Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Verbomat- Nowe Podejście Do Procesu Spalania. Testy


energotop

Rekomendowane odpowiedzi

a czytajta i piszta co komu pasuje jo wum to godum ślunzok od pra dziada :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalił 21,5 kilo opału 23 MJ za dobę, zrobił z tego 103 kWh. To daje sprawność rzędu 75%. Na SPP za poprzednią dobę miałem sprawność 73% a przed testem przeskrobałem opłomki nad ostatnią półką, więc można przyjąć chyba że tutaj porównywalnie wyszło. Jak na 25 kW rynnę w 17 kW kotle  idącym około 4 kW bardzo nieźle. Teraz mu trochę utrudnię - zmniejszę przepływ do około 200 litrów. Na fajrant zabieram szpeja do domu, po co się ma w zakładzie nudzić. Trzeba mu utrudnić co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie miał trudniej. U mnie przynajmniej tak było, że z dynamiką nie mogłem się dobrze wstrzelić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie miał trudniej. U mnie przynajmniej tak było, że z dynamiką nie mogłem się dobrze wstrzelić.

Hej Grześ. Co z tym paliwem z Taurona ? Na ES ktoś zamieścił foty... w worku po otwarciu gnój :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berni i tu masz odpowiedz co to znaczy być "testerem" verba

Ty się lepiej nie odzywaj. Masz dobry ster na piecu, dobry palnik, a na nim co ?

I tylko Twoja niewiedza stoi za tym. Ale zostałeś troszkę przeszkolony, to może to ogarniesz kiedyś ?

Jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia w temacie, to przynajmniej nie śmieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma natomiast możliwość ustawienia kilku parametrów pracy dmuchawy ( przedmuch , wyprzedzenie przedmuchu przed podaniem itp) które pozwolą spalić czyściej opał - a o to w tłokach jest właśnie walka.

Niestety, te opcje są niedostępne po przełączeniu na tłok.

Ale być może to tam wszczepimy. Musiałbym mieć jakieś bruli + laptop i zobaczyć w locie co tam się da wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj nr tego drugiego stera, chętnie popatrzę co i jak.

Z zakładowego kotła go dzisiaj zdejmuję, szkoda czasu bo się mu nudzi. Po tej zmianie przepływu wypadałoby mu obniżyć dawkowanie i wiatry, ale już się mi nie chce. Jak zdążę to jeszcze dzisiaj wieczorem pójdzie na domowy. Tam jest adres ekotlownia.pl/sterownik-5/230. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Grześ. Co z tym paliwem z Taurona ? Na ES ktoś zamieścił foty... w worku po otwarciu gnój :mellow:

Jutro go zabierają i wymieniają na groszek Ziemowita 8-31,5 (taki chciałem). Trzeba przyznać,że Imex przyjął nie swój kłopot na własną klatę i sprawę załatwił po mojej myśli. Za to mu chwała. Na następny sezon najprawdopodobniej zakupię Retopal z PGG, bo nim przynajmniej się nie rozczarowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest adres ekotlownia.pl/sterownik-5/230

OK.

Mówisz, że musiałbyś zmiany wprowadzać ? To znaczy, że gdzieś przesadziłeś z nastawami ? Powinien pracować prawidłowo na mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie nie nadaje się. Zbyt mokry i za dużo drobnicy. Do tego kłopotliwy w spalaniu. Za tą samą cenę mam Retopal, czysty,gruby bez domieszek. Fakt,że lekko wilgotny jak to z płuczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro go zabierają i wymieniają na groszek Ziemowita 8-31,5 (taki chciałem). Trzeba przyznać,że Imex przyjął nie swój kłopot na własną klatę i sprawę załatwił po mojej myśli. Za to mu chwała. Na następny sezon najprawdopodobniej zakupię Retopal z PGG, bo nim przynajmniej się nie rozczarowałem.

A napisałem im tam co by poczytali twoje wypowiedzi

 

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w cenniku jest groszek 23-25 MJ 8-31,5 mm. Zapytałem, skąd go mają, to odpowiedż była, że z Ziemowita :)

kobra64...około 19stej przepinałeś IE42 na domowy kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio test, i okazało się, że Retopal 24-25MJ prosto z kopalni jest wydajniejszy od rzekomej Wesołej 28-31MJ ze składu opału, na Retopalu mniejsze zużycie i to przy niższych temp. zew.

