Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Czy Groszek?


zbyszekZZ

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuję wyjaśnić 105 % sprawności....

kocioł gazowy spala 1 m3 gazu o cieple spalania 9,5 kW ;

w kotle kondensacyjnym następuje dodatkowy odzysk ciepła ze spalin i do instalacji grzewczej wchodzi /u mnie/ 10 Kw ciepła.

tak wyliczona sprawność to 105 %

dla węgla byłoby to np: 1 kg ma ciepło spalania 7,78 kW i gdyby z tego jakimś cudem oddał 8,17 kW do instalacji to też miałby 105 % sprawności.

Czy dobrze wyjaśniłem?

a teraz proszę o oświecenie co to jest kocioł tylnopłaszczyznowy? czy to będzie coś jak przekrój Ogniwo EKO-PLUS ??

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalna bzdura producentów i sprzedawców !!!!!!A teraz moje wyliczenia ; zakładam że kupiłem gorszy opał jak zwykle zamiast 6 t spale 7t x610 zł=4200zł + prąd podajnika 300 zł = 4,5 tyś zł 7 ton węgla to 7000x 24MJ = 168 tyś MJ 1m 3 ma 35MJ [ pobożne życzenie] to daje 4600m3 gazu zakładam że gazówka ma lepszą sprawność o 20% ispale o 20% tego gazu mniej czyli 3680m3 x 2,2 zł bo trzeba liczyć że podwyżka bvędzie oby nie więcej daje kwote = 8000zł u mie wychodzi oszczedność ok 3,5 tyś zaokrąglam to w dół jeszcze na korzyść gazówek do 3 tyś mam na wakacje czy nie? No pewnie moja gazówka tego nie osiągnie nie powinienem odliczać te 20% albo kupić nową to też koszt nie pewny co będzie za kilka lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję wyjaśnić 105 % sprawności....

kocioł gazowy spala 1 m3 gazu o cieple spalania 9,5 kW ;

w kotle kondensacyjnym następuje dodatkowy odzysk ciepła ze spalin i do instalacji grzewczej wchodzi /u mnie/ 10 Kw ciepła.

tak wyliczona sprawność to 105 %

dla węgla byłoby to np: 1 kg ma ciepło spalania 7,78 kW i gdyby z tego jakimś cudem oddał 8,17 kW do instalacji to też miałby 105 % sprawności.

Czy dobrze wyjaśniłem?

a teraz proszę o oświecenie co to jest kocioł tylnopłaszczyznowy? czy to będzie coś jak przekrój Ogniwo EKO-PLUS ??

Pozdro

przyjmij do pbliczeń spalanie z mokrymi spalinami wyjdzie ci 100% od tych 100% odejmij to co wylatuje przez komin i wyjdzie ok 97% i inaczej nie wyjdzie dla gazu dla kotła z otwata komora spalania jesli przyjmiesz spaliny mokre do obiczeń to jak wyjdzie 70% to bedzie max i tak długo jak zapisu nie zmienia tak długo bedziemy mieli kotły o super sprawności bo wszytkim jest to na ręke kotły z otwarta komora maja ponad 85% ,kotły z zamknieta mają 90% a kondensaty nawet 110 % wystarczy to zmienić i wszytcy co sie znają na spalaniu przestaną sie denerwowac że coś jest ponad 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję wyjaśnić 105 % sprawności....

kocioł gazowy spala 1 m3 gazu o cieple spalania 9,5 kW ;

w kotle kondensacyjnym następuje dodatkowy odzysk ciepła ze spalin i do instalacji grzewczej wchodzi /u mnie/ 10 Kw ciepła.

tak wyliczona sprawność to 105 %

dla węgla byłoby to np: 1 kg ma ciepło spalania 7,78 kW i gdyby z tego jakimś cudem oddał 8,17 kW do instalacji to też miałby 105 % sprawności.

Czy dobrze wyjaśniłem?

No, nie bardzo.

