleniu 100g

Detekcja płomienia 5%

Nadmuch rozpalania 27%

Czas rozpalania 6min

Nadmuch po rozpaleniu 25%

Nadmuch po rozpaleniu 40sek

Rozgrzewanie zapalarki 54sek

Czas pracy z mocą minimalna 2min

Czas cyklu pracy 15sek

 

 

Ojoj joj kolego te nadmuchy to fabryczna nastawa grubo przesadzone , rozgrzewanie zapalarki też 54 s bez nadmuchu to ona cierpi i wydłuża się czas rozpalania u mnie 20 s i bez problemu odpala ona po kilku sekundach jest rozżarzona i gotowa ,zmniejszaj te nadmuchy i daj znać , palnik jakiej mocy masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 19:52, cwisniewski6 napisał:

@Kordjano jest dokładnie tak jak mówisz. Przy kaloryczności 5.0 i mocy 20kW pokazuje mi strumień 3.9kg/ godzinę, a podajnik na wydajność 19.5kg/h. Z tego wynika że podajnik przez 12 minut(60/5) podałby ilość paliwa potrzebną do uzyskania takiej mocy w godzinie. Żeby miało to sens każdy cykl proporcjonuje odpowiednio żeby wydajność podajnika dopasować do strumienia. W moim przypadku wystarczy 20% wydajności podajnika więc sterownik dzieli cykl praca na 20% podawanie +80% postój, czyli przy cyklu 20 sekund będzie podawał 4s i czekał 16 sekund. Oczywiście zmieniając kaloryczność lub moc zmieniamy zapotrzebowanie na paliwo i proporcje będą się zmieniać.

Policz jak niżej:

Czas podawania = ( Cykl pracy [s] * Moc kotla [kW] ) / ( Kaloryczność [kWh/kg] * Przesyp [kg/h] )

Przerwa = Cykl [s] - Czas podawania [s]

 

Dla przykladu jak wyzej:

Czas podawania = (20 [s] * 20 [kW] ) / ( 5 [kWh/kg] * 19.5 [kg/h] ) = 4,1 [s]

Przerwa = 20 [s] - 4,1 [s] = 15,9 [s]

Sprzawdz czy zgadza sie...

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok minęła  doba od zmiany ustawień  i ponownym czyszczeniu  popielnika  i między  innymi  tak  teraz wygląda palnik i komora , co jeszcze warto zmienić dla dopalenia peletu

20211206_184923.jpg

20211206_184913.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, madjaro napisał:

Koledzy mam taką przypadłość, palnik kupiony używka, rozpala bez problemu ale po czasie (10-15min) zaczyna spadać poziom płomienia (choć płomień jest jak otworzę drzwiczki) i palnik włącza rozpalanie, poda dawkę peletu na rozpalenie na żar i zanim zacznie dmuchać dmuchawa zaczyna się cofka dymu i ognia do rury.

Czujnik płomienia czysty. Dodam, że palnik kupiłem używkę z ustawień zmieniłem tylko test masy peletu.

Czy powrócić do ustawień domyślnych i od nowa wszytko regulować ?

W starszych palnikach był problem ze skaczącym foto. Drugie to nastawa fabryczna, waga itd. a po trzecie masz moduł dociskacza. Tymi dziurkami na dole czujnik czyta płomień. W palniku bez konserwacji bywają zapchane.

 

 

modul-dociskacza-350x309.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kordjano napisał:

Ojoj joj kolego te nadmuchy to fabryczna nastawa grubo przesadzone , rozgrzewanie zapalarki też 54 s bez nadmuchu to ona cierpi i wydłuża się czas rozpalania u mnie 20 s i bez problemu odpala ona po kilku sekundach jest rozżarzona i gotowa ,zmniejszaj te nadmuchy i daj znać , palnik jakiej mocy masz?

Palnik 16kW, poeksperymentowałem dzisiaj trochę i doszedłem do tego że za dużo podawał mi peletu przez co po kilku nastu minutach było go tyle w rurze ze czujka coraz mniej widziała płomień.

Teraz mam ustawienia:

Czas cyklu pracy 11sek

Kaloryczność na 8.0 (tu dla mnie duża wartość) ale przy mniejszej za dużo podaje.

Moc MAX 16 / nadmuch 40%

Moc SRED 8 / nadmuch 30%

Moc MIN 4 / nadmuch 26%

Przy takich nastawach nie wypluwa w popielnik czarnych niedopalonych bobków tylko w miarę drobny popiół. Piec w środku robi się szarawy (wcześniej było czarno).

Temperatura spalin osculuje 110-130'c

Płomień czasem spadnie do 30, ale średnio 40-70 no i nie rozpala już na nowo.

