Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.10.2020 o 21:27, Scichy napisał:

Wczesniej nie było ale nadmuch miałem 34 chyba ale nie miałem czujnika spalin teraz zacząłem się sugerować temperaturą spalin zeby za dużej straty kominowej nie było i dlatego zszedłem tak z nadmuchu 

Wg mnie to błąd ,schodzić z nadmuchu by temp spalin obniżyć ,nadmuch powinien być taki przy którym osiągamy jak najwyższą temp spalin ,wiadomo wtedy że spalanie jest efektywne,i jeszcze jedna sprawa z modulacją ,często piszecie że ona w kipi kiepsko działa w porównaniu do zachodnich ale np w standarcie mam h1,h2,nadzór,więc mogę sobie tak ustawić by pięknie modulowało stosownie do potrzeb,chyba że sie mylę

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum. Posiadam nowy piec z palnikiem kipi 25kw sterownik ecoMAX 850. Przyjechała firma założyła coś ustawiła i tyle. Czy możecie mi pomóc ustawić ten piec? Do tej pory działał na sterowniku pokojowym auraton 3003 i dobijał do temperatury zadanej 60 stopni następnie wchodził w wygaszanie i w tym trybie dobijał do 73 stopni. Gdy temperatura spadła do 40 stopni rozpalał na nowo. Obecnie włączyłem czujnik pogodowy w ustawieniach mieszacza. W ustawieniach kotła czujnik pogodowy wyłączony. Gdy piec się rozpali i osiągnął temperaturę przeszedł w postój i już z tego tryby nie wstał mimo temperatury 22 stopnie. Gdzie jest błąd. W ustawieniu mieszacza krzywa ustawiona na 0.8. Równoległa na 0. Temp pokojowa 0. Pompa od podłogówki całkiem się wyłącza mimo że sterownik pokojowy daje sygnał by grzać. Temperatura zadana 22.6 a na auratonie 19.4. W ecomaxie krzywa każe podbić temperaturę do 30 stopni na mieszaczu ale nie załącza się pompa od podłogówki. Załączy się dopiero jak piec będzie miał 40 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę, natomiast dziwi mnie ze ten sterownik nie ma ustawianych priorytetów. Jeżeli sterownik pokojowy kdaje sygnał by  grzać to dlaczego pompy są wyłączone? Wygląda na to że temperatura minimalna kotła u mnie 40 stopni jest parametrem nadrzędnym blokującym całe sterowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Chciałbym podłączyć bezprzewodowy termostat pokojowy ecoMax x80, czy będzie współpracował ze sterownikiem ecoMAX920P1-K?..

A to mój sprzęcior:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Posiadam nowy piec z palnikiem kipi 25kw

1. Podaj z ciekawości nazwę i moc kotła.

sterownik ecoMAX 850.

2. Poprosimy o wersję oprogramowania sterownika.

Do tej pory działał na sterowniku pokojowym auraton 3003 i dobijał do temperatury zadanej 60 stopni następnie wchodził w wygaszanie i w tym trybie dobijał do 73 stopni.

3. To jest dla mnie niejasne. Chyba, że jest literówka i dobijał do sześćdziesięciu trzech stopni.

Gdy temperatura spadła do 40 stopni rozpalał na nowo.

Wyglądałoby to na pracę od histerezy kotła.
4. Podaj, jaką masz ustawioną tą histerezę.

Obecnie włączyłem czujnik pogodowy w ustawieniach mieszacza.

5. W jaki sposób sterowałeś temperaturą mieszacza do tej pory?

W ustawieniach kotła czujnik pogodowy wyłączony.
Gdy piec się rozpali i osiągnął temperaturę przeszedł w postój i już z tego tryby nie wstał mimo temperatury 22 stopnie. Gdzie jest błąd.

To z kolei wygląda na pracę od termostatu pokojowego, ale:

Pompa od podłogówki całkiem się wyłącza mimo że sterownik pokojowy daje sygnał by grzać. Temperatura zadana 22.6 a na auratonie 19.4.


6. Sprawdź, jaką masz ustawioną histerezę temperatury na termostacie. W DTR Auratona 3003 jest coś takiego jak tryb pracy PWM. Sprawdź, czy nie jest włączony.

W ecomaxie krzywa każe podbić temperaturę do 30 stopni na mieszaczu
Tak, ale włączyłeś czujnik pogodowy w ustawieniach mieszacza i to on teraz ma priorytet.

ale nie załącza się pompa od podłogówki. Załączy się dopiero jak piec będzie miał 40 stopni. 

