Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Verbomat- Nowe Podejście Do Procesu Spalania. Testy


energotop

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Reded; chodzi Ci o to:

026e509e4058.jpg

No nie jest to linia prosta, ale też chyba nie ma tragedii... specjalnie kupiłem 37W dmuchawę żeby słabo dmuchała :( Dmuchawa 80W jest pewnie OK bo one mają końcówkę wykresu prostą i pewnie łatwiej sterować na małej mocy.

 

Może jeszcze pokombinować z przesłoną?

RR
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milo ja mam żeliwniaka z 4D ;), a na poważnie używam w tym momencie SKZP ale trochę mam dużo sadzy. Wynika to z tego że do Viadrusa 17kW dorobiłem podstawę z palnikiem APRQ.

Tutaj pytanie do Energotop'a; czy jest szansa ustawić tak dmuchawę WPA07 w SKZP by nie było sadzy w żeliwiaku? (pytam bo wcześniej się udzielałeś w temacie SKZP)

 

Pozdrawiam

RR

 

ps. pale teraz dobrym opałem -wesoła 27kJ/kg, spieki w normie

Masz chyba za duzy palnik z jaka moca palisz teraz ile kW , nie tylko sterownik jest wazny ale tez odpowiedni dobór reszty .Mozesz palic bardziej na płasko na tym palniku wtedy moze mniej bedzie sadzy , albo zmien dmuchawe ja mam wpa6 na małym palniku własnej konstrukcji okolo 12-15kW  :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz ustawiony na 14 kW. Modulację na max 55%. Faktycznie jak miałem żar wewnątrz palnika, na granicy zapadania, czyściej się paliło. Jednak myślę że ta sadza to grzech pierworodny wszystkich rusztów wodnych ;-) teraz myślę że ktoś powinien zaprojektować kocioł żeliwny przystosowany do podajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-26963-0-97677400-1480356284_thumb.jpgpost-26963-0-58755900-1480356295_thumb.jpg Ten widok chyba wystarczy za jakikolwiek komentarz, pali sie obecnie sam mial z odsiweki, zero grubszego sortu, najwiekszy wymiar ziarna okolo 0,5 cm . Obecne spalnie na poziomie okolo 20 kg . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moge potestowac, mam viadrusa z dołożonym zestawem rozbudowujacym z prosatu (palnik brucer) oraz ecomaxx 800r , zawór 4d z silownikiem. Pale na fuzzy logic niestety piec mocno zarasta sadzą. Mieszkam blisko makoga:)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wam się uda ustawić spalanie w viadrusie bez sadzy to czapki z głów... w szerokim zakresie mocy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz ustawiony na 14 kW. Modulację na max 55%. Faktycznie jak miałem żar wewnątrz palnika, na granicy zapadania, czyściej się paliło. Jednak myślę że ta sadza to grzech pierworodny wszystkich rusztów wodnych ;-) teraz myślę że ktoś powinien zaprojektować kocioł żeliwny przystosowany do podajników.

No widzisz ustawienia na 14kW a pewnie pracuje na 8kW albo mniej sam palnik jest mocy  25kW a kocioł masz 17kW .Sam ruszt wodny nie jest do konca przeszkodą dla czystego spalania tylko dobrze dobrany palnik z odpowiednim napowietrzeniem  i sterownikiem ,Ja uwazam ze ruszt wodny moze przynosic oszczednosci na opale działa jako pierwszy wymiennik . ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ruszt to pierwszy wymiennik :D całkiem skuteczny... 14kW to moje maksymalne zapotrzebowanie na ciepło + CWU, w tym momencie faktycznie maks moc to 7,5-8kW, ale przy niższych temp, na pewno dobije do 11-12kW. 17kW kotła też jest nie bez powodu, to żeliwniak, czyli dość mały wymiennik, do tego 3 człony to absolutne min do których zmieścił się palnik. Na koniec APRQ jest kwadratowy otwór wyjściowy groszku to ok 10x10 potem się stożkowo rozszerza, więc tak naprawdę wysokością żaru reguluje się moc, SKZP tak teraz steruje że pali się tylko na środku. A i stosunkowo duży otwór u szczytu palnika to zaleta przy spiekajacym się opale - palnik grzeje większą powierzchnią więc temp żaru jest niższa.

