Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Pionier 17Kw Ślimak Z Sterownikiem St-750 Z Pid


M4TY5

Rekomendowane odpowiedzi

@burszuras bardzo ciekawą teorię zaprezentowałeś . Tylko turbinka nie tłoczy powietrza tylko je mierzy i nie jest to turbinka w pełnym tego słowa znaczeniu tylko przepływomierz. To po pierwsze , po drugie zanim zaczęto stosować przepływomierz były montowane dmuchawy bez niego tylko z hallotronem i też był wentylator roboczy, co więc wtedy mierzył ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ta turbinka to przepływomierz obracający się pod wpływem zasysanego powietrza, czyli te maksymalne obroty to nie maksymalna wartość obrotowa tej turbinki na jaką zezwoli sterownik po czym zacznie hamować wentylator by ją utrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@burszurasNo nie. Zatrzymaj przepływomierz obroty wzrastają do max obrotów w menu nadmuch czyli do 700. Czyli brak powietrza dmuchawą próbuje go dostarczyć. Wpraw przepływomierz w max obroty np kompresorem dmuchawa zwolni do min określonego w menu nadmuch  do 30. Czyli nadmiar powietrza.

Sam osobiście wpływu obrotów dmuchawy i zależności wentylatora roboczego do dzisiaj nie rozgryzłem a w techu nie byli zainteresowani aby się tą wiedzą tajemna podzielić choć nalegałem. Z tego co widzę na tym forum nikt takiej wiedzy nie posiada albo posiada i trzyma to dla siebie. Niby PID bierze pod uwagę obroty wentylatora a parametry wentylatora roboczego odpowiadają biegiem dmuchawy od 1-100 to jak to liczyć skoro w menu nadmuch który jest funkcją nadrzędną jest od 6-75 ? O to jest pytanie.🤔🤕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, JedrzejPoz napisał:

Cześć,

Za co odpowiada ustawienie "Min wentylator roboczy".

Ja to się ma do "Min obroty"?

image.png.3a58a3a45e2ab8789075957998b29f8a.png

W Defro:

- przy właczonej opcji "hallotron nadmuchu" ważne są obroty (przepływomierza - turbinki), czyli 100-280, 

- przy wyłaczonej - wentylator roboczy

Zatem jeśli hallotron nadmuchu jest właczony, to możesz sobie wentylatory robocze zmieniać do woli, nie ma to żadnego wpływu na pracę kotła.

W Stalmarku pewnie jest identycznie, ale struktura zakładek menu może się różnić.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH chodzi ci o to " jak to liczyć" No tak ale wytłumaczyłeś to prosto i dosadnie. Niemniej co do zmiany kręcenia wentylatorem roboczym to mam inne doświadczenia, zmiana ma jednak wpływ na obroty dmuchawy chyba że jest to uzależnione od dawek i przerw a tym samym różne wartości temperatury spalin, no bo to przecież jest głównym wyznacznikiem pracy PID. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ ma tylko zmiana w menu producenta(nie wiem jak to w stalmarku się nazywa), tam ustawia się min i max obroty wentylatora.  

Ale zawsze nadrzędne są obroty turbinki i moc w %wyświetlana na panelu zawsze jest proporcjonalna do zadanych obrotów turbinki. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež dmuchawa i jej przeplyw nie idzie od min.do max.liniowo,sa wahania i przyspieszania na %tach w sterowniku,przeplywomierz eliminuje i liepiej dopasuje proporcja opal-powietrze.Plus wiatrociag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet widać różnicę w granulacji opału, a opał sam się segreguje w zasobniku. Jeśli złoże się wypali w nadzorze, to różnica jest ogromna. No i wiatr - przy wietrze dmuchawa zwalnia do 11%, a na turbince nadal 220 obrotów. Albo gdy nie ma prądu kilka godzin i węgiel wypali się aż w kolanie, sterownik szybko podsypie węgiel i po kilku minutach już jest normalne złoże.

Moim zdaniem w kotle węglowym zdecydowanie lepsza jest turbinka od sondy.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, HarryH napisał:

Moim zdaniem w kotle węglowym zdecydowanie lepsza jest turbinka od sondy.

Z sondy zaczalem korzystac dopiero przy pelecie, wczesniej na weglu byl wiatraczek (przeplywomierz powietrza). Ten przeplywomierz to ogolnie dobry pomysl jest.

Sonda tez jest ok i duzo zalezy od tego jak i do czego wykorzystamy jej wskazanie. Mozna by na jej podstawie zmienic zadana dla przeplywu (podbic wartosc zadana dla przeplywomierza) lub zwiekszyc/zmniejszyc ilosc paliwa. Ten drugi sposob wedlug mnie lepszy a brakuje w sterowniku Pluma. Chodzi o zachowanie stabilnej proporcji paliwa do powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Może ktoś odpowie i pomoże :
schemat poprawnej  instalacji czujników temperatury na  instalacji? 

może być rysunek, opisana foto  co bądź 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@T-Gr rysunek ? 10 -20 cm na powrocie przed wejściem do kotła i za pompą c.o. Co do bojlera i zewnętrznego chyba nie trzeba tłumaczyć.🤦

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...mam wymiary to se narysuję 😁

Tak mam chciałem sie upewnić ,instalator skasował  kasę i nie dokończył ocieplenia rur w kotłowni . Teraz spokojnie moge to zrobić🖕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no instalacja ok , to już zaraz przy robocie sprawdzałem . Poza tym ze nie zamontował 2 pompki do CWU to wszystko  zgodnie ze sztuką. Brak pompki nie przeszkadza bo rurka idzie bezpośrednio z pieca do boljlera który wisi obok kotła .

Fachowiec dobry tylko bardzo  nie słowny co do czasu realizacji i dokończenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to jakieś, piec z podajnikiem stalmarka ?. Pochwal się i wstaw zdjęcia, bo to ciekawy przypadek jest bez pompy cwu, o innych nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ironii ale szczerze współczuję . Na razie się ciesz bo nowe a później i tak tu będziesz szukał pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie? Pompke wsadzić jedno wcięcie w rurkę i po sprawie . System działa w domu ciepło woda ciepła w kranie ...  Gdzie taki duzy problem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż nowy temat i poproś o ocenę instalacji. Na forum jest sporo fachowców w tej branży i wtedy się dowiesz. W tym temacie też jest trochę na temat instalacji. Poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra poczytam ,popytam. 

Jedno ważne pytanie :
kalibracja zaworu ,da się to ominąć? 

Otwiera zawór na 100% kalibruje potem pomału zamyka , piec w tym czasie  głupiej w domu trochę ciepło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.