7. Sprawdź temperaturę startu pompy i ustawieniach.

8. Napisz nam coś więcej o swojej instalacji. Czy masz pompę kotłową, jak rozwiązana jest ochrona powrotu, ile masz obiegów?

Wrzucam Ci wykresy pracy mojego kotła z dwóch kolejnych dni. Pierwsza doba to praca od histerezy kotła - zadana 70, histereza 22 stopnie, czyli kocioł odpala się przy 48, powrót jest wtedy ok. 40-41. Temperatura mieszaczy wg krzywej grzewczej, ustawiona na 22' i przebita w górę mimo krzywej 0.6 na kaloryfery i 0.4 na podłogę.
Druga doba to praca od termostatu pokojowego. Temperatura dzień 23, noc 22.5, histereza termostatu 0.5.
Porównaj temperatury pokojowe, ilość rozpaleń i temperatury kotła i powrotu. Wnioski wyciągniesz sam c83571f8c092107451d55b9abed23a55.jpg&key=643bdebd7d28dfa079303798b0dd050a309a13cd0af684c9d83a04146cb21580845bb826928e86ee06b68664de9b0d3d.jpg&key=794b2bda14b6a91babd37447356f4816d74886a02fc70a1563ee40ae500919cdf771a09f42810bda280c6b8ce2d9b9ec.jpg&key=08b2231b8ecf32577996e671fd792398fb3a909e23d3004a1a69d14eda231764eedfb7704231a5985676e226240c3b72.jpg&key=b0b28a8ce1f65db6c39085f73539a1fc524387d94d54b2a5ea1ae33843a97bd45d066bf554009fc2e4e33e3306d62174.jpg&key=8aacc3685345208ec201781e2e3b5598a9b0e08590944cf28c626fbff4582e0e
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odp. Jak nie było włączonej pogodowki to piec działał na samym termostacie auraton i wtedy on dziala tzn dobija do temperatury zadanej kotła 60 stopni i gdy ta temperatura spadnie do 40 to odpala się na nowo. Natomiast proces wygaszania powodował przebicie temperatury z 60 aż do 73 tak jakby parametry spalania były źle wyregulowane.

5 odp. Do tej pory był tylko termostat pokojowy i to on steruję mieszaczem i dawał sygnał aby go włączyć lub wyłączyć. Gdy termostat kazał grzać to w podłogę szło równo 34 stopnie. Gdy w pokoju zrobiło się ciepło to wszystko się wyłączało tzn pompa od podłogi. Niby wszystko ok ale było w domu czuć takie skoki temperatury jak nagle wyszło słońce a tu jeszcze podłoga grzała dlatego chciałem włączyć ten czujnik. Majstry go założyły jak instalowali piec ale nie włączyli w programie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp 1. Kocioł Mikmar premium 25kw typ palnika Kipi 

Odp 2. Panel 11.30.64.b0. Moduł A 11.12.57.k1

Nie wiem gdzie mogę sprawdzić te histerezy czy temperatury startu pompy nie widzę tego w ustawieniach. Znalazłem tylko h1 to 1 stopień a h2 3stopnie

 

Udało mi się wejść w ustawienia serwisowe z innym kodem niż mi instalator podał. Wtedy mogłem tylko podejrzeć nastawy. I teraz tak ustawień palnika nie ruszam. W ustawieniach kotła wybór termostatu jest na wyłączony. Minimalna temperatura kotła 40. Max 80. Schładzanie 85. Funkcja termostatu wyłącz pompe

W ustawieniach co i cwu temperatura załączania pompy CO 40, bez postoju gdy ładowanie cwu, 

W ustawieniach mieszacza 1, obsługa mieszacza włącz podłogowke, wybór termostatu: uniwersalny, minimalna temperatura mieszacza 20 max 85, czas otwarcia zaworu 140s, wyłączenie od termostatu pompy: tak, nieczułość mieszacza 2.0 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza kotła jest u mnie pod
Menu > Ustawienia kotła > Modulacja mocy
Temperatura załączenia pompy pod:
Menu > Ustawienia serwisowe > Ustawienia CO i CWU.
Moja wersja modułu A: 6.10.32.