Jak ciepło spalania gazu jest 9,5 kW, to nie odzyskasz z niego więcej ciepła w takim kotle, musiałbyś mieć jeszcze lodówkę.

Ciepło spalania to już jest max, bo zakłada, że woda w spalinach całkowicie się skropli.

Ale jak wiadomo, z komina gazowego leci para, która wyprowadza trochę z tego 9,5 kW na zewnątrz.

Tak liczona sprawność nigdy 100% nie przekroczy.

Żeby uzyskać sprawność większą niż 100% stosuje się trik polegający na dzieleniu ciepła spalania przez wartość opałową (która kondensatu nie uwzględnia) - jest to po trosze mieszanie pojęć, ale tak się przyjęło i w marketingu wspaniale się sprawdza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreście ktoś poparł mnie! A co do wilgotności węgla ; Ja kupuje jak upały właśnie teraz jest holernie suchy opał leży w suchej ogrzewanej kotłowni i jest jeszcze dosuszony wiec wilgotność jest bardzo nikła to i sprawność kotła bardzo wysoka Poza tym na kotle nie przekraczam 50c w mrozy a normalnie 42-45C Tylko nie mówcie mi o skraplaniu bo u mnie to bzdura przy tak suchym opale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dokładnie wygląda musiał bym poszukać ale u mnie są przegrody w pionie gazy idą w nich w góre i w dół w kanałach zastosowałem dodatkowo radiatory aby wychwytywały ciepło. Wszyscy kupują malutkie kociołki a to błąd Ja mam potwora wysokiego p na 180cm i długi na metr przeszło . w tym kotle przez to że jest wielki nastepuje rozwarstwienie wody ciepła u góry zimna na dole bardzo znaczne różnice temperatur przez to jest bardzo dobre odbieranie ciepła z palnika do wody tak jak w bojrze u góry gorąca ciepła w połowie zimna na dole i w okolicach palnika . Spaliny wychodzą z kotła w rejonie zimnego kotła. Pierwsze odpalenia tego kotła były kiepskie za zimne spaliny i skraplanie w kominie . ale szybko zbudowałem 2x mocniejszą dmuchawe aby zwiększyć moc palnika i nastąpiła znaczna poprawa pale 7 sezon będzie i niechce słyszeć o gazieU mnie ogin pali się ostro jak w palniku acetylenowym z nadmiarem tlenu a nie jak u większości kłębiący się ogień ,Jak u kowala w kuzni Płomień ma wysokość od 60 -80 cm Jak mu zwiększe dawke np w duże mrozy to dochodzi do 100 cm Wynik nie ma kopcenia i czyszczenia kotła kocioł czyszcze 2x około sylwestra i w maju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, w kanałach zastosowałem dodatkowo radiatory aby wychwytywały ciepło. ,,,,

 

Kociołsam zapewniam Cię, że te radiatory na pewno nie odbiorą Ci dodatkowej energii, czy jak tam wolisz ciepła.

To jest po prostu nie możliwe. Dam sobie koledze Vlad24 uciąć rękę, ale tego zjawiska jestem pewny na 105%.

 

Kiedyś także tego nie rozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do końca chodzi o to że jak bez radiatorów togień czy całe spaliny idą najkrudszą drogą do wyjścia 1 snopem po zastosowani radiatorów ten snop ognia czy spalin zostaje podzielony na kilka mniejszych które liżą płaszcz wodny znacznie lepiej co za tym idzie lepsza wymina ciepła oraz 2 bardzo ważna zaleta przez te radiatory mniej się osadza sadza i nie trzeba czyścić co ponownie się sprawdza i podnosi sprawność kotła. Wież mi robiłem kilka kotłów a moj kumpel zrobił ich tysiące no morze nie 1 albo 2 nie wiem dokładnie różnych typów Więc nie prubój kłaść tej swojej i kolegi łapy pod topór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do końca chodzi o to że jak bez radiatorów togień czy całe spaliny idą najkrudszą drogą do wyjścia 1 snopem po zastosowani ten snop ognia czy spalin zostaje podzielony na kilka mniuejszych które liżą płaszcz wodny znacznie lepiej co za tym idzie leprza wymina ciepła oraz 2 bardzo ważna zaleta przez te radiatory mniej się osadza sadza i nie trzeba czyścić co ponownie się sprawdza i podnosi sprawność kotła. Wież mi robiłem kilka kotłów a muj kumpel zrobił i ch tysiące rółżnych typów Więć nie prubój kłaść tej swojej ikolegi łapy pod topór

