Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, maronka napisał:

Wg mnie w standardzie przy h1 5  h2 3 nadzór 0,5-1h histereza kotła 2 stopnie i palnik będzie nieustannie modulował mocą i chodził ile mu każę ,bez nieustannego odpalania i wyłączania

Już niejeden tak próbował, niestety bez sukcesów. Nasze polskie kotły nie potrafią efektywnie modulować na małych mocach. Efektem jest większy syf w kotle i większe spalanie

4 godziny temu, maronka napisał:

a wyłączanie na noc by coś zaoszczędzić

To co "zaoszczędzisz" w nocy, stracisz z nawiązką w ciągu dnia. Dogrzanie wychłodzonego domu, kotła i instalacji skutkuje z reguły większym spalaniem

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Kolegów
Przymierzam się do wymiany swojego starego śmieciucha w którym jest zamontowany palnik kipi 20kW
I tera tak posiadam kocioł w kturym palę drewnem i peletem na zmianę do tego jest podpięty bufor 850l, pałac samym peletem żeby nagrzać bufor z 30c do 70c muszę palić 5,5godziny, bufor sie rozładuje w 7 godzin
Czy jak wymienię na kocioł typowo peletowy taki kocioł będzie szybciej nagrzewal bufor
Proszę o opinię jaki kocioł byłby najlepszy chce skorzystać z funduszu Czyste Powietrze


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Benton661 napisał:

Dogrzanie wychłodzonego domu, kotła i instalacji skutkuje z reguły większym spalaniem

No niby tak ale w sklepie 60m mam gazowe i jak grzałem ciągle spalałem 2x wiecej gazu niż jak tylko 8h i w domu przy paleniu ciągłym spala się 150kw a nie paląc w nocy 120kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "z reguły" , być może są domy, które są wyjątkiem. Mój na pewno do nich nie należy :))

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrkierys napisał:

Witam szanownych Kolegów
Przymierzam się do wymiany swojego starego śmieciucha w którym jest zamontowany palnik kipi 20kW
I tera tak posiadam kocioł w kturym palę drewnem i peletem na zmianę do tego jest podpięty bufor 850l, pałac samym peletem żeby nagrzać bufor z 30c do 70c muszę palić 5,5godziny, bufor sie rozładuje w 7 godzin
Czy jak wymienię na kocioł typowo peletowy taki kocioł będzie szybciej nagrzewal bufor
Proszę o opinię jaki kocioł byłby najlepszy chce skorzystać z funduszu Czyste Powietrze
Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Kotłem paląc samym pelletem naładujesz bufor w max. 2 godziny.

Jeżeli bufor rozładowuje Ci się w 7 godzin to słaba jest jego izolacja , przypominam sobie , że Ty brałeś z Czech tak, ale jest to do poprawy no i coś z instalacją  nie do końca OK.  Jeżeli ładujesz CWU poprzez bufor to też porażka. Lepszym rozwiązaniem jest ładować CWU z kotła oddzielnie. W tych sterownikach ecomax  PLUM jest to fajnie rozwiązane , że jak czujnik CWU zgłosi grzanie i jak załaduje CWU to i od razu dogrzeje Ci bufor. By najmniej jest tak u mnie Laddomat startuje jak załadowany jest CWU.

Jeżeli chcesz zachować palnik KIPI  to jest możliwość nabycia samego wymiennika z papierami gdzie na f- rze jest zakup kotła  xxxxxxxxxxx.  Wstawiasz palnik dokupujesz  moduł B i do przodu. Jak Ci się przepali komora paleniskowa i nadmuchowa wymieniasz na nową nie są to jakieś straszne pieniądze i masz nowy palnik. Cenowo Ci to taniej wyjdzie niż te programy czyste powietrze od f-ry masz też 17 %..

