Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Panowie, czy pomijając czystość spalin palnik I generacji był mniej problematyczny i bardziej bezobsługowy. Z tego co pamiętam znacznie mniej się zapopielał. Gdzieś było o tym pisane ale zbyt dużo stron, żeby odszukać. Proszę o opinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik I generacji szedł bardziej pod górę. Siłą rzeczy musiał się mniej zapopielać.

A ze zmian wprowadzonych w swoim kotle dodam tylko, że zamiast oryginalnych wezyrów zrobiłem obecnie jeden centralny  (z kształtownika - akurat miałem go pod ręką) wygięty górą do środka komory do dojścia powietrza z drzwi zasypowych. Dołem jest ciut poniżej górnej krawędzi palnika (czyli delikatnie go przesłania).

Dodam, że spalam węgiel typu 33. Takie dodatkowe PW , podane jeszcze przed oryginalnymi dyszami - na wejściu do palnika, zdaje się tutaj sprawować dobrą funkcję przy tego typu opale. Jednocześnie, z uwagi na to, że kształtownik dochodzi w zasadzie do otworu w drzwiach zasypowych, nie puszcza tamtędy w zasadzie dymu na kotłownię,chyba że zbyt mocno otworzę drzwi popielnika i te nad rusztem. Na klapce i miarkowniku dymu brak co wcześniej nie zawsze miało miejsce (dodatkowo uszczelniałem otwór w drzwiach zasypowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal odnośnie palnika I generacji. Czy generuje on mniej mocy niż wirowy, a temperatura spalin jest wyższa? Bazuje na tym co odgrzebalem na forum, ale nikt do końca tego nie wyjaśnił. Chce zrobić I generację, żeby lepiej spalać drewno i mieć mniej problemów z ciągiem kominowym i zapopielaniem palnika. Dobra droga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie warto się w to bawić.Drewno nie zapopiela palnika w takim stopniu jak węgiel a palnik wirowy lepiej natleni i dopali.Moc generuje ruszt,samym palnikiem niczego nie zwiększysz,jedynie poprawisz lub pogorszysz sprawność spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatnim stwierdzeniem nie mogę się zgodzić. Powierzchnia rusztu pozostanie ta sama ale po zmniejszeniu przekroju palnika spadnie i moc. W pewnym momencie zmniejszania palenie w ogóle staje się niemożliwe. Kopcenie na kotłownię z wszelkich otworów, dym nad kominem, płomień ciemny, mocy brak, ogólnie porażka. Ten moment zmniejszania przekroju może być na tym samym kotle inny w zależności od posiadanego komina a także aktualnych warunków pogodowych. To akurat chyba jasne. To włašnie dlatego producenci wkładają do swoich kotłów wentylatory wyciągowe, żeby niejako uniezależnić się od takich sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty palnik 1 generacji wg mnie zdecydowanie poprawi ciąg, wirowy ma większe opory i wymaga mocniejszego ciągu. U mnie na drewnie (inny kocioł ) palnik wirowy spalał gorzej, pomimo mocnego cugu (fi 20 i 11 m wys. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SONY23 napisał:

Z ostatnim stwierdzeniem nie mogę się zgodzić. Powierzchnia rusztu pozostanie ta sama ale po zmniejszeniu przekroju palnika spadnie i moc. W pewnym momencie zmniejszania palenie w ogóle staje się niemożliwe. Kopcenie na kotłownię z wszelkich otworów......

Tak,wszystko się zgadza,tylko kolega pytał czy podstawowy palnik wygeneruje więcej mocy,no nie wygeneruje.Równie dobrze moc moglibyśmy regulować szybrem.Lektura tego wątku powinna dostarczyć informacji że przekroje palnika dobieramy do wielkości rusztu,niezależnie jaki model,typ czy kolor będzie zbudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No, można z tym dyskutować. Przekrój palnika należy dobrać nie tylko do powierzchni rusztu ale także skuteczności wymiennika, posiadanego komina i zapotrzebowwnia domu na ciepło. Wiem, że producent klepie wszystkie takie same ale jesteśmy w gronie osób, które już coś wiedzą i sami dłubią przy kotłach. Jednak przekrój palnika, to nie to samo co przymykanie szybra. Można to trochę porównać do silników gaźnikowych. Ten sam silnik z "większym" gaźnikiem potrafił osiągać dużo większą moc niż z "mniejszym" montowanym np. seryjnie. Więcej powietrza i paliwa jest skutecznie mieszane w jednostce czasu i otrzymujemy większą moc. U siebie mogę to zrobić w kilka minut i dosłownie kilka cm² mniej przekroju i spadek mocy duży, wręcz dramatyczny. A jak do tego dołożyć jeszcze  jakieś błędy konstrukcyjne i dodatkowe opory przepływu i mamy już poważne problemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zmniejszyłem przepływ różnymi kombinacjami to dramat ,dym i smoła ,ale wracając do tematu palnika wirowego i I generacji to uważam iż do drewna mimo wszystko wirowy jest lepszy,wirowanie poprawia dopalanie i odbiór ,a drewno to 70 % gazy ,a co do węgla to przy około 30% gazów nie ma już tak dużego znaczenia wirowanie a bardziej bezpośredni odbiór z żaru  ciepała przez ścianki kotła i biorąc pod uwagę zapopielanie to z praktycznego punktu widzenie do węgla lepszy panik I generacji, choć najnowszy mpm 18kw właśnie na węglu osiągną 5 klasę na całość, do przepalania lepszy wirowy ,do palenia ciągłego I generacji,tak uważam

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Posiadam mpm I generacji miałem palnik zwykły do węgla super zachciało mi się wiru więc kupiłem. Na drewnie przy moim ciągu porażka cała kotłownia dymu. Przy radach kolegów z forum zrobiłem prosty palnik palę sosna i mam szary wymiennik. Czy warto kombinowac? To zależy co chcesz osiągnąć. 

