Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

mrekzo - mam tylko grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Daniel1 napisał:

Po to jest modulacja. W moim kotle jeśli chodzi na 30% to ma za mało mocy aby utrzymać zadaną temperaturę czyli raczej do mojego budynku nie jest aż tak bardzo przewymiarowany. W FL2 może i się sprawdza do kotłów z wymiennikiem stalowym ale żeliwny zachowuje się zupełnie inaczej - opinia dużej firmy hydraulicznej. Dlatego do Tytanów powinien być inny algorytm w FL2 albo jak już wspominałem możliwość zmiany tych nieszczęsnych 5 stopni. Nawet jeśli kocioł jest trochę przewymiarowany do na małej mocy modulacji powinien ogarnąć a nie na okrągło się przegrzewać.

Dokładnie. To co pisałem wcześniej. Moc powinna już spadać na 10 stopni przed osiągnięciem zadanej, i w życiu nie przekroczył by temp. zadanej plus 5 stopni. 

Wrócę się jeszcze do mojego tematu o czujniku pogodowym. Jeżeli podłączę pogodówkę  i ustawię na AUTO ( w Slimie jest do wyboru program AUTO i STAŁY ) to kocioł będzie ignorował ustawienia które ja wprowadziłem ręcznie czyli podawania,dmuchawy i innych związanych z ilością spalanego opału i sam będzie sobie dobierał tak ilość pelletu,moc dmuchawy itd. żeby osiągnąć temp. na CO w krzywej,czy będzie tak że jeżeli będzie +5 na dworze to będzie spalał powiedzmy 1kg. na godzinę żeby osiągnąć 40 st na CO  I jeżeli będzie za dwa dni -15 st. to też będzie spalał 1kg. żeby osiągnąć 45 st. ustawione w krzywej?Oczywiście wtedy w życiu tej temperatury nie osiągnie.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Dlatego nazywam to Fuzzy no Logic. Kocioł powinien zwalniać wcześniej, żeby wpaść na 30% mocy i tak sobie pyrkać na małej mocy do momentu aż nie będzie potrzeby grzania. A tak kocioł przebija, wygasza się i tak w kółko.

I tak jest w większości kotłów z Plumem, taki mają algorytm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kris1978 napisał:

Mam Tekla Bio 25 kw i nie polecam z prostej przyczyny może trochę opisze .Dom 220 m ogrzewanie podłogowe i grzejniki dodatkowo wrazie czego ale skupmy się na ogrzewaniu podłogowym dom od góry do dołu docieplony drugi sezon chata czysto teoretycznie wygrzan a tu miesięczne spalanie to 1 tona na 1 miesiąc i dodam ze pelet certyfikowany czyli koszt to około 950 zł za tonę wiec odradzam kotłów na pelet .Reasumojac ściągałem różnych serwisantów i wszyscy mówią ze piec jest dobrze ustawiony a dodam ze jak mi montowali piec za 12 tys zł to powiedzieli ze maks 3 tony na zimę ostatnia zima  7 tys zło wiec mam już dosyć tego pieca .Jednego nie mogę zarzucić fakt jest ciepło ale za jaka cenę to taka przestroga dla innych 

Kolego narzekasz bo masz spieprzoną instalacje a dokładniej mówiąc połączenie kotła z instalacją. Dostaw bufor to spalanie spadnie do 3 ton za okres grzewczy. Do tego jeszcze musisz poszukać dobrego fachowca który Ci to przerobi. Koszt nie mały bufor 2,5 robota 2,5 małe klamoty 1000 , taki jest koszt prawidłowo działającej instalacji to tak w zarysie ogólnym.

Ale jak kto woli jeden ma pieniądze i przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu a drugi przemyśli skończy z dorabianiem producenta pelletu, i innych po drodze, a zaoszczędzone pieniądze odłoży do budżetu domowego i wyda na inny potrzebny cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech jedni narzekają że kocioł za szybko się nagrzewa ,drudzy zaś nie mogą dobić do zadanej i bądź tu mądry . 

Zamiast  kolego narzekać weź się do działania jak Robin pisze i nie pacz ze to będzie kosztowało bo innego wyjścia nie masz . 

