Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Te 42 stopnie na powrocie to oczywiście minimum, bo szybko powrót wskakuje wyżej, ale jak się odpala kilka czy kilkanaście razy na dobę, to już widać efekty. Teraz, przy -10 i niżej kocioł pracuje non stop i powrót ma ok. 50 stopni.
Więcej o tym pisałem tu:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/histereza-kota-termostat-pokojowy.html

Ostatnia doba u mnie z przerwą na czyszczenie:
12a8883fe4731dbf7af60eb77e0c9fdd.jpg&key=d6799f7023478a6ce804ae2dd21e6976ac827176dbcba4d8e8a0e3255a5df178ca938f931608a16f28eb4426cdff6e8f.jpg&key=13a97571fc2dd452fb6e32fb934b8915c509eaab0df3aed0b493f3f332c20748

f6e8bb198641573a78dafdcea5931b78.jpg&key=0e111deee4384f42f688d65092f24301c4cb6189f4c2cebe231de826ec16abfa

789d79957511c14afe8a1cf2d1bdb3aa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pelecie to ocet żre wymiennik , ten pył czy osad z pelletu po połączeniu z wilgocią pewnie też robi się agresywny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, z racji tego że obecnie grzeję tylko budowę na ~18C, CWU nie jest w ogóle podłączone, to czy warto ograniczyć maksymalną moc kotła z 12KW na powiedzmy jakieś 10KW albo nawet mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i warto , byle nie za dużo powiedzmy 80 % moc maksymalna góra 70 % .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zauważyłem coś dziwnego mam w ustawieniach kotła temperaturę zadaną 65°C a na głównym panelu econet 70°C i wygasza się względem 70°C a nie 65 jak powinien?

Screenshot_20210208-184200_Chrome.jpg

Screenshot_20210208-184208_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz FuzzyLogic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wcześniej mi nie pokazywało a cały czas chodziło na FL. Wczoraj próbowałem palić z nadzorem ale już go wyłączyłem. Czyli na FL cały czas powinien tak pokazywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem 1 post z tymi fotkami z econet to po kolejnym wglądzie na econet było przez chwilę 65 po minucie znowu pokazało 70  ?

 już wiem o co chodzi z tym podwyższeniem temp. Wszystko wychodzi z tego że mam teraz mieszacz zamontowany i tam jest opcja podwyższenie kotła  CWU i M. Teraz zmieniłem na 3 i pokazuje temp o 3 większą niż zadaną.

Screenshot_20210208-203453_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu siłownika za zaworze 3D i ustawieniu do jako mieszacz i żeby spełniał funkcję ochrony powrotu sterownik nie szaleje jak wcześniej kolega sugerował żeby odłączyć mieszacz bo ze względu na pozycję pompy przed zaworem nie uda się ustawić go jako mieszacz i jako ochrona powrotu. Po prostu przy mieszaniu jest rozdzielany strumień ciepłej wody w zależności od temperatury mieszacza lub powrotu. Przez to że mam tylko ogrzewanie na grzejnikach bez podłogówki to mogę tak zrobić żeby 60-65°C szło na obieg CO. Przy podłogowym to jednak za duże temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A temperatura powrotu jak się ma ? wrzuć wykres z doby z temperaturą kotła , powrotu i trybem pracy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi nie zalewa kotła że z 70°C na kotle jak tylko pompą ruszyła to w ciągu minuty spadało do 42°C. Teraz taką temperaturę to mam po dłuższym postoju kotła ale jak startuje to stopniowo rośnie temperatura na kotle jak i na powrocie. Jeszcze jak zamontuje zawór ATV to będzie już całkiem dobrze .

Tryb pracy przeróżny bo testowałem wszelakie ustawienia z nadzorem bez nadzoru itp.

Screenshot_20210208-212709_Chrome.jpg

Teraz pompa ma postój i tak to wygląda.

Screenshot_20210208-213248_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz , a chciałeś 4d montować , ja cię męczę o ten wykres bo chciałem zobaczyć co się dzieje jak pompa się wyłączy od termostatu , czy nie robi się na kotle dół zimny a góra gorąca . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak myślałem ,tam gdzie masz dłuższy postój temperatura na górze kotła utrzymuje się gorąca a dół robi się zimny , różnica spora , jak włączy się pompa to temperatury się zrównują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarny21 przy tych mrozach to nie wiem, czy nie lepiej ustawić pracę stałą palnika... U mnie się sprawdza póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bo zanim ruszy pompa to kocioł dojdzie do temp 55°C i wtedy zacznie się podnosić temp mieszacza oraz powrotu bo pompa przy tym układzie przed zaworem podaje jednocześnie ciepłą wodę na mieszacz i ba powrót. Rozdziela strumień dzięki czemu nie schodzi na raz tak duża ilość wody chłodnej. Wcześniej schodziĺa duża ilość i na powrót nie szła wystarczająca ilość ciepłej żeby to zrównoważyć. Grunt że nie zalewa kotła zimna woda.

@papen76 dziś w dzień paliłem z nadzorem co widać na wykresie. I też się zastanawiam czy na te temperatury na dworze nie wyjdzie to lepiej niż wygaszać kocioł

Teraz kocioł się rozpala właśnie.

Screenshot_20210208-220046_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzis tak:
705e8add539d968b7d601aae5b8877ec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W standardzie, bez nadzoru. Te ustawienia się sprawdzają jak jest tak jak teraz na zewnątrz i niżej.
T kotła 70
Histereza H1=10
H2=5
Krzywa mieszacza 1=0.6
Obniżenie mieszacza=4
T zadana 22.8
Histereza termostatu 0.2

Moce dla palnika 20kW:
16/8/5 kW

Cała dobę waha się między 8 a 5 kW, czyli średnio jakieś 6.5 kW. Wyliczone zapotrzebowanie przy -20 to 10 kW, czyli by się zgadzało.
Tu już musisz sam pokombinować, powinno się udać jak u mnie.

Jak jest cieplej, to mam inne ustawienia.



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, mała korekta u mnie. Krzywa 0.7, a to obniżenie mieszacza, to chodziło o "termostat pokojowy mieszacza".

Musisz pokombinować z mocami i histerezami tak, żeby temperatura na kotle była wysoka i powrót chroniony. Te moce u mnie to 100/50 i 30% od 16 kW. 6ef9320618a3bb703d75443368921ad7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.