Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jak w tytule posiadam taki kocioł od 01.07.2014. Chciałbym zapytać czy ktoś posiada i powymieniać się opiniami.

Opublikowano

O spalaniu ciężko mówić póki co bo zimy jeszcze nie ma. Dom ok 250 mkw mniej więcej pół na pół podłoga i grzejniki. Ta zima jeszcze bez ocieplenia szczególnego. Są dobre okna i rekuperacja jak na razie ;) Instalacja jest z buforem 500 L i z niego dwa obiegi na zaworach trójdrogowych sterowanych pogodowo. Fajnie bo kocioł idzie na maxa grzeje bufor i stoi. Jak dla mnie sterownik PLUM-a w sam raz na taką instalację, co prawda dokupiłem rozszerzenie na sterowanie mieszaczami i buforem ale jest OK. Łatwo i jasno. Do zeszłego sezonu używałem Dalessandro CSI i spalał ok 7-8 ton na sezon. Zobaczymy jak teraz będzie...

Opublikowano (edytowane)

Palę pelletem "rzemiosło". A wodę grzeję Focusem właśnie. Zasobnik CWU nie idzie z bufora, więc latem kocioł pracuje tylko wtedy, kiedy trzeba wodę podgrzać. W praktyce raz na dzien sie odpala. Bojler 200 L.

Edytowane przez piter821
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)

Witam !Rowniez posiadam ten kociol: Chciałbym zapytać czy ktoś ogrzewa swoj dom fokusem i powymieniać się doswiadczeniami.

Edytowane przez marian1974
  • 1 rok później...
Opublikowano

Witam. Od paru dni mam i ja. Czekam na uruchomienie.

Mam nadzieję, że ten wątek się rozwinie.Pozdrawiam.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Witam, i jak po uruchomieniu? Również zastanawiam się nad tym kołem. Jakie macie konfiguracje? Jak duże zbiorniki na pellet i jak często zasypujecie?

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano (edytowane)
Kocioł "na stałe" pracuje od 2.10.

Ogrzewam 150m2 domu z lat 90., ściany pustak betonowy 40cm nieocieplone (jeszcze), połowa dachu ocieplona 15cm wełny 0,032 (druga połowa po wymianie dachu),okna nowe plastikowe.

Instalację wymieniałem całą w tym roku. Obecnie 9 grzejników (docelowo 10+ ok.2,5m2 podłogówki), 4D + sterownik, wkład komina śr.140mm, RCK.

Mam kocioł w wersji z 300 litrowym zasobnikiem, do którego wchodzi ok 12 worków 15kg. Spalanie utrzymuje się na poziomie ok.30 kg/dobę.

 

Chętnie dowiedziałbym się jakie zużycie mają inni  użytkownicy, skonfrontować ustawienia itp.

Edytowane przez rob68
Opublikowano (edytowane)

Robo 68 spójrzpost-1379-0-40041400-1478031170_thumb.jpgpost-1379-0-94267200-1478031189_thumb.jpg tak to wyglada z tymi temp.na zew.

Pomyliłem piece ja ma na groszek, sory .

Edytowane przez marekd
Opublikowano
Dzisiaj eksperymentalnie przełączyłem kocioł w tryb Fuzzy Logic.

Wielkie było moje zdziwienie, że od razu obniżyła się siła nadmuchu do 49% dla mocy 100% i 45-46% dla mocy 10-60%.

Czyli dotąd "wydmuchiwał" mi ciepło w komin?

 

Porównanie nastaw: serwisanta przy uruchomieniu i w/g I.FL.

100%   5s podaw/15s przerwa/85 nadmuch-----------9s podaw/14s prz./49% nad.

50%     5s            /25s              /75               -----------9s podaw/27s prz./45% nad.

30%     5s            /35s              /60               -----------9s podaw/36s prz./45% nad.

Zauważyłem szybszy wzrost temp. kotła po rozpaleniu oraz po dojściu ok.4-5 st powyżej temp. zadanej modulację mocy w granicach ok.10% (ustawione min mocy w FL), bez przechodzenia w tryb nadzór.

 

Ustawiłem na próbę moc kotła max. na 50% tj.9-27-45

                                                  min. na  7% tj.9-58-45

Niech troszkę tak pochodzi, zobaczymy jakie będą tego efekty.

Opublikowano

Masz podobną automatykę jak w moim kotle, tj. plum ecomax

Różnica jest taka, że w Twojej wersji sterowania jest już tryb IFL, który pomija parametry z modulacji standardowej 3fazowej i samoczynnie dobiera czas podawania, przerwę,nadmuch (u mnie FL działa wyłącznie w odniesieniu do głównych nastaw z trybu standard).

