Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Czy Groszek?


zbyszekZZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kol.kociołsam jesteś dla mnie rekordzistą świata.Ogrzewając 400 m2 średnio-rocznie 6,7 ton węgla,

Byłoby niegrzecznie zazdrościć takiego wyniku.

U mnie było /z 4 lat opalania ekogroszkiem/ 13,7 ton na sezon przy 494 m2 domów. razem z cwu latem.

w domu rzędu 20-21 stopni. tak lubię.

Gdybym miał podobne zużycie byłoby to 8 ton, a sprawność moich kociołków musiałaby być 90%.

To nawet w labolatorium niemożliwe.

No ale to tylko wyliczenia. Praktyka okazała się bardziej brutalna - było jednak 13,7 ton.

Kol. Jak oceniacie współczynnik dla mojego domu? te W/m2 jak to wyliczyć?

Dom na 1 i 1/2 cegły z pustaka i siporeksu z 6 cm szczeliną powietrza w środku /ok 1986 rok budowy.

 

Witam

 

No właśnie to bardzo wątpliwe - ja wczoraj, w właściwie dzisiaj ok 1 nie zwróciłem na to uwagi gdyż sam nie palę węglem tylko gazem, pelletem i trochę drewnem.

Zresztą kolega @Kociołsam ma najdroższy gaz na forum, najmniej spala węgla, kocioł czyści raz na 6lat i ma najlepsze solary własnej produkcji - jednym słowem Ideał. ;)

Ciekawe czy kupuje na "lewo" te brakujące do bilansu tony węgla czy też ma własną hałdę węgla lub biedaszyb na własny użytek.

A może ma tylko zepsute termometry i lubi niskie temp w domu np 12C - to by się zgadzało do bilansu Vlada

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno stwierdzić czy ma 20 czy 12 st, ale jedno jest pewne, że coby człowiek prawdy na tym forum nie napisał to zawsze i to zawsze znajdzie sie jakaś niezadowolna g...a która 5 groszy niezadowolenia dołoży, a to że za mało, to że za duzo i tak to juz na tym forum jest, a to że kolega ma własnej produkcji solary to się dziwie bo przy dzisiejszych cenach płyt to nawet nie warto mysleć o metodach gospodarczych

jedno jest pewne przy dzisiejszych cenach wegla i gazu to naprawde nie ma sie nad czym zastanawiać jedynym wyjątkiem sa kotły parowe z podawaniem ciagłym czy palnikami na pył węglowy tam sprawośc powoduje że wogóle nie da się konkurowac gazem

