Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak masz ustawioną histerezę nadzoru czy to jest 5*. Jak się znacznie ochłodzi trzeba będzie podnieść temp. maks. np. do 80%?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie doskonale sprawdza się moc max. 73% a min 0%  w trybie FL, na ciepłe i zimne dni z histerezą nadzoru 5* a kotła 2*.Palę Bartexem Silver 26-28Mj ,który bardzo dobrze się spala .Wyszło mi po dokładnym skalibrowaniu 20 kg na dobę w domu zadana tem.pokojowa 24* łącznie z cwu zadaną 42*.Wszysko steruje mieszacz 4d z pogodowym i pokojowym.Przy ustawieniu kaloryczności na 7,5 oraz korektach podawania + 0.3% i nadmuchu -0.2%.W sumie daje mi to moc w pracy minimalnej dalej fabryczne 7.4kw i nie mam zadymionego deflektora.Można powiedzieć że znalazłem optymalne ustawienie spalanie dla mojego pieca.Te korekty pozwalają na długi czas zachować piec w czystości a co przy tym idzie nie trzeba go częściej czyścić.Piec w ogule nie wchodzi w prace max , ale w nadzór tak ,pracując dużo częściej w min.mocy .Teraz testuję Bartexa  Gold 4 worki {100kg}. Powiem że spala się jeszcze lepiej i ma większą moc.Nie bede opisywał jak mam ustawione korekty, tylko napomnę że dałem nadmuch jeszcze o -0.2% niżej a popiołu jest bardzo mało noi deflektor bez osmolenia co za tym idzie czystość całego pieca.Temperatura spalin na poziomie 78* .Bałem się że spieki wyjdą , a tu miła niespodzianka bo na palenisku sam popiół z papierosa.Myślę też że zużycie na dobę też powinno spaść na Goldzie ale te 4-y worki nie odadzą wiarygodnego zużycia tym bardziej ze od dwóch dni jest po plus 7* w dzień a w nocy koło zera. Wnioskuję że na następny sezon zakupie np 1T Silvera - na te ciepłe dni przed zakończeniem sezonu a 2T lub 3T tego Golda.Modulacja mocą jak i dobry węgiel jest priorytetem w spalaniu i chciałbym żeby nasz sterownik działał w pid jak ten choćby skzp-02 i czy spalanie by  spadło to by trzeba byłoby się samemu przekonać.Nie wiem czy to dobry wynik 20 kg na dobe przy 4 osobach w domu i metrażu 220 metrów z 10 styropianu i bez ocieplenia jak narazie płaskiego dachu ale z nowymi oknami i drzwiami wejściowymi.Liczę że na Goldzie trochę spadnie , ale to przekonam sie w przyszłym sezonie.Pisze ten post ponieważ obiecałem w niedawno ze opiszę spalanie na Bartexie Silwerze i jak mi wyjdzie ustawienie pieca na nim.Godny polecenia jest ten węgiel w wersji Silwer i Gold.Pozdrowionka i powodzenia koledzy w uzytkowaniu pieców ,noi widzę już zadowolenie co u niektórych kolegów ze spalania według wykresów.Dobrze że nawzajem  wspieramy się i pomagamy noi efekty przychodzą.

Edytowane przez darko240973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak po nocy:

2061996136_6NEPLB4Z34DHH14F003G0_2019-02-1520_02_2019-02-1607_32.thumb.png.eb5cd29c0e0b4d32435a89beeb70340e.png

Peha. Przed chwilką podniosłem temp. kotła na 64C. Zobaczymy za 2h co z tego wyjdzie. Mam wrażenie, że nic się nie zmieni. Nie wiem skąd pik mocy ok 03:00. Ten po 21:00 to moja małżonka i totalne wietrzenie, ale to już nie wina stera ;). Pozdrawiam. Aktualna histereza nadzoru to 4C,  CWU 2C, nieczułość mieszacza 1,5C . Później jeszcze jeden eksperyment. Moc max ustawię na 14 kW. Taki mam kocioł.  Darko , chyba też zmienię eko na Bartex, ale to już latem (o ile przekonam ministra finansów ;).

