Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu W Ostatnie Mrozy... Jakie Spostrzeżenia ?


husky
Wiadomość dodana przez marcin,

Podając zużycie gazu proszę upewnić się że w profilu lub w poście podane są co najmniej powierzchnia ogrzewania, rodzaj budynku i jego ocieplenie. Posty zawierające tylko liczbę m3 lub kWh będą usuwane.

Rekomendowane odpowiedzi

oczywista oczywistość, zdjęcie było zrobione zaraz po wymianie filtrów i ponownym załączeniu rekuperatora. standardowy odzysk powinien być 2 stopnie mniej. Wskazania rekuperatora nie są tematem wątku.

 

Ps. a teraz dobrze.

Pozdrawiam

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum.

Czytam je dość regularnie i w końcu dołączyłem ?

U mnie aktualnie zużycie gazu to 336m3 za styczeń. Prognozowana faktura to trochę ponad 570zł, czyli ok 1.69zł za m3 z wszystkimi opłatami. Za grudzień miałem ok 550zł ( 1,80 za m3 z opłatami) .

Dom 150m2 skawiński H+H 24cm bez ocieplenia. Dach wełna 0,40 27cm na zakładkę, podłoga 10cm. Piec 2F zwykły turbo, same grzejniki. Temp. stała wewnątrz 21C. Nie ma tragedii choć widać jak na dłoni brak styropianu na ścianach. Temp spada w oczach ? , szczególnie jak wiatr jest. Opłotki krakowa , więc nie da się dogrzewać kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie okres 10-12 do 31.01 to 343m3 co dobowo daje 6,8m3 gazu.

Grzałem całą dobę 21stopni bez obniżania.

Najzimniejsza noc to -17stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31.12-31.01           159m3            1739kWh       268,58zł            ( dla porównania Grudzień 2019 zużycie niemal identyczne  158m3   1772kWh   301,57zł   )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie styczeń 287m3 rachunek 497,46 zł, grudzień 268m3 rachunek 482,59 zł. W domu 22,5 stopnia. Przy tych temperaturach to bardzo tanio  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w opisie 160m wysokość 2,5, 15cm białego styropianu na ścianach, 10cm na wylewce strychu. Okna 2 szybowe ok 6 letnie. Temperatura 22,5. 100% grzejniki obecna temperatura na grzejniki 45 stopni.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma piec termet ecocondens gold 25kw 

Ciepło w domu ustawione na 22 stopnie

Zyzucie przy 60stopniach teraz przy mrozach 8/9m3 a przy 45stopniach zużycie 18m3.. 

Co jest nie tak z piecem?

Wszyscy mówią zejdz z temperatura bo po co 60 stopni ale jak mam mniejsze spalanie przy 60 niż przy 45. 

Porady proszę. 

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za małe grzejniki czyli obliczone na temperaturę ~75*C  i dlatego przy mrozach musisz podnosić temperaturę wg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ok. 180m2 do ogrzania, wyżyna krakowsko-czestochowska,  mieszkamy od 2016r rodzina 2 +2, temp. 22.5 z histerezą 0,5 st.  Czujnik ustawiony na poddaszu ponieważ sie tam szybciej wychładza, jak byl na dole to bylo taniej ale na gorze chlodniej?

Kociol termet gold 20kw - koszty roczne utrzymują sie ok 3600zl z tego w lato na cwu i kuchenkę 1,5m3 dziennie idzie. Piec praktycznie chodzi  ciągle rzadko się wyłączy, (raz na kilkanaście dni jak słońce dogrzeje dom) mam w większości grzejniki, grzeją niską temp,  teraz przy -10 jest 36 st.  A na -20 przewidziane ok 40st.

Dlatego nie rozumiem kolegi Rataj94 że ma mniejszą temp.  ustawiona a spalanie  wyższe, gdyż logicznie rzecz biorąc kocioł chodzi z niższą mocą, to powinien co najwyżej nie zagrzać do zadanej temperatury ale spalić musi mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w wielkopolsce ~140m2 po podłodze. Pomieszczenia na dole wysokie na 2,8m, na poddaszu 2,5m. Tylko podłogówka. Temperatura cały czas 23,5stC (w łazienkach 24,0stC). Porotherm 24cm ocieplony styropianem 15cm grafitowym (0,031). Poddasze ocieplone wełną 25cm isover super mata (0,033). Stryszek również ocieplony wełną 20cm isover super mata (15cm) i profi mata (5cm). Podłoga styropian grafitowy 10cm (0,031). Piec Immergas Victrix Zeus Superior 26.

