Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Prawie to samo tylko na trochę wyższym poziomie.
1.thumb.jpg.65c5dd72f484765c034b35c90401aee9.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich fanów SEKO MAXX LE. myślę że powoli sezon kończymy. Miło było popisać z Wami, do zobaczyska jesienią. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że w listopadzie pokaże sterownik PLC do kotła. Pozdrawiam Krzysiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Skoro kolega Khojdys pisze że powoli kończy  się  sezon grzewczy i żegna sie z nami do jesieni , to może napisalibyśmy coś o pracy kotła w nadzorze.Czyli jak macie ustawiony kocioł w nadzorze z czasem podawania, ile minut w nadzór,moc nadmuchu, oraz praca wentylatora w sekundach.Wiem że nie u wszystkich ten nadzór już jest, bo jeszcze nie jest tak ciepło ale kto ma to niech napisze.Jeśli ktoś ma sprawdzony nadzór z tamtego roku .Też można napisać.Oczywiście wiem że może to być u każdego inaczej, ale będzie można korygowac coś blisko przy tych ustawieniach podanych przez nas.Osobiście nie mam do końca dogranego nadzoru bo węgiel w tamtym roku miałem kiepski .Ustawienia z tamtego roku z nadzoru mam takie. Czas podawania w nadzór  6 sek. Czas nadzoru 30 min. Praca wentylatora  4 sek .Moc nadmuchu 17% ale zmieniłem na 20% oraz ustawienie Przerwa- podawanie.Widziałem gdzieś jak ktoś miał napisane że zmienił na podawanie -przerwa.Moc nadmuchu miał 20% fabrycznie a u mnie 17% ale zmieniłem na te 20%.Chyba że piec 25 kw ma tak miec.To panowie proszę o podanie tych ustawień jakie macie - rozruszajmy się jeszcze na koniec sezonu skoro powoli się kończy.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, darko240973 napisał:

.............  Ustawienia z tamtego roku z nadzoru mam takie. Czas podawania w nadzór  6 sek. Czas nadzoru 30 min. Praca wentylatora  4 sek .Moc nadmuchu 17% ale zmieniłem na 20% oraz ustawienie Przerwa- podawanie.Widziałem gdzieś jak ktoś miał napisane że zmienił na podawanie -przerwa.Moc nadmuchu miał 20% fabrycznie a u mnie 17% ale zmieniłem na te 20%.Chyba że piec 25 kw ma tak miec.To panowie proszę o podanie tych ustawień jakie macie - rozruszajmy się jeszcze na koniec sezonu skoro powoli się kończy.Pozdrawiam.

Witam
U mnie ustawienia fabryczne czyli czas podawania w nadzorze  6 sek., moc nadmuchu 30%, wydłużenie pracy wentylatora 10s.
Na wykresie przy temp. zewn. ok. 12* wygląda to tak:
1.thumb.jpg.558cd50a3385f8b222ccbc1883fc37a9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja podobnie jak @peha mam parametry fabryczne. Wykres jest zafalszowany bo od 12 do 16 solary grzaly CWU. Więc piec mniej pracował.

Pozdrawiam Krzysiek 

Screenshot_20190228-213615.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Seko maxx le 14 kW. Palnik 14-17kW.

Histereza nadzoru 3C.

Czas pracy retorty w trybie NADZÓR 3s

Moc nadmuchu w trybie NADZÓR 25%

Wydłużenie pracy wentylatora w trybie podtrzymania (nadzór) 25s.

MinFL 3%.

1951256162_6NEPLB4Z34DHH14F003G0_2019-03-0201_37_2019-03-0208_37.thumb.png.e4aaf2ef866f579103138897a8f1727a.png

 

 

W nocy -5C. Nie są to końcowe ustawienia Nadzoru. Na tę chwile po 14h mam spalone 12% zbiornika, czyli ok 12 kg. Pozdrawiam.

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

@peha i @Jackw64 ponieważ wszystkie porównania zużycia ekogroszku są zależne od przyzwyczajeń, izolacji, etc. Chcę u siebie sprawdzić ile kocioł pali żeby dbać tylko o siebie. Dziś o 11 wbilem mu LATO, CWU jest z solarów więc nie musi dograć, na zewnątrz w Krakowie +4, więc w domu 22, nie spada. Widzę że kocioł cofnął wodę do powrotu (55 C). Zobaczę wieczorem jak konsumpcja węgla. Mam pytanie macie warunki do takiego testu? To oceni izolacje kotła i straty. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mi po czterech godzinach wyszło 50+350+50+50=500g. Czyli straty pieca to około 3,5-4,0kw na 4 godziny tzn. 0,9-1,0 kWh. Myślę że izolacja i strata kominowa, akceptowalna. 