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że te "piki" pojawiają się zawsze po nadzorze, im temp. kotła szybciej i bardzie spadnie w nadzorze tym "pik" wyższy, ostrzejszy.
Oj kusicie tą pracą z histerezą nadzoru ok. 5* i ograniczeniem mocy z dołu i z góry. Kilka razy w to wchodziłem z różną kombinacją ustawień ale zawsze wracałem do pracy z nadzorem (histereza nadzoru 0*) bo po prostu zużycie na dobę było o ok. 3 kg wyższe. Widziałem że inni też tak mają.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dać histereze cwu na 1* a kocioł 65*.Mniejsza temperatura w znacznej mierze powoduje przy rozbiorze wody spadek znaczny , a jeszcze jak jest w ustawieniach inna moc min. kotła czyli np u mnie te 7.4 kw a dałbym np 6.3 kw to mniej tego grochu jest na palenisku i zanim sie bujnie kocioł do min. mocy kotła serwisowe ustawienie to spada az zacznie budować moc większa ale tez jeszcze min. w ustawieniu serwisowym.Po moich obserwacjach tak trzeba korygować korekty podawania.nadmuchu ,kaloryczność aby zawsze wyszła ta moc min kotła zadana serwisowo i jeszcze jak jest dobry węgiel to nie ma tych znacznych spadków.Deflektor nad paleniskiem ma być popielaty nie okopcony to wtedy jest dobrze ustawiony piecyk.Chyba że jest kupiony słaby eko to trzeba dać więcej wiatru to można ograniczyć słabe spalanie i pozbyć się okopcenia......Nawet korekta o 0.1% w plus lub minus nadmuchu powoduje okopcenie deflektora.Trzeba tak dobrać aby było ok.Po  pół godzinie można otworzyć drzwiczki i już będzie widać czy jest ok.Zobaczcie że minimalna tempertatura kotła w naszym Seko podawana w instrukcji jest właśnie 65*.Ta temperatura spełnia dopiero dobry początek w ustawieniach pieca.Producent znlazł przy tej temperaturze prawidłowe spalanie - mniej sadzy tez w kotle.Zobaczcie temperatura powrotu min 50* z histerezą 5* a kocioł mamy np na 60* to jeszcze np przy rozbiorze wody i właczeniu pompy na mieszaczu zawór 4d otrzyma zimna wode to z 60* cięzko utrzymac jak najdłużej moc min.kotła lub spadki np.Moim zdaniem zawsze min tem. kotła 65* lub większa i dopiero ustawiać korekty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Temp. aktualna 64C . Po 2h :376622490_6NEPLB4Z34DHH14F003G0_2019-02-1607_28_2019-02-1609_33.thumb.png.eba256fd47539aabc3b2b215f4aa7e28.png

Jest stabilizacja. Podniesienie tem. nic nie zmienia. Czyli zostanę na wyższej. Peha - nie kuszę. Przez dziadowsko napisaną instrukcję robimy inżynierię wsteczną. Twoje ustawienia też wypróbuję. Deflektor mam lekko siwy. Nie ma na nim sadzy, a eko chyba słabe. Histereza cwu poprawiona na 1C. Temp. kotła na 65C. Namówiliście mnie na tego Bartexa.

Edytowane przez Jackw64
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym jest złego jeżeli spalanie jest mniejsze.
1.thumb.jpg.80f09c867a2828aa2cb61686cf6fa8f3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Peha - oczywiście, że nic złego, wręcz przeciwnie- może być strzałem w 10. Ten kocioł da się ustawić.

