Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Robin60.Ten śmiałek jak piszesz wyżej to właśnie ja.Nie pisz że złapałem ''byka za rogi , że mi spadnie spalanie o połowę '', bo mnie trafi lekko to ujmując.Na razie spalanie spadło mi o 4 kg i jestem w fazie małych korekt aby dobrać parametry do jakości węgla i pewnie tak już zostanie.Na pewno nie spadnie do połowy a mi wystarczy te nawet 4 kg a jak się uda może 5 kg.Przy temperaturach niższych od zera zwiększy się spalanie np o te 4 kg na plumie ale tym samym będzie o te 4 kg niższe na skzp-02 .Pewnie wiesz o co biega. Test mi podpasował bo utrzymywała się podobna bardzo temperatura na zewnątrz.Jesteś ''doświadczonym forumowiczem'' gdzie wynika z awatara powyżej. Zrywasz się nagle w temacie i go podkręcasz w moim słowa znaczeniu.Głównie to chodziło mi przy zmianie sterownika o pełną modulację mocy  a nie spalanie o połowę  i że to niemożliwe to nawet nowicjusz o tym wie .Kaganiec mam zdjęty i piec mi moduluje z mocą max. 100% i min. 5% i przy tym jak dobrze się dobierze korekty to piec jest czysty i nie ma problemu.Należy dobrać tak korekty aby za dużo od zadanej temperatury, temperatura nie spadła i mógł oscylować przy tej temperaturze patrząc przy tym na spaliny żeby nie były za niskie.Siedzimy tu  z kolegami od dawna aby przejść w pełny pid (Ci którzy chcieli go mieć)i się nie da.Rozmawiałem z Seko jak i inni pewnie dzwoniąc oto samo i nic się nie dowiedziałem.Jedynie że piec jest testowany i dobierany w parametrach do jego mocy i takie tam.Noi że tak ma być.Myślę że w tym temacie najlepiej odpowiedziałby by piotr16 , który też wie o co biega i jest dobry w wiedzy o piecu seko , ja natomiast jestem tylko tym co łapie ''diabła za rogi'' i zmienił sterownik dla pidu a w ciemno mający nadzieję że spali mi trochę mniej eko z mniejszą wiedzą o parametrach jak na razie.Jeśli masz dar przekonania to zadzwoń do Seko i poproś  żeby serwisant udostępnił swoją obecnością przy kotle który pewnie za dopłatą ten program wgra a  koledzy jak wyżej będą Ci wdzięczni póki jeszcze nie zdecydowali się na zmianę sterownika.Pewnie nic się nie uda i tak zostanie.To tyle również z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Porównywałem schematy podłączenia osprzętu do ecoMAX850R2 i SKZP-02.
Wyszło mi że w SKZP-02 nie ma gdzie podłączyć:

CO – cyfrowy detektor tlenku węgla (czadu),
S1 – czujnik napędu odpopielania
S3 – czujnik obrotów w wentylatorze (czujnik hall’a)
S4 – czujnik zablokowania siłownika czyszczenia wymiennika
BC – siłownik czyszczenia wymiennika (tu akurat można wykorzystać wyjście na    pompę cyrkulacyjną CWU jeśli ktoś takiej pompy nie ma, za pomocą harmonogramu ustawia się przerwy i czas pracy)

Nie wiem na ile istotne są czujniki S1 i S2 i S4 bo złącze detektora CO pojawiło się dopiero w najnowszych modelach kotłów.