a tak prywatnie to kotły na miał to powinny zniknąc razem z rozmowami na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wam nie pasuje? Zawsze wam coś nie pasuje praktyka innych do waszych teori .Sławetna trójca się odezwała popatrzcie na 3 posty wyżej zawsze się czepiacie .Akurat się ułożyliście po kolei! Miałem kaprys aby zrobić sobie solary i je mam przynajmniej satysfacja dobrej roboty i działają. Mało tego kocioł też sam robiłem , podajnik też . I że pale rocznie 6t dzieki temu i mam to gdzieś wasze uwagi Większość z was potrafi tylko błędy z ortografi wyszukać a co kotłów nie macie zielonego pojęcia o nich . W życiu żeście 10cm kotła nie pospawali nawet nie potraficie dobrać odpowiedniej elektrody! Aby udowodnić wam zapraszam zimą do mnie zasypuje zbiornik plombujecie i wsio wiadomo . Zeście się książek naczytali a o praktyce nie macie zielonego pojęcia 25 lat temu jako smarkacz sam zbudowałem kocioł który działa do dzisiaj wtedy był kotłem górnego spalania w tamtym czasie większość z was o czymś takim nie słyszało .Dziś ten kocioł mam przerobiony na podajnik i będzie banglał dalej. Wasze teorie i wzory to o ściane można 6lat mam obecny zestaw i spalam ok 6t GROSZKU a nie eko groszku lub drobniejszego orzecha tylko trzeba je rozróżnić ale niektórzy mają z tym problem wy mi nie dołożycie ani zabierzecie I nie piszcie że gaz jest tańszy bo bzdury piszecie! Kocioł gazowy mam od 91 r t.j. ponad 20 lat będzie starszy pewnie od niektórych z was W latach 90 to się opłacało ale nie dziś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wam nie pasuje? Zawsze wam coś nie pasuje praktyka innych do waszych teori .Sławetna trójca się odezwała popatrzcie na 3 posty wyżej zawsze się czepiacie .Akurat się ułożyliście po kolei! Miałem kaprys aby zrobić sobie solary i je mam przynajmniej satysfacja dobrej roboty i działają. Mało tego kocioł też sam robiłem , podajnik też . I że pale rocznie 6t dzieki temu i mam to gdzieś wasze uwagi Większość z was potrafi tylko błędy z ortografi wyszukać a co kotłów nie macie zielonego pojęcia o nich . W życiu żeście 10cm kotła nie pospawali nawet nie potraficie dobrać odpowiedniej elektrody! Aby udowodnić wam zapraszam zimą do mnie zasypuje zbiornik plombujecie i wsio wiadomo . Zeście się książek naczytali a o praktyce nie macie zielonego pojęcia 25 lat temu jako smarkacz sam zbudowałem kocioł który działa do dzisiaj wtedy był kotłem górnego spalania w tamtym czasie większość z was o czymś takim nie słyszało .Dziś ten kocioł mam przerobiony na podajnik i będzie banglał dalej. Wasze teorie i wzory to o ściane można 6lat mam obecny zestaw i spalam ok 6t GROSZKU a nie eko groszku lub drobniejszego orzecha tylko trzeba je rozróżnić ale niektórzy mają z tym problem wy mi nie dołożycie ani zabierzecie I nie piszcie że gaz jest tańszy bo bzdury piszecie! Kocioł gazowy mam od 91 r t.j. ponad 20 lat będzie starszy pewnie od niektórych z was W latach 90 to się opłacało ale nie dziś .

A widzisz jak Ty żądasz od nas rachunków za gaz i jeszcze twierdzisz że gaz jest po 2,4 zł/m3 a w innym poście że po 2,8zł/m3 to wybacz albo sobie wierzymy na słowo albo papier na wszystko ;)

Z Twojego solara ja się nie wyśmiewam tylko podziwiam, że w czasach tanich płaskich solarów - o czym wspomniał zresztą @automatyk - jest osoba która chce się bawić w budowę solara na potrzeby własne.

A 25 lat temu byłem piękny i młody :P :P :P i miałem kocioł na gaz który faktycznie spalał 1000m3/ msc i co ważniejsze było mnie na to stać.

Pozdrawiam

 

PS Ustaw sobie w przeglądarce sprawdzanie pisowni w j polskim to nikt się nie przyczepi.o ortografię. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wam nie pasuje? Zawsze wam coś nie pasuje praktyka innych do waszych teori .Sławetna trójca się odezwała popatrzcie na 3 posty wyżej zawsze się czepiacie .Akurat się ułożyliście po kolei! Miałem kaprys aby zrobić sobie solary i je mam przynajmniej satysfacja dobrej roboty i działają. Mało tego kocioł też sam robiłem , podajnik też . I że pale rocznie 6t dzieki temu i mam to gdzieś wasze uwagi Większość z was potrafi tylko błędy z ortografi wyszukać a co kotłów nie macie zielonego pojęcia o nich . W życiu żeście 10cm kotła nie pospawali nawet nie potraficie dobrać odpowiedniej elektrody! Aby udowodnić wam zapraszam zimą do mnie zasypuje zbiornik plombujecie i wsio wiadomo . Zeście się książek naczytali a o praktyce nie macie zielonego pojęcia 25 lat temu jako smarkacz sam zbudowałem kocioł który działa do dzisiaj wtedy był kotłem górnego spalania w tamtym czasie większość z was o czymś takim nie słyszało .Dziś ten kocioł mam przerobiony na podajnik i będzie banglał dalej. Wasze teorie i wzory to o ściane można 6lat mam obecny zestaw i spalam ok 6t GROSZKU a nie eko groszku lub drobniejszego orzecha tylko trzeba je rozróżnić ale niektórzy mają z tym problem wy mi nie dołożycie ani zabierzecie I nie piszcie że gaz jest tańszy bo bzdury piszecie! Kocioł gazowy mam od 91 r t.j. ponad 20 lat będzie starszy pewnie od niektórych z was W latach 90 to się opłacało ale nie dziś .