Screenshot_20190302-155320.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khojdys. Dzięki za info. Niestety nie mogę zrobić podobnego eksperymentu, bo dostałbym patelnią po łbie od małżonki ;).  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

@Jackw64 jednak praw fizyki nie da się ominąć (żona ma zawsze rację). Pomimo że niby temperatury się trzymały to sumarycznie test mnie kosztował 2 kg ekogroszku. Coś za coś. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khojdys jaki model sterownika PLC wybierasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

@snake2 na chwilę obecną raczej faworytem jest WECON PLC (dawny MITSUBISHI) plus panel HMI LEVI 4,5" albo 7", bo darmowe oprogramowanie (i interfejs programowania też USB) plus niezła relacja funkcji do ceny. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Sterownik miałem juz wymieniony bo padł.Czujnik odpopielenia też.Teraz padł czujnik halotronowy w wentylatorze.Będzie wgrywany program oraz wymiana tego czujnika halla.To tyle na ten temat o sterowniku.Oczywiście mam piec ustawiony w Fuzzy logic, którego do dziś nie mam .Piec ciepło czy zimno i tak przechodzi w nadzór noi ciągle coś z tym sterem albo podzespołami jest.Więc drodzy koledzy co zrobiłem ? Otóż po obszernej rozmowie oraz przesłaniem nawet zdjęć mojego pieca z firmą od Skzp-02  zamówiłem dziś pełną obcję z panelem pokojowym.Już wysłali do mnie za pobraniem podobno na piatek mam mieć ten skzp-02.Narazie nie wiem kiedy go zamontuje - z braku czasu.Może niedługo albo pod koniec sezonu - sam nie wiem.Na pewno napisze jak się u mnie ten sterownik sprawuje.Służą tez pomocą telefoniczną przy piecu podczas montażu łacznie z wstępnymi parametrami podczas uruchomienia w prawdziwym pidzie, tzn tak mi obiecali.Być może będzie juz na tyle ciepło że ten pid już nie będzie ale zobaczymy.Zaznaczył pan też że nie ma problemu aby samemu wszystkiego nie zamontowac.Na necie też jest pan Miernik który dokładnie opisuje jak zamontować i uruchomić.Zresztą pisaliśmy tez że opisu o skzp-02 nie brakuje i faktycznie pozbieram info co poustawiać na moim seko maxx le 25 kw.Pozdrawiam was i do nastepnego razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 
[mention=48736]snake2[/mention] na chwilę obecną raczej faworytem jest WECON PLC (dawny MITSUBISHI) plus panel HMI LEVI 4,5" albo 7", bo darmowe oprogramowanie (i interfejs programowania też USB) plus niezła relacja funkcji do ceny. Pozdrawiam Krzysiek 
Kolego a nie lepiej już kupić gotowy ster

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

@snake2 dla mnie nie, bo chcę zintegrować SEKO z PC powietrze - woda i reszta (PV, AC, SOLARY). Zresztą SKZP też mi nie pasuje do SEKO (brak receptur, auto tuningu). Zresztą to fajna zabawa. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Khojdys. Życzę powodzenia w pracach nad sterownikiem. Darko240973 wymieniłeś ster ?  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego Khojdys.Sterownik wymieniłem i jestem mega zadowolony.Super się sprawuje noi mam pid pełny.Piec jeszcze mi się nie odstawił.Temperatury podobne jak na tamtym sterowniku z Pluma.Fajnie działa,zużycie pokazuje chwilowe ,dobowe i całkowite miedzy innymi.Mam wersję z panelem pokojowym full opcje bez neta.Wyliczasz potencjał podajnika z przesypu w pisując go do stera, ustawiasz kaloryczność, moc kotła(u mnie 25 kw),oraz wiatr w zależności od mocy dmuchawy.Dajesz mu 24 h aby się zaadoptował do parametrów i póżniej mała korekta kaloryczności oraz wiatru noi po sprawie.Sam wszystko zmieniłem.Trochę zabawy,ale można spoko przełożyć sterownik.Odpaliłem go bez żadnych pomyłek elektrycznych i podłączeniowych.Powiem Ci że działa to wszystko jak w samochodzie.Czujnik spalin jak sonda lambda który analizuje spalanie do mocy kotła.U mnie piec w mocy minimalnej pracuje na 5% tj 1.3 kw gdzie podczas podawania węgla można ustawić do dmuch podczas podawania, który rozwiązuje problem z niedopalonym węglem w tak małej mocy.Cały proces oscyluje w temperaturze zadanej u mnie 60% a przy odbiorze wody w modulacji nie ma takich dużych spadków temperatur.U ciebie chyba pompa cwu pilnuje temperatury powrotu która robi za pompe kotłową, to tym bardziej spoko da rady ster.Algorytm jest bardzo dobrze dopracowany.Na necie u Miernika zapodaj sobie filmik to zobaczysz jak to działa.Pewnie oglądałeś raczej już.Szkoda tylko że dwa sezony straciłem w kotłowni jak i Ty pewnie aby znależć pid.W Skzp-02 wystarczyło dwa dni poobserwować piec. Póżniej go doszlifować w ustawieniach i już działa.To tyle w skrócie.Jakbyś coś chciał się jeszcze dowiedzieć to pisz.Odpisuje dopiero teraz bo mniej zaglądam widząc że nic się tu nie dzieje w związku z kończącym się sezonem.Pozdrowionka.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na to Seko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, darko240973 napisał:

Witam

A co ze spalaniem, potrafisz już coś na ten temat powiedzieć zmieniło się na plus czy minus albo jest takie same. W końcu przeróbka kosztuje około tony groszku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod pytanie Peha o spalanie, chociaż podejrzewam, że po 1 sezonie koszty się zwrócą.. Pozdrawiam.

Edytowane przez Jackw64
Edycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was.Piszę Was bo udziele tu odpowiedzi ogulnie nam zainteresowanym w tym temacie o zmianie sterownika z pluma na skzp-02.Przy wymianie czujnika halotronowego i wgraniu programu.Zadałem serwisantowi pytanie.Czy moge zmienić sterownik na inny ?Odpowiedział że tak.Gwarancja na kocioł i sterownik jako elektronika jest osobno.Tak więc wszystko ok.Tu mam na skzp-02 teraz dwa lata gwarancji.Jeśli chodzi o spalanie to spadło.Narazie mam 15.6 kg/h, dom 220 m noi 23* w domu z bojlerem 140 l.Przy tych samych temperaturach na plumie miałem 19kg/h do 20 kg/h.Tak więc prawie 5kg lub 4kg mniej .Z tym że był to pierwszy zasyp po wymianie sterownika łacznie z wystudzeniem przez to instalacji i ponowne odpalenie pieca.Tak więc odpowiedz macie sami.Zobacze teraz i zdam relacje ze spalania po tych 100 kg w świerzym zasypie i dogrzanej instalacji z zaworem 4d.Jak kolega wyżej pisze że sterownik się zwróci jakby po zakupie jednej tony  węgla - to jak najbardziej ma racje .Bo tak będzie.Jak pisze również drugi kolega że przeróbka kosztuje i zastanawiałem się nad tym, ale jak porównałem sobie dwa sezony w kotłowni a ostatnio tu zwami pisząc , aby ustawić pid na plumie to zmobilizowało mnie aby zakupic ten ster.Noi piec jeszcze nie przeszedł mi w nadzór przy tych samych temperaturach noi spalanie spadło.Powiem wam że żadna ściema z tym sterem, a wiecie że pisałem że chce mieć pid a w plumie jest to raczej nie możliwe.Mam Bartex silver miedzy 26-28 mj i powiem wam że kalorycznośc wyszła mi na prawidłowe spalanie ustawiając na 31 mj z korektą na -5% i jest super.Na przyszły sezon zakupie Bartexa Golda gdzie będę pewnie podnieść na wyżej kaloryczność aby dobrze spalało a co za tym idzie i mniej grochu powinno pójść na dobę.Wiemy przecież że im wieksza kaloryczność to mniejsze podawanie na retorcie .Paliłem Goldem od sąsiada i wyszło tak że piec mi się jeszcze częściej odstawiał na plumie , ale nie miałem też spieków i palił się super.Przeanalizujcie moje odpowiedzi.Trochę kasy trzeba dać , ale efekt jest.Na necie Miernik wszystkiego nie dopowidział ustawiając ster w piecu na filmikch.Dla mnie  jak pisałem w poprzednim poście, jest super funkcja z dodmuchem przy podawaniu eko gdzie zapobiega to wytwarzaniu się sadzy chwilowo na deflektorze , szczególnie gdy piec pracuje na najniższej mocy 1.3 kw przy 5% nadmuchu.Na plumie to tak nie działało jak wiecie.To tyle dla Was.Piszcie jak coś chcecie się dowiedzieć jeszcze.Jestem mega zadowolony z tego stera i tylko dwa dni obserwacji i pid jest na całego bez odstawiania się.Temperatura spalin waha sie miedzy 50* a 82 * w zależności od mocy w modulacji.Można tez super dojść i ustawić moc max. kotła bo widać modulacje przy największych obnizkach temperatury w piecu i wody w cwu.U mnie moc min 5% a max 50%.Nie ma problemu ze spalaniem.Na tamtym sterze 50% było szybko do zmiany bo piec się meczył i słabo dawał rady.Mam 25 kw wpisaną moc bo tak trzeba wpisać w ustawieniach.Mam kocioł przewymiarowany gdzie teraz jest 12.5 kw (50% mocy) przy tych temperaturach.Sprawdzę też jak będzie zimniej , ale powinien dać rady jak nie to dam moc na 60% lub 70% w max. i poczekam co pid w skzp-02 zrobi.Ponieważ on sam się adoptuje w 4 -ech parametrach po paru godzinach i pokazuje w parametrach na co go stać.Mam tez w sterze wykresy 2h,6h i 12h i to pomaga w obserwacji i dobraniem szybko korekt w pid.Pozdrowionka

