Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230
10 minut temu, Benton661 napisał:

Oczywiście, z buforem lepiej można to ogarnąć, ale i bez niego da się żyć...

Tu nie chodzilo o bufor tylko zaleznosc temp zewnetrznej do mieszacza. Co zapewnia stala temp w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Gdybyś nie miał bufora, zamiast 2 odpaleń na dobę miałbyś 12... W sumie to tylko taka różnica...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Jezeli wszystko dobrze wysterujesz to z histereza stera pokojowego mozesz zejsc na 0,2-0,1°C. Lepszy efekt zamiast obbnizenia po dogrzaniu moze dac reg proporcjonalna. Wspolczynnik ustawiasz na 100.

Niestety nie mogę. Mam najprostszy regulator typu on/off z histerezą 0,5C lub 1,0C. Również nie mam możliwości regulacji proporcjonalnej. Zobaczę, jak to będzie po podpięciu czujnika pogodowego, ale nie sądzę, żebym inwestował w droższy regulator. No ale nigdy nie mów nigdy :P

41 minut temu, cezar76 napisał:

Druga sprawa, komfort cieplny, owszem dużo wyższy, jednak gdy głowica zamknie kaloryfer, to i komfort się obniża.

Na chwilę obecną głowice mam w pełni otwarte, więc się nie zamkną. Jak w pomieszczeniach za ciepło, to termostat obniża temperaturę na mieszaczu i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze, kolego @mhosaja. Na tym ma to polegać. Sterowanie pogodowe może to znacznie ułatwić, polecam spróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Benton661 napisał:

Wiem. Gdybyś nie miał bufora, zamiast 2 odpaleń na dobę miałbyś 12... W sumie to tylko taka różnica...

Za to dająca realne oszczędności. Gdyby tylko jeszcze bufor dało się prowadzić pogodówką to w ogóle byłby luksus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mhosaja napisał:

Jak w pomieszczeniach za ciepło, to termostat obniża temperaturę na mieszaczu i tyle.

Pod warunkiem, że masz taką samą temp we wszystkich pomieszczeniach. Ja kontroluję 3 mieszkania i różnica temp pomiędzy nimi wynosi czasem nawet 1,5 stopnia. Druga sprawa, że mieszkania te również inaczej się rozgrzewają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyleczyłem się z bufora. Oszczędności z tytułu jego posiadania nie byłyby w moim przypadku aż tak spektakularne, żeby koszt jego zainstalowania kiedykolwiek mi się zwrócił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zorientowałem, że są dwa czujniki pogodowe CT4-P oraz CT6-P. Ja zamówiłem CT4-P, a w instrukcji regulatora (860-tki) jest napisane, że współpracuje wyłącznie z czujnikiem CT6-P. Czy ktoś z Was wie, jakie są różnice pomiędzy tymi czujnikami i czy faktycznie mogę mieć problem z kompatybilnością???

PS. Czasem działam szybciej niż myślę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą inne wskazania. Rożnica 30stC o ile dobrze pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... No nic, na szczęście zwroty na allegro darmowe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Dragster napisał:

Gdyby tylko jeszcze bufor dało się prowadzić pogodówką

Da sie. Po prostu tak samo jak reszta instalacji. Zainstalowac zawor z silownikiem pomiedzy kotlem a buforem. Inna opcja prowadzic kociol pogodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale nie ecoMAXem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PioBin napisał:

Da sie. Po prostu tak samo jak reszta instalacji. Zainstalowac zawor z silownikiem pomiedzy kotlem a buforem. Inna opcja prowadzic kociol pogodowo.

Nie trzeba zaworu tylko uzależnić temperaturę wyłączania (nagrzania ) bufora od temperatury zewnętrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cezar76 napisał:

Pod warunkiem, że masz taką samą temp we wszystkich pomieszczeniach. Ja kontroluję 3 mieszkania i różnica temp pomiędzy nimi wynosi czasem nawet 1,5 stopnia. Druga sprawa, że mieszkania te również inaczej się rozgrzewają.

Termostat pokojowy powinien znajdować się w pokoju który najwolniej się nagrzewa/jest najzimniejszy. W pozostałych pomieszczeniach temperatury pilnują dodatkowo termostaty na grzejnikach, żeby bezsensownie ich nie przegrzewać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Gonzo19 napisał:

A jaki jest sens prowadzenia bufora pogodowo? 