wywołany miedzy innymi do tablicy

po piersze chcesz sobie pospawac przyjedz i zobaczysz jak się spawa i nie ubliżaj

co do kotła gazowego niesttety ale ten kocioł gazowy to na złom się nadaje zreszta wsztystkie kotły od 2000 w dól to z definicji na złom poza kotłami zeliwnymi gazowymi

a co do pisowni to raczej nikt sie nie czepia przynajmniej Ja skoro jestem dyslektykiem ,wiec mnie g... interesuje jak się pisze ważne żeby składnia była

a co kolektorów to powiem szczerze że wolałbym pare godzin popracowac u klienta i sobie kupić niż robić metoda gospodarczą i tyle miałem na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz i tym się rożnimy ja takie wyzwania jak budowa kotła , solara czy podajnika , i innych Traktuje jako hobby , wyzwanie mam dużo wolnego czasu i aby się nie nudzić................. Stać mnie też na te żeczy kupić gotowe ale nie robie tego bo to szajs marketingowy ktury niespełnia moich oczekiwać a statysfakcja dobrej roboty jest najważniejsza. Od roboty u klijenta to mam ludzi.Co do starych gazówek cudów niema w nowej generacji cudów nie zaoszczedzisz morze 15% co gra niewarta swieczki.chociaż i tak wątpliwe.A zapomniałem że teraz kotły gazowe mają sprawność ponad 100% jak u kolegi ;dorecho'' 105 to nic 10% jego błędu w pomiarach to możliwe że jego kocioł ma sprawność prawie 120 % a kopciuchy tylko 50% moje gratulacje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta tą "naparzankę" . Odnosze wrażenie jakby kotoś tu miał kompleksy . Stawiam na KOCIOŁSAM. Jeżeli ktoś wybudował sobie dom z myślą o ogrzewniu węglem , miałem czy innym brudem, to ma go przystosowany do tego . Ma gdzie magazynować toto przede wszystkim . Ja np nie mam i nie przewidywałem wogóle uzywania takiego opału . W związku z tym ja palę gazem a druga jakaś tam strona pali węglem. Nie mam w związku z tym problemów . Gorzej jest jak ktoś je ma w tę czy w tamtą stronę. Wtedy jest tak jak w tutejszej dyskusji . Jeżeli KOCIOŁSAM pali GROSZKIEM w ilości 6 t/sezon ogrzewając 400 m2 i jednocześnie pisze że włączył na jeden miesiąc opalanie gazem i zużył 1000 m3 ( ok. 2000 pln, czyli ok 3 t jego groszku ) bardziej kalorycznego opału niż węgiel i wszystkie jego odmiany, to coś jest nie tak. Gaz nie jest 3 razy droższy niż węgiel na pewno. Powiem otwarcie TO JEST ŚCIEMA i to wielka . 6 t węgla na rok jest możliwe choć nie wiem czy w przypadku kolegi kociołsam , bo sam przebąkiwał o jakimś słabo ocieplonym dachu lub dachach , o ogrzewaniu dwóch domów ( czyli już dwa dachy = większa powierzchnia strat ciepła) i pewnie jakiejś rurze z ciepła wodą na dł 20 m prowadzoną w ziemi która nie wiem czy jest wogóle izolowana . 1000 m3 gazu odnosząc się do tak "ciepłego" budynku nie wydaje mi się możliwym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz i tym się rożnimy ja takie wyzwania jak budowa kotła , solara czy podajnika , i innych Traktuje jako hobby , wyzwanie mam dużo wolnego czasu i aby się nie nudzić................. Stać mnie też na te żeczy kupić gotowe ale nie robie tego bo to szajs marketingowy ktury niespełnia moich oczekiwać a statysfakcja dobrej roboty jest najważniejsza. Od roboty u klijenta to mam ludzi.Co do starych gazówek cudów niema w nowej generacji cudów nie zaoszczedzisz morze 15% co gra niewarta swieczki.chociaż i tak wątpliwe.A zapomniałem że teraz kotły gazowe mają sprawność ponad 100% jak u kolegi ;dorecho'' 105 to nic 10% jego błędu w pomiarach to możliwe że jego kocioł ma sprawność prawie 120 % a kopciuchy tylko 50% moje gratulacje !