Edytowane przez darko240973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Dzięki @darko240973 milo mi że ci się udało wkręcić zlacza do gniazd w SKPZ-02. Mam nadzieję @TomekBrzże to jest "foolproof". O innych swoich marzeniach @darko240973 porozmawiaj z twórca systemu czyli z @TomekBrz, on ci wyjaśni że niema uczenia się obiektu, analizy spalin etc.

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darko240973 napisał:

Witam

Masz wersję Full (Sterownik kotła SKZP-02F) za 829,-? Czy do sterownia czyszczakami użyłeś podłączenia dla pompy cyrkulacyjnej CWU (jeśli takiej nie masz), można dla niej ustawić harmonogram pracy. Szkoda że moduł internetowy ma taką absurdalną cenę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Khojdys napisał:

Witam, 

Dzięki @darko240973 milo mi że ci się udało wkręcić zlacza do gniazd w SKPZ-02. Mam nadzieję @TomekBrzże to jest "foolproof". O innych swoich marzeniach @darko240973 porozmawiaj z twórca systemu czyli z @TomekBrz, on ci wyjaśni że niema uczenia się obiektu, analizy spalin etc.

Pozdrawiam Krzysiek 

Dobra .Jak chcesz to powiem że piszę w dobrej mierze dla opini i decyzji o sterowniku oraz przytoczenia coś więcej o nim.Jeśli zrozumiałes ze tak myślę to ok.Nie jestem inzynierem od tych teorii.Miernik na YT mówił że ster się po jakims czasie adoptuje co do spalania w czterech parametrach.Nie zamierzam gdzies tam sie dowiadywać czy pytać co ze spalinami co robi itd.Jestem w tej dziedzinie cieńki i mało mnie to interesuje.Pisze ogólnie nie o spalinach tylko że ster tam ze spalinami,powietrzem,moca kotła i potencjałem podajnika ustawia spalanie z dobrym algorytmem itp.Plum chodzi dwa lata i odstawia się i zabrał mi dużo czasu w kotłowni tak w przyblizeniu.Ten ster po pierwszym uruchomieniu do dzisiaj pracuje bez odstawiania się.Zresztą poproszono mnie o jakąś wypowiedz na temat tego stera w naszym kotle jak się sprawuje.Odważyłem się choć troche pietra miałem żeby to wszysko poprzekładać i podorabiać noi kupić .Zrobiłem pomiar potencjału podajnika z przesypu i nie zgadzał się z ustawieniami z ustawień fabrycznych o 1.30 kg.Co za tym idzie żle pokazywał spalanie.Dzięki jednak za zainteresowanie noi w końcu mogliśmy ożywić tą 45 str.postów.Postanowiłem na razie nie pisać na temat tego stera.Post wyżej napisałem wystarczająco co do pracy jego w naszym kotle.Sorki Peha że nie napisze .Na twoje pytanie też znam odpowiedż , ale zapytaj lepiej Khojdysa albo wejdż na forum tutaj o sterowniku skzp-02 ,chyba jest ze 640 pare stron -spędziłem tam trochę czasu czytając a unas 45 tylko.Czy zmienicie ster czy nie to od waz zależy.Ja jestem zadowolony.Naprawdę bez urazy.Podsumując. Na tym sterze na pewno spali się mniej.Narazie kończe wypowiedż o tym sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.