Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczyna się  :ph34r:

Przez te kilka miesięcy zapomniałem, jak to się ustawiało  ;)

Dlatego na rozgrzewkę przed sezonem zimowym chętnie zerknę na ten "case"  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze znajomości ustawień sterownika to mogę podzielić się rocznym doświadczeniem. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również ja stałem się (nie)szczęśliwym posiadaczem pieca Tekla Draco Compakt 12 kW .

Piec będzie ogrzewał mieszkanie w bloku 70 metrów kwadratowych ,6 kaloryferów + zbiornik na ciepłą wodę 120 litrów.

Chciałbym na powrocie zainstalować termostatyczny zawór mieszający dla ochrony kotła, z kolei mój instalator twierdzi że jet to niepotrzebne przy tak małej instalacji.

Pytanie do sambora jako eksperta czy jest sens zakładać taki zawór , a je,zeli tak to pompa przed zaworem czy za 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam może głupie pytanie, ale mam ...ale to mój początek z kotłem TEKLA ze sterownikiem ( po kopciuchu z podajnikiem ręcznym :)

 

wczoraj zrobiliśmy pierwszy dłuższy rozruch kotła - i chyba dobrze, ze teraz a nie przy chłodach...

wszystko było teoretycznie ok, zadana temepartura w domu (22C) zostałą osiągnięta , pompa przestała działać, zawór 4D chyba się przestawił, a kocioł gdy dobił do 65C (rozumie to jako zadana T kotła 60C + 5C histerezy) zaczął się wygaszać...tyle, że mimo wygaszenia T kotła urosła do ponad 90C! (kocioł Tytan żeliwny, więc bardziej trzymjący ciepło, przupuszczam, że dopalający się pelet + zamknety obieg wynikający z wyłączenia się pompy i przestawienia zaworu 4D powodują taki wzrost  temp.) - oczywiście alarmy itp itd. Dopiero "ręczne" uruchomienie w menu sterownika testu pompy i mieszacza rozładowały temperaturę kotła...

Telefonicznie z serwisantem pozmieniałem inne parametry, ale to dzis bede testował dalej czy coś sie zmieni...

 

a ja nie rozumiem jednego - dlaczego jesli tak rosnie temperatura i uruchamia się alarm kocioł/sterownik nie uruchamia pompy i zaworu 4D, żeby rozładowac tą temperaturę? Czy to jest tak, że jak w domu jest osiągnieta zadana T to kocioł może -przesadzając- wybuchnąć a pompa i zawór się nie uruchomią bo w domu już zostałą osiągnięta zadana T?

 

Może to ja źle myśłę i ktoś mnie oświeci o co chodzi? <_<

a może coś jest źle skofigurowane/podłączone

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem ci na pytanie, natomiast mała korekta odnośnie tego zdania:

 

kocioł gdy dobił do 65C (rozumie to jako zadana T kotła 60C + 5C histerezy) zaczął się wygaszać

 

Histereza nie działa w górę, tylko w dół. Czyli jeśli masz 5 stopni histerezy, a zadane na kotle 60 stopni, to kocioł odpali się gdy jego temperatura spadnie poniżej 55 stopni, żeby dojść do zadanych 60 stopni. A fakt, że wygasza się przy 65 stopniach, to taki urok tego sterownika, że robi to zawsze po przekroczeniu o 5 stopni temperatury zadanej. I tego się nie da zmienić.

A że tak ci się rozpalił, że nawet mimo wygaszania osiągnął 90 stopni, to chyba miałeś za dużą moc (za duży czas podawania, za duży nadmuch?). Co ci kazał zmienić serwisant?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info i poprawienie mnie z tym 65+5 :)

Znów jestem mądrzejszy

 

Zabij mnie, ale nie pamiętam co zmieniałem bo robiłem to "online" wisząc na telefonie ... dopiero się uczę tego ustrojstwa...

dziś poszperam w menu sterownika i najwyzej wkleje foty co i jak mam ustawione...

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pado sprawdź wydajność podajnika zasobnika (czyli włącz go na 30min i zważ pellet, który będzie w worku i pomnóż przez 2 albo po 1 godzinie i wtedy bez mnożenia).

Mówiłeś, że przy pierwszym uruchomieniu serwisant tego nie robił.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, zrobiłem to od razu wczoraj- miałem ustawione 16, a przez 30min podajnik podał 12kg ...czyli powinno być 24 i tak ustawiłem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana wydajności w sterowniku na nic nie wpływa, tylko że poprawnie policzy ci moc.