 

 

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Jeśli chodzi o czujnik S1- napędu odpopielania , to właśnie serwis mi go usunął z programu.Drugi raz w przeciagu pół roku elektronika szwankowała a mechanicznie było wszystko ok.Jeśli zerwie śróbkę (zawleczkę) od odpopielania no to zdążysz zauważyć że popiół nie spada do worka a wałek się nie kreci.Wydaje mi się że tak jest lepiej bo jak cie nie ma w domu to przynajmniej nie wygaśnie w kotle tylko popiół spadnie z retorty do popielnika tak jak po staremu w piecach bez odprowadzenia popiołu.Jeśli masz piec, gdzie czyszczaki w płomieniówkach  czyszczą się przez sterownik plum, też nie ma problemu.Kupujesz programator czasowy zwykły lub elektroniczny ,do tego wtyczkę na 230v ,ustawiasz czas czyszczenia i z głowy.Mam właśnie takie rozwiązanie ale bez przeróbki ponieważ miałem wersje sterownika pieca, że sterowanie nie szło przez sterownik i mam czasowy założony do gniazdka.Co do reszty nie wiem , ale u mnie chodzi poza tym wszystko spoko.Przed kupnem sterownika dzwoniłem do firmy z skzp-02 , podając jaki mam piec, a pan oddzwonił mi za dwadzieścia minut i wszystko wyjaśnił ,nawet wysyłałem mu zdjecie kotła bo chciał widzieć te nasze odpopielanie.Jeśli chodzi o S3 to też nie ma problemu bo skzp-02 moduluje sobie wentylatorem procentowo i doskonale to wygląda.Dwa tygodnie tak mi działało jak mi wysiadł czujnik hala, podali mi magiczny kod aby wyłączyć modulacje wentylatora.Inaczej kocioł by mi wygasł.Powiem że do przyjazdu serwisu miałem wrażenie jakby lepiej piec modulował w % , lepiej mi to wyglądało.Jak widzisz to co pisze przedstawiałem to w zapytaniu co ty do tej firmy z skzp-02, zamówiłem ster, zamontowałem czujni czadu w czopuchu (wiertło fi 5mm) i wszystko śmiga.Spalanie jest na poziomie 4 kg mniej niż na sterowniku  plum.Mam już wszystko dograne z 4-ch parametrów tzn wyjaśnię(wpisujesz moc kotła ,kaloryczność paliwa,potencjał podajnika-najważniejszy parametr co do spalania, trzeba z przesypu 10 minutowego zważyć eko i pomnożyć razy szejść,  oraz ustalić jaka masz watową dmuchawę i wtedy ustawić siłę nadmuchu.Ten sterownik ma funkjcę sprawdzenia w diagnostyce od ilu rusza dmuchawa w % i wiadomo ile wpisać mocy. Na YT  M.Miernik wyjaśnił co i jak.Zostało mi tylko dograć kaloryczność paliwa.Spalanie ustabilizowało mi się na poziomie 14.8 kg na dobę.Wcześniej miałem przy tych samych  temperaturach 19 kg lub 20 kg na dobę oczywiście z odbiorem wody cwu 140 l.Jak jakieś nie jasności z rozwiązaniami to trzeba zadzwonić do tej firmy i wyjaśnią.Niektóre funkcje jako elektronika nie muszą być potrzebne w zawnsowany sposób , a są zastosowane w prosty sposób w skzp-02.Plusem w dogrywaniu paru parametrów  jest wyniesione doświadczenie ze sterownika plum.Ogarnąłem wszystko szybko w minimalnym czasie a nie dwóch sezonów w kotłowni.Pozdrowionka.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @darko240973 jeżeli podniosłem Ci ciśnienie tym stwierdzeniem o porządnym zwierzęciu to przepraszam :). Nie było moim celem Cię urazić.

Powiem Ci tak jak miałem i użytkowałem ten sterownik w swoim kotle z palnikiem ekoenergii 15-25 KW . Ja na tym sterowniku 4 lata temu miałem spalanie ekogroszku 23-25 kg na dobę w największe mrozy -20 i więcej, na wschodzie kraju   wraz z jego pracą podtrzymaniem itd.

Paliłem tylko rosyjskim egogroszkeim.

Mam ten sam dom co obecnie w stopce i tą samą instalację, kotła co prawda nie mam ale można go zobaczyć w wątku o palniku KIPI  w 1 poście.

