Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ehh próbowałem mocy skokowej i pali tyle samo więc wróciłem do fuzzy logic... obnizylem podawanie z 3 na 2.5 i spalił 5 worków w 4 dni...czyli ciut mniej ale co ciekawe palnik zaczął modulowac i płynnie zniza moc o 2 - 3 rozpalenia mniej na dobę...ale spalanie nadal duże...

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za pół roku też będę miał być może takie dylematy jak wy ale dzieki tym wszystkim informacją jakie tu przeczytałem jestem przynajmniej choć teoretycznie przygotowany do tego trudnego tematu jakim jest palenie peletem w kotle tekla draco bio compact 18kw który zaproponowała mi firma przez którą załatwiam dofinansowanie 85% z funduszu ochrony środowiska na wymianę kotła tzw śmieciucha na kocioł piątej klasy ktory spełnia wymagane warunki co wcale nie oznacza że musi to być kocioł tej firmy.Przynajmniej będę wiedział o co pytać instalatora i jakie oprzyrządowanie do pieca dołożyć które ułatwią mi ustawienie pieca żeby w miarę oszczednie ogrzewać te moje 141 m2 powierzchni użytkowej plus 30m2 ogrzewany garaż dom parter plus poddasze użytkowe w miare dobrze ocieplony według standardów z przed pietnastu lat gdy został zbudowany. Okna pcv dwu szybowe instalacja co grzejnikowa tylko w jednej łazience podłogówka zasobnik na ciepłą wodę 300l. Kocioł bedzie pracowł tylko w okresie grzewczym ponieważ w pozostały czas ciepła wodę jest z powietrznej pompy ciepła 3kw sprytne urządzenie moim zdanie lepsze od solarów gdyż działa nie zależnie od pogody, cieszę sie nią od roku wkurzało mnie palenie w piecu co dwa dni tylko po to by mieć ciepłą wode ale zboczyłem od tematu. Panowie mam nadzieje że jak będę miał jakieś pytania odnośnie nastawów pieca czy który dobry pelet to pomożecie dobrą radą może macie jakiś podpowiedzi zanim zamontuje ten piec chętnie skorzystam

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01e9b6c034367faf5e7c79c2c4a6fd30.jpg

No i doczekaliśmy się :)

Teraz kolejna rozkmina. Jak ustawić piec, żeby ogrzewając samą wodę w kranie, palił jak najmniej. Czy ktoś z was ma taki miniaturowy bojler 120 litrów, jak ja? Trochę to nieekonomiczne ciągłe odpalanie pieca, żeby dogrzać bojlerek... Jak nie wymyślę czegoś rozsądnego, to obawiam się, że do jesieni grzałką na prąd będę go dogrzewał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zrobię test: jeden miesiąc na grzałce, a drugi na piecu. Obstawiam, że grzałką wyjdzie taniej. Chyba, że ktoś mi podsunie jakiś fajny pomysł z piecem. Aż prosi się, żeby nagrzać bojler do 70 stopni i ustawić histerezę 30 stopni, jak sugerował mi jeden z forumowiczów. Z tym, że nasza Estyma z Teklą nie wpadli na pomysł, żeby dać na CWU możliwość ustawienia większej histerezy niż 10 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam ustawione grzanie codziennie od godz. 16 do 20 i tez mam 120 litrowy bojler na 4 osoby i w zupełności starczy a najwięcej wody schodzi wieczorem jak juz wszyscy sa w domu i uważam to za ekonomiczne rozwiązanie.Wodę grzeje do 60-65 st.

 

A może więcej szczegółów? Co znaczy ekonomiczne? Ile kilogramów peletu spalasz dziennie grzejąc w ten sposób? Ile razy ci się odpala piec?

I jak masz ustawiony piec? Kocioł w trybie automatycznym? 60 stopni bojlera, ale w którym miejscu i jaka histereza temperatury bojlera?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja ci napiszę ze szczegółami:

Od 01 04 grzeję  cały zasobnik CW - 300l do temp 50-52C 1x dziennie, w domu 3 osoby i duże zużycie CW,

ale rano to zawsze mam 42-45C - w sam raz na szybkie mycie.

 

Przy starcie temp CW to ok 30-38C

 

Start grzania ok 18h czas grzania ok 1h.

Pelletu dziennie 3-3,5kg, miesięcznie 95-100kg i tak od 4 lat.

 

Kocioł sam startuje o godz 18.

Paliwo uzupełniam 1x w msc i podobnie czyszczę kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w domu 7 osób i od 2 kwietnia grzeję same CWU.

Mam ustawioną temperaturę w bojlerze na 46 stopni (de facto jest dużo cieplejsza, bo termometr jest w środku, a nie z góry) i histerezę 10 stopni (więcej się nie da).