w tym zakresie moge się zgodzić duzy czy ogromny kocioł przewymiarowany do tego płomieniówki mały palnik i pełna moc żeby palił na niebiesko lub jasno zólto to fakt wymniennik bedzie czysty bo niby co by sie miało w nim osadzić ale to że spalasz tak mało to nie uwierze bo technicznie niemozliwe chyba że jest cos czego nie wiemy w zakresie tego budynku

przytocze tylko taka drobną rzecz osoba u której byłem co tydzień chwali mi sie jak to cieplik z miasta tak mało kosztuje ze ona na miesiac na 120m2 to raptem 300zł płaci no coś niepasowało ale niby co sobotę te 21 st w domu było nagle jeden dzień w srode musiałem awaryjnie zajechać wchodze bez umówienia do domu i juz wiem dlaczego tak tanio w domu 15st i siedza w kurtkach ...

wiec jesli tak wygląda to ogrzewanie to wystarczy sie przyznać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlaczego miał bym kłamać? co mi to da? Fakt że ściany mam dobrze ocieplone 1 budynek mor na 50cm z dialektacją 6cm 15cm styr 17 cm narożniki na 50cm w kazdą strone 2 budynek 50cm dialektacja 5cm styro 12cm 2 ściany sąsiadują ze sąsiedami garaże tylko dachy troche kiepsko nic nadzwyczajnego temp ustawiona na 20-21C temperature musze mieć taką bo wynajmuje jako hotel i niestety ciepło musze dać bo jak nie to zdech bym z głodu Przed dociepleniem paliłem jakieś 10 ton do max12 okna plastyki 2 szyby żadna rewelacja żadny cód!!!! Nie chcesz nie wierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Państwa widział już jakąś instalacje z kotłem podajnikiem z zainstalowanym ciepłomierzem??

Ecoal ma taką wiaualizację ale z ciepłomierzem byłaby poruta???

Kociołsam jaką masz temperaturę w sezonie w domu??

Pozdro

cd. Czyli dom kol.kosiołsam zdecydowanie lepiej ocieplony od mojego/styropian 12-15 cm/

wg kalkulatora Vlad24 ok. 0,70 W/m2 ??? czy to byłoby logiczne?

czyli na sezon ok.28300 kWh ciepełka ; teraz 6700kgx 28kJ/3,6 daje 52100 kW wsadu do kotla.

więc rzeczywista sprawność kotła wynosi 54,32 %. To już byłoby chyba do przyjęcia.

ale też w tym momencie zużyłby mojego gazu moim kotłem ok 2830 m3 za 6057 zł. To już wygląda nie aż tak żle z moim spalaniem.

ze względu na bardzo tani węgiel Kol. ma dobrą kalkulację..... tylko groszek - żadne gazy.

w ub. sezonie kupowałem groszek 27 Mj po 745,-zł /t

patrząc na moje sprawności i zużycie wydałbym 8300 zł, popieram u mnie gaz.

 

pozwolę się w moich "dewiacjach" posunąć dalej:

Jesli dom jest dobrze ocieplony i miałby tez słynny współczynnik 0,6 ,

to roczne zapotrzebowanie na ciepełko to 24000 Kwh

czyli 2400 m3 gazu po 2,1404 zł razem 5137,- zl.

więc im lepiej ocieplony dom tym więcej wskazań na ogrzewanie gazem, bo mniejsza róznica w kosztach.