A no taki, że prowadzenie bufora wysoko wcale nie jest ekonomiczne. Uzależnienie tego od pogody zewnętrznej jest jak najbardziej uzasadnione.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tomek0407 napisał:

Nie trzeba zaworu tylko uzależnić temperaturę wyłączania (nagrzania ) bufora od temperatury zewnętrznej

Dol czy gora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek0407 cos taki uszczypliwy? Pytam jak Ty to rozwiazales. Napisze rowniez jak mam u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Benton661 napisał:

Termostat pokojowy powinien znajdować się w pokoju który najwolniej się nagrzewa/jest najzimniejszy. W pozostałych pomieszczeniach temperatury pilnują dodatkowo termostaty na grzejnikach, żeby bezsensownie ich nie przegrzewać. 

Zgadzam się z Tobą Benton w 150%. To tyle teorii, a teraz praktyka. Mój kocioł ogarnia 3 mieszkania, trzech rodzin- 5 kondygnacji. Domek wybudowany kilkadziesiąt lat temu. Ubolewam nad tym, ale w czasie budowy, nikt nie pomyślał o położeniu kabla w każdym pomieszczeniu- tak na wszelki wypadek. Podejrzewam, że w tamtym czasie nikt nie myślał o tym, że będą takie urządzenia...Posiadam ecoster 200 z dodatkowymi dwoma czujnikami, tak, aby w każdym mieszkaniu było wskazanie temperatury. Jak wiadomo, ecoster do komunikacji z ecomaxem potrzebuje przewodu. Z tego co pamiętam z instrukcji, długość przewodu jest ograniczona. Poszliśmy ze szwagrem po najmniejszej linii oporu, aby nie kuć wszystkich mieszkań i położyliśmy przewód w nieczynnym kominie wentylacyjnym. Położenie termostatów zostało więc ograniczone tym kominem. Zresztą i tak obawialiśmy się o długość kabla. Poniżej wstawię wykresy termostatów z ostatnich dni. Termostat nr to jestem ja-moja rodzinka, nr 2 to szwagrostwo,nr3 to teściowa(mamusia... :)  ). Wiadomo, termostat bezprzewodowy ułatwiłby sprawę- przenoszę metodą prób i błędów do właściwego pomieszczenia. Ale jak kupowałem kocioł, to estera nie było. Mógłbym teraz zmienić, tak samo jak sterownik kotła- ale co ze starym sprzętem? Ja wiem, ludzie w kosmos latają, ale czy "skórka jest warta wyprawki', żeby teraz kuć mieszkania, kłaść przewody do termostatu aby wybrać najwłaściwszy pokój, czy też wymieniać termostaty i np sterownik? Poniżej wykresy termostatów.

Które pomieszczenie mam wybrać koledzy??? @Benton661?

1181519574_Zrzutekranuz2019-11-15194306.thumb.png.6946b041e10a0d91c15eb40e95f19025.png1783203796_Zrzutekranuz2019-11-15194406.thumb.png.e90e9c9b272fa99dd6a463105188a035.png1618699198_Zrzutekranuz2019-11-15194449.thumb.png.5e672b08eb9736034e5686cd168e712a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PioBin napisał:

@Tomek0407 cos taki uszczypliwy? Pytam jak Ty to rozwiazales. Napisze rowniez jak mam u siebie.

Sorry źle mnie zrozumiałeś. Ja mam u siebie prowadzone dwa czujnikami góra i dół, ale nie prowadzę w automacie z pogodówką. Po prostu im zimniej tym bardziej zwiększam czujnik dolny ( wyłączenie bufora ) teraz mam wyłączenie naładowania przy 55stC. A napisałem żeby wykazać się pomysłowością bo można to załatwić na wiele sposobów. Jakoś nie czułem potrzeby zautomatyzowania tego procesu

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezar, Wybierz takie, żeby cała szanowna familia była zadowolona i nie marzła :-):-)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie teraz zrobiłem pierwszy dosyp do zbiornika (880l) i wyszło mi, że od początku tego sezonu ma spalone 385kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomek0407 napisał:

Sorry źle mnie zrozumiałeś. Ja mam u siebie prowadzone dwa czujnikami góra i dół, ale nie prowadzę w automacie z pogodówką. Po prostu im zimniej tym bardziej zwiększam czujnik dolny ( wyłączenie bufora ) teraz mam wyłączenie naładowania przy 55stC. A napisałem żeby wykazać się pomysłowością bo można to załatwić na wiele sposobów.

Jednak fajnie jakby tego pilnował automat wg. krzywej pogodowej.

@cezar76 U Ciebie komplikacja jest spora. Każde z mieszkań preferuje swoje ustawienia temperatury. . Teraz PLUM wypuścił fajne eSTERY bezprzewodowe. sam używam termostatu dla drugiego obiegu mieszacza eSTER_x40. Działa bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.