Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Ale co ,peleciaka wywalasz ? , jak tak to nie wiem czy ma sens sterowanie ecosterem ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zostanie. Tylko teraz mam rozkminkę, jak to skleić do kupy. Econeta będę bronił jak Somosierry Poza tym tęczowa ekipa z unii chce obłożyć ogrzewanie gazem kolejnym podatkiem od emisji CO2. Za to pelet będzie uprzywilejowany jako paliwo odnawialne z zerowym bilansem CO2. I bądź tu chłopie mądry, hehe Mam parę miesięcy, to jakoś temat ogarnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz w instrukcji piszą że regulator może załączać kocioł rezerwowy gazowy czy olejowy , a załączanie nastąpi po spadku temperatury kotła peletowego ,wyłączenie jeśli kocioł pelletowy osiągnie odpowiednią temperaturę , więc wygląda to tak jakby kocioł gazowy miał by wspomagać kocioł pelletowy jak by nie wyrabiał , a Tobie to raczej nie grozi .

Jak inaczej by to sensownie miało współpracować tego nie wiem , mnie się widzi że kocioł gazowy jako podstawowe źródło powinno chodzić na swoim sterowaniu a peleciak z wyłączonym regulatorem czekać w razie czego .

Sam myślę o założeniu kociołka gazowego , a jako źródło dodatkowe , rezerwowe kocioł hg na drewno wszelkiej maści plus bufor , palnik pelletowy do takiego kociołka też można w razie czego dołożyć i co by władza nie wymyśliła to zawsze będzie się czym sensownie ogrzać , ale na razie nic nie zmieniam mam jeszcze czas ,może się w końcu sytuacja wyklaruje i skończy się ten zamęt energetyczny i wiadomo będzie na co postawić .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z tym podłączeniem to wiem. Pytanie tylko, czy jak sterownik da sygnał do kotła gazowego i ten się odpali, to dalej będzie kręcił siłownikami mieszaczy? Napisałem do pluma, zobaczymy co powiedzą. O ile w ogóle mi odpowiedzą

PS. Tymczasem odnośnie gazu, to właśnie znalazłem taki artykuł:
Money.pl: Ceny gazu mogą wzrosnąć nawet o 100 proc. Rząd już nie będzie nas chronił.
https://www.money.pl/gospodarka/ceny-gazu-moga-wzrosnac-nawet-o-100-proc-rzad-nie-bedzie-juz-chronil-gospodarstw-domowych-co-zrobi-pgnig-6614105969674816a.html

Dobra, kończę offtopa.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odpowiedź z działu technicznego Pluma właśnie przyszła na mail.


Tak, sterownik dalej będzie sterował instalacją, pod warunkiem, że :

- instalacja kotła rezerwowego jest wykonana jak w instrukcji obsługi

- zapotrzebowanie na ciepło któregoś z obiegów

- temperatura na czujniku kotła jest wyższa od temperatury startu pomp

- temperatura startu pomp jest niższa niż temperatura przejścia na kocioł rezerwowy

- stan kotła nie będzie w trybie Stand By (czyli trybie wyłączenia przez użytkownika) wtedy nie ruszą jakiekolwiek pompy nawet jak na czujniku kotła będzie temp. powyżej ustawionej temp. startu pomp

Pozdrawiam/ Best Regards

inż. Tomasz Kozłow

Doradca Techniczny


Solidna firma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem to kocioł rezerwowy musi grzać kocioł pelletowy by ten mógł sterować instalacją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, bo i tak trzeba się wpiąć w instalację poprzez wymiennik płytowy. Planuje kupić kondensata. Będę drążył temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem i ja zdjęcie rury po pięciu sezonach , wygląda nieźle ale ubyło jej ze dwa minimetry , zostało około dwóch minimetrów stąd też zaopatrzę się w nową by mieć pod ręką na wypadek gdyby pojawiło się jakieś pęknięcie . Jak do tej pory palnik nie miał najmniejszej usterki .

20210306_131730[1].jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość ścianki rury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie. 

Jestem po kolejnym tygodniu testów z ograniczeniem temperatury spalin. Tym razem przełożyłem łańcuchy do pierwszej sekcji plomieniowek tej od strony palnika. Temperatura pokazuje stabilnie 125 stopni. Tydzień wcześniej testowałem je w drugiej sekcji tej od strony czopucha. Temperatura spalin 113 stopni. Przypomnę, że bez tego temperatura utrzymywała się na poziomie 140-150 stopni. Zostać przy 113 czy 125 stopniach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura spalin nie przekracza 110 st , więc 113 to było by ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał:

U mnie temperatura spalin nie przekracza 110 st , więc 113 to było by ok .