Bo rzeczywistą sprawność kotła węglowego dla zwykłago spalacza 50 % jest niezmiernie trudno przekroczyć. Amen

Gaz czy /eko/Groszek - GAZ

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlaczego miał bym kłamać? co mi to da? Fakt że ściany mam dobrze ocieplone 1 budynek mor na 50cm z dialektacją 6cm 15cm styr 17 cm narożniki na 50cm w kazdą strone 2 budynek 50cm dialektacja 5cm styro 12cm 2 ściany sąsiadują ze sąsiedami garaże tylko dachy troche kiepsko nic nadzwyczajnego temp ustawiona na 20-21C

to powiem tak zamontuj kocioł gazowy kondensat a pomieszczenie kotłowni zaadoptuj na coś pozytecznego chyba że stara w domu brzęczy i to jest twoja ostoja spokoju przy kotle bo są nie raz rzeczy wazne i ważniejsze ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Państwa widział już jakąś instalacje z kotłem podajnikiem z zainstalowanym ciepłomierzem??

 

Ja mam ciepłomierz zainstalowany. Łącznie z Tobą o ile się nie mylę to jest czterech użytkowników ciepłomierzy na tym forum.

Moje wyniki nie są w pełni wiarygodne bo pomiar temperatury powrotnej nie mam realizowany według zaleceń producenta ciepłomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara OK Morze kiedyś tak zrobie ale najpierw dachy trzeba by ocieplić morze za rok zobacze tak z 15cm styro zapodam .Ale poco Ja z moim kotłem niewiem co to robota syn z zięciem zasypują 250 kg i spokuj na 1 miesiąć jesienią a w mrozy na 2-3 tygodnie W sumie w poprzednim sezonie było 25 zasypów od pazdziernika do kwietnia toż to działa jak gazówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-11 ton to spalałem przed dociepleniem w kotle górnego spalania na groszku Co w tym niemorzliwego ? u mnie w koło wszyscy palą jakieś od 6-7 ton na domek nie ocieplony ja mam 2 i tyle paliłem 10-11 ton na górniaku po dociepleniu spadło mi o połowe no prawie co wtym dziwnego żadna rewelacja W zeszłym sezonie tyle spaliłem 6250kg 2 lata temu spaliłem 7 ton ale zimny luty podbił stawke Jeszcze wstecz ok 6ton morze 250kg wte czy wte niewnikam Nawet przydziały za komuny miałem coś 6800kg na 1 dom W co tu nie wierzyć? Tyle komuna dawała i starczało nieraz zostało troche Nie wiem z jakiego rejonu polski jesteś 1 powiem jak ludzie do mnie przyjżdżali np z wa wy czy np południ kielce czy rzeszów zasze mówili że u nas jest cieplej po za ty miejscowość gdzuie mieszkam jest w dolinie i np mniej wiatrów obok mam las osłania teraz jak były huragany to u nas nic nie wiało a 5 km na wsiach gospodarstwa i lasy rozpieprzyło morze w mikro klimacie jest pis pogrzebany? poza tym mam mur ze siporexu 50cm i 5cm dialektacja i nato styro to daje taki efekt?Teraz jak budują to 25cm kratówka i 12-15cm styro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Andrzej-M a jakie są te wyniki/ tak dla przypomnienia?

Gdy ociepliłem 10 cm styropianem dach i dałem nowe okna plastiki - zużucie gazu spadło ok 15%.Jeśli ocieplenie ścian dałoby też z 15 %, to wyniki spalania byłyby jak u Kol.Kociolsam'a.

Ekstra pozdrowienia dla Kol KOCIOŁSAM'a. To święta prawda co piszesz, a reszta kol. niech zabiera się z ocieplanie swoich domów; jeśli chcą taniej ogrzewać.

a jak już ocieplenie będzie to zmieniać proszę na pompy ciepła, a gaz zostawić dla bogatszych.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.