841847521_6NEPLB4Z34DHH14F003G0_2019-02-1712_31_2019-02-1714_46.thumb.png.cc15f23eaeaa74da3c8f298432ebdc67.png

Lepiej może się da. Nie wiem. Znalazłem prawdopodobny błąd w w podłączeniu pompy mieszacza jako pompy kotła. Kocioł bez ograniczeń max w FL na 10% w min FL. Kocioł pracował bardzo stabilnie, póki nie dotarł do 70C. Nagle wyłączył mi pompę c.o. Temperatura na grzejnikach spadła o 4 stopnie. Pompa ruszyła po resecie. Miałem max kotła na 73C. Do jutra muszę się z tym pobujać. Sprawdzę jeszcze 0% w min FL. Muszę wezwać instalatora.

Jak to zrobiłem ? Po kilku próbach ustawiłem Nadzór tak jak w instrukcji. U mnie na moim eko czas przerwy retorty podczas nadzoru musi być ustawiony na 7-8 minut. Kocioł pracował między 6, a 7 kW.

 

Pozdrawiam.

Max tem. kotła mam teraz na 80C. Peha. Po wrzuceniu Twoich ustawień kocioł szalał z tego banalnego powodu.

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturgruszeczka1. Dzięki za wskazówki. Niestety nie umiem wyszukiwać postów po numerach. W wolnym czasie znajdę. Pozdro. Przy okazji mam wreszcie poziom paliwa. Bez kalibracji. Jeszcze pytanie : lepiej zostawić priorytet CWU czy bez priorytetu ?

Edytowane przez Jackw64
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jackw64.Miałem też ten dylemat, czy z priorytetem czy bez.Wybrałem z priorytetem.Szybciej wyrównuje mi się praca kotła, oraz wiecej przebija mi bezwładnościowo po osiagnięciu tem. zadanej cwu.Co za tym idzie dłużej trzyma na bojlerze.Jak miałem bez priorytetu to krócej trzymała temperatura na bojlerze i prawie niewiele bezwładnościowo przebijało mi temp.Częściej włanczało mi sie grzanie bojlera.Różnica jeszcze większa była przy nizszych temperaturach, gdy 4D więcej puszczał na grzejniki.Najlepiej sprawdż sobie sam przy piecu , jakie masz spadki temperatur ,jak długo piec dochodzi do temperatury zadanej i ile cwu wzrośnie po osiagnięciu temp zadanej i co lepiej przy twojej instalacji sie sprawdzi.Ja obserwowałem prace cwu oraz  kotła i wyszło lepiej z priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tak wygląda to na minFL 0%  maxFL 100%.

2134698899_6NEPLB4Z34DHH14F003G0_2019-02-1717_03_2019-02-1718_48.thumb.png.98c1ea677cc6714169d5de55ea76f79d.png

Zwracam honor twórcom stera. Nie całkowicie. Teraz widzę jak powinien pracować ten kocioł. Wydaje mi się, że jednak wrócę do minFL 10%. Znowu nie mam poziomu paliwa ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, arturgruszeczka1 napisał:

Patrz moi post nr. 830

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

W górnym prawym rogu masz nr tj. teraz akurat # 1064.Wracając stronami do tyłu na którejs stronie znajdziesz ten post nr #830.Po cofnięciu wartości strony posty się zmniejszają.pozdrawiam

Edytowane przez darko240973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jackw64 napisał:

Witam ponownie. Peha - oczywiście, że nic złego, wręcz przeciwnie- może być strzałem w 10. Ten kocioł da się ustawić.

 

Lepiej może się da. Nie wiem. Znalazłem prawdopodobny błąd w w podłączeniu pompy mieszacza jako pompy kotła. Kocioł bez ograniczeń max w FL na 10% w min FL. Kocioł pracował bardzo stabilnie, póki nie dotarł do 70C. Nagle wyłączył mi pompę c.o. Temperatura na grzejnikach spadła o 4 stopnie. Pompa ruszyła po resecie. Miałem max kotła na 73C. Do jutra muszę się z tym pobujać. Sprawdzę jeszcze 0% w min FL. Muszę wezwać instalatora.

