Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Kupujecie Dobry Pellet?


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, slawul napisał:

Witam

@Tomek0407 Jaki to palnik który potrafi sobie poradzić z peletem "no name". 

Bo właśnie mam taki pellet i póki co jakoś drugi miesiąc dobrze pali się, a popiołu tyci tyci - kipi daje radę.

 

Mam 26kW palnik KIPI, poza tym prawdziwy test to przychodzi w zimę a nie teraz jak tylko grzeje się CWU.

 

 

 

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, radek napisał:

Mim zdaniem gęstość ma wpływ na jakość. Załóżmy, że są jedne trociny i z nich zrobiony pellet o różnych gęstościach, to na pewno bardziej zbity będzie palił się dłużej, oczywiście obydwa o tej samej masie. A co do ustawień wydajności podajnika, to nie jestem pewien. Po zamontowaniu kotła przez monterów, pierwsze co zrobili , to test wydajności podajnika. Powiedzieli, ze to ma bardzo duży wpływ na spalanie pelletu, niestety zapomniałem zapytać się dla czego . Nie wiem jaki wpływ ma to ustawienie w moim kotle. Są trzy moce palnika minimalna, pośrednia i max. Załóżmy, że palnik przechodzi w moc minimalną, to i musi zmienić się ilość podawanego paliwa , może prawidłowe wyświetlenie mocy palnika ma coś z tym wspólnego. Przy okazji wizyty serwisowej zapytam się dokładniej o co tu kaman 

I tu bym polemizował, pellety którymi paliłem z certyfikatami miały niższe masę  w teście wydajności podajnika niż te no name. Paliły sie o wiele lepiej, bezproblemowo. Czas spalania się poszczególnej dawki, która trafia na palnik też ma znaczenie. To nie jest tak że masz dawkę i sterownik czeka aż się "dopali" . Na palnik w równych odstępach czasowych ( wiadomo jest to uzależnione od aktualnej mocy z jaką pracuje palnik) jest wrzucona następna porcja, która musi się spalić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi80 po zmianie wydajności podajnika musi się zmienić ilość podawanego peletu. Jeśli masz ustawione stałe parametry jak kaloryczność i moc z jaką ma pracować palnik to zmiana wydajności podajnika wpływa na to ile peletu musi być podana na palnik w jednostce czasu by zachować ustaloną moc palnika.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Tomek i to nie podlega żadnym dyskusjom. Ustalenie wydajności podajnika to podstawa. Ważne jest jeszcze wpisanie kaloryczności paliwa, aby sterownik poprawnie wyliczył moc palnika. Jestem tylko ciekaw, jak sprawa się ma w tych niby "nowoczesnych", włoskich kotłach, np. Edilkamin Laguna, gdzie nie trzeba podobno nic ustawiać. Mam nadzieję, że kolega Eliks, który ma taki kocioł, oświeci nas w sezonie grzewczym :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie podstawowe rzeczy, dla których robi się test.

1) Sąsiedzi pala ten sam pelett ale mają różne podajniki, wniosek - test pokazuje ile paliwa poda podajnik w jednostce czasu.

Są różne więc i ustawienia na piecu/ sterowniku muszą mieć różne.

2) Masz cały czas ten sam zestaw piec/podajnik, zmieniłeś pellet, musisz przeprowadzić test podawania ( gęstość, granulacja) a dodatkowo musisz zmienić najprawdopodobniej wartość opałową paliwa w sterowniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się dopytam Was. Czy u Was podczas spalania  pelletu, oprócz pyłu i spieków trafia się niedopalony pellet? Paliłem na próbę trzema różnymi i za każdym razem mniej lub więcej trafia się takie coś jak na zdjęciu, ta jakby niedopalony. Zbytnio nic nie grzebałem w ustawieniach. Może jest moc dmuchawy za duża i wyrzuca niedopalony pellet do popielnika, albo paliwo słabej jakości. 