kotły gazowe nowej generacji mają ok 96-97 % sprawności te z otwarta komora spalania liczac w ten sam sposób mają ok 70% max

co do spalanią węgla to jedynie spalanie palnikiem pyłowym da sie spalac powyżej 90% lub w kole parowym ,przy takim typie spalania to pozostaje nam jedynie tańszy srodek jakim jest drewno spalane w kotle na holzgas gdzie 1kW kosztuje poniżej 10gr a pzrzy węglu spalanego w powyższym sposobie mamy ok 12gr przy hurtowej cenie wegla dla 22MJ to mamy delikatnie powyzej połowy ceny opalania gazem i teraz zakładając że sprawnośc kotła masz no 70% cały czas do niego chuchając oraz cenie komercyjnej wegla to podejzewam że zbliżasz sie do 20gr za 1kW a przy kosztach 22gr za 1kW z gazu to nie widzę żeby był sens aby palić weglem a jeszcze wywóz śmieci robota i wogóle"ale to jest twoj dom ty tu u......"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie . Kotły z płomiennicówkami tak to się zgodzę ale nie tylnopłaszczowe Kotły tylnopłaszczowe jest ich bardzo mało bo koszty są większe i materiału potrzeba więcej i zysk mały i cena wysoka.kotły te mogą dochodzić do 80% a nawet 85% MOj kocioł jak pale w zimie u góry ma powiedzmy 45C bo na tyle jade małe straty kominowe powrut wody ma ok25C temperatura spalin bardzo niska moge buzi dać czopuchowi z tego wynika że kocioł ma nieprzeciętną sprawność To jest nie tylko moije zdanie Mam kolege który produkował kotły 40lat i razem zaprojektowaliśmy tyn kocioł >Druga sprawa to ja pale grochem i orzechem do 60mm węgle te mają kaloryczność wiekszą od eko -28tyś kcal eko powinny niby mieć 24 .co jest wątpliwe też prubowałem tym palić o raz innymi paliwami Gaz umni kosztuje ponad 2 zł a prosze bardzo ksero Mam sąsiadów co zamontowali nowe kotły zaobsarwowali około10% max15% mniejsze zużycie gazu cuuudów niema i niepiszcie bzdur że gaz jest poniżej 1,60 zł bo tak nie jest

post-39699-0-99393000-1345373144_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 lat temu? mowa o dziś i jutro 7 lat temu to groch kupowałem za 200zł miał po 90zł jak p[amiętam. gaz w styczniu będe strzelał będzie po 2,40zzl . 1m3 gazu =9,72kWh a węgiel groch ma 7,80kWh przy cenie 2 zł gaz a 80 gr za kg przy powiedzmy 15% gorszej sprawności pieca na groch oraz lipnym gazie w mrozy [ ciężko wode w czajniku zagotować chrzczeniem przez gazownie] już tak różowo nie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam sił na ciebie piszesz że masz gaz po 1,6 to ja pisze że gaz jest po 2,2 ,to zachwilę coś że gaz jest chrzczony w wielkie mrozy

to kolejna głupota bo gaz jest słabszy przewaznie jesienią i latem ,jak sa mrozy to jest najplepszy wez to na logikę nawet bez obsewracji skoro pisiaki podpisali taką durną umowe w 2007 roku ze musimy zuzyć określoną ilośc gazu a tego nie robimy to co???