Dzięki, po czyszczeniu kotła przestawiłem na nowo do pierwszej konfiguracji. Na nowy sezon kupię sobie ładne nowe łańcuszki ? ogólnie to nie wierzyłem że to coś da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u mnie przy wylocie z komina jest 100 a na czopuchu 200 i komin ceglany i ściana trochę ciepła to to jest strata czy nie te 100stopni bo wg mnie nie jest i wychodzi na to samo jakbym miał wkład i 100 stopni na czopuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co wynaleźli kotły kondensacyjne ? Ja proponuje spróbować całkowicie zrezygnować z kotła niech ogień leci prosto w komin przecież ściany będą grzać, to więcej się nie spali .

Przy paleniu w zasypowcu  może tego tak nie odczujesz przy pellecie zapewne byś to zauważył nie chodzi tu o 10 czy 20st ale 100 st różnicy to jest przy pellecie dużo .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2021 o 18:24, papen76 napisał:

Poza tym tęczowa ekipa z unii

HA! HA! - Rząd planuje zniesienie ochrony gospodarstw domowych przez wysokimi cenami gazu     .- https://mieszkanie.pl/wiadomosci/ogrzewasz-dom-gazem-szykuj-sie-na-ciezkie-czasy/952

Edytowane przez tedi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. jako nowy na forum chcę si odnieść do zdjęcia Kordiano rury paleniska, mocno wyżartej przesz korozję. Temat korozji rur poruszany był str. 510 forum - zdjęcia skorodowanych i zaszlakowanych rur .Wczoraj po trzech latach pracy( palnik pracuje w sezonach grzewczych). rozebrałem go, zrobiłem pierwsze smarowanie łożysk palnika (polecenie serwisanta), otwory nawiewu regularne. Zaoszczędziłem 500 zł (przegląd serwisanta + rozbiórka na smarowania).Na rurze  nie ma oznak korozji i wypalenia powierzchni wewnętrzne – palnik pracuje non-stop z wyłączeniami na czyszczenia. Rura regularnie czyszczona szczotką stalową co tydzień przy czyszczeniu płomieniówek i usuwaniu popiołu, palenie peletem dobrej jakości za 600-750 zł/t. Myślę że to w połączeniu z niską mocą  pracy ciągłej 3-4 w porywach 5 kW  oraz  małą ilością rozpaleń - grzałka jak nowa utrzymuje rurę w dobrym stanie. Palę od 20 lat w wyspawanym przez sąsiada  SAM-ie w wersji duo (osobna komora na drewno  i osobna pierwotnie na  palnik olejowy) i nie zamienię tego pieca jeszcze długo. Palnki KIPI 16 kW montowany samodzielnie przez specjalny wykonany  adapter zawiasowy, 300 l wody w obiegu, kaloryfery stare żeliwne, domek 120m2, średnio izolowany, cwu z bojlera elektrycznego. Zużycie peletu 3,5 - 3,7 t na sezon. Palnik miód, pracuje pięknie. Raz stanął  w trybie awarii- przypadkowo do zasobnika (pojemnik na śmieci 240l) wpadła mi końcówka klucza 13 i zablokowała ślimak w palniku. Jak palnik się zbuntuje, w 10min go demontuję i podłączam rezerwowy palnik olejowy. Na razie nie było potrzeby; polecam ten palnik wszystkim.

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Jak możesz, daj zdjęcie. Zobaczymy, jak to wygląda po trzech latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam dwa zdjęcia po wygaszeniu palnika. Zostaje odrobina popiołu. Zostanie usunięta przedmuchem przed ponownym restartem palnika. Grubość ścianki rury paleniskowej z perforacją bez zmian.20210310_181824.thumb.jpg.6b4e113dd5c0856087c9a134f930bea0.jpg20210310_182003.thumb.jpg.13ab9be56530d5b92040446beaa43239.jpg

 Przesyłam też zdjęcia rury po oczyszczeniu szczotką i wciągnięcia resztek pyłów odkurzaczem. Rura jest ok.                                                Szukałem w necie  filmów z obsługą i konserwacją palnika .Dla zainteresowanych podaję link rosyjski pokazujący czynności przy smarowaniu łożysk komory spalania i składaniu palnika . Może pomóc przy konserwacji tym, którzy chcą to sami zrobić i zaoszczędzić kasę, ale się trochę boją. Tak zwany Sasza -serwisant raczej pochlebnie ocenia palnik . Firma KIPI maję swoje przedstawicielstwa w Rosji i Białorusi .

 

20210310_182412.thumb.jpg.bee97eccdf4d0091dfadc1f113676244.jpg20210310_182412.thumb.jpg.bee97eccdf4d0091dfadc1f113676244.jpg20210310_182426.thumb.jpg.22d3927bd761f64565fb1fcec65e4f76.jpg

  • Lubię to 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super Jak się dba, tak się ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wojd1302 napisał:

Myślę że to w połączeniu z niską mocą  pracy ciągłej 3-4 w porywach 5 kW  

Ciekawa informacja.Ogólnie to jest taka opinia,że te palniki nie nadają się do pracy ciągłej na małych mocach.

Napisz coś więcej o ustawieniach.

