Skocz do zawartości

Kolektory Z Dofinansowaniem

Mancio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam możliwość zakupu  kolektorów płaskich , 2 szt plus 250 l , 10 lat gwarancji, ubezpieczenie z gminy za 4000 lub 3 kolektory, 300l, 4600, muszę i tak zakupić zbiornik bo modernizuję ogrzewanie więc koszt zmniejsza się o cenę zbiornika, wybrać 2 czy 3 panele? montaż na dachu pd-wsch lub pd zach, co z nadmiarem ciepła podczas wyjazdu, zakrywa się to czy oddaje ciepło w nocy? 4 osoby, zużycie średnie raczej prysznic niż wanna. Całość Viessmann raczej porządny sprzęt. Na której połaci kolektory a na której w przyszłości PV ? Dach 4 spadowy.

Odnośnik do odpowiedzi

• Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

no kolektory na południe  3szt a PV zdecydowanie na południe a jeśli panujesz większą moc PV to możesz robić dwa jedno na wschód drugie na zachód

Odnośnik do odpowiedzi

Wody nigdy nie za wiele . Ja bym brał 3 sztuk i kierował bym idealnie na południe ewentualnie lekko na zachód. Dwa profile 4 nogi i no problem
600 zł w takiej inwestycji to nie kasa a śróbki Więc nie oszczędzaj
 Sam co chwilę dokładam . zaczynałem od 1 teraz mam 4 sztuki razem 10m2
A nuż się rodzinka powiększy  albo brak słonka ze 3 dni  a po co wtedy szukać innych źródeł?
A jak więcej to i wiosną i jesienią będzie ciepła woda pod dostatkiem

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do odpowiedzi

zrUdeł to ty nie szukaj źrÓdłem jest bufor a nie tylko 4 panele brutto 10m2 bo to nic nie znaczy jak masz w w zasobniku 200l już 85oC

Ja mam 7,2m2 NETTO i 400l bufor kombinowany 4 dni bez słońca spokojnie ogarnia, a jak słońce grzeje dzień w dzień wywalam ukrop w ogrzewanie budynku gospodarczego ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego nie znasz mojej sytuacji a piszesz pirdoły

U mnie jest bardzo duże zapotrzebowanie wody a zbiorniki w sumie mam 900l

Są dni że idzie 100l a bywają że i 500l potrafi zniknąć I wtedy jak przez 3 dni niema słonka to trzeba szukać innego zrudóła o takich sytuacjach piszę

Ale myślę ż teraz będzie git :D I niczego nigdy nie wywalam I nikt nie oszczędza powiem więcej taplają się w ciepłej wodzie pod dostatkiem

Następnym moim krokiem aby jeszcze bardziej wykorzystać solary jest podłączenie pralki ponieważ trochę tych prań jest i tu widzę duże oszczędności

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem skąd u Ciebie zużycie wody na poziomie 100-500l znaczy kąpiel bierzecie raz na kilka dni? Skąd takie rozbieżności?

Podłączenie solarów pod pralkę... glikolem będziesz prał ;) a tak serio nie ma to najmniejszego sensu na cykl prania pójdzie około 150l wody wraz z płukaniem - może gdyby to zrobić przez zawór 3d miało by to sens ale byś musiał pilnować jaką temperaturę masz za zaworem bo gotowanie to osobny program i można nawet 85oC podać, płukanie w 20oC.

Chyba że nie zależy Ci i wełnę też puścisz na takiej temperaturze jaką masz w zasobnikach.

Masz płaskie czy rurowe kolektory?

I nie wiem jak u Ciebie ale u mnie na tę chwilę bufor ma:

- na górze:54

- na dole 53oC

z tegoż samego bufora leci teraz ogrzewanie podłogowe, Ty na tę chwilę mając 10m2 netto/brutto w 900l powinieneś mieć podobną temperaturę oczywiście z odpalonym ogrzewaniem ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Nie bede ci się  tłumaczył  bo bez sensu

Zpytam tylko czy słyszałeś o pralkach z osobnymi podłączeniami ciepłej i zimnej wody ?

Czy słyszałeś o takim fajnym zaworku mianowicie ; Zawór termostayczny CWU ?

U mnie prań jest ok 5 sztuk na dobę \ a zdarza się też i 8 nieraz 10

Czy u ciebie zawsze idzie równo idealnie zużyciewody ? u mnie nie są różnice  i to wielkie zalezy od pory roku i ilości osób czy to bardzo trudno zrozumieć?

Więcej nie będę ci tłumaczył bo bez sensu  Z twoich wpisów wychodzi że jesteś troche do tyłu

Zeby zasilać pralke glikolem ?