Jak to zrobiłem ? Po kilku próbach ustawiłem Nadzór tak jak w instrukcji. U mnie na moim eko czas przerwy retorty podczas nadzoru musi być ustawiony na 7-8 minut. Kocioł pracował między 6, a 7 kW.

 

Pozdrawiam.

Max tem. kotła mam teraz na 80C. Peha. Po wrzuceniu Twoich ustawień kocioł szalał z tego banalnego powodu.

Witam
Jeśli chodzi o moje ustawienia to:
temp zadana 60*
histereza kotła 2*
histereza nadzoru 0*
korekta nadmuchu -0,4%
korekta podawania -4%
ekogroszek Retopal
CWU nie ustawiam bo pompa CWU pracuje cały czas dogrzewając powrót, zastępuje pompę obiegu kotłowego.
Myślę, czy te mniejsze spalanie przy pracy przerywanej nadzorem nie bierze się stąd że kocioł przechodząc do trybu pracy ma moc od 70% do 95% mocy maksymalnej (przy wyższej temp zew. 65 do 80%) a w tym zakresie pracy sprawność jest największa.
1.thumb.jpg.b92b0d2845d0e71458a5071afe279b07.jpg

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę panowie że ustawienie naszych pieców ,jest jak walka z wiatrakami.Wystarczyłoby dobrze zrobic sterownik.Tak obserwuje i myślę ile czasu ten sterownik nam zabiera.Obecnie nie myślę o pid na tym sterowniku [pisałem już nie raz].Skupiłem się na wsypywaniu eko z doborem nadmuchu na Bartex Gold bo Silver mam juz opracowany.Bartex Gold potrzebuje o mniej 0.2% {obecnie -0.4% korekty nadmuchu niż Silver}.Pali sie naprawde dobrze.Po 24h moc nadmuchu piec ustawił sobie na 20% w min. pracy przechodząc na 21-22% rzadziej.Popiół na retorcie rozsypuje się - nie ma rzadnych spieków.Dużą zasługę tu ma obrotowa retorta z tym pazurem.W kociołku czysto .Na przyszły sezon to Gold i Silver są już moim nr 1 na zakup.

Edytowane przez darko240973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kocioł 25kW ma pojemność 71 litrów. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, czared napisał:

Darko jaka pojemność wodna ma twój kocioł 25kw?

Powinno być 71 l tak jak w instrukcji, ale na kotle mam napisane ręcznie na tej naklejce 81 l.Nie wiem czemu tak napisali.Jakby patrzec na instrukcje to tak jakby to miał byc kocioł 30 kw.Ktoś sie pomylił czy co?W sumie czemu pytasz? Tak sobie czy tez masz jakis błąd na naklejce na piecu.Pisze poza tym prawdopodobnie złym opisem w litrach że to jest 25 kw

Edytowane przez darko240973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie instalator sprawdzał po montażu z wodomierza, w kocioł 25 kW weszło 70,35 litra. Ale nie wiem ile w inne moce wchodzi, sorry. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, znalazłem dość tani panel HMI, są też sterowniki PLC z rozbudowanymi funkcjami automatyki (w tym kaskady PID). Czy ktoś na forum SEKO MAXX LE miałby pomysły na algorytm FL lepszy niż w PLUM? Nie chodzi o program PLC tylko optymalizację sterowania procesem spalania. 

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ktoś tu na forum się kiedyś chwalił że jest inżynierem automatykiem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po przerwie. U mnie pełen sukces. Przypominam, że startowałem od 36kg/dobę. Najpierw zszedłem do 24kg/dobę. Trochę później do 22kg/dobę. Wreszcie dzisiaj spaliłem ok 19kg/dobę. Właśnie zacząłem kolejny  24 godzinny eksperyment. Wyniki jutro jak mi choroba pozwoli. Pozdrawiam.

Khojdys. Algo pluma ma tylko 1 zasadniczy błąd. Można go wyeliminować. Na razie, to sztuczne podejście. Poźniej wszystko opiszę.

Edytowane przez Jackw64
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.