Co powiecie ?

Edytowane przez madjaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to pellet ? czasem nie dębowy? 

Nadmuch próbuj jeszcze w dół , chyba że zrobi się pomarańczowy brudny i zacznie kopcić .

Jak długi masz płomień w palniku na maksymalnej ,mniej więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pellet no name od gościa ze stolarni czysta trocina sosnowa mocno żywiczna.

Właśnie płomień na MAXie nie jest długi w porywach 15 za palnik. Robi się większy jak się ruszt obraca. Czasami troszkę słabnie. Zależy czy wpadnie ciut więcej czy mniej. Spróbuję zejść jeszcze niżej ale ma MAX można tylko chyba 32% minimalnie.

A czym lepiej zmniejszać podawanie przez kaloryczność czy przez ten czas cyklu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez czas cyklu nie zmniejszasz podawania , płomień masz mizerny przy takiej kaloryczności ciężko o większy 

Skoro ten palnik używany ,sprawdzałeś czy dziurki są drożne w palenisku? .

Jutro zaproponuje Ci ustawienia to sobie przetestujesz ,jak pellet przyzwoity to powinno śmigać .

Ale poświeć tam latarką ,rura ma być czysta a dziurki drożne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie jeszcze ustawienia warto wypróbować  aby zaradzić  temu nie dopalonemu peletowi, proszę  o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ustawiona kaloryczność? Jak około 5 to ustaw na 6 zobacz co się dzieje i pamiętajcie jak zmieniacie ustawienia to nie wszystko na raz pojedyncze parametry.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mlodyosp napisał:

Panowie jakie jeszcze ustawienia warto wypróbować  aby zaradzić  temu nie dopalonemu peletowi, proszę  o rady

Ok przyglądam się temu pelletowi i nie do końca widzę ,niedopalony pellet to takie czarne zwęglone bobki , u ciebie to wygląda jak by były spieki takie drobniutkie taka szlaka ,po wiec to jest twarde w palcach się skruszy ? 

Ustaw tak kaloryczność 5.6 ,czas cyklu praca 20s intensywnosć czyszczenia 5% cykl rotacyjny 80 s moc maksymalna 15 kw nadmuch 34 % moc pośrednia 7 kw  nadmuch 28% moc minimalna 4 kw nadmuch 24% .

Moc przedmuchu wygaszanie zmniejsz na 40% 

czyszczenie jeśli coś zalega w palniku wydłuż o minutę 

wyczysć tą rurę coś ona za bardzo biała jest .

Odpal palnik z modulacją od0% do 100% chcę widzieć płomień jaki jest na maksymalnej mocy długość i kolor zrób zdjęcie . 

zobacz procent na wyświetlaczu , przepal tak do momentu wygaszania czy wszystko ok palnik się nie zasypuje a płomień cały czas ładny jak się wygasi to zobacz co w palniku i popielniku , w razie czego będziemy korygować jak ustawimy optymalnie w pełnym zakresie mocy możesz sobie zmniejszyć zakres modulacji fl od 0 do 80 czy 70% 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny dzień eksperymentów.

Zmniejszyłem czas nagrzewania tej grzałki i odpala bez problemu. Jeśli chodzi o spalanie to skończył mi się ten pelet co miałem na nim 7kwh ,i faktycznie teraz mam jakiś certyfikowany A1 robin wood i na nim już nie idzie dac tyle.

Obecnie mam ustawione czas cyklu na 15sek i kaloryczność 6.2kwh. Płomień 50-90 zależy jak poda i czy obraca. Niedopałków brak, ale są takie popiołowe bobki (normalne?)

Właśnie zaczynam wygrzewać posadzki (może nie pójdę z torbami) może ktoś przerabiał temat i się wypowie.

I jeszcze kilka pytań:

Moja instalacja to kocioł przez wymiennik płytowy z ochroną powrotu (manualny zawór 3d) grzeje bufor 200L i z tegoż bufora pobieram parametr na 2 grupy pompowe 100% podłoga.

Temp zadaną kotła mam 80'C

Temp ładowania bufora 50'C

Temp zakończenia ładowania 75"C

Teraz w praktyce jak otworzę zawór 3D na 100 to kocioł powoli grzeje bufor aż dobije 75 i się wygasza OK.  ALE... jak go przymknę ręcznie dla ochrony powrotu na 45'C to bufor nie nadąża mi odbierać ciepło z kotła, kocioł moduluje i powoli dobija do 85 i się wygasza. I za chwilę znów się rozpala. Czy olać ten zawór 3d i go otworzyć na maxa w końcu i tak nawet jak się włączy ładowanie bufora to najniższa temp jaka pójdzie na kocioł to z 40'C. Co myślicie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.