Jak widzisz automat poprawił serwisanta, który z duszy wziął nadmuchy, bo nie znam przypadku zapotrzebowania na wiatr większy niż 50%. Bardziej ogrzewałeś okolicę/wychładzałeś kocioł...

Fuzzylogic tak moduluje moc, by nie zaszła konieczność przejścia w nadzór (lub wygaszenia), a może mieć to miejsce tylko w przypadku przekroczenia temp. zadanej kotła o 5C. Podejrzewam, że z nadmuchem będziesz mógł zejść jeszcze niżej, ale na razie obserwuj jak będzie spalał w trybie IFL, a potem ewentualnie skopiujesz te parametry jako wyjściowe do trybu standard i sobie porównasz oba tryby.

Opublikowano

Z tego , co widzę, to czas podawania ma stały - 9sek. zmienia jedynie czas przerwy oraz nieznacznie moc dmuchawy.

Tak na razie działa, po rozpaleniu dochodzi w okolice temp. zadanej, po przekroczeniu zmniejsza moc palnika aż do mocy minimalnej ustalonej przeze mnie (7%).

Temperatura oscyluje w przedziale zadana + niecałe 5 st.

W momencie, kiedy jest przyrost zapotrzebowania na ciepło, włączy się pompa CWU lub podniesie temp. mieszacza, to piec stopniowo zwiększa moc.

Kiedy maleje zapotrzebowanie na ciepło a temp. wzrośnie powyżej 5st od zadanej - kocioł przechodzi w nadzór a potem się wygasza.

Poobserwuję go kilka dni potem ewentualnie wprowadzę do trybu Standar ustawienia zbliżone do IFL.

Zastanawia mnie tylko co będzie lepsze: stała praca na algorytmie IFL czy cykliczne rozpalanie w trybie Standard (pomijając konieczność wygaszenia dla wyczyszczenia palnika, teraz ustawione na 8h pracy).

Tu zdania są podzielone.

Opublikowano

Dopóki palnik może się wygaszać i spędzić w postoju co najmniej 30min to wygrywa standard (tyle, że mam porównanie jedynie do zwykłego FL), a w przypadku gdyby kocioł musiał chodzić non stop bez wygaszania (czyli jakby ścięło poniżej -15C na zewnątrz) to już obojętne. Tak samo tryb lato - wyłącznie standard.

Opublikowano

To mój kociołek już 3 sezon zaczął... rob68 sporawe masz spalanie wg mnie. Aktualnie ogrzewam około 200 m2 podłoga grzejniki tak pół na pół. W domu 21 na noc 19 i koło zera na zewnątrz to wychodzi ok 25 kg/doba. A chciałem zapytać, w momentach mocy maksymalnej jaka temp. spalin? U mnie chodzi pod buforem, więc idzie na maxa a potem stoi i jak jest czysty to tak 140-150 C.

Opublikowano

Wcześniej, na poprzednich ustawieniach temp. spalin była w granicach 120-140 st.

Teraz od kilku dni idzie w trybie IFL.

Temperatura spalin przy mocy max. (ustawione 60%) 150-160 a przy mocy min.(ustawione 7%) ok.130-140.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam,

od lipca mam focusa 21 z bufforem 500l i dom 111m2 cały z podłogówką. Plus reku. Obecnie jestem jeszcze w fazie ocieplania stropu (dom parterowy). Mam 14cm po całości i dopiero 40 m2 20 cm.

 

Obecne zużycie 120 -130 kg na 7 dni.

Moje spostrzeżenie. Na początku ustawiony tryb standard i palił długo żeby nabuzować buffor. Byłem nie zadowolony. Po przestawieniu na FL nagrzanie buffora to 3 godzinyny przy 0 stopniach. Powyżej jest napisane, że jest tryb IFL. Jak można rozróżnić IFL od IF?

Temperatura spalin 150 stopni. Mieszacz i temperatura pieca ustawione od temp zewnętrznej. Brak pomiaru czujnika temp w pokoju. Na następną zimę będzie sterowanie na systemie purmo.

 

Wady:

- dziwne zachowanie się regulatora po krótkich zanikach napięcia. Kilka razy zdarzyło się, że nie widział buffora i raz, że nie wyłączył się piec po przekroczeniu 60 stopni dolnego czujnika  w buforze. Doszło do 75. 

- na sterowniku brakuje informacji ile zużył paliwa na dobę, jaka obecna moc wyrażona w kW. Mam moduł econet i brakuje mi powiadamian emailem o niskim stanie paliwa. Licznik na ile godzin pozostało paliwa licząc na podstawie zużycia  i temp zew.

