Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika Zamiast Kolektorów


roisin

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, sam bym chciał się dowiedzieć szczegółów. Z grubsza chodzi o cos fi sprężarki, wentylatorów, a i całej reszty w domu, wszystko co nie jest typową grzałką porucznik zużywa nią mocy czynnej produkuje też moc bierną, która obciąża sieć przesyłową dodatkowymi amperami, a licznik jej nie liczy. Wić jak my raptem musimy państwu w sensie ogólnym, "mamy cię w nosie", to państwo w osobie ZE montuje nam taki licznik, który liczy też moc bierną i za którą życzy sobie małej rekompensaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o prawdziwe pompy ciepła to moc biera nie jest brana pod uwagę bo obiązenie mam charakter rezystancyjny bo wszytko pracuje na DC

ja mam licznik jeszcze w budynku i mogłbym stać przed liczikiem godzinami i przy pracy pompy dioda od mocy biernej nie mrugnie przez poł dnia

najgorszymi elemetami pod tym wzgledem są miksery pralki odkurzacze oj wtedy to jest dyskoteka na liczniku

niestety problemem jest tez moc bierna wysyłana przy małej mocy falownika przy około 50% tej wydajnosci problem ten zanika lub znika kompletnie

ja z odczytu licznika tak w przybleniu  przez 4 lata  jak znajdę instrukcję od licznika to wtedy mogę rozpisać wszytko

energia pobrana całosciowo 30MW

energia wysłana całościowo 2MW

energia bierna pobrana 2,7MVAr

energia bierna wysłana 0,23MVAr

takze nie jest tak żle wystarczy jeszcze automat wymienić na linik BLDC i nie piec placków aby nie uzywac miksera a okurzacz też wymienić na BLDC ale jeszcze takiego centralnego odkurzacza nie spotkałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłata za moc bierną jest około 450zł za 1MW energi biernej tak srednio ,jedni maja wiecej inni mniej ale taka srednia

a co do grzania pompa ciepła prawdziwą czyli na silniku BLDC to kar nie bedzie bo wpołczynnik jest bliski jednosci ,jesle bedziesz miał tania pompę typu silnik indukcyjny AC to moc bierna to średnio 20% energi pobranej czyli pompa złom ale tylko tauron podobno  chce wniesc kary za energie bierną wiec poczekamy zobczymy energa jeszcze nic nie spomina o tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek na ekektrodzie i tu https://proline.pl/?n=zasilacze-komputerowe-prawdy-mity

Włosy dęba, bo prędzej czy później będziemy za to płacić. Nie jest też tak, że inwerter będzie miał cos fi 1, on będzie generował pojemnosciową moc bierną, którą trzeba kompensować dławikami. Pompy z silnikami indukcyjnymi trzeba upiększać kondensatorami. Ciekaw jestem jak to jest gdy prąd produkujemy ile i jakiego prądu wysyłamy w sieć, oraz jaki, tzn ile z tych naszych słonecznych amperów zostaje nam zaliczonych, a ile idzie "bokiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bede sie rozpisywał bo nie robiłem badań co do pompy jedynie obserwację licznika ,fakt faktem że jakies pojemnosci mogą sie pojawić i siła rzeczy moc bierna moze wyskoczyć ale nie zauwazyłem zeby wyskakiwało nawet przed chwilą

a to że beda chcieli cos nas wszytkich uszczesliwić jakąs daniną to nie ma wątpliwości ale ja takich złodziei  to nie boję  mam jeszcze dwa granaty w świątecznym ubraniu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nikt nie mówił że tania zawórka led czy jeszcze tanszy telewizor led bedzie tani pod wzgledem poboru energi , a tak na marginesie co do oswietlenia to nic lepszego od 60 lat nie wymyslono jak metalohalogen ,najtańsze najwiecej swiatła w gledem energi pobranej ,nawet indukcyjne lampy sa daleko w tyle  a ledy to wczesniej zaprzestaną produkcji zanim je dogonią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nic nie musisz liczyć. Za energię bierną wprowadzoną do sieci nikt Ci nie zapłaci, a pamiętaj, że energia bierna przy stałej mocy pozornej falownika jest wytwarzana kosztem energii czynnej (im więcej mocy biernej Q, tym mniej czynnej P). Wpisujesz do wniosku tg(fi) = 0, a to jest tożsame z produkcją energii ze współczynnikiem mocy cos(fi) = 1.