Jak chcesz zupełnie nowy kocioł do tego celu to Kotłospaw Slimko 20 KW  on to wszystko ogarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zszedłem z mocą mojego palnika do Twojego  - piotrkierys 20kW  i też koniec ładowania ustawiłem na 70 st C tylko je ładowałem 1000l przy jednoczesnej pracy CO dla domu i ładowanie trwało niecałe 3 godziny To masz juz odpowiedź odnośnie czy będziesz ładował bufor szybciej

Zrzut ekranu 2020-11-14 o 18.54.31.png

Zrzut ekranu 2020-11-14 o 18.54.43.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłem paląc samym pelletem naładujesz bufor w max. 2 godziny.
Jeżeli bufor rozładowuje Ci się w 7 godzin to słaba jest jego izolacja , przypominam sobie , że Ty brałeś z Czech tak, ale jest to do poprawy no i coś z instalacją  nie do końca OK.  Jeżeli ładujesz CWU poprzez bufor to też porażka. Lepszym rozwiązaniem jest ładować CWU z kotła oddzielnie. W tych sterownikach ecomax  PLUM jest to fajnie rozwiązane , że jak czujnik CWU zgłosi grzanie i jak załaduje CWU to i od razu dogrzeje Ci bufor. By najmniej jest tak u mnie Laddomat startuje jak załadowany jest CWU.
Jeżeli chcesz zachować palnik KIPI  to jest możliwość nabycia samego wymiennika z papierami gdzie na f- rze jest zakup kotła  xxxxxxxxxxx.  Wstawiasz palnik dokupujesz  moduł B i do przodu. Jak Ci się przepali komora paleniskowa i nadmuchowa wymieniasz na nową nie są to jakieś straszne pieniądze i masz nowy palnik. Cenowo Ci to taniej wyjdzie niż te programy czyste powietrze od f-ry masz też 17 %..
Jak chcesz zupełnie nowy kocioł do tego celu to Kotłospaw Slimko 20 KW  on to wszystko ogarnie.
Ja nic z Czech nie brałem
Mam bufor nierdzewny oizolowany oryginalnym pokrowcem Pianka 10cm i do tego cały byfor obłożyłem Steropian em grafit 10cm na piance jest to zrobione szczelnie, a instalacja mam tak zrobiona z bufora zawor 3d i puszczam pogodowo teraz idzie mi na grzejniki 33c w całym domu mam 18szt grzejników 1000x600 temperatura w domu to 22,6c 220m2 do grzania
A bojler mam podłączony besposrednio pod bufor, jak bym wymieniał kocioł to bym to przerobił
Ja się zastanawiałem nad kotłem Lumo Bio Max Plus



Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Umnie grzanie bufora 850l peletem wyglada tak
Wygląda na to że dużo tracę peletu dc63c0bd2e8ffea42a4c4a8a57d75088.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej jestem przekonany do wymiany kotła, w tym sezonie spale drewno kture mi zostało i pewnie przejdę na sam pellet

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka, 

Nie mam bufora, zakupiłem elektroniczne głowice termostatyczne na wszystkie grzejniki, włączyłem ciągle grzanie podłogówki i kaloryfery odpalały automatycznie po zejściu temperatury na głowicy. Ze spalania w normalnym trybie około 25kg wzrosło na prawie 50kg/doba. Miałem nadzieję, że kocioł po dojściu do temperatury zadanej kotła będzie chodził w nadzorze przez długi czas, ale ani razu nie wszedł nawet w tryb minimalny. Sprawa dla mnie jest nieopłacalna. Możliwe, że tak jak radził robin60 zdecyduję się na mały bufor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaj kolego masz porządny kocioł automatykę co to obsłuży pozostaje zakup bufora i parę klamotów, dobrze to złożyć , chałupa ocieplona , miejsce w kotłowni masz , za rok będziesz się śmiał z tego co było a jest i jaka różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 Mail odebrany, dzięki wielkie. Zadziałam, jak tylko wrócę do chaty.





Mam bufor nierdzewny (...)
z bufora zawor 3d i puszczam pogodowo teraz idzie mi na grzejniki 33c w całym domu mam 18szt grzejników 1000x600 temperatura w domu to 22,6c 220m2 do grzania


Tak na szybko i z grubsza licząc to,
Pojemność cieplna bufora=delta temperatury * pojemność bufora * współczynnik ciepła właściwego wody

Pcv= ∆T * m * 0,001167
Czyli u Ciebie:
Pcv=40 st * 850 l * 0,001167
Pcv=39,5 kWh
Rozladowujesz to w 7 godzin, czyli potrzebujesz 39,5/7=5,6 kW/ godzinę.
Wygląda to prawidłowo.