Jak były duże mrozy to u siebie zmniejszyłem moc min do 3KW i palnik bujał się między 3-6-12 KW przez 24h.Ale teraz jest już cieplej to palnik pracuje od termostatu pokojowego.

Rozumiem,że u Ciebie palnik pracuje non stop nawet w okresach przejściowych?

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojd1302 Czy możesz zmierzyć suwmiarką  grubość ścianki tej rury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2021 o 10:08, wojd1302 napisał:

 Myślę że to w połączeniu z niską mocą  pracy ciągłej 3-4 w porywach 5 kW 

Jesteś jednym z niewielu co małą mocą grzeje ale ciągle,bez rozpalania 10x na dobę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano Witaj. Zmierzyłem. Grubość ścianki rury paleniskowej z perforacją – 4,0 mm. Myślę, że to grubość „fabryczna” Skłaniam się ku twierdzeniu, że , że brak ubytków ścianki to efekt stałej pracy palnika na niskiej mocy oraz spalania w miarę dobrego peletu DINPlus,A1 a w konsekwencji minimalnej lub braku korozji powierzchni rury paleniska.                                                                                                                                                         @g69 ,@maronka Witajcie. Mam sąsiada – ma identyczny dom; ma zamontowaną na kotle „szufladę” Pellasa 16 kW. Jak mu serwisant ustawił palnik to spalił prawie 3 worki po 15 kg na dobę. Zaczął kombinować z ustawieniami i ustawił pracę ciągłą na 4-5 kW i był dobrze. Zamontowałem swój palnik 16 kW  na jesieni 2018 i ustawiłem go  na pracę ciągłą. Trochę się męczyłem ze znalezieniem ustawienia, ale się udało. Możliwość palenie w trybie ciągłym palnikami KIPI potwierdził mój serwisant, który zezwolił mi samodzielnie zamontować palnik ,przyjechał sprawdzić poprawność montaż, podbić gwarancję i  przytulić kasę. Palnik pracuje zawsze w trybie non – stop, nawet w okresach przejściowych. Jak jest za ciepo , jest wyłączany. Palnikiem steruje EkoMax 850, który zakupiłem w promocji za 300zł. Komplet na al….ro z z podajnikiem i flanszą dystansową wyniósł mnie 4,5 kzł . Jak pisałem wcześnie, palnik współpracuje z SAM-em duo, wymiennik z 40 szt. płomieniówek z rurek 1” + łapacze płomieni z kwasówki w płómieniówkach - zdjęcie poniżej. Czyszczenie pełne pieca z czyszczeniem płomieniówek – co 2 tygodnie ok 40 min. odkurzanie i usuwanie popiołu odkurzaczem – co tydzień 15 min. Ustawienia palnika: moc max./śr/min. odpowiednio 10/8/4 kW, nadmuch max./śr/min. odpowiednio 30,25,22 %. Histereza H2= 8*,H1=8*.Temp. zadana 50-52*,  temp. na piecu w zależności od temp. na zewnątrz 42-45 *. Masa paliwa w teście – o 300 g więcej niż zważona próbka ( przy próbce 1650g/6 mjn  nastawiam 1950 g) co odpowiada wydajności palnika 19,5 kg/h.Jak są mrozy pow. -10 *, rozpalam popołudnie drewnem w piecu drzewnym (tylko dąb, buk, brzoza ), po 15 min woda na piecu 51-53*, palnik wyłącza się. W nocy gdy drewno się wypali, palnik włącza się automatyczne i hula dalej .Dymu (pary) z komina nigdy poza rozpalaniem przez 3 lata nie widziałem – nawet przy  -16* tej zimy Zbiornik na pelet – pojemnik tworzywowy 240 l z przykrywą zawiasową z „Mrówki” za 140 zł na ok. 8-9 worków „15” – jest super bo krawędź załadunku jest 95 cm nad podłożem (ułatwienie dla kobiet i młodzieży). To tyle.                                                                                                                                                                                                                          Co do bujania się palnika przez 24 h przy nastawach 12-6-3 kW, to brak stałej pracy palnika na 3 kW  może wynikać z większych strat ciepła układu w  stosunku do jego podaży z palnika, niewłaściwie dobranej dawki paliwa  lub zbyt wysokiej temperatury zadanej na piecu w stosunku do ustawionych histerez, co skutkuje brakiem możliwości uzyskania odpowiedniej temp. na piecu. Wypracowanie stabilnej pracy układu to empiryka - wszystko wymaga prób i korekt Załączam też zdjęcia z wyświetlacza  z  dnia wczorajszego - temp. – na zewnątrz + 2* o godz.20210311_211209.thumb.jpg.b7f694b28dd923071ddb202e374e513c.jpg20210311_211342.thumb.jpg.83fc262f3432c5f1fe34e7f05aabaa2a.jpg20210311_215215.thumb.jpg.1ef6077ae5b4e24b7dbf7dbd0efc8347.jpg 21.50.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.