W takiej sytuacji moc pozorna w kVA równa jest znamionowej mocy falownika w kW (S = P)."

 

I wszystko jasne. Raz płacisz w opłatach przesyłowych, drugi raz zapłacisz niby karę, za moc bierną ponad normę, ale w drugą stronę to niestety nie działa. Oddasz im 100kWh, zaliczą ci tylko 80kWh czynnej, a odebrać masz prawo już tylko 64kWh. Nie liczac niekorzystnego bilansowania. To już nawet na Ukrainie od kilku lat działa "zielona taryfa" ze stałą zapisaną w ustawie cenie za kWh na poziomie 0,19€. Co kilka miesięcy tylko przelicza ją ja na lokalną walutę i tyle dostają ludzie. Piszą, że ilość mikroinstalacji rośnie masowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy efekt dobrej zmiany tak niby większość wybrała ,w tym roku mielismy dobijać do 2GW mocy rozproszonej z paneli PV i płatność około 75gr/kwh  a  mamy 70MW i bilansowanie niestety Rosja i dawny blok ZSRR juz nas wyprzedził w energi zielonej ,pompach ciepła wymiany kotłów itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nic nie musisz liczyć. Za energię bierną wprowadzoną do sieci nikt Ci nie zapłaci, a pamiętaj, że energia bierna przy stałej mocy pozornej falownika jest wytwarzana kosztem energii czynnej (im więcej mocy biernej Q, tym mniej czynnej P). Wpisujesz do wniosku tg(fi) = 0, a to jest tożsame z produkcją energii ze współczynnikiem mocy cos(fi) = 1.

W takiej sytuacji moc pozorna w kVA równa jest znamionowej mocy falownika w kW (S = P)."

 

 

Nie wiem jak w innych miejscach , ale w rejonie warszawskim (Stoen) dopuszczalny przez energetykę tg fi jest na umowach = 0,23-0,4

czyli cos fi= 0,97- 0,93

Tg fi=0 to w praktyce nie ma , chociażby ze względu na indukcyjności linii przesyłowych.

Problemem nie jest inwerter, tylko nowe liczniki, które będą naliczać moc bierną za którą rozliczenie jest w cenie wyższej niż za moc czynną - to normalne dla dużych odbiorców, których stać na kompensację mocy biernej - głównie indukcyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie czasy gdzie mocy biernej sie pobierało znaczne ilosci mijają w domach urzadzeń jest coraz mniej ,moc bierna moze wyniakc jedynie z pojemnosci na filtrach wejsciowych urzadzen ale do tego wspomniana indukcja na liniach NN i smiem twierdzić że pomiar przy trafo wykazałby wpołczyniki bliski jednosci a juz linia średniego napięcia to niemal sama pojemność

reasumując opłaty za moc bierną czyli fikcję są próbą wyłudzenia szmalu

wiekszosc zakładów sobie juz poradziła z tym montując falowniki do silników i skończyły sie problemy z bateriami kondensatorów i wiecznym z dziwieniem przy rachunkach to teraz trzeba udezyć w indywidualnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W

Nie wiem jak w innych miejscach , ale w rejonie warszawskim (Stoen) dopuszczalny przez energetykę tg fi jest na umowach = 0,23-0,4

czyli cos fi= 0,97- 0,93

 

Pudło

Cos fi 0,77-0,6, lub inaczej energia bierna indukcyjna nie może być wyższa niż 23-40% pobranej energii czynnej. Bierna pojemnosciowa, już nie ma zlituj i będzie płacona w całości.

 

Art na ten temat

http://m.gramwzielone.pl/trendy/23005/energia-bierna-pojemnosciowa-nowym-kosztem-prosumentow

Gostek z elektrody przyjrzał się swojemu beztranformatorowemu inwerterowi PV i wyszło mu, że w nocy gdy jest podłączony do sieci generuje pond 2kVar mocy biernej pojemnosciowej. Miesięcznie 60kVar i analogicznie 720 rocznie x np 49gr jak w PGE daje 352zł tylko jedno urządzenie, nie licząc całej reszty "oszczędzaczy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy możesz mi powiedzieć jakim cudem falownik generuje cokolwiek jak falownik nie może sie z siecią połączyć jak nie ma napiecia na DC ,bez napięcia DC jest galwanicznie rozłączony i kazdy falownik posiadający certyfikaty tak sie zachowuje  wiec prosze o wyjaśnienie jak ???? po wifi ???? ludzie nie siejcie demagogi 

podaj symbol tego falownika złomu aby mozna było sie odnieśc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pudło

Cos fi 0,77-0,6, lub inaczej energia bierna indukcyjna nie może być wyższa niż 23-40% pobranej energii czynnej. Bierna pojemnosciowa, już nie ma zlituj i będzie płacona w całości.