Nie mogę złego słowa powiedzieć o tym sterowniku , tak go rozpracowałem na części ente, że  ekogroszek był spalony w pył , tylko kamienie się trafiały ale ekoenergia wszystko mieliła prawie przez 2 lata. Jedynym problemem dla mnie było to , że regularnie musiałem się bawić w górnika , kominiarza no i nie mogłem sobie pozwolić na ten nieporządek w kotłowni mimo tego , że często ją sprzątałem.

 Więc nie wiem skąd u Was takie duże spalanie czy to czarne złoto takie kaloryczne , że nie daje rady ogrzać Waszych domów , że potrzebuje tak dużych ilości. Nie mnie się nad tym głowić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kaganiec na 30% zapewne wynika z konieczności spełnienia emisji zapisanej w ecodesign w zakresie 30% - 100% mocy (dla kotłów z podajnikiem). Stąd np. PLUM dał 30% mocy minimalnej http://termomodernizacja.pl/ecodesign-nowa-jakosc-kotlow/ http://czysteogrzewanie.pl/kociol/norma-pn-en-303-5-2012/

Inaczej - jeśli spalimy kilkanaście % paliwa więcej jednocześnie wytwarzając więcej energii (np. puszczając ją w komin), to 'na papierze' nadal jesteśmy eko, bo wytworzyliśmy stosunkowo mniej pyłów w przeliczeniu na wyprodukowane dżule.

Być może producenci mogliby tak konstruować kotły, by uzyskiwały małe emisje pyłów także przy mocach niższych od 30%, ale wiemy - w przeszłości zanim nie zmuszono branży do innowacji było tragicznie  http://czysteogrzewanie.pl/2019/03/ministerstwo-zalatalo-normy-emisji-dla-nowych-kotlow/. Zatem do czasu kolejnej nowelizacji rozporządzenia (albo normy) nie spodziewałbym się poprawy sytuacji (choć i tak dzięki naciskom aktywistów, organizacji społecznych i nakazom UE mamy postęp w branży).

Edytowane przez knedel
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam timela,som bardzo zadowolny i može smielo powiedzieč,praca kotla na 10%-15% jest bardzo wiecej eko,niž stop i start,kiedy iny sterownik juž nie utrzyma praca ciagla.Ponižej 10% juž lepiej wygasič :-) bo jest lato.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bercus w poście 1157 napisał dobre spostrzeżenie.Moim zdaniem nie ma jak praca ciągła niż start i stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada mocy min na 30% to moim zdaniem uszczęśliwianie palacza na siłę. Uważam że jeśli na danym palniku, dmuchawie i paliwie ogarnięty palacz może zejść niżej to należy umożliwić taką opcję czy to w ustawieniach zaawansowanych.czy po wklepaniu kodu.

Szeroko pojęte emisje i sprawności są oczywiście b. ważne ale dla palacza kotłowego równie ważne jest utrzymanie kotła w czystości i bez sadzy lub z niewielką jej ilością (nawet przy pogorszeniu sprawności) co przy cieplejszych okresach i 30% mocy min może być trudne lub niemożliwe do uzyskania przy danym paliwie.

PS.

Pisaliście o niemożliwości podłączenia SKZP do automatyki odpopielania, czyszczenia itp - w razie potrzeby można zrobić tak jak ja, czyli SKZP tylko "pali", czyli ma podłączony podajnik, dmuchawę i podstawowe czujniki (kotła, powrotu, spalin) a reszta jest po stronie oryginalnego stera.

PS2. Mam inny kocioł  i powyższe to tylko moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ciekawa sprawa. Na stronie www.plum.pl nie ma już w ofercie sterowników do kotłów na ekogroszek np. ecoMAX850R2-X a jeszcze niedawno były różne wersje. Spróbowałem zapytać na razie przez e-maile co jest grane ale nie reagują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peha napisał:

Witam
Ciekawa sprawa. Na stronie www.plum.pl nie ma już w ofercie sterowników do kotłów na ekogroszek np. ecoMAX850R2-X a jeszcze niedawno były różne wersje. Spróbowałem zapytać na razie przez e-maile co jest grane ale nie reagują.

