Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika Zamiast Kolektorów


roisin

Rekomendowane odpowiedzi

I to się nie zmieni po wejściu w życie prosumenta?

A gdybym chciał z paneli zasilić coś więcej niż grzałkę w bojlerze? Wtedy wpinam za licznikiem ten generator i ew. nadwyżka ucieka do sieci bez liczenia tej energii? Może mam nieco nieaktualne informacje, ale tak to chyba wyglądało po "trójpaku"? Jeżeli nie sprzedaję nadwyżki energii, tylko wypuszczam ją do sieci, to też trzeba te wszystkie formalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbiorca pod rugorem kary finasowej nie moze bez pozwolenia wprowadzac energi do sieci !!!

wiec jesi chcesz zasilać grzałke albo cos wiecej to wtedy akumulatory i falownik wyspowy

a podpowiem że lepiej załozyć falownik a dodatkowo załozyć kontroler mocy zwrotnej np ja tak mam i nawet jak nie jestem wstanie skonsumowac energi na własne potzreby bytowe to w sposób wymuszony załacza sie grzałka w cyklach odpowiadajacych mocy ktora jest nadwyzką

Taki regulator potrafi utrzyamć bilans mocy do 150W czyli produkujesz np 2kW a potrzebujesz na włąsne potrzeby 400W to 1600(-/+150W) jest kierowane na grzałkę czyli do sieci czsami oddasz do 150W a czsami pobierzesz do 150W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak to na dziś kupuje 2 panele za 750 zł co daje 1500 + montaz 500 z pierdołami wychodzi 2 tyś i dziękuje 

 

Jakiej firmy panele kupujesz po 750zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli faktycznie nie jest to prosta sprawa. W takim razie jak to maksymalnie uprościć? Dla samej grzałki to chyba nie ma różnicy czy prąd jest stały czy zmienny? Może więc tylko grzałka plus termostat? Czy potrzebny będzie też przetwornik? No i co z nadwyżką mocy, czy jak panel będzie odłączony od odbiornika to może się przegrzać? Czy nie wpłynie to na skrócenie jego żywotności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termostt bedzie drozszy od układu pwm

sterownik grzałki do 500zł grzłka jak grzalka od 30-100zł plus panele i montowac .co do paneli czy mogą sie przegać nie ma takiego opcji  zeby cos im sie stało jak ich nie obciazymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko wiadomo, z tym że grzałkę dam w bufor, a nie w bojler. Jak 2000 l okaże się za dużo, to zakręcę na lato jeden i zostanie 1000 l. To będzie zasilać bojler, a może i drabinki czy podłogi w łazienkach. Pewnie jeszcze będę pytać o szczegóły, ale to na wiosnę i w osobnym wątku. Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ięcej zaoszczędzisz robiąc układ z paneli + akumulatorów do oświetlenia domu.(To około 60% rachunku za prąd w kieszen.)

Do ogrzewania wody wykorzystaj już istniejące solary czy pc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak sie ma na obecną chwile sprawa  cen sprzedaży energii w programie prosument.

O ile wiadomo mi,w przypadku kiedy zakupie z własnej kieszeni,dostane  za 1kWh  wprowadzony do sieci 75 gr. do 3 kWp,3-10kWp 65 gr.

Wg nowej propozycji minister gospodarki co roku do 15 grudnia ustalał stawki na kolejny rok.

 

Natomiast jakie są stawki ,w przypadku sprzedaży nadwyżki przy skorzystania z dofinansowania   ?..

 

W mojej gminie rusza jako kolejny po kolektorach program OZE PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli korzystasz z dofinasowania to dostaniesz max 100% sredniej stawki za ostatni kwartał rozliczeniowy czyli około 21gr

natomiast prezydent podpisał ustawe bez czytania i jest zagwostka jaka cena bedzie od tego stycznia za nadwyzki wysłąne ,bo PO pieknie przemysiło jeden zapisek ze gdyby ustawa nie weszła to i tak wchodzi net metering a co wyslesz ponadto to dostaniesz 75gr w rozliczeniu połrocznym

natomiast cały rzad jest postawiony na nogi bo kretyn to podpisał a teraz ministrstwo finasów izba skarbowa i wiele innych myslą jak sie wymigać od płacenia ludziom za nadwyzki ,

moze sie okazać że od 11 stycznia bedzie obowiazywac stawka 75gr ale tylko za nadwyzkę po zbilansowaniu energi