Co prawa więcej popiołu, ale za to wymiennik dużo czystszy, spokojnie bez większej utraty sprawności kotła może czyścić co 3 zasypy (3-4 tygodnie), a to dość długo jak ne tego gniota Ogniwo które u mnie siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy mam eko ziemowit (tak twierdzi lokalny dostawca). Więcej nie kupie. Zero spiekalności, nie dymi i nie był drogi.

Niestety przy większej mocy żużel jak ***. Przy temp spalin 70-90C jeszcze dało się wytrzymać, niestety w mrozy codziennie 2x rozbijam spiek żużlowy wielkości całej retorty.

W moim kotle się nie sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy żużel niż koks.

Jeśli groch w miarę suchy to nad spiekami da się zapanować i nic nie trzeba rozbijać, trzeba tylko odpowiednio ustawić wiatr i podawanie w dwustanie.

Ewentualnie lekko zmodyfikować palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiony wczoraj koło 19. Na początku odrobinę walki było. Później dostał w dupę - o północy stanęła pompa CWU, cyrkulacji i przymknął zawór o 4 stopnie. Zabujał ostro, ale później jak już wyrównał to po kreseczce. O 6 rano start pompy CWU - zapaść i odróbka, no ale o 7 rano start strefy zaworu - zwyżka za zaworem o 4 stopnie. Zanim się odrobił z tego wszystkiego, o 8 stop pompy CWU, o 9 koniec strefy zaworu i obniżka temp. za mieszaczem o 4 stopnie. Teraz powinien mieć lżej tak do 14, wtedy znów się zacznie. Włącz sobie na wykresie takie parametry: Temperatura CO, Temperatura zaworu, Temperatura powrotu, Moc bieżąca, Przepływ aktualny no i ewentualnie Temperatura spalin. Resztę wywal ( Temperaturę zewnętrzną, Moc kotła, Spalanie chwilowe i dobowe ). Przyjrzyj się szczególnie przepływowi i mocy bieżącej. Jak dla mnie to na razie może być, teraz i tak do niego nie mam dostępu - w zakłądzie jestem. Wrócę koło 18 to zajrzę. W spalaniu mam 5/32, nadmuch 43, rozdmuch +10% czasów nie pamiętam. W instalatorze mam min 40% max 70% dynamika 2 min dmuchawy 10 max 55. Nie kopci, trzyma mniej więcej kopiec, w kotle jest czysto - a pali się miał 23 MJ z Piasta. Trochę się popiół spieka, ale to normalna cecha tego węgla, SPP też go spiekał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zaznaczę te parametry które podałeś.

Ja mam na palniczku 100x120mm podawanie 4, przerwa 28 - czyli chyba za bogato nie masz. Myślałem że na Ardeo trzeba więcej dokładać.

Wiatru dajesz nieźle, wg mnie jak podniesiesz moc max, to ci dziurę wypali.

Pamiętaj że w menu grzanie zmieniasz przeliczniki :) Przy obecnej nastawie, dla 100% mocy będzie wiał z mocą 61%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dylemat bo musi mieć jednocześnie i nie za wiele - żeby jakoś szedł kiedy przepływ spada do około 280 - 300 litrów i moc oddawana do instalacji ma tak koło 5  - no i odpowiednio dużo - żeby sobie poradził kiedy przepływ idzie powyżej 800 a moc chwilowo przekracza 10 - 12 a stabilizuje się w granicach 8 - 9. SPróbuję mu chyba wieczorem dołożyć jeszcze 80%, żeby mógł robić 5 kroków zamiast obecnych 4.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mu do 100% dać, jeśli wykryje przyrost temp, to i tak na nią nie wejdzie.

Ale z tymi nastawami palnik skazany jest na porażkę, naprawdę. Chyba że mu ruszysz podawanie, to może się ogarnie.

Z tego co widzę u siebie, zbyt długi czas wyprzedzenia, potrafi namieszać. Myślę że to będzie w przyszłości ograniczone do 3sec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.