Mnie ogrzewanie pelletem tego co podane jest w stopce kosztuje niecałe dwa tysiące na sezon pelletem po 600 zł z transportem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman - Zastosowanie czujnika czy to zewnętrznego czy pokojowego nie zadziała tak jak piszesz wcześniej. Te czujniki nie mają żadnego wpływu na nadmuch czy czas podawania. Te parametry zawsze musisz ustawić ręcznie. No chyba że masz sondę Lambda to odpada ci ustawianie nadmuchu. Jak ustawisz kocioł w auto to automatyka sterownika będzie ci ustawiała temperaturę kotła o 10 stopni wyższą niż temperatura zadana na CO.

Kolego możesz mi wierzyć że te czujniki nie rozwiążą twojego problemu z wygaszaniem kotła. Wiem co mówię bo mam te oba czujniki kombinowałem na różne sposoby i lipa.

Jak już ci pisałem w zeszłym roku na prywatnej wiadomości rozwiązałem ten twój i zarazem mój problem. Wysyłałem ci zdjęcia i schematy. Ja to stosuje do tej pory i działa OK.

Panowie z tego co się orientuje jest nowy soft do slima może w nim rozwiązano ten problem tych nieszczęsnych 5 stopni.

Ja będziemy tu marudzili i opisywali nasze problemy to może osoby z Tekli które czytają to forum może nam wreszcie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel1 tak rozmawialiśmy o tym, to rozwiązanie u Ciebie jest super, tylko  nie mam nikogo kto mógłby mi to  wykonać.Ale pomijając przegrzewanie kotła.To pytanie o pracę AUTO zadałem specjalnie bo tak naprawdę wiedziałem jaka będzie odpowiedź.Sorry.A zadałem dlatego żeby jeszcze raz potwierdzić że tryb AUTO w tych sterownikach jest nic nie wart.Dla mnie AUTO to ustawienie temperatury czy to na CO czy w sterowniku pokojowym i nic nie robienie tylko dosypywanie pelletu i czyszczenie kotła.Wtedy ustawienia typu podawanie,siła nadmuchu i inne NIE POWINNY BYĆ AKTYWNE W STEROWNIKU!Niech on pali wtedy 40 kg. na dobę ale wiem że kocioł SAM dobiera sobie wszystkie parametry dążąc do zadanej już przeze mnie temperatury bo pracuje w AUTO!Po co to AUTO jak i tak trzeba samemu ustawiać parametry?.Czyż nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman jak ci tak bardzo zależy na regulowanej histerezie wygaszania, to jeśli dobrze kojarzę, to jest ona w Touch. Na rozwój oprogramowania do Slima bym nie liczył.

Tryb AUTO nie jest trybem automatycznym całego sterownika, tylko samego wyznaczania temperatury zadanej kotła. Jak jest AUTO, to zadana kotła jest równa zadanej CO lub CWU, ale nie mniej niż 50 stopni. Jak CO i CWU nie jest ogrzewane, to zadana kotła wynosi 7 stopni, żeby nie zamarzła w nim woda.

2 godziny temu, Daniel1 napisał:

Jak ustawisz kocioł w auto to automatyka sterownika będzie ci ustawiała temperaturę kotła o 10 stopni wyższą niż temperatura zadana na CO.

Tego nie kojarzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2020 o 15:07, Gregory2203 napisał:

Spalanie ok 32kg doba :/ temp pieca 72 HISwyl 3C histereza zalaczenia 15C pompa stala podawanie 4s sterownik estyma touch powietrze ustawia sobie sonda podłogówka ok 130m2 + 4 kaloryfery . Jakas katastrofa lądowa. 

Na moje oko masz duże to podawania 4s.

Ja mam podłogi 125m2 i mam podawanie 3,1s. sterownik TOUCH. Lecę teraz na "stałej pompie". zasilanie 27st. po osiągnięciu zadanej obniżenie do 23 chyba. ustawione mam tak kilka dni- jestem bardzo zadowolony- posadzka nie wychładza się- woda w obiegu cały czas trzyma temp.

Nie mogę ustawić krzywej, bo czujnik temp mam uszkodzony podczas ocieplania domu i muszę na nowo puścić.

Gdzie się ustawia to wyprzedzenie 5st? bo kocioł dalej się wygasza- chciałbym żeby lekko sobie pyrkał blisko zadanej 72. Jak nie to to może podawanie zmniejszę poniżej 3.1- jak gadałem z gościem z TEKLI- to na dobrym pellecie (ja palę olczykiem) można spróbować poniżej 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi80 - Twierdzisz że soft slima nie będzie aktualizowany - mylisz się. Jest on aktualizowany tylko nie o te opcje o które proszą użytkownicy tego forum. W ostatniej aktualizacji slima między innymi dodali obsługę RadioGateway o innych poprawkach nie uzyskałem informacji. Kotły z tym sterownikiem nadal są sprzedawane więc producent tak do końca nie może się od nich odwrócić.