CO+CWU+kuchenka gazowa - 3 osoby:

listopad 2020 - 120m3 - 227PLN

grudzień 2020 - 155m3 - 290PLN

styczeń 2021 - 179m3 - 320PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2021 o 00:14, Rataj94 napisał:

Ma piec termet ecocondens gold 25kw 

Ciepło w domu ustawione na 22 stopnie

Zyzucie przy 60stopniach teraz przy mrozach 8/9m3 a przy 45stopniach zużycie 18m3.. 

Co jest nie tak z piecem?

Wszyscy mówią zejdz z temperatura bo po co 60 stopni ale jak mam mniejsze spalanie przy 60 niż przy 45. 

Porady proszę. 

Dzięki 

Z tego co mówił mi kiedyś  hydraulik, wysokie rachunki za gaz przy grzejnikach wynikają z małej powierzchni grzejników w pomieszczeniu. Przy niższej temperaturze musisz dłużej grzać ponieważ małe grzejniki nie nagrzeją tak szybko pomieszczenia jak przy 60 C. Poprawcie mnie jeżeli się myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dość spore grzejniki i grzeję o ile tylko mogę całą dobę non-stop. Dwukrotnie większe zużycie przy 45C niż 60C jest nielogiczne i niezrozumiałe.

Edytowane przez Jaco80
  • Nie zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ldonut napisał:

Z tego co mówił mi kiedyś  hydraulik, wysokie rachunki za gaz przy grzejnikach wynikają z małej powierzchni grzejników w pomieszczeniu. Przy niższej temperaturze musisz dłużej grzać ponieważ małe grzejniki nie nagrzeją tak szybko pomieszczenia jak przy 60 C. Poprawcie mnie jeżeli się myle.

Myślę że oszczędności  z ogrzewania podłogowego wynikają z czasu pracy oraz niższej temperatury. Podlogowka pozwala na dłuższe przestoje w ogrzewaniu bez spadku komfortu w pomieszczeniach. To właśnie grzejnikami  szybciej podniesiesz temperature w pomieszczeniu lecz po jej osiągnięciu i wyłączeniu sie ogrzewania od razu następuje spadek temperatury gdzie podlogowka wciąż oddaje ciepło. 

Ja w większości mam grzejniki (niestety) i już to przerabiałem. Jak chcesz mieć komfortowo to musisz grzać dłużej albo non-stop lecz na obniżonej temperaturze co zwiększa zapewne spalanie ale nie tak drastycznie jak opisuje kolega Rataj. Każdy dom jest inny, trzeba ustawić krzywą grzewczą  odpowiednią dla naszego samopoczucia i komfortu lecz wymaga to czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego praca non-stop ma zwiększać spalanie? Nie płacimy za czas pracy kotła tylko za gaz przez niego zużyty. Pracując non-stop będzie pracował z dużo niższą mocą (a wyższą sprawnością) i niższym zużyciem gazu. Po to jest modulacja w dzisiejszych kotłach by to osiągnąć.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jaco80 napisał:

Ale dlaczego praca non-stop ma zwiększać spalanie? Nie płacimy za czas pracy kotła tylko za gaz przez niego zużyty. Pracując non-stop będzie pracował z dużo niższą mocą i zużyciem gazu.

No właśnie, jak nie pracuje to nie zużywa gazu ?  i dlatego, ale różnica wg mojego doświadczenia nie jest duża, rzędu 0,5 -1 m3 na dobę. Zależy od temperatur zewnętrznych. Im cieplej tym większa oszczędność bo budynek się wolniej wychładza a przy mrozach bedzie już mniejsza. Oczywiście mam na myśli grzejniki a nie podłogowke.

U mnie piec chodzi na sztywno bez względu na temperaturę w pomieszczeniu już od dłuższego czasu i spalanie na 24h wychodzi ok 10m3 czyli chodzi na 4kw mniej więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xD. Budynek potrzebuje 100kWh/doba.

scenariusz 1: kocioł chodzi non stop z mocą 4.16kW, zasilanie 40C

scenariusz 2: kocioł chodzi łącznie 12h z mocą 8.32kW, zasilanie 60C 1h pracy, 1h przerwy.

Kiedy zużyje mniej gazu i dlaczego?

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Jaco80 napisał:

Ja mam dość spore grzejniki i grzeję o ile tylko mogę całą dobę non-stop. Dwukrotnie większe zużycie przy 45C niż 60C jest nielogiczne i niezrozumiałe.

Gdybyś miał merytoryczne podstawy to byś wiedział dlaczego tak jest.