Natomiast ładowanie 850 l przez 5,5 godziny mocno mnie zastanawia.

Kocioł pracując na 20 kW przy rozbiorze ok. 5 kW/godzinę powinien załadować ten bufor w 2,5 godziny.

Czy Twój bufor nie jest ładowany przypadkiem przez wężownicę? Napisz o nim coś więcej, może jest tam jakaś tabliczka znamionowa?

Zobacz na tym filmiku różnice między buforem ładowanym od góry a ładowanym przez wężownicę od dołu. Jak masz taki z wężownicą, to ja bym go wymienił, a nie kocioł.



PS. Chociaż z drugiej strony po dwóch godzinach masz górę gorącą, jeżeli dobrze odczytuje...
fd1f4818a39b2da966ea8717bd837bab.jpg&key=2a14e7258f0308821d976598bd4f49546258c86fe8ae8ffc67fb7df4c3d4a26a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam byfor nie posiada wężownicy, kocioł jest podłączony rura fi28 do gury bufora i u dołu bufora jest powrut do kotła, ochrona powrotu to zawór vtc511 55c 1cal czujniki temperatury mam zamontowane 50cm od góry i 30cm od dołu bufora,za buforem mam zawór 3d kturym puszczam temperaturę na dom (może mam złe pompkę ustawiona)
Tak myślę że to przez kocioł tak długo laduje bufor, jednak przy paleni drewnem trochę się zbiera tej czarnej sadzy na ściankach kotła
Niżej schemat podloczenia buforu do kotła
Pozdrawiam
9e70505d4685be739d7f27eca6eae563.jpg98b25dbe598d2b4bc2fd3c4223e320bc.jpg61d5011d6837c00c8287b4e8e9ca5242.jpg134347d7fe0dd6afa05d821a6ad546ab.jpg0c3d062fea846827a0c44ab9f5b0e8e6.jpgf4037c44c65621631bb9c74c696301c5.gif

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2020 o 16:10, piotrkierys napisał:

Witam szanownych Kolegów
Przymierzam się do wymiany swojego starego śmieciucha w którym jest zamontowany palnik kipi 20kW
I tera tak posiadam kocioł w kturym palę drewnem i peletem na zmianę do tego jest podpięty bufor 850l, pałac samym peletem żeby nagrzać bufor z 30c do 70c muszę palić 5,5godziny, bufor sie rozładuje w 7 godzin
Czy jak wymienię na kocioł typowo peletowy taki kocioł będzie szybciej nagrzewal bufor
Proszę o opinię jaki kocioł byłby najlepszy chce skorzystać z funduszu Czyste Powietrze


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Mierzyłeś temperaturę spalin? Bo wygląda jakby sporo w komin szło. Chyba palnik nie działa na mocy 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin w granicach 125c
Palnik idzie na pełnej mocy 20kW spalanie na pełnej mocy to 3,6kg/g95358d15f112ee587d73a969714dd0db.jpg714d7e590fc56fba79ce94cf99327ef8.jpgb9710661a46327592b7cef716ea897a5.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ten czujnik mierzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa,ok. VTC na 55' i czujnik 50 cm od góry tłumaczy te zwłokę w grzaniu góry bufora.
Dalej się nie wypowiem, ale trzeba jakoś przyspieszyć wymianę między kotłem a buforem. Ja nie wiem jak.
Wszystko wygląda na zrobione wg sztuki.

PS. Jeszcze pytanko o powrót, bo na schemacie powrót jakby omijał bufor. Ale chyba idzie u Ciebie powrót z instalacji do bufora a potem z bufora do kotła?9c37093bf1c8db828cda1be6b584109f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa,ok. VTC na 55' i czujnik 50 cm od góry tłumaczy te zwłokę w grzaniu góry bufora.
Dalej się nie wypowiem, ale trzeba jakoś przyspieszyć wymianę między kotłem a buforem. Ja nie wiem jak.
Wszystko wygląda na zrobione wg sztuki.