Chyba masz mnie za idiotę albo sam nim jesteś

Odnośnik do odpowiedzi

5-8-10 prań na dobę jak ktoś prowadzi pralnie to koszty ma wliczone w cenę prania a nie montuje 10m2 solarów w celu zmniejszenia kosztów.

ale masz rację nie tłumacz się bo nikt przy zdrowych zmysłach nie puszcza 5-8-10 szt. prania dziennie.

Przy takiej ilości wody już dawno wykopał bym studnie głębinową i podłączył jakieś panele PV aby zaoszczędzić ale ty to wszystko przecież wiesz.

Odnośnik do odpowiedzi

Bez komentarza

Czy z twoim rozumem wszystko w porządku ?

Bo chyba nie

Pranie na glikolu teraz studnia głębinowa , PV Piszesz to co ci na jezyk przychodzi Czy coś  ci się stało w głowę

Udaj się do lekarza zbadać

Odnośnik do odpowiedzi

Człowieku że czujesz się dobrze to nie znaczy że z twoją głową OK sam tego nie stwierdzisz

Powiem tak ;

O zaworze termostatycznym nie słyszałeś

o pralce na ciepłą wodę też nie

O suszarni też nic ci nie wiadomo

o tym że glikol ma osobny układ w instalacji

o zwykłej studni też nie

Z tą C nie trafił ci w twoją chorobę

Pomyliłeś lekarza albo ci się trafił nie douczony

Zmień lekarza bo ta C to ci nie działa w dobrym kierunku

Odnośnik do odpowiedzi

no masakra 400l na 3 dni wody ????? kuź... to ja jaką dziwną wodę mam bo pomimo perlatorów na każdym kranie i pod prysznicem gdzie zużycie wody spadło o 40%  ,4 osoby w domu  a 300l za cholery nie starcza na dzień to tak myślę że jak wymienię na 400l to starczy na 3 dni

przestańcie juz bzdury pisać bo sie czytać nie da

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ***  któryś z was wie czym różni się 400l wody od 400l bufora kombinowanego? 

Gdzie wszelkie zasilanie bufora jest wpięte ( na jakiej wysokości bufora)?, i jaka jest różnica zasobnika poziomego od pionowego?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do odpowiedzi

Ty tylko wiesz a my to ciemna masa i idioci

Co dziwnego jeden facio 300l wody spuscił mi w 1 prysznic . Co z wami jacys nie normalni czy co?

Pewnego razu miałem 2 gosci

Jeden brał prysznic ja jade do miasta na zakupy . Przyjezdzam a on [ po 0,5h] nadal bierze prysznic . Za chwile przycodzi do mie drugi facet i mówi że nie ma ciepłej wody [ zbiornik 300l]  Tylko tak wchodzi do łazienki otwiera kurek z ciepłqa wodą goli *** itd woda leci pierze gacie itd popłneło ponad pół godziny i 300l poszło Ide do kotłowni bo może awaria nic z tych żeczy wszysto ok . Bywało że 8-10 osób brało prysznic i wody nie brakło       co dziwn ego

Jest?            Przez pół godziny ile wam zchodzi wody ?1000L ?       

Po tym incydencie założyłem dysze na głowicach baterii mam spokój     

Mam tyż takie cóś kombinowane na 900l 

I przestań  już robić z innych idiotów

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do odpowiedzi

Stary wiesz nie wiem co myśleć o tym że miałeś 2 gości z czego jeden brał prysznic... a drugi mówi że nie ma wody? A później dostaję w mordę ("Tylko tak wchodzi do łazienki (..) pierze gacie ponad pół godziny (...) idę do kotłowni BO JEST... DARUJ jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmieszą ale aby czytać o tym że facet pierze pół godziny (...) a (,,,)  wodą goli ***" a trałma to "Bywało że 8-10 osób brało prysznic"

SORRY wymiękam

wróćmy do tematu kolektorów z/bez dofinansowania i ich atrybutami.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do odpowiedzi

Ja kolektory słoneczne mam odchylone o 20o w kierunku pd-zach i ten kierunek proponował bym wybrać. Dlaczego poranne promienie słoneczne są raczej słabsze i słabiej nagrzewają kolektory. Na moje światło słoneczne zaczyna padać około 10:30-11:15 czyli wtedy kiedy słońce świeci już z większą mocą a niżeli rano, a i świeci o wiele dłużej do późnych godzin popołudniowych.

Jednak proponuje przemyśleć kiedy masz największy rozbiór wody rano/wieczorem.

PV ustawione też 10o na pd-zach jednak pod mniejszym kątem bo około 23o więc i "od tylca" mają szanse coś wyłapać.

Edytowane przez szari
Odnośnik do odpowiedzi

• 1 miesiąc temu...