Okman- Masz rację że ten sterownik slim jest trochę lipny i nie nadąża za potrzebą czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj sobie pauze 60min albo wiecej i się nie będzie wygaszał ale będzie w środku zakopcony. Histereze sobie daj +5 i zobaczysz do jakiej temp dojdzie. A w pauzie tez musisz ustawic z jaka mocą ma chodzić. Ja mam nadmuch 13 i moc 7.

A jakie macie przepływy w podlogowce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Touch po osiągnięciu temperatury zadanej kotła można przejść w pauzę.. czyli kocioł pracuję ale z malutenka mocną podajnik tylko delikatnie podaje... Jeśli masz duży spadek temperatury na kotle.. przejdzie znów do modulacji.. jeśli dalej rośnie.. to się wygasi ot i tajemnica cała

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Grzechotnik.

Gdzie się to włącza (ustawia)? w którym menu? kocioł, palnik czy gdzie? dokładnie "pauza" to się nazywa? Bo jak na szybko szukałem to nie znalazłem :/

Jakie parametry "pauzy" można ustawić? czas, nadmuch, podawanie. Czy wszystko już dzieje się samo?

Edytowane przez MAJSTER1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ma może ktoś doświadczenie z buforem? Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem ów zbiornika o pojemności 1000 litrów. Chciałbym aby kociołek 2 może 3 razy na dobę ciężej popracował i naładował bufor powiedzmy tak do 80 stopni a grzejniki przez całą dobę brały z niego ciepło tak około 35 - 40 stopni. Jak ma ktoś doświadczenie z tym tematem niech się wypowie czy taki bufor da realne oszczędności w opale i tak mniej więcej na jak długo wystarczy jego naładowanie. W domu mam 7 grzejników pokojowych i 3 drabinkowe.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie kotłem podajnikowym bufora do 80C to wg mnie bzdura, jak jeszcze do tego użyjemy kotła 12kW z którego ok 3-4kW idzie na ciągłe ogrzewanie budynku to mamy bzdurę do kwadratu.

Lat temu 11 też wstawiłem bufor 800l do kotła 20kW i to już wg mnie było nierentowne, więc obecnie mam ten sam kocioł + ten sam bufor , ale kocioł grzeje tylko górne  pół bufora, na dodatek wg krzywej pogodowej  - i wg mnie jest OK.

Autorowi tego pomysły życzę powodzenia 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38
2 godziny temu, MAJSTER1234 napisał:

Jakie parametry "pauzy" można ustawić?

Menu Palnik:

-Czas pauzy od 0 do 60 min

-Moc w pauzie

-Dmuchawa w pauzie

IMG_20201205_181808.jpg

Edytowane przez czarny38
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor - możesz wyjaśnić dlaczego ładowanie bufora kotłem 20 kw jest nierentowne. Ja mam taki kocioł i przymierzam się do instalacji bufora 800 - 1000l. Sądzę że przyniesie to spore oszczędność w opale i większy komfort cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bufor rewelacja każdemu polecam. 700 litrów grzeje raz na 24 godziny przy temp około 0 stopni na dworze. Przy ponad 10 stopniach grzeje raz na dwa dni do 75 stopni góra i 70 stopni dół. Modulacji brak cały czas palnik 100 procent mocy. Zużycie 3 tony na rok z cwu dom nowy 160 do ogrzaniaw środku ponad 23 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dobrze ocieplony dom to ok,ale jak dom jest nie ocieplony z 2004 roku tak jak u mnie ( nie ja budowałem ) izolacja źle wykonana, to kocioł nie będzie się odpalał raz na dwa dni tak jak u Ciebie tylko 3 razy na dobę i taki bufor o  kant wiesz czego potłuc,bo i tak będzie wyciągało ciepłą wodę z bufora żeby ogrzać dom.Więc nie doradzaj i nie polecaj jak nie wiesz jaki kto ma dom. Nie wspominając o kosztach zamontowania bufora ( 6-7 tysięcy?) Dziękuję bardzo.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to moze jest i dobry ale przy 100% podłogówce gdzie puszczamy max 30-35 stopni na instalacje. W instalacjach gdzie mamy grzejniki wydaje mi się że słabo się sprawdzi. Lepiej już zainwestować w docieplenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.