 

Art na ten temat

http://m.gramwzielone.pl/trendy/23005/energia-bierna-pojemnosciowa-nowym-kosztem-prosumentow

Gostek z elektrody przyjrzał się swojemu beztranformatorowemu inwerterowi PV i wyszło mu, że w nocy gdy jest podłączony do sieci generuje pond 2kVar mocy biernej pojemnosciowej. Miesięcznie 60kVar i analogicznie 720 rocznie x np 49gr jak w PGE daje 352zł tylko jedno urządzenie, nie licząc całej reszty "oszczędzaczy".

 

Pudło ale twoje - cytat z linku , który sam podajesz 

 

W taryfie PGE Dystrybucja czytamy, że opłacie podlega ponadumowny pobór energii biernej, określonej jako nadwyżka tej energii ponad ilość odpowiadającą wartości współczynnika tgφ, gdy tgφ jest większy od tgφ0. Natomiast wartość współczynnika mocy tgφ przyjmuje się w wysokości tgφ = 0,4, chyba, że indywidualna ekspertyza uzasadnia wprowadzenie niższej wartości, jednak w żadnym przypadku wartość współczynnika mocy tgφ nie może być niższa od wartości 0,2.

tg fi= 0,4 jest dla 21,8st, co odpowiada cos fi = 0,928

A energia bierna pojemnościowa jest 3x droższa niż czynna,.

Dla gospodarstw domowych ( odbiory V grupy) przy starych licznikach - tych z kręconą się tarczą  nie rozlicza się energii biernej.

 

Ale po wprowadzeniu nowych liczników energie bierne będą naliczane oddzielnie, i to wcale nie trzeba mieć invertera.

 

Np ja mam w instalacji 8 transformatorów elektronicznych ZHA 105 i 150  które podczas pracy generują  cos =0,99, podobnie mam dławiki elekroniczne do świetlówek -  chyba z 35szt, tam cosfi=0,98, więc wg zasad Stoenu mam inst przekompensowaną.

 

Na razie mam stary licznik, więc to się nie liczy

 

O następne wątpliwości to  zapytał @automatyk - jak urządzenie nie pracujące może obciążać sieć?

A jak obciąża to należy wstawić rozłącznik ręczny lub zdalny i je wyłączać.

 

Np falowniki Zeversolara, które montowałem kilka razy mają regulowany współczynnik przesuwu fazowego od cos fi = 0,8 pojemnościowej do 0,8 indukcyjnej i to trzeba ustawić w memu podczas uruchamiania, a podczas czuwania pobierają 1W.

 

 

 

To już nawet na Ukrainie od kilku lat działa "zielona taryfa" ze stałą zapisaną w ustawie cenie za kWh na poziomie 0,19€. Co kilka miesięcy tylko przelicza ją ja na lokalną walutę i tyle dostają ludzie. Piszą, że ilość mikroinstalacji rośnie masowo.

 

Ciekawe z tą Ukrainą mają taki raj, a siedzą u nas, nawet po otwarciu drogi na zachód ich ilość u nas się nie zmniejszyła, co ich tak u nas trzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy złom, falowniki zlom, żarówki za tanie, tylko twoje najlepsze.

A może inaczej, pokaż tu schemat swojego falownika. Miejsca gdzie wchodzi napięcie sieci że szystkimi elementami mającymi ciągły kontakt z napięciem sieciowym. Wszystkie filtry, kondensatory, dławiki i układy monitoruje sieć AC i stronę DC. Przez tę demgogie ci co dostali faktury szczęścia biegają 2x dziennie włączając wyłączając swoje nowe nabytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, żeś dalej nie pociągnął cytatu, albo znów celowo bądź nie pudłujesz.

 

"Wartość współczynnika mocy tgφ określa się jako iloraz energii biernej pobranej całodobowo lub w strefach czasowych, w których jest dokonywana kontrola poboru energii biernej, liczonej w Mvarh lub kvarh i energii czynnej pobranej całodobowo lub w strefach czasowych, w których dokonywana jest kontrola."