PS. Jeszcze pytanko o powrót, bo na schemacie powrót jakby omijał bufor. Ale chyba idzie u Ciebie powrót z instalacji do bufora a potem z bufora do kotła?9c37093bf1c8db828cda1be6b584109f.jpg&key=94a95d3981e02363759b8bed1a8f9c1c8c5033e9049637590ced19fe7afba4d4
Jest tak zrobione jak na schemacie bo byfor miał tylko jedno wyjście dołem
Ale myślę że pompa c.o ktura tłoczy wodę na obieg grzejnikowy to wyciąga ciepła wodę z bufora to automatycznie powrut zimnej wody wraca do bufora
Ale czy takie rozwiązanie jest prawidłowe to już sam niewiem
Cala instalacji w kotłowni i podłączenie bufora wykonałem sam a nie jestem hydraulikiem czerpałem wiedze z tego forum

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tu może być problem... Na wszystkich schematach powrót z instalacji idzie do bufora, a z bufora do kotła. Wtedy masz uwarstwienie zladu i prawidłowe przepływy. Zobacz na rysunek z instrukcji od palnika.
Ja bym też zrobił zasilanie CWU bezpośrednio, z pominięciem bufora.
Ale teraz niech już się wypowiedzą ci, co mają bufor.

3a3e0b5024dbb361b3ae973ba0e6737a.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

zmieniłem pellet na no name bez danych o kaloryczności i wilgotności. Wiem tylko że jest z drzew liściastych. W teście masy wyszło mi 1240 gram. Próbuje ustawić palnik na jak najlepszą pracę na tym pellecie. Kaloryczność ustawiłem na 4.9 KWh. Strumień paliwa mam 4.1 kg/h. Płomień wygląda ok w miarę jak zerknę na niego po otwarciu drzwiczek, natomiast płomień według sterownika waha sie od 48 do 85%. Widziałem tutaj i na różnych filmikach użytkowników że maja prawie cały czas po 100% płomienia. Jak zmniejszyłem kaloryczność płomień według sterownika wydawał sie być lepszy ale naocznie było wręcz odwrotnie. Temperatura tez wolniej rosła. Pytanie brzmi, jakie Wy macie sposoby na ustawienie palnika pod pellet który nie ma danych o kalorycznosci, wilgotności itd. Wcześniej miałem pellet iglasty i tam płomień był ładny na oko jak i sterownik podawal 75-90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niżej Mój temat jak przerabiałem kotłownie
I nikt z kolegów nie zgłaszał ze coś nie tak mam z powrotem przy poloaczrniu bufora
Ale proszę o wasze rady zawsze po sezonie mogę coś przerobić

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23718-zasilanie-grawitacyjne/&share_tid=23718&share_fid=110131&share_type=t&link_source=app

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg@sambor a miało być tak:
Nie wiem, może nikt nie zwrócił uwagi na ten szczegół.
Tak samo z powrotem Sambor doradzał jak najniżej.
Na forum muratora piszą, że dobrze jest wspawac łuki hamburskie na wejściach i wyjściach bufora, żeby woda się w nim kręciła.

8cdc8a3f17eac776a24e7bfa443796a0.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg[mention=18578]sambor[/mention] a miało być tak:
Nie wiem, może nikt nie zwrócił uwagi na ten szczegół.
Tak samo z powrotem Sambor doradzał jak najniżej.
Na forum muratora piszą, że dobrze jest wspawac łuki hamburskie na wejściach i wyjściach bufora, żeby woda się w nim kręciła.8cdc8a3f17eac776a24e7bfa443796a0.jpg&key=ab412c80a839e92f714c0890ae89eab2d6ca678575955076129c8826f5cd7d09
No tak miało być, ale w tedy jescze nie miałem bufora a jak już kupiłem bufor i się okazało że ma jedno wyjście na powrocie wtedy zmieniłem swój schemat ale nik nie twierdził ze to jest źle więc tak zrobiłem
A teraz niewiem czy mam to przerabiać czy może zostać


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenosimy się do Twojego wątku o buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.