No i dostałem odpowiedź. Cytuję:

"Nie wszystkie regulatory pokazujemy na naszej stronie 
internetowej. Regulator 850R2 produkujemy tylko 
dla firmy Seko i nie było potrzeby pokazywać go na witrynie www.
Póki co nie planujemy zakończenia jego produkcji.
Oprócz tego, nawet 10-letnie regulatory, serwisujemy 
i naprawiamy w razie potrzeby."

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peha.Pytałeś ich o pid.Czy coś robią na temat pełnego pidu a nie takiego jaki teraz jest  , że piec i tak się odstawi.W sumie mi to się nie przyda już bo mam skzp-o2 , ale może innym na tym forum.Powiem Ci że przyjemnie wrócić do domu, a idę zawsze przez piwnicę i piec zastać w ciągłej pracy , a przytym otworzyć drzwiczki od niego i zobaczyć czyściutki piec tylko z tzw nalotem,pyłem jak kto woli.Spalanie spadło o 4 kg na dobę - dla mnie jest ok.Na przyszły sezon zakupuje 3-y tony Bartex Gold a nie Silver jak pisałem, ale to było na tamtym sterowniku.Ponieważ podniosę kaloryczność i zmniejszy się troche spalanie kosztem mniejszej ilości węgla ,ale cieplej będzie w kotle.Dopracować korekty w pid i poznać sterownik wystarczyło mi dwa tygodnie.Gdyby nie nawyk z poprzedniego sterownika z tzw przestawianiem korekt aby znależć pid to wystarczyłby tydzień, no ale nie dwa sezony z plum.Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla Wszystkich po ostatniej wizycie serwisu u mnie.Jeśli ktoś z Was miał problem z zabiciem sie popiołu lub odczuciem że ciężko przy podawaniu węgla pracuje podajnik od popiołu to należy , przyciąć górne kolano 15 cm , 20 cm od momentu gdzie zakłada się worek.Podobno ten pył tak się potrafi zbić że może zerwać a wcześniej zablokować podajnik od popiołu.Teraz jak opróżniam worek , to za każdym razem jakby to powiedzieć .Zruszam popiół prętem aż do podajnika , bo teraz jest dostęp praktycznie prawie na wprost.Noi jest mocno zbity.Druga sprawa to pokazał mi serwisant patent jaki wymyślił na czyszczenie płomieniówek.Szczotki,wyciory nie wyczyszczą tego tak ponieważ ten kamień się tak wyślizga w płomieniówkach że go tylko obczyścimy , a nie zdrapiemy.Muszę zasięgnąć w instrukcji lub do serwisanta zadzwonić na jaką średnicę zrobił dwa krążki,bo zapomniałem się go zapytać, które oddzielone są od siebie około 2cm w pionie i skręcone w trzech miejscach z tulejami dystansowymi, na nich są zębatki również 3 szt z rozrusznika lub z innych elementów gdzie takowe występują, które mają wyciągnięte tulejki , aby podczas obrotu wiertarki bezwładnie wysuwały się w płomieniówkach drapiąc ścianki.Przy wkładaniu zębatki chowają się do środka.Do tych krążków jest przyspawany pręt fi 8 albo 10.Podobno rewelacyjnie się to czyści, a co za tym idzie może uda się ograniczyc na mniejsza skale te popiskiwanie podczas czyszczenia.Myślę że przydatne te informacje będą dla tych co na to nie wpadli tak jak ja.Jeśli ktoś ma   trochę cierpliwości to spokojnie dorobi sobie te krążki czyszczące.Na przyszły sezon napewno skorzystam z takiego narzędzia i go dorobię.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ @piotr16 jakiś czas temu pisał o czyszczeniu płomienic wymiennika to zostanę przy jego metodzie. Nie rozumiem skąd @darko240973 u ciebie w czystym kotle jak piszesz - kamień w plomienicach? Dziury w kotle masz? Pozdrawiam serdecznie Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomienice tak samo czyszczę jak piotr16, nic nowego.Tak piec mam zarąbany że muszę mieć taki przyrząd.Kamień w płomienicach że aż strach palić w kotle.Zanim coś napiszesz to przemyśl a póżniej pisz.To nie mój pomysł tylko patent serwisanta.Piszę aby ktoś jak chce żeby zrobił sobie taki przyrzad na dokładniejsze czyszczenie i ożywiam po prostu to forum takimi ciekawostkami.Nie wypowiem sie więcej w tym temacie bez wzgledu  co napiszesz.Czasami myślę że najlepiej nic nie pisac i wyjść definitywnie z forum ,tylko czytać bez logowania się.Takie wypowiedzi mnie rozbrajaja także koledzy do zobaczenia moze w nowym sezonie.Na koniec tylko powiem że na nowym sterowniku piec doskonale sie sprawuje i ma apetyt na mniejszą ilość węgla.Trzymajcie sie na razie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darko240973 dzięki za wszelkie informacje. Każda jest cenna. Cieszę się, że ster u Ciebie działa bezproblemowo. Bardzo chętnie zapoznam się z nowymi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darko240973 miło, że dzielisz się swoim doświadczeniem. Piszę ponieważ wprowadzasz ludzi w błąd. Wpływ sterownika na spalanie to 5-10 %. Palisz 5 kg mniej bo jest cieplej, ja też na Plumie. Pozdrawiam Krzysiek 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz jak sobie radzi plum, nic więcej nie masz za 1000 PLN. Sensu brak. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko, mianowicie pod sterownik mam podłączone trzy pompy, pompa co, pompa mieszacza, i pompa cwu, przy czym pompa co jest umiejscowiona na powrocie za zaworem czterodrogowym, a pompa mieszacza na zasilaniu co za zaworem, wszystko działa ok. Problem w tym że na sterowniku, jak i na schemacie w econecie pokazuje mi tylko pompę cwu i pompę która jest na zasilaniu co, pompy mieszacza nie ma, jest na to jakaś rada? Niby nic a denerwuje