Moje ustawienia mieszacza podłogowki na obrazku poniżej. Zakres proporcjonalności, stała czasu całkowania i czas otwarcia zaworu - tu nic nie zmieniaj, bo każdy typ zaworu może mieć inaczej.
Nieczułość mieszacza masz 2.0 stopnie, u mnie 0.5.
PS. Ja mam dwa obiegi. Podłogowka jest sterowana pogodowo.
Sprawdź jeszcze te ustawienia histerez termostatu pokojowego.
8f536068d95b6f3c41d37089d04fe142.jpg&key=8718808f2dfa5a2f14ddd29525d22b77a2d19cd789017d673965cca6b50f8c11http://cloud.tapatalk.com/s/5f954e6bd1e50/instrukcja_AURATON_3003_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza hk 30 stopni

Włączanie pompy CO 40 stopni. 

Zmieniłem nastawy temperatury zadanej na 55 stopni, histereza 14 stopni. Więc piec powinien załączyć się przy 41 stopniach. Zobaczymy czy będzie chciał. Ustawienie pompy CO na 37 stopni. 

Przy tych nastawach piec ruszył dobił do 55 i rozpoczął wygaszanie. W trakcie tego wygaszania temperatura pieca osiągnęła 67 stopni. 

IMG_20201025_111016.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale na ten moment wygląda, że masz jedna pompę CO i jeden obieg ogrzewania, czyli podlogowke. Tu może być zgrzyt, bo kiedy termostat pokojowy każe pompę włączyć, to kocioł każe jej stać.
Powiedz jeszcze coś więcej o instalacji. Zawór czterodrozny? Sama podłoga czy masz też kaloryfery? Jak masz rozwiązaną ochronę powrotu? Jak masz rozwiązane ogrzewanie CWU? Osobna pompa czy wszystko działa na jednej?
Narazie muszę lecieć w miasto. Do przeczytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest budynek w trakcie budowy chyba dobrze ocieplony ściany ytong 24 styro 15, podłoga 20cm styropian twardy, dach 25 wełny ( 15 cm lambda 37 i 10 cm lambda 33). Obecnie grzane tylko podłogi. Za piecem mam 3 duże pompki (podłoga, grzejniki, cwu) jest też jedna mała pompka od obiegu ciepłej wody do kranow ale to chyba nie jest istotne

Nie znam się na tym ale to raczej jest zawór 3 drożny. Na grzejniki i podłogowke. Na grzanie cwu pompa podłączona jest z innego wyjścia pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu użytkowników jest zdania, że ogrzewając podłogowka najlepiej jest robić to cały czas, nie dopuszczając do zbytniego wychładzania. Ma ona duża bezwładność cieplną, ciężko ją ruszyć i ciężko wyhamować.
Nie mogę znaleźć DTR Twojego kotła, ale znalazłem podstawowe dane. Masz pojemność wodna 75 litrów, podobnie jak w moim. Jakbym zrobił ja? Na początek, bo trochę wróżę z fusów:

T. zadana kotła 65
Histereza kotła 20
Ustawienia mieszacza (podłogi) > sterowanie pogodowe > WLACZONE
> Krzywa grzewcza mieszacza (podłogi) - u mnie 0.6, musisz dobrać u siebie. Jak 0.8 się sprawdza, to OK, bo masz tylko podłogę w tym momencie.
Jak będzie za gorąco, to obniżysz. Przy pompie chodzącej cały czas raczej trzeba to będzie zrobić.

Ustawienia serwisowe:
Ustawienia kotła >
> Wybór termostatu > OFF - bo będziesz długo czekał na nagrzanie pomieszczeń, jak będzie tu TERMOSTAT włączony. Dom nowy, niech się wygrzewa.

Ustawienia CO i CWU:
> Temperatura załączenia pompy CO - 40 st. - aby chronić powrót
> Ustawienia mieszacza (podłogi):
- wybór termostatu: WYŁĄCZONY
- obsługa mieszacza: włączona podłoga
- wyłączenie pompy od termostatu: NIE (lepiej jest, jak chodzi podłoga cały czas)
- nieczułość mieszacza 0.5.

Miałeś zadana 60, histereza 30 czyli kocioł powinien się włączać od 30 a nie od 40.
Od 40 ruszała pompa. Tak ja zostaw, na 40 (bo korozja niskotemperaturowa).
Kocioł nie był wyłączany od termostatu, ale pompa tak. I tu się coś gryzło, bo prawdopodobnie pompa podłogowki pracuje jednocześnie jako pompa kotłowa.
Mam ten sam problem przy obiegu kaloryferów.

To przebijanie temperatury jest pewnie związane z nowymi funkcjami w nowych sterownikach, ale głowy nie dam. Tu niech się wypowie ktoś, kto jest na bieżąco. Była ostatnio dyskusja na ten temat na tym forum. U mnie tego nie ma, bo mam wersję 6, a Ty 11.
To tyle mojego wróżenia.