5 minut temu, Jaco80 napisał:

Kiedy zużyje mniej gazu i dlaczego?

To zależy od obliczeń i przyjętych założeń pracy instalacji przez projektanta.

Edytowane przez maniek83
  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jaco80 napisał:

xD. Budynek potrzebuje 100kWh/doba.

scenariusz 1: kocioł chodzi non stop z mocą 4.16kW, zasilanie 40C

scenariusz 2: kocioł chodzi łącznie 12h z mocą 8.32kW, zasilanie 60C 1h pracy, 1h przerwy.

Kiedy zużyje mniej gazu i dlaczego?

Wychodzi to samo  ale nie wiem czego to ma dowodzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oświeć mnie Maniek, z chęcią poczytam twoje merytoryczne wyjaśnienie dlaczego kotły palą 2x więcej pracując z mniejszą mocą dłużej. To mój pewnie jest zepsuty bo działa na odwrót. Mam tylko nadzieję że odpowiedzi będą bardziej merytoryczne od negowania ilości emisji CO2 przez człowieka.

PS Mam nadzieję że lepiej się poczułeś minusując hurtem kilkanaście moich ostatnich odpowiedzi nawet tych opisujących pracę mojego kotła. Czuje się zaszczycony xD

Edytowane przez Jaco80
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaco80  -  zamiast pisać bzdury przejrzyj forum - ten problem był niedawno wałkowany i było wyjaśniane dlaczego tak się dzieje

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaco80 napisał:

To oświeć mnie Maniek, z chęcią poczytam twoje merytoryczne wyjaśnienie dlaczego kotły palą 2x więcej pracując z mniejszą mocą dłużej.

W budynku, który teraz buduję przy temp projektowej powrót ma 55 stopni, kocioł kondensacyjny. Dlatego pytałem czy wiesz co to punkt rosy. Ty piszesz żebym sobie zrobił 40 stopni wtedy najwięcej zaoszczędzę. Gdybyś wiedział jak działa taki kocioł to wiedział byś co może się stać gdy kocioł będzie pracował w warunkach jakie występują przez większość czasu. Projekt instalacji robił mi uprawniony projektant a całość jest zoptymalizowana kosztowo. 

2 godziny temu, Jaco80 napisał:

Mam tylko nadzieję że odpowiedzi będą bardziej merytoryczne od negowania ilości emisji CO2 przez człowieka.

Na pewno bardziej merytoryczne niż twoja partyzantka przy kręceniu kurkiem na kotle na pałę. Akurat "ogrzewanie gazowe" projektuje się podobnie do pomp ciepła czyli trzeba trafić w optymalny punkt pracy tak aby instalacja zapewniała największą wydajność przy najniższym koszcie a to wymaga dopasowania składowych a nie "zrób sobie 40 na powrocie to zarobisz" bo nie wszędzie tak będzie bo to zależy od kotła i od instalacji w danym domu.

2 godziny temu, Jaco80 napisał:

PS Mam nadzieję że lepiej się poczułeś minusując hurtem kilkanaście moich ostatnich odpowiedzi nawet tych opisujących pracę mojego kotła. Czuje się zaszczycony xD

Stawiasz mi minusy zamiast argumentować więc mnie nie pozostaje nic innego chociaż próbuję uzasadniać swoje stanowisko.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W budynku, który teraz buduję przy temp projektowej powrót ma 55 stopni, kocioł kondensacyjny"


@maniek83Może przestań skakać po tematach i niby merytorycznie prowokować czy tam zbaczać z tematu "człowiek nie produkuje co2" , " nadmierna kondensacja jest zła dla kotła kondensacyjnego" czy na co tam jeszcze zwracałeś uwagę?, albowiem komicznie gubisz się w swojej retoryce ? 

Skopana instalacja. 55 na POWROCIE ? a cio to lata 90te? to pod tą pompkę gruntówkę o której wspominałeś projektuje te 55stopni powrotu  uprawniony  projektant?

Zakładając nawet skromne grzejniki o temperaturze ZASILANIA 55 stopni( takie wiesz jakie projektanci robią dziś standardowo pod skromne budżety)  nie ma problemu uzyskać 10-15stopni niżej na powrocie ustawiając odpowiednie deltaT na pompie czyli uzskać już dość wydajną  kondensacje . Dodatkowo przeciez wiadomo że nawet te 55 to na największe mrozy i będzie jeszcze lepiej:>

Zaprawdę powiadam wam, kiedy upada mit dwukrotnie droższego gazu niż węgla per/KWh , należy przyjąć nową linie obrony że konieczne jest do tego 5m grzejnika w pokoju.?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.