Rano woda jest zimna, bo wieczorem wypuścimy do końca ciepłą. Na godzinę 5:00 mam zaprogramowane godzinę grzania wody, żeby o 6:00 jak wstajemy, to można było się umyć. To już bierze 2,5 kg peletu.

Teraz przykład z wczoraj. Rano nagrzało mi do 44 stopni, następne grzanie mam ustawione na godzinę 16:00. Do tej pory ciepła woda została wypuszczona (mycie naczyń itp.,) i znowu jest grzanie do zadanych 46 stopni. Kolejne 2,5 kg. Około godziny 19:00 pierwsze osoby się kąpią, więc znowu ciepła woda została wypuszczona, więc trzecie grzanie i znowu 2,5 kg. Potem koło godziny 21:00-22:00 kąpie się reszta osób, więc mamy czwarte grzanie i znowu 2,5 kg.

W sumie piec pali się około 4 godzin na dobę i idzie około 10 kg peletu na dzień, czyli przy takim zużyciu to będzie 300 kg peletu na miesiąc. Zdecydowanie za dużo!

Macie jakąś poradę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

redalert: Ale to włączasz ręcznie o tej 16:00 i jak się nagrzeje, to wyłączasz?

 

Sambor: we wrześniu, jak wymieniałem piec, starego już nie było, a nowego jeszcze nie było, to przez miesiąc grzałem bojler grzałką. Nie pamiętam dokładnie, ale rachunek za prąd był większy od poprzedniego miesiąca o coś ponad 100 zł. 300 kg peletu kosztuje dwa razy tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam tryb auto i mam ustawione godziny w których chcę grzać (od 5:00 do 6:00 i od 16:00 do 22:00). Tylko, że nie mam zadanej 60, lecz 46 stopni. Jakbym ustawił 60, to po spadku poniżej 50, od nowa by ja grzał, bo w Tekli max histereza to 10 stopni. Ty też masz Teklę? Bo nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tekle .Ustawiam dokładnie obecnie 56 stopni cwu ale dogrzewa do 58- 60 stopni . Piec się wyłącza i ma około 64 stopnie Temperatura nie spada od razu o 10 stopni , nawet jeśli ktoś korzysta w tym czasie z wody to pompa cwu włacza się i  dogrzewa wodę w zasobniku. Generalnie w godzinach 15 - 17 nikt się nie kąpie więc i tak drugi raz się nie włączy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Zmieniłem temperaturę zadaną na 55 stopni. Na programie czasowym dałem grzanie tylko od godziny 18:00 do 22:00. Zobaczymy efekt jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wazne i warto o tym pamietac ze temperatura powyżej 60 st w bojlerze eliminuje problem z bakteria Legionella. Moze i niepotrzebnie strasze ale warto zapoznac sie z tym tematem.

Kocioł chodzi u mnie w trybie Auto, bojler 120 l Kospel dwupłaszczyznowy i grzanie wody  wieczorem przez te 3-4 h np. od 17 do 20 spokojnie mi starczy na cala rodzinę 2+2 i na poranne mycie a za dnia na drobne mycie naczyń bo większe to zalatwia zmywarka.

Kazdy ma inne zapotrzebowanie na wodę jedni lubią siedziec w wannie a innym starczy kilka minut pod prysznicem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. A jaką macie przy tym trybie automatycznym histerezę kotła? Bo ja ustawiłem na zero, przez co praktycznie każde grzanie bojlera automatycznie powoduje odpalanie się pieca. Może to błąd?

I jak macie ustawione obie delty w ustawieniach serwisowych CWU?

 

Speedstar: dalej nie napisałeś co znaczy dla ciebie ekonomicznie. Ile kilogramów dziennie spalasz peletu grzejąc sam bojler?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Se kup Vide Neta ;) On za mnie notuje :)

 

Jak z tą histerezą i deltami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Zmieniłem temperaturę zadaną na 55 stopni. Na programie czasowym dałem grzanie tylko od godziny 18:00 do 22:00. Zobaczymy efekt jutro.

 

Tym sposobem zszedłem do 5 kg na dzień na podgrzewanie samego bojlera (nie liczę CO, które w minionym tygodniu znowu niestety trzeba było dogrzewać). W weekend jak miałem w programie ustawione też podgrzewanie bojlera w ciągu dnia, to było 7 kg na dzień.

 

 

Zapytam jeszcze raz :) Jak macie przy automacie ustawione delty CWU i histerezę kotła? :)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , a jak wam się sprawują palniki , te z samoczyszczeniem i te bez . Pytam bo mam dylemat , czy wybrać teklę compact 12 kw z palnikiem fireblast , czy inny kocioł z palnikiem Skiepko ,,eco palnik Uni 15kw ,, Pozdrawiam Albert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.