trzeba azotu buchną ć żeby kocioł dłuzej chodził i chodzi dłuzej

a czajnik albo kuchenke to wymien bo widac sprawnośc kuchenki jest marna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja człowieku napisałem że gaz jest po 1,60 ? ja cały czas o tym mówie że gaz jest po ponad 2 zł coś ci się pokręciło chyba nie domnie! Kuchnia jest nowa i sprawna a przepompownie zimą nienadążaje i chrzczą gaz bo ludzie ciągną na lewo i prawo wiem o tym bo mam znajomego co przcował kidyś w przepompowni bywało że pompowali normalnie sprężarkami w rurociągi różne cuda łącznie z powietrzem aby dżwignąć ciśnienie ,,skoro pisiaki podpisali taką durną umowe w 2007 roku ze musimy zuzyć określoną ilośc gazu a tego nie robimy to co???'' tego nie robimy bo wielu ludzi ma gazówki a palą czym się da oraz je wspomagają kopciuchami i kominkami bo gaz jest zadrogi!!!! W roku 90 - około był bum na gaz masowo montowany gaz wtedy był tańszy od węgla do roku max 94 a 95 potem nastąpił szok cenowy!!! A teraz lipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prosze cię bardzo co napisałem ,,Mam sąsiadów co zamontowali nowe kotły zaobsarwowali około10% max15% mniejsze zużycie gazu cuuudów niema i niepiszcie bzdur że gaz jest po 1,602 zł bo tak nie jest jest po ponad 2 zł a bedzie jeszcze droższy ''Przeczytaj jeszcze raz! :rolleyes: Pytanie brzmi Gaz czy ekogroszek u mnie odpowiem groszek bo mam i to i to a wyznaje groszek jest mi z nim dobrze bo nie mam z nim roboty prawie jak z gazem a troche można popracować dobrze robi na worek piwny po co tracic kase i czas na płatne aerobiki itp . taniej. będszie gaz to odpale gazówke .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prosze cię bardzo co napisałem ,,Mam sąsiadów co zamontowali nowe kotły zaobsarwowali około10% max15% mniejsze zużycie gazu cuuudów niema i niepiszcie bzdur że gaz jest po 1,602 zł bo tak nie jest jest po 2 zł a bedzie jeszcze droższy ''Przeczytaj jeszcze raz! :rolleyes:

To ja pisałem że jest po 1,6 czy ty sie zamotałes?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol. KOCIOŁSAM.

Nie jest moją intencją podważanie Twoich wyliczeń. Chcialbym jednak zrozumieć dlaczego u mnie wygląda to zdecydowanie gorzej,

i liczę na Twoją pomoc w wyjaśnieniu.

również liczę na zrozumienie, że mój kociołek kondensacyjny ma sprawność 105 % . to pokazuje ciepłomierz.

Ale do rzeczy oby konstruktywnie:

Kol Vlad24 pokazał nam sposób wyliczenia zużycia ciepełka przez dom:

u mnie /poprawiam dane 0k. 3000 kg ekogroszku na rok cwu mialem dość duże zużycie cwu/ ekogroszek miałem ok. 26MJ-27MJ/

10700 kg x 27 KJ / 3,6 czyli wsad do kotła 80250 kWh x 50% sprawności = 40125 kWh rzeczywistego zużycia na sezon grzewczy .