 czyli wyprodukowałeś 1MWh z uzyłeś z niej 900kWh to za 100kWh dostaniesz 75gr ale zakłądam że w dzien wysyłałes codziennie energie a w nocy odpbierałes to od tych pobranych zapłacisz wszytkie opłaty oprocz ceny energi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam właśnie jak ustosunkowali się  sprzedawcy energii do nadwyżek...od pobranej energii zapłacę wszelkie opłaty poza cena,natomiast za nadwyżkę wyprodukowana zapłaci dystrybutor....Kwestia dyskusyjna jest właśnie ile...czas pokarze.

Sytuacja w gminie jak i moja jest jednak inna niż typowego prosumenta,środki pochodzą z PROW i stanowią do 90 % inwestycji.

Instalacja będzie gminna przez 3-5 lat,a umowa z dystrybutorem energii podpisuję ja...na dziś nie wiadomo kto dostanie pieniądze za nadwyżkę.

 

Pomysł warty rozważenia,za 3tys 3kWp + przyszły podatek od darowizny ...

Plus jaki przemawia na dziś za budowa takiej instalacji to pewnego rodzaju niezależność energetyczna.

W letnie upały kiedy to mogą tymczasowo wyłączać energię mam swojego rodzaju zabezpieczenie,zimą podczas oblodzenia trakcji jest trochę gorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz taką propozycje to sie nie pytaj kto bedzie dostawał dotacje tylko diałaj

wnioskuję że dostaniesz conajwyzej netmering plus 100% stawki z kwartału za energie wysłąną

a o wyłaczenie prądu sie nie obawiaj to tylko prowokacje aby niemcy mogli u nas wybudowac atom ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotoogniwa do 25lat a 20 napewno

a falowniki jak uzywane to do 15 lat jak nowe to po 3 latach juz sie pierdzielą chyba że czołowych producentów jak kaco, fronius ,sma  to i 20 lat pociagna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fronius ??? jesli tak to super a panele nie znane mi sa ale jak nie głebokie chiny to pewnie dobre

tu nie ma co przebierac jest kasa trza brac i tyle

co do napraw przewanie falowniki maja do 5 lat gwarancji a naprawa jak co to około 200-1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najczęściej psuje się w takich instalacjach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzytkownik nie moze ingerowac w instalacje więc  przy prawidłowo zabezpieczonej instalacji  nic sie nie dzieje ,a falownik to roznie przepiecia na sieci ,błednie zabieczona instalacja czete wyłacznia w skutek zwarć w budynkach lub podobne jednym słowem anomalie sieciowe w budynkach zabijają falowniki

Przy prawidłowo zabezpieczonej instalacji to jedynie bezpozrednie wyładowanie moze uszkodzić falownik

Natomiast większośc budynków ma niestety zapiezpieczenia nadprądowe z członem zwarciowym typ S i to wszedzie od złącza poprzez licznik po tablice  co powoduje brak selektywnego wyłaczenia pradów udarowych czy zwarciowych co powoduje że najmniejsze zwarcie w domu powoduje wyzwolenie wszytkich zabezpieczeń w tym odciecie falownika od sieci a jako urzadzenie elektryczne najlepiej pracuje jak jest podłączonę do sieci .....a takie czeste odłaczenia od sieci przy ocbiazeniu daje popalić układom wykonawczym w falowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wytrczy jesli przed licznikiem bedzie ogranicznik mocy np ETIMAT lub podobny lub tez wkładka bezpiecznikowa BI lub bezpiecznik mocy BM ,a w rodzielnicy zabezpieczenie nadpradowe do falownika np 16A lub 20A i wszytko ok kwestia co masz teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem, osoby które mają stare domy ze starą instalacją muszą zainwestować trochę więcej w fotowoltaike.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie ,w starych domach sa zabezpieczenia na wkładkach bezpiecznikowych i dokładajac tylko zabezpieczenie nadpradowe mamy pełna selektywnosc .problemem sie staje tylko zabezpiecznie przeciwprzepieciowe ,najgprsze sa domy budowane od 15 lat gdzie wszyscy sie na wszytkim znaja a kryterium zasadniczym jest cena wiec w instalaci generlanie nie ma nic co by wpływało na bezpieczenstwo ale to moje zdanie oparte na doswiadczeniach w  zastałych domach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.