Spiekami się nie przejmuję, nie przywierają do palnika, no i jest automatyczne usuwanie szlaki.IMG_20180827_214244.thumb.jpg.14c4b2b161d74f6fe442e8e3e75a4ffe.jpg

Edytowane przez radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Z tą wydajnością pewnie macie rację bo macie inne sterowniki. Jeśli u was wskazuje się w sterowniku moc, to musi być wpisana odpowiednia kaloryczność peletu i wydajność podajnika przy obecnie wsypanym pelecie. Ale na moim sterowniku nie wskazuje się mocy, tylko czas podawania. To ja, a nie sterownik określam przez ile sekund ma się sypać pelet w 20-sekundowych interwałach. I na podstawie tego jaki wskażę czas podawania i jaką wpiszę wydajność i kaloryczność, on pokazuje mi moc kotła. Jeśli wpiszę złą wydajność, to pokaże mi złą moc, ale w żaden sposób nie zmieni mi pracy kotła, bo przecież podawanie będzie dalej takie same. Natomiast jeśli w waszych sterownikach nie macie możliwości wskazania czasu podawania i podajecie tylko moc kotla, to tutaj faktycznie zmiana wydajności przy tej samej wskazanej mocy, zmieni czas podawania peletu. A co za tym idzie w bezpośredni sposób wpłynie na pracę palnika.

Ale z tą wagą peletu to mnie nie przekonaliście. Jak będzie bardziej sprasowany to wtedy będzie go objętościowo mniej. Ale dalej to będzie worek 15 kg. To tak jak z pytaniem: co jest cięższe 1 kg stali czy 1 kg waty? Jeśli jest mniej gęsty to po prostu musi być większy czas jego podawania. Ale czy to znaczy, że gorzej się pali? Ja takiej zależności po dwóch sezonach palenia kilkunastoma typami peletów nie zaobserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, rzutki napisał:

Dwie podstawowe rzeczy, dla których robi się test.

1) Sąsiedzi pala ten sam pelett ale mają różne podajniki, wniosek - test pokazuje ile paliwa poda podajnik w jednostce czasu.

Są różne więc i ustawienia na piecu/ sterowniku muszą mieć różne.

2) Masz cały czas ten sam zestaw piec/podajnik, zmieniłeś pellet, musisz przeprowadzić test podawania ( gęstość, granulacja) a dodatkowo musisz zmienić najprawdopodobniej wartość opałową paliwa w sterowniku.

 

Test przeprowadzam i zmieniam w ustawieniach. Zmianę kaloryczności też mogę zmienić, ale próżno szukać takiej informacji na tanim pellecie, po prostu nie podają. Opakowanie gołe i wesołe :) Jak do tej pory, trzy razy mi się tak trafiło.

Edytowane przez radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Ozi80 napisał:

Jeśli jest mniej gęsty to po prostu musi być większy czas jego podawania.

Musisz to sam ustalać, a u mnie sterownik robi to za mnie, po wpisaniu faktycznej wydajności podajnika i kaloryczności. Ja dostrajam tylko "wiatry" na każdym progu mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, radek napisał:

Test przeprowadzam i zmieniam w ustawieniach. Zmianę kaloryczności też mogę zmienić, ale próżno szukać takiej informacji na tanim pellecie, po prostu nie podają. Opakowanie gołe i wesołe :) 

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, wpisuje się kaloryczność 4,9 :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką miałeś wpisaną wydajność do tej pory, a jaka wyszła faktycznie, jak ważyłeś dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, radek napisał:

Fabrycznie jest 5

To ok. Niektórzy wpisują 7 i później się dziwią, że cuda się dzieją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ jeszcze raz, faktycznie może być więcej, skoro tak przesypuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Benton661 napisał:

Musisz to sam ustalać, a u mnie sterownik robi to za mnie, po wpisaniu faktycznej wydajności podajnika i kaloryczności. Ja dostrajam tylko "wiatry" na każdym progu mocy

I co? Twój sterownik widzi, że masz niedopałki i zmniejsza podawanie? No nie bardzo.

Co za różnica czy sterujesz mocą, czy podawaniem? I tak jeśli jesteś świadomym użytkownikiem i obserwujesz spalony pelet, to świadomie sterujesz jedną nastawą. Plus powietrze.

Poza tym z doswiadczenia też już wiem, że przy tym samym pelecie mogą wyjść różne wyniki testu wydajności. Wystarczy że raz bedzie zasobnik prawie pusty i z góry będzie mały nacisk na ślimak podający pelet do palnika. A kiedy indziej zasobnik będzie pełny i 200 kg będzie cisnęło pelet na podajnik. Inne wyniki wam wyjdą. A pelet ten sam...