- motoreduktor od podajnika paliwa brzęczy po całym domu. Im mniej paliwa tym głośniej. W weekend planuje podstawić na czymś gumowym.

- brak możliwości podejrzenia historii pieca. tylko przez stronę ecoNet.

 

 

Na przyszła zimę planuje zamontować sondę (chyba, że mi odradzą ponieważ często słyszę pytanie po co).

 

Zalety:

- obecnie moja obsługa dotyczy zasypania raz w tygodniu zasobnika ( mam w planach powiększyć żeby raz na 2 tyg).

- macham mechanizmem wówczas gdy zasypuje podajnik,

- czyszczę popielnik raz na 0,5 tony

- dokładne czyszczenie raz na tonę

 

Z braku większych doświadczeń z piecami kupiłbym jeszcze raz. 

Opublikowano (edytowane)

Witam,

od lipca mam focusa 21 [...]

Moje spostrzeżenie. Na początku ustawiony tryb standard i palił długo żeby nabuzować buffor. Byłem nie zadowolony. Po przestawieniu na FL nagrzanie buffora to 3 godzinyny przy 0 stopniach. Powyżej jest napisane, że jest tryb IFL. Jak można rozróżnić IFL od IF? źle dobrane histerezy w trybie standard

Temperatura spalin 150 stopni. Mieszacz i temperatura pieca ustawione od temp zewnętrznej. to niedobrze, temp. kotła nie powinna być uzależniona od t.zewn.

 

Wady:

- dziwne zachowanie się regulatora po krótkich zanikach napięcia. Kilka razy zdarzyło się, że nie widział buffora i raz, że nie wyłączył się piec po przekroczeniu 60 stopni dolnego czujnika  w buforze. Doszło do 75.  zainwestuj w zasilanie rezerwowe, poza tym po powrocie zasilania podstawowego powinno wszystko funkcjonować, więc jeśli jest inaczej to bym reklamował

- na sterowniku brakuje informacji ile zużył paliwa na dobę, jaka obecna moc wyrażona w kW. Mam moduł econet i brakuje mi powiadamian emailem o niskim stanie paliwa. Licznik na ile godzin pozostało paliwa licząc na podstawie zużycia  i temp zew. nie wiem co masz za model sterownika, ale plumy pokazują zużycie całkowite, aktualną moc palnika, econet nie wysyła mailem info o niskim poziomie paliwa (jedynie alarmy -nazwijmy je- pilne) i nie szacuje pozostałego czasu pracy; temp zewn. jest wyświetlana przez econet jeśli posiada się regulator pokojowy ecoster

- motoreduktor od podajnika paliwa brzęczy po całym domu. Im mniej paliwa tym głośniej. W weekend planuje podstawić na czymś gumowym. sprawdź dokręcenie i spasowanie wszystkich elementów albo reklamuj

- brak możliwości podejrzenia historii pieca. tylko przez stronę ecoNet. plum posiada jedynie historię alarmów, a historia wszystkich parametrów kotła na serwerze  econet24

 

 

Na przyszła zimę planuje zamontować sondę (chyba, że mi odradzą ponieważ często słyszę pytanie po co). również nie wiem po co :)

 

Edytowane przez Patrol
Opublikowano

Ja wiem, że to sterowanie pogodowe, ale dlaczego to źle.

Jak się ustali jakieś punkty graniczne temperatury, to są oszczędności na spalaniu.

U,mnie temp bufora (kotła) waha się od 47C dla +6C do 65C dla -20C

Opublikowano

 

Witam,

od lipca mam focusa 21 [...]

Moje spostrzeżenie. Na początku ustawiony tryb standard i palił długo żeby nabuzować buffor. Byłem nie zadowolony. Po przestawieniu na FL nagrzanie buffora to 3 godzinyny przy 0 stopniach. Powyżej jest napisane, że jest tryb IFL. Jak można rozróżnić IFL od IF? źle dobrane histerezy w trybie standard. Ustawione przez serwisanta. 

Temperatura spalin 150 stopni. Mieszacz i temperatura pieca ustawione od temp zewnętrznej. to niedobrze, temp. kotła nie powinna być uzależniona od t.zewn. tak lecz przy temperaturze bufora około 55 stopni (zadana 60 ) temperatura spalin sięgała ponad 160-170 stopni i czasami przy ostrych mrozach piec osiągał 85 stopni. Pellet na popielniku nie wypalony. Przy obecnych ustawieniach moc moduluje się do 40 % i widzę, że pellet cały wypalony.