DSC_0004.JPG

Edytowane przez nionio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wchodzimy w temat doboru przekroju palnika,do możliwości komina i wydajności rusztu.Palenisko produkuje,komin ciągnie jak ciągnie a palnik nie pozwala na swobodny przepływ gazów,po prostu dławi kociołek.Komina raczej nie poprawimy,trzeba zwiększyć gardziel palnika lub zmniejszyć porcję spalanego paliwa.Wybór zależy od palacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że jak miałem podobnie pierwszy kanał wyłożony szamotkami to też było bardziej wypalone na szaro wszystko za kanałem ale bardziej się smołowała komora zasypowa ,bardziej dymiło przy dokładaniu i dłużej się zagrzewał i czasami temp spalin 300 a teraz mam podobnie tylko bez tej warstwy przy pierwszym wymienniku i a,z tak szaro nie jest ale kocioł zagrzewa się w mig i dokładam opał bez żadnego dymienia,tak że z praktycznego punktu widzenia jest dużo lepiej ,ale mam wirowy palnik więc on musi mieć z zasady lepszy przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka-sam rodzaj palnika jeszcze o niczym nie przesądza,najważniejsze są same przewężenia na wlocie do palnika i pierwszym kanale.Gdziekolwiek przytkasz przelot a na rusztach sporo gazującego paliwa,to komin nie wyssie skutecznie dymu z komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2018 o 21:16, nionio napisał:

itam wszystkich. Posiadam mpm I generacji miałem palnik zwykły do węgla super zachciało mi się wiru więc kupiłem. Na drewnie przy moim ciągu porażka cała kotłownia dymu. Przy radach kolegów z forum zrobiłem prosty palnik palę sosna i mam szary wymiennik.

 

Możesz coś wiecej opisać o tej przeróbce- ew wiecej fot.  Jak mniemam jest to dokrecone do org palnika wirowego- takie jakby jego przedłużenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, carinus napisał:

Maronka-sam rodzaj palnika jeszcze o niczym nie przesądza,najważniejsze są same przewężenia na wlocie do palnika i pierwszym kanale.Gdziekolwiek przytkasz przelot a na rusztach sporo gazującego paliwa,to komin nie wyssie skutecznie dymu z komory.

     I tutaj można sobie wyznaczyć kolejny ambitny plan na modyfikację. Ja widzę przynajmniej dwa kierunki do prób:

1. Zmienna geometria palnika. Oczywiście z możliwością dokonywania zmian na pracującym kotle. To akurat jest w miarę łatwe do zrobienia. W wersji docelowej  automatyczna zmiana geometrii palnika.

2. Inteligentny turbulizator. I tutaj dwie opcje do przemyślenia i wdrożenia:

a) w zależności od temp. spalin,

b) w zależności od podciśnienia w kanałach wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś pierwszy raz palilem po zamontowaniu RCK (drewnem) - zupełnie jak inny kocioł...

Jakie podciśnienie macie u siebie ustawione? Testowo miałem na 15 i praktycznie ciągle klapa uchylona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zamierzam cos takiego kupić - jak wrazenia. temp spalin i długosc palenia zasypu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hamis napisał:

Ja dziś pierwszy raz palilem po zamontowaniu RCK (drewnem) - zupełnie jak inny kocioł...

Jakie podciśnienie macie u siebie ustawione? Testowo miałem na 15 i praktycznie ciągle klapa uchylona

Ja u siebie palę na 10. Temperatura spalin około 130*C. Kocioł 12-14. Opał - drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spaliny ok 170 (bez rck prawie 300) kocioł 18kw. Dużo bardziej leniwy płomień, nie wyrywa z kotła. Zero dymu. Czas spalania słaby (2,5h pełny wsad) ale i drewno podłe (cienka brzoza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez rck spaliny 200-250 ale miarkownik na 90 i pełny wsad spalam też 2,5h na kostce sosnowej,nieukładana wejdzie 50l,a jak na miarkowniku 80 to 3h się spala,więc odpuszczam rck ze względu na stary komin i wychładzanie spalin przez rck,komin też trochę grzeje stryszek taki metrowy więc po co go wychładzać ,a spala mi się zarąbiście ,jedynie w wiatry to by się to rck przydało mi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2018 o 14:38, carinus napisał:

Znowu wchodzimy w temat doboru przekroju palnika,do możliwości komina i wydajności rusztu.Palenisko produkuje,komin ciągnie jak ciągnie a palnik nie pozwala na swobodny przepływ gazów,po prostu dławi kociołek.Komina raczej nie poprawimy,trzeba zwiększyć gardziel palnika lub zmniejszyć porcję spalanego paliwa.Wybór zależy od palacza.

a w jaki sposób zwiększa się gardziel palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz sobie sam,ze starego raczej nic nie wykombinujesz,chyba że zmniejszając gardziel, dla zmniejszenia mocy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nionio -

mogę prosić o dokładniejsze foty i info nt twojego palnika - budowałeś go na podst wirowego czy od nowa cały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.