Trzeba po prostu obserwować i samemu zmieniać nastawy, a nie ufać temu, że sterownik zrobi to za was. On nie widzi peletu, nie ma oczu. To nie Sztuczna Inteligencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsza podawanie, gdy zwiększy się wydajność podajnika, którą wpiszę. . Ewentualna korekcja nadmuchów i jest git. Sterownik nie musi mieć oczu ani sztucznej inteligencji, a ja nigdy nie miałem niedopałków:)

Np. po zwiększeniu kaloryczności, również zmniejsza mi podawanie i zmienia nadmuch

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radek napisał:

A tak się dopytam Was. Czy u Was podczas spalania  pelletu, oprócz pyłu i spieków trafia się niedopalony pellet? Paliłem na próbę trzema różnymi i za każdym razem mniej lub więcej trafia się takie coś jak na zdjęciu, ta jakby niedopalony. Zbytnio nic nie grzebałem w ustawieniach. Może jest moc dmuchawy za duża i wyrzuca niedopalony pellet do popielnika, albo paliwo słabej jakości. 

Spiekami się nie przejmuję, nie przywierają do palnika, no i jest automatyczne usuwanie szlaki.IMG_20180827_214244.thumb.jpg.14c4b2b161d74f6fe442e8e3e75a4ffe.jpg

Zrobiłem korektę nadmuchu dla poszczególnych mocy (max.posredia,minimum). Zmniejszyłem nadmuch prawie na minimum dla każdej z nich i sytuacja znacząco się  poprawiła i nie widać strat na jasności płomienia. Na mocy max i pośredniej oscyluje między 90 a 100 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, radek napisał:

trzy dni temu, gdy wsypałem nowy, to wyszło 10,3 kg/h,  drugi raz jeszcze nie ważyłem, nie mam dobrej wagi. Ostatnio ważyłem w sklepie :)

 

 

I to jest najlepsze rozwiązanie. Też chodzę do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Benton661 napisał:

Zmniejsza podawanie, gdy zwiększy się wydajność podajnika, którą wpiszę. . Ewentualna korekcja nadmuchów i jest git. Sterownik nie musi mieć oczu ani sztucznej inteligencji, a ja nigdy nie miałem niedopałków:)

Np. po zwiększeniu kaloryczności, również zmniejsza mi podawanie i zmienia nadmuch

No, tak jak pisałem. Ustawiasz od drugiej strony niż na mojej Estymie. Ja ustawiam podawanie, wydajność i kaloryczność i w efekcie sterownik wylicza mi moc. Ty ustawiasz moc, wydajność i kaloryczność i sterownik w efekcie wylicza ci podawanie.

Z tym, że u mnie ustawienia kaloryczności i wydajności nie wpływają na pracę palnika, a tylko na wskazania sterownika. A u ciebie wszystkie te trzy nastawy wpływają na czas podawania, czyli na pracę palnika (a raczej podajnika). Kto więc musi więcej ustawiać? ;)

I druga kwestia. Z jaką dokładnością możesz ustawiać moc? Bo ja czas podawania mogę ustawiać z dokładnością do 0,1 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało chciałby przypomnieć, ze wątek ten ma inny tytuł i może warto założyć nowy wątek o powyższych rozważaniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i to jest myśl :) Bo już tutaj się narobiło....   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę już jestem spóźniony z kupnem pelletu, bo już powiało delikatnie chłodkiem i ceny idą w górę. Miałem sobie kupić 1 tonę tego ukraińskiego co wcześniej kupiłem  na próbę, ale co widzę cena poszła o 100 zł to góry i wynosi 850 zł/t. Ogólnie Ukraina się pali, ale dość dużo spieków .

Wyszukałem niedaleko mnie dość duży zakład produkcyjny pelletu i brykietu. Widzę że bardzo dużo pakują na eksport. To sobie kupiłem 1 t, można powiedzieć, że prosto z produkcji, cena dość  wysoka 950 zł/t. Powiedzieli, że 100 % z drzew iglastych (produkują też mix ) no i chyba miał rację. Poniżej zrobiłem kilka fotek porównując  go do ukraińskiego. Ten nowy po prawej stronie. Jak spalę do końca ukraiński, to zasypię 150 kg tego nowego i zobaczę, czy jest jakaś różnica. 

Tak na wygląd i macanie, to jest jaśniejszy i po rozpuszczeniu w wodzie w dotyku grubszy.

 

IMG_20180910_200953.jpg

IMG_20180910_200712.jpg

IMG_20180910_200055.jpg

Edytowane przez radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten po lewej to jakiś syf, co widać w szklance. Daje rękę uciąć że pół worka pyłu ma. Połóż sobie te trociny na tekturze i wysusz. Ten po prawej wygląda na ok, ale jaka cena.... W tej kwocie masz Olczyka lub coś ze Stelmetu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.