Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika Zamiast Kolektorów


roisin

Rekomendowane odpowiedzi

co znaczy czy się opłaca jeśli myślisz że założysz i będziesz sprzedawał to nie jeśli założysz i bedziesz sobie kompensował enegie to w miarę ale reszta zalezy od sposobu życia i sposobu użycia energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy się opłaca 22k PLN * 35% = 7,7k PLN

7,7k PLN * 19% ( podatek dochodowy ) = 1463 PLN

7700 + 1463 = 9,1k PLN

 

Nie wiem jak liczone są koszty opodatkowania rok do roku więc uwzględniam tylko podatek dochodowy beż żadnych kredytów.

 9,1k PLN / 3kW = 3,03k PLN/KWp

Bardzo dobre pieniądze zakładając dofinansowanie na poziomie 65%

 

Jeśli przeliczymy że cena to 22k PLN za 3kW a czego inwestor pokrywa wszelkie koszty z własnej kieszeni 0% dofinansowania

22k PLN / 3kW = 7333 PLN/kWp a to już są chore pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale policz co chcesz zrobić z ta energią bo jeśli chcesz skonsumować to zawsze sie opłaci a jesli chcesz sprzedawać to tak sobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym tak sobie sprzedawaniem to nawet nie tak sobie bym rzekł, w ogóle się nie opłaca bo i po co.

Ja w ubiegłym tygodniu mam nadzieje ostatni raz byłem u swojego operatora z koleiną porcją dokumentów i liczę że w około 20 dni założą mi licznik 2 kierunkowy i wtedy moja katorga się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja katorga polega na tym że ten certyfikowny instalator nie umie wypełnić dokumentów normalnie około 3 tyg od dnia złozenia wniosku masz certyfikat i wszelkie formalnosci załatwoene

ciesz się że nie jesteś w enei czy tauronie tam to jest cyrk na kółkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy to nadal sie opłaca...

 

 

 

Ja powiem trochę inaczej. To się opłacało kiedyś jak opłacało się kopać bitcoiny ;). Kto dobrze wstrzelił się z instalacją i jeszcze początkami bitcoina, gdzie łatwość kopania była duża to przy tej panice co była, gdzie 1btc kosztował ponad 1000 dolarów to niektórzy bitcoinami pospłacali wiele inwestycji. To już stare czasy, które nie wrócą. Znajomy w sumie niedużym kosztem(początki btc), jeszcze kartami graficznymi bo nie było koparek napstrykał na 80 tysięcy złotych BTC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyk racja mój instalator troszkę przesadził produkując papiery które były takie a nie inne jednak i operator nie jest bez winy tj.

Operator nie przyjął certyfikatów paneli ponieważ certyfikowany był panel 275W - 20 Wem ( białego koloru była obudowa panela PV ) mój to 275W - 20 WEW a to oznacza że jest zwykły kolor aluminium ;) I cały certyfikat nowy ściągany z chin bo to inny panel a może inna obudowa?

Kolejna ciekawostka inwerter "GoodWe GW 3000 NS" to coś zupełnie innego niż "GoodWe 3000 NS" i to trzeba było w dokumentach poprawić.

Data przyłączenia instalacji - jakie to ma znaczenie 15-17 stycznia jak dziś mamy 3.02 a instalacja nie jest podłączona ani tym samym nie ma w planach jej podłączenia ;)

Jeszcze inne kuriozum dotyczyło rozgraniczenia moje / operatora zabawki elektryczne na których zaciskach zabezpieczenia licznikowego od strony sieci czy może od strony instalacji domowej.

 

Odnośnie tych certyfikowanych instalatorów mam na wiosce sąsiada który wziął dofinansowanie i postawił 5kW wszelkie formalności załatwia za niego firma i powiem Wam że jest jakieś 3-4 tyg. za mną. Cała korespondencja z firmy listownie leci do operatora, operator odpowiada listownie i tak się bawią w ping ponga. Do czasu aż operator się podda i przyłączy/przeprogramuje licznik na 2 kierunkowy.

 

Tak bitcoiny - do tej pory kitajce wydobywają postawili małą farmę wszystko na kartach graficznych kopią. Jak na tym wychodzą nie wiem wiem że prąd kosztuje krocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest dziewna,jesli wybrał bym instalacje z magazynami...koszt około 30 tys 3kW dofinansowanie jest  w wysokości 85%...jedyny chak to żywotnośc akumulatora.