 

Wady:

- dziwne zachowanie się regulatora po krótkich zanikach napięcia. Kilka razy zdarzyło się, że nie widział buffora i raz, że nie wyłączył się piec po przekroczeniu 60 stopni dolnego czujnika  w buforze. Doszło do 75.  zainwestuj w zasilanie rezerwowe, poza tym po powrocie zasilania podstawowego powinno wszystko funkcjonować, więc jeśli jest inaczej to bym reklamował. Na przyszłą zimę zainwestuję ponieważ muszę pozliczać zapotrzebowanie na baterię. Z drugiej strony steronik jest źle zaprojektowany na zakłócenia. Gdybym miał dobezpieczać każde urządzenie np. piekarnik przed samoczynnym załączeniem to raczej bym zrezygnował z elektroniki. 

- na sterowniku brakuje informacji ile zużył paliwa na dobę, jaka obecna moc wyrażona w kW. Mam moduł econet i brakuje mi powiadamian emailem o niskim stanie paliwa. Licznik na ile godzin pozostało paliwa licząc na podstawie zużycia  i temp zew. nie wiem co masz za model sterownika, ale plumy pokazują zużycie całkowite, aktualną moc palnika, econet nie wysyła mailem info o niskim poziomie paliwa (jedynie alarmy -nazwijmy je- pilne) i nie szacuje pozostałego czasu pracy; temp zewn. jest wyświetlana przez econet jeśli posiada się regulator pokojowy ecoster mam taki typ ecoMAX810P-L TOUCH jeśli masz pomysł żeby aktywować strumień paliwa i paliwa by było dobrze.  Przesył danych byłby dobry :)  W wolnej chwili napiszę program do sterowania piecem, rekuperatorem i alarmem. Chciałem mieć jeden panel w przedpokoju a nie 3 sterowniki. Mając elektrozaworki na rozdzielaczu będę sterować obiegami indywidualnie w pomieszczeniach. Nie potrzebowałem czujnika pokojowego.

 

 

- motoreduktor od podajnika paliwa brzęczy po całym domu. Im mniej paliwa tym głośniej. W weekend planuje podstawić na czymś gumowym. sprawdź dokręcenie i spasowanie wszystkich elementów albo reklamuj drzenie wynika z tuby wchodzącej do pojemnika. wystarczyłoby włożyć gumową podkładkę i by było bez problemu.

- brak możliwości podejrzenia historii pieca. tylko przez stronę ecoNet. plum posiada jedynie historię alarmów, a historia wszystkich parametrów kotła na serwerze  econet24 Wiem, lecz dobrze by było zapis miejscowy np. na karcie microSD. Nie każdy inwestuje w ecoNet. 

 

 

Na przyszła zimę planuje zamontować sondę (chyba, że mi odradzą ponieważ często słyszę pytanie po co). również nie wiem po co  :)  znam 3 ludzi którzy mają. Jeden odradza. dwóch zachwala (zapewne głupio im że wydali tyle kasy na nic). gdyby ktoś na forum miał piec bez sondy i dobudował niech da rzeczywiste odczucie.

 

Opublikowano (edytowane)

tak, chodziło tylko o sterowanie pogodowe kotła

edit:

wybieranie krzywych w tym przypadku jest zbędne jeśli trzymamy się zaleceń co do temp. zadanej, histerezy i powrotu;
druga kwestia z tego wynikająca - dla niższych krzywych (np. 2,0 czy 1,8) wykorzystać będzie można jedynie ich małe wycinki (korzyści chyba żadne), a krzywe z zakresu >2,5 nie mają racji bytu od temp. 0C w dół (dostajemy t.kotła min 80C)

Edytowane przez Patrol
Opublikowano (edytowane)

Ja wiem, że to sterowanie pogodowe, ale dlaczego to źle.

Jak się ustali jakieś punkty graniczne temperatury, to są oszczędności na spalaniu.

U,mnie temp bufora (kotła) waha się od 47C dla +6C do 65C dla -20C

 

Ja w opcjach mam możliwość ustawienia na sztywno. Brak możliwości ustawienia od czujnika temp zew.

Edytowane przez artek8422
Opublikowano (edytowane)

artek8422: faktycznie z jakiegoś powodu ten model nie wyświetla w prawym oknie strumienia paliwa - może to kwestia wersji softu, ale z tym to już do Plum'a trzeba by się zwrócić

edit:

różnica między IF a IFL to przy IF sterownik korzysta z nastaw dla standardowej modulacji 30/50/100%, a IFL sam dostosowuje podawanie i nadmuch niezależnie od nastaw w standardzie (ale masz możliwość wprowadzenia korekty nadmuchu)

Edytowane przez Patrol

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.