 

A z drugiej strony przy kotłach podajnikowych można chyba rozdzielić sprawność palnika - tu słusznie zauważyłeś że musi być odpowiedni stosunek powietrza do paliwa, od sprawności wymiennika - tu ma znaczenie powierzchnia i geometria. na końcu mamy czystość spalin i ich temp. tak można ostatecznie określić sprawność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko np teraz jest sporo  za duzy ten palnik a chyba dobrze pracuje tzn czysto spala na mocy 12kW wiec jezeli ma duzo zaru to tylko sie na nim  tli a nie skutecznie pali dlatego produkuje wiecej sadzy .Teoretycznie miało tak byc ze wieksza japa w palniku miała byc dla paliw trudniejszych bardziej koksujacych zeby mogły sobie dłuzej polezec na palniku i sie dopalic . Jednak nie zawsze tak jest bo jak zaru jest duzo to wejdzie w podtrzymanie i potem zanim znowu ruszy i rozpali dobrze sie zar to juz moze wywalic co nieco nie spalonego koksu do popielnika do tego słabe odpopielenie i mamy spieki sklejone z niedopalonym koksem  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko prawie wszystkie retorty, rynny i podajniki żeliwne mają moc projektową 25 kW, może oprócz Batorego, mini Ekoenergi i ich klonów. No i niektórych Ardeo.

Sam chciałem kupić palnik Ekoenergii tyle że w momencie kompletowania sprzętu wstrzymali sprzedaż z powodów technicznych. Z Batorym też tak było że najpierw pojawił się z opisem 20 (patrz na post Kaszpira) a potem zmienili na 10, więc to też zabieg marketingowy niż rzeczywista moc.

Z niedopalonym opałem nie mam problemu, może trochę spieków z popiołu ale aż tak to mi nie przeszkadza. A i pali się cały czas, praktycznie się nie odstawia, ale to zasługa SKZP.

 

Z twoich postów wynika, że najlepiej jakbym miał mało żaru i trzymał go nisko... czy to nie będzie szkodzić ślimakowi? Faktem jest że w APRQ nie ma powietrza podawanego przez rurę jak w retortach, więc poniżej otworów napowietrzających żar nie powinien zejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem którą masz wersje tego palnika ale jedne miały dowiercone otwory u góry i te wydaje  sie lepiej dopalaja i odpopielaja .Jak jest wysoka krawedz to wieksza tendencja do spiekania popiołu z zarem i tu sprawdzi sie sterownik z okresowym dmuchnieciem zeby oczyscic z popiołu  ;)  :D

Ja nie twierdze ze palniki 25kW sa złe i tez sie na nich pali ale jak ktos chce miec lepiej i czysciej to raczej dobrze by było miec uszyte wszystko na miare  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem którą masz wersje tego palnika ale jedne miały dowiercone otwory u góry i te wydaje  sie lepiej dopalaja i odpopielaja .Jak jest wysoka krawedz to wieksza tendencja do spiekania popiołu z zarem i tu sprawdzi sie sterownik z okresowym dmuchnieciem zeby oczyscic z popiołu  ;)  :D

Faktycznie mam wersję bez otworów, ale myślę nad przeróbkami :) Pierwsze o czym myślałem to obniżenie korony i ścięcie trochę brzegów, tak by wymiar zewnętrzny zmalał do 21cm. Jeszcze zastanawiam się nad wymianą korony na taką jak mają żeliwne palniki Stalkotu Ecopower 12-19. Mają inne napowietrzenie, wiercone otwory, takie bardziej pod miał jak sądzę. Wygląda na to, że po niewielkich przeróbkach by pasowała, pytanie czy warto?

 

Ok, nie chcę zaśmiecać wątku Milo, więc jeśli masz jeszcze jakieś pomysły pisz na priv...

 

Pozdrawiam

RR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@vmilo co ja mam napisać, może pokaże post-35989-0-50599100-1480511849_thumb.jpg czyszczone w sobotę przy montażu palnika mojej konstrukcji i 46 kg temu, zmiotką potraktowałem krawędź dolną dla kontrastu, reszta wymiennika (komora palnika nie ruszana natomiast nad rusztodeflektorem tak i pierwsza półka)  wczoraj jeszcze skrobana z nagarów (nie robiłem "nowego" tylko część oskrobałem do gołego aby mieć porównanie co się osadza reszta z grubsza przetarta tak jak przy rutynowym czyszczeniu i za każdym razem coś starego zejdzie)  więc następne zdjęcie po opróżnieniu zasobnika. Na pewno atutem tego sterownika jest że łatwo się nie odstawia i ładnie przechodzi między mocami, bynajmniej na tym węglu.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.