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 31.03.2019 o 21:13, Khojdys napisał:

@darko240973 miło, że dzielisz się swoim doświadczeniem. Piszę ponieważ wprowadzasz ludzi w błąd. Wpływ sterownika na spalanie to 5-10 %. Palisz 5 kg mniej bo jest cieplej, ja też na Plumie. Pozdrawiam Krzysiek 

 

A mnie spadło o dobre 8 kg i teraz zamiast w mrozy 15 to spalam 7kg a w zasadzie już wyłączyłem ogrzewanie , i nie mam tu na uwadze wg niektórych jedynie słusznego sterownika tylko porządny ster elster ,  też mnie trochę rusza jak ktoś twierdzi że sterownik pali o 1/4 mniej , to kpina i tu się zgadzamy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiedzi chcieli zadzwonić po SM bo dręczę psy lub koty a to tylko czyszczaki w kotle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha. Świetny tekst. Koty i psy z okolicy pewnie uciekły podczas czyszczenia. Futurebierun. Odpopielanie działa jak trzeba. Nic nie ma prawa się zapalić. Osobiście od początku używam 3-4 worków do dzisiaj. Mam jeszcze kilka zupełnie nie używanych ( po ponad 2 latach eksploatacji). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2019 o 08:34, Futurebierun napisał:

Witam, również jestem zainteresowany kotłem seko. Mam pytanie jak sprawdza się automatyczne odpopielanie do worka? Czy zdążyło się żeby się worek zapalił lub jakieś inne niebezpieczeństwa?

Witam
Nie ma żadnego problemu, popiół wpadający do worka jest zimny, worek służył cały sezon i dalej jest bez uszkodzeń. Warto jednak zastąpić fabryczną opaskę opaską jak na zdjęciu niżej, będzie wygodniej, szybciej i szczelnie.
post-74928-0-68428900-1511122631.jpg.fb5765cf1c0b90ff2f5974069fe1ff8f.jpg

e2e5740cd34179ab580bc0d0ae7f74f47d67edac014f3e93fd2e755adc50a0f7.thumb.jpg.55e812d2efd6f1cc48141dbafe419850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.