10,7 t x 840 zł/t daje koszt /tylko c.o./ 8988 zł/sezon

przy gazie: 40125 kWh : 10 kW 4013 m3 na sezon. x 2,1404 = 8590 zł. Nadal twierdzę ,że u mnie ogrzewanie gz-50 jest tańsze niż ekogroszkiem.

 

Teraz moje wyliczenia u Kol.Kociołsam:

spala 6700 kg groszku/sezon x 27 ?? kJ czyli wsadu 50250 kWh do kotła , Jeśli ma super kocioł i sprawność 70% czuli zużywa rzeczywiście 35175 Kwh

ciepła na ogrzanie swoich 400m2. 6,7 t x 610 zł/t koszt bezpośredni 4087 zł.

przy moim kociołku kondensac. zużyłby 3518 m3 gazu /x moja cena 2,1404/ byłoby to 7530 zł

Czyli jednoznacznie ogrzewaniw groszkiem jest tańsze niż gazem.

nasze W/m2 są chyba bardzo zbliżone. Wychodzi na to,że moje kociołki na eko są do wielkiej d...........y., mam ogromną cenę na węgiel /840 t/,

a gaz wychodzi w miarę korzystnie.

Chyba zdecyduję się w celach poznawczych na zakup innego kotła z podajnikiem, aby dorównał sprawności rzeczywistej 70%, Czy są takie - co polecalibyście?

Gdybm miał taki kocioł jak Kol Kociołsam to rzeczywiście zużyłbym 8 ton ekogroszku? tak wychodzi z moich obliczeń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sam gaz to jest netto a brutto to chybay razem nie ? chybaże brutto to netto O kurna sie zamotałem :o PS nie 8 a 6 -7 zależy od zimy . Pisałem że w tych obliczeniach się gubicie i o ściane je jak ci morze wyjść sprawność 105 % zastanów się toż to perpetum mobile!!!!!!!!! dolicz 10% na komin to masz 115 % to jaki ten gaz cudny daj go troche bo w rurach taki nie idzie. Takich kotłów w sprzedaży niema chyba że gaz ci się cudnie mnoży jakoś Płomiennicowe a te tp lipa i macie racje że ich sprawność morze być 50%Pisałem że moj kocioł wspulnie był zaprojektowany przez praktykującego majstra produkującego różne kotły przez 40lat sam go wykonałem i wiem że jego sprawność jest wysoka Pisałem o tym muj kocioł jest zupełnie innej konstrukcji - tylnopłaszczowy a ioch sprawność jest o wiele większa od przeciętnych , W sumie miałem kila kotłów i wiem co mówie między innymi kamino - żeliwna lipa płomiennicówki, górnego spalani itd W tym roku kupiłem węgiel niby 24 kcal za 610 zł taniej jak w zeszłym mam w piwnicy i wiem ile zapłace za ciepło a gaz jest po 2 a będzie po 2,40 morze? wieć znowu + dla węgla!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sam gaz to jest netto a brutto to chybay razem nie ? chybaże brutto to netto O kurna sie zamotałem :o PS nie 8 a 6 -7 zależy od zimy . Pisałem że w tych obliczeniach się gubicie i o ściane je jak ci morze wyjść sprawność 105 % zastanów się toż to perpetum mobile!!!!!!!!! dolicz 10% na komin to masz 115 % to jaki ten gaz cudny daj go troche bo w rurach taki nie idzie. Takich kotłów w sprzedaży niema Płomiennicowe a te tp lipa i macie racje że ich sprawność morze być 50%

Cena netto to bez 23%VAT a brutto z vatem. Proste

Podam ci jeszcze składowe ceny gazu tylko aktualne do wiosny b.r. bo nie mogę znaleźć ostatnich a była podwyżka opłat sieciowych chyba.

gaz 1,12 pln/m3 netto

opłata abonam 8,2 /miesiąc netto

opłata sieciowa stała 35/ miesiąc netto

opłata sieciowa zmienna 0,45 / m3 netto

 

Policz sobie i problem z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.