 

Co do Ukraińców

A no po to by Polką robić na złość, pozbawiać ich pracy i obniżać im pensję. Mało tego oni zakładają tu firmy, osiedla ją się i skupują ziemię. To taka inwazja hybrydowa na prawdziwych Polaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaden falownik nie ruszy nie załączy przekaznika z siecią (przekaznika mechanicznego )jak nie dostanie napiecia DC startu ,jak dostanie napiecie startu to załaczu sie przekaznik od zasilania i jest na czuwaniu ,wetdy moze cos generować ale nie koniecznie bo wtedy pobiera w zalenosci od modelu 5-10W mocy na czuwanie gdy napiecie rośnie na DC to wtedy sie synchronizuje z siecią i tyle

i nie moje najlepsze ale standardowe  a prowadzone przez świadomego użytkownika i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że falownik nic nie generuje w nocy tak powinno byc i tak jest

wiem że pompa nie generuje nic lub prawie nic z mocy biernej (z obserwacji licznika )

jak bede miał chwile to wstawie wszytkie parametry z licznika i porównamy np za tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to lecimy

Licznik adax NP73E

1.8.0 -30740,7   +

2.8.0 -1425,5      -

1.8.1 -14042.9     +

1.8.2- 16697.7      +

2.8.1-1166.7          -

2.8.2-258,7            -

i kvarh

5.8.0-1716.1         +

8.8.0-2669.6          -

5.8.1-1033.2          +

5.8.2-682.9            +

8.8.1-1445.8          -

8.8.2-1223.8          -

+ pobrane

- wysłane

a i jeszcze jedno bo to widac ale nie tu

przez ten czas wyprodukowałem około 8000kWh energi z czego większość skonsumowałem i tu wygląda to tak że nawarzyłem piwa troszkę piwa wysłałem w sieć no i całą piankę tez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol cyt z elektrody

"Pomiar energii biernej Falownik 1 fazowy Cener Solar Powr Stock 6000 moc 5 kW długość przewodu do skrzynki rozdzielczej 15m pomiaru dokonano w skrzynce rozdzielczej

moc falownika oddana 4.5 kW, 16,8 A ----- cos fi =1 troche chmurek godz 12,00

moc falownika oddana 3,8 kW, 9A ----- cosfi = 1 troche chmurek godz 10,50

do 30% mocy falownika ------ cosfi= 1

wieczorem moc falownika 33wat , 0,13A, 220 var ----- cosfi 0,13

W nocy falownik włączony za falownikiem licznik elektroniczny różnicówka pobór 3 wat , 0,28A , 66var, cosfi 0,045

w nocy falownik wyłączony - odcięty od sieci, za falownikiem wpięty licznik elektroniczny i różnicówka pobór mocy 1 wa,t 5 var, cosfi 0,2

Spróbuje jeszcze bez wpiętego licznika i różnicówki (tylo falownik) czekam na noc

Miernik zakupiłem na Allegro cena tylko 120zeta. Profesjonalne mierzydła kosztują 800zeta lub więcej Pomierzę jeszcze Klimatyzację i oświetlenie led na zwenątrz budynku ok 100 wat led 230 wolt, w tym latarnia uliczna led 50 wat"

 

"Jak pisał jeden z Kolegów - inwerter w nocy wprowadza energię bierną. Choć zarzekałem się, że mój całkowicie się odcina (bo ma przekaźniki) to byłem w błędzie - jest różnica jeśli go odepnę całkiem od sieci"

 

Nie odbieraj tego, że ci coś "imputuje". Po prostu sam próbuje zrozumieć co mnie czeka z PC i PV w planach. Na razie mam 3 panele w off gridzie dla testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech poda jaki to falownik ,moj sie odcina zupełnie i nie maozliwości go podniesc bez DC ,a jak czytam teraz w necie to są chinczyki co mozna w kazdej chwili pogdladac mało tego mozna naqet w nocy ustawic podświetlenie wyświetlacza ...buhahahahaha

a co do mocy biernej przy małej mocy to zie zgadzam bo rano o 6 jak przechodze koło licznika to 3 razy mrugnie moc bierna a raz czynna wiec tak po naszemu sama piana idzie w sieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.