 

Dzis na spotkaniu usłyszałem,ze z instalacji PV w przypadku braku zasilania  z sieci nie można pobierać energii....cuda wianki

Dodatkowo facet stwierdził ze  zamiana kierunków góra dół w panelach  skraca ich żywotnośc o 60 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączą prąd, to i instalacja nie pracuje. Chciałbyś grzebać przy kablach na słupie kiedy operator wyłączył prąd, a czyjaś instalacja PV produkuje prąd i nie masz wpływu na jej działanie. Powiem więcej jeśli operator będzie chciał to sam zdalnie też może wyłączyć Twoją instalację wysyłając odpowiednie komendy przez sieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączą prąd, to i instalacja nie pracuje. Chciałbyś grzebać przy kablach na słupie kiedy operator wyłączył prąd, a czyjaś instalacja PV produkuje prąd i nie masz wpływu na jej działanie. Powiem więcej jeśli operator będzie chciał to sam zdalnie też może wyłączyć Twoją instalację wysyłając odpowiednie komendy przez sieć.

Przy instalcja do 40 kW jesl nie uczestniczą w KSE nie ma mozliwości aby ktokolwiek wpływał na dizałąnie z zewnatrz

zeby instalacja mogła być sterowna przez KSE musi być do tego podpiety czyli dizała wtedy jak kazda jednostka wytówrcza podłaczona do systemu

instlacje do 40 kW sa traktowane jak urzadzenia elektryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspową? rozwiniesz temat?

no mozesz zrobić na akumulatorach tez super wychodzi tylko trzeba mieć co zrobić z nadwyzka

wg mnie instalacja do 2kW foto i falownika do 5kW oraz 200-400Ah ma sens ekonomiczny pod warunkiem że uzywamy ssytemu w dzien bo magazynowanie energi i odbiernie w nocy jest ekonomicznie nieuzasadnione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetwornica na dom jest ci potrzebna 2500W z udarem do 5000W do 10s  taka kosztuje do 2 tys zł

a sens za;zy od tego co masz teraz jak używasz prądu

jeśli uzywasz go w dzień na stałe odbiory plus nadmiar wrzucasz na zasobnik to sie każdemu opłaci a jak pisałem wczesnej że chcesz magazynować zeby rozładować aku w nocy to jest bez sensu i wtedy foto jakos sieciowe i taryfa net metering

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zobacz co starasz się polecić: Przetwornice za 2000, akumulator żelowy 220Ah liczmy 500 PLN lub 2 aku za 1000 PLN ( popracują 2 lata ) mamy 2,5k PLN.

Ale OK kolega by kupił taki zestaw co jest w stanie zrobić z tą przetwornicą na stałe odbiory 24V i 220Ah = zmagazynujemy 5,2kWh zakładając sprawność przetwornicy na poziomie 90% = 4,7kWh zmagazynowane. Co chcesz tym zasilać nawet prania z gotowaniem na tym nie zrobisz, a Ty chcesz jeszcze nadmiar wyrzucać w zasobnik to znacząco komplikuje instalację bo rozumiem że chcesz grzałkę na 24V wsadzić a nie na 240V ;) No tak dochodzi jeszcze zakup sterownika do grzałki na 24V kolejne 600 PLN.

 

Samym polecaniem wydałeś cudze 3100 PLN za te pieniądze można kupić porządny inwerter on grid i mieć wszystko w 4 literach. I zastanawiać sie czy jest jeszcze prąd w akumulatorze czy już nie, czy dziś zrobię pranie ze słońca czy nie zrobię. A jak zabraknie prądu w aku to będę przełączał źródła napięcia przetwornica, gniazdko 240V a jak prąd skończy się w połowie prania ;)

Instalacja przekombinowana nikomu nie życzę aby z tego korzystał, a jeśli nadal o tym myśli to niech sobie kupi lampkę solarną ogrodową za 10 PLN i niech porówna w większej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawialiśmy od rozwiązaniu gdy kros nie chce sie podpinać do sieci i to jest alternatywa a nie zasada bo najwiekszym problemem jest wyłączenie prądu i co wtedy dla mnie to argument jest śmieszny bo braki prądu sa znikome wiec jesli nie chce aku to sie podłącz do sieci i tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.