PS. Swoją drogą, dałeś pewnie ok. 14.500 za kocioł, to serwis mógłby być bardziej przyjazny. No, ale weekend, to też trzeba zrozumieć ;)
PS2. Strona internetowa producenta kotła nie działa, brak dostepnej DTR, nie można znaleźć szczegółowych informacji o tym kotle.

Zapisz sobie obecne ustawienia a potem śmiało działaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dziękuję za nastawy.

A teraz trudniejsza część jak dopracować spalanie w tym piecu. Według mnie jest nie dopalony pelet oraz dość duże przebijanie temperatury. Fotka z dzisiaj po zakończeniu spalania chociaż przez lampę nie widać żaru w popielniku a jest trochę 

IMG_20201026_081604.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie przebijania temperatury: sprawdź czy masz w menu serwisowym coś takiego jak Histereza wygaszania kotła. Problem z tym zgłaszali niedawno inni. U Ciebie są podobne objawy.
U mnie tej opcji nie ma.

Co do ustawień, parę postów wyżej masz ustawienia robina60, podaje moje również, ale tym nie sugeruj się za bardzo. Ja zmieniam ustawienia w zależności od partii peletu. Np. miałem wcześniej nadmuch max 36%, a w chwili obecnej 44%. Analogicznie zmieniam min. i pośredni. Obserwuj płomień, nie może być ani zbyt porwany (za duży nadmuch), ani kopcić (za maly). Oczywiście, podstawowa sprawa to test wagi paliwa.
PS. Popiół wygląda dobrze jak na moje oko.
c497dd8fc9afa01d411349911d694838.jpg&key=d3c74366b992d042a59695a22cce0889484652cf17952b7450917c9f86c80c46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na wypalony tylko że spora część wypala się dopiero w popielniku. Po zakończeniu spalania, wygaszeniu i czyszczeniu w popielniku jest czerwono. I dopiero po ok 15 min popiół jest dopalony. W czasie gdy piec przechodzi z pracy na wygaszanie i podnosi nadmuch do 100% to w tym piecu aż dudni taki jest płomień. Tak jakby to paliwo się nie do końca spalało i nagle dostało dużej ilości powietrza. Czasem też dochodzi do wahania % płomienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz radę, wrzuć swoje dane z menu Modulacja mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ziomki mam i ja mały problem z niedopalonym pelletem, zostają takie bobki, jak się przydusi pod palcami to rozsypuje się w pył, z nadmuchem jestem nisko bo 22% na mocy 12 kw,  jak podwiększe nadmuch to wypluwa rozpalone pelleciki do popielnika i tam się dopalają, macie jakiś patent na to czy tak to poprostu zostawić?   Dodam ze pellet to czysta trocina, robiłem test z wodą kilka razy

IMG_20201026_175120.jpg

IMG_20201026_175151.jpg

IMG_20201026_175155.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił.
Właśnie zasypałem kolejny pelet. Wyszło 2560 g w teście, a skala jest do 2500 g w sterowniku. Na szczęście wziąłem tylko trzy worki. Zobaczymy, co będzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, kurka. Cztery razy ważyłem Nie zdradzę nazwy, ale w wodzie to przez godzinę się nie chciał rozpuścić. Cena 670 za tonę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko robię eksperymenty po okolicznych producentach :) Mam dobry material, ale z ciekawości próbuje z różnych źródeł. Na takim za 630 rozpalilem trzy razy, ale za każdym razem kiełbasa w rurze. W przyszłym tygodniu zawioze gościowi te spieki, niech przemysli, co robi źle

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, szumik83 napisał:

Hej ziomki mam i ja mały problem z niedopalonym pelletem, zostają takie bobki, jak się przydusi pod palcami to rozsypuje się w pył, z nadmuchem jestem nisko bo 22% na mocy 12 kw,  jak podwiększe nadmuch to wypluwa rozpalone pelleciki do popielnika i tam się dopalają, macie jakiś patent na to czy tak to poprostu zostawić?

W czasie spalania pellet najpierw odgazowuje. Potem dopala sie węgiel drzewny.  I to czarne to własnie niedopalony węgiel. Często tworzy się to przy wygaszaniu palnika. Ustaw sobie na sterze nadzór na powiedzmy 2 min. Na małym podawaniu przed pełnym wygaszaniem bedzie to miało szansę dokładniej się spalić. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.