Realny wpływ na pracę kotła ma czas podawania, czyli kolokwialnie mówiąc - ile łopatek peletu wsypiesz do pieca w ciągu godziny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam, ze ta ilosć u mnie czy była 16 czy 24 to i tak piec po wygaszeniu dochodził do 90, a nawet przekraczał (sprawdzone wczoraj x2 przy ustawieniu 24kg i przedwczoraj na ustawieniu 16kg)

 

dziś sprawdzę czy ustawienia podane przez serwisanta cos pomoga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to tekla tytan bio 20kw to on ma w sobie z tego co pamiętam ok.25l wody i faktycznie może tak temperatura skoczyć przy wygaszaniu jak się zawór zamknie. U mnie przy compakcie 18kw (ma w sobie ok.75l wody) wygaszanie zaczyna się 5st powyżej temperatury zadanej a w czasie wygaszania potrafi jeszcze podnieść o trzy stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłbym współczynnik korekcji, dzięki czemu przy dochodzeniu w domu do temperatury zadanej zawór przymykałby się zmniejszając tym samym temperaturę na CO. To spowoduje to że piec łagodniej (z mniejszą mocą) dojdzie do temperatury zadanej a nie nagle jak u ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Przedyskutowaliśmy z Pado jego sytuację w kilka osób z tego forum na komunikatorze. Ciekawa sytuacja. Doprowadził już do sytuacji, że ma stałą pompę, czyli kocioł przechodzi w stan wygaszania, a pompa CO dalej pracuje. Wyobraźcie sobie, że mimo tego nadal przy wygaszaniu ma skok temperatury kotła na tyle wysoki, że włącza się alarm! Wniosek wydaje się taki, że mieszacz się przymyka i nie puszcza ciepła na CO. Pytanie czy to normalne? Przecież temperatura w domu nie została osiągnięta. No chyba, że ta temperatura w kotle rośnie nie z powodu mieszacza, tylko z powodu nawiewu, który włącza się przy wygaszaniu? Ten przypadek wg mnie nie jest do ujarzmienia za pomocą sterownika. To chyba kwestia instalatorska. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ale przecież faktycznie podczas wygaszania nawiew napierdziela z większą mocą tylko na sam koniec. A cały proces wygaszania to po prostu brak dosypywania peletu. No to skoro nie dosypuje, pompa dalej otwarta, nawiew taki sam, to czemu temperatura rośnie? Chyba tylko mieszacz zaworu 4D pozostaje "podejrzany"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..jeszcze jedno pytanie czy zbiornik przelewowy ze starej instalacji wystarczy czy montować ciśnieniowy.....mam nadzieję że to będą dwa pierwsze i ostatnie pytania na tym forum  :D

 

Zostaw otwarty układ

A forum czeka na nowe pytania, na które odpowie 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Przedyskutowaliśmy z Pado jego sytuację w kilka osób z tego forum na komunikatorze. Ciekawa sytuacja. Doprowadził już do sytuacji, że ma stałą pompę, czyli kocioł przechodzi w stan wygaszania, a pompa CO dalej pracuje. Wyobraźcie sobie, że mimo tego nadal przy wygaszaniu ma skok temperatury kotła na tyle wysoki, że włącza się alarm! Wniosek wydaje się taki, że mieszacz się przymyka i nie puszcza ciepła na CO. Pytanie czy to normalne? Przecież temperatura w domu nie została osiągnięta. No chyba, że ta temperatura w kotle rośnie nie z powodu mieszacza, tylko z powodu nawiewu, który włącza się przy wygaszaniu? Ten przypadek wg mnie nie jest do ujarzmienia za pomocą sterownika. To chyba kwestia instalatorska. Co o tym sądzicie?

 

Nie jestem fachowcem, ale mogę się podzielić moim doświadczeniem z okresu pierwszych rozpaleń po rozruchu. 

Mój instalator dobry w sprawach hydraulicznych za to o ustawieniach nie miał żadnego pojęcia. Ustawił mi podawanie peletu na [10]  co skutkowało przesypywaniem pelletu do popielnika, tam zbierała się ogromna ilość niedopalonego pelletu, piec się wygaszał, w palniku już się wypaliło, a w popielniku paliło się nadal i temperatura szybowała ponad 90*, następnie włączał się alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.