Skocz do zawartości

rob68

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  61
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O rob68

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  SCI

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom z lat 90-tych, 150m2, pustak 40cm, nieocieplony
 • Kocioł
  Lazar Pellet Focus 21

Ostatnie wizyty

839 wyświetleń profilu
 1. Czekałeś od lipca 2018 do marca 2019 na serwisanta?? Nie miał wcześniej czasu?? Co na to Lazar? Może powinni pomyśleć o zmianie tego gościa? Swoja drogą Ty spełniłeś wymagania producenta moim zdaniem. Zgłosiłeś przegląd (myślę że w wymaganym terminie) i czekałeś. Skoro Lazar nie ma wpływu na serwisanta, to jaki Ty możesz mieć? Masz go przywieźć do pieca "na siłę"? Opisałbym całą sprawę dokładnie i zgłosił ponownie, pisemnie do producenta. Myślę, że powinien zareagować.
 2. rob68

  Rura spiro

  Producent nakazuje czyszczenie komory paleniska przynajmniej raz w tygodniu (!), palnika co dwa tygodnie, górnej części kotła (mimo posiadania automatycznego systemu czyszczenia - nie podaje jak często) i komina przynajmniej raz na kwartał. Kiedyś swojego śmieciucha czyściłem rzadziej hmmm... Ale to tylko moja uwaga. Płacąc taka kasę wolałbym piec, który wymagałby ode mnie mniejszego zaangażowania. Życzę dalszego bezproblemowego użytkowania kotła. P.S.,Jak to zobaczyłem, to o mało nie padłem.
 3. rob68

  Rura spiro

  Nie znam tego kotła, ale na szybko znalazłem instrukcję i na 12 str opisany jest twój przypadek. Na samym dole tabelki. Tam są wskazówki , co robić w takim przypadku. Najpierw postarałbym się wyczyścić te kanały ze spiralami, by umożliwić powstanie ciągu oraz możliwość wymiany ciepła. Potem pozostaje kwestia doboru ilości podawanego peletu oraz powietrza potrzebnego do jego spalenia. Niezwykle ważny jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni. Wymiana rury spiro nic nie da, bo dalej będzie to samo. Zwróć się na forum do kogoś, kto ma taki sam kocioł i porównaj ustawienia, może to pomóc .
 4. rob68

  Rura spiro

  W kominie czy w piecu? To nowy piec wstawiony do starego budynku? Czy jest wkład w kominie? Napisz coś więcej, wrzuć jakieś foto. Będzie łatwiej.
 5. rob68

  Rura spiro

  Jaka przyczyna braku ciągu? Brak napięcia? Awaria wentylatora? Rozgrzany komin powinien posiadać choćby minimalny ciąg. Z tego, co wiem, to rury spiro do pieców peletowych są wykonane z samogasnącego tworzywa, stanowiąc kolejne z zabezpieczeń cofnięcia ognia do zbiornika. Co będzie, jak się sytuacja z brakiem ciągu powtórzy i ogień obejmie cały zbiornik paliwa? Najpierw zająłbym się przyczyną. Napisz jaki to piec.
 6. rob68

  Rura spiro

  Sprawdź, dlaczego się przypaliła. Bo "naprawiona" może dopiero zrobić kuku, jak się sytuacja powtórzy.
 7. Wentylator z kotła nie wydmuchuje powietrza w stronę podajnika, on je "zasysa". Zdejmij tą elastyczną rurę z podajnika i poczujesz, że tam się tworzy podciśnienie.
 8. Tyle świec? To Ty świecami temperaturę w kotle podnosisz a pellet dla niepoznaki sypiesz? :)
 9. Od jakiegoś czasu rozmyślam na temat pozbywania się na bieżąco pyłu z pelletu. W momencie, gdy jest go już trochę, to praca podajnika spowalnia się, przez to podaje mniejsze dawki paliwa. Na razie jedyna metodą było, w moim przypadku, dopalenie paliwa niemal do zera i spuszczenie ze zbiornika oraz rury podajnika reszty. Następnie zasyp nowego. Dzisiaj wpadłem na pomysł, by w części podajnika zaznaczonej na fotce nawiercić dziurki o średnicy np.2 mm, dać jakąś rynienkę na pył żeby się zsypywał. Ciekawe czy miałoby to sens, ponieważ to jest już połowa długości rury. Chyba lepiej, by to było w dolnej części podajnika. Nie spotkałem się z żadnym rozwiązaniem pozbywania się pyłu w zadnym z pieców, które maja podobny zbiornik i długi podajnik a pewnie mają ten sam problem.
 10. Wracając do tematu popiołu na dolnym poziomie paleniska, to u mnie jest właśnie kawałek blachy, który go strąca w momencie czyszczenia. Właśnie tak, jak pisał o tym gollab. Przy ruchu palnika czyszczone są obydwie powierzchnie.
 11. Chyba nic z tym nie zrobisz. Raczej wszystkie piece na pelet tak mają, że po przejściu w tryb nadzoru nie podają paliwa, tylko po czasie wyłączają się i rozpalają od nowa.
 12. Nie, w trybie standard. Wygasza mi się w zależności od temp. 10-15 razy na dobę.
 13. Zmniejszyłbym nadmuch przy 100% i 50% do wartości powiedzmy 65 i 50, histerezę na 13 i 8 st. Poza tym nie zmieniałbym nic. Przerabiałem palenie w trybie stałym. Na FL przy ustawieniu minimalnej mocy 7% wciągał nieco więcej niż 1 kg/godz., na większych mocach wiadomo - więcej. Wydaje mi się, że największy wpływ na zużycie peletu ma zapotrzebowanie domu na energię oraz jakość/kaloryczność peletu. W pierwszym przypadku widzę sporą różnicę po ociepleniu domu. Natomiast co do jakości peletu, to tu jest temat na książkę ;)
 14. Witaj, napisz jakie masz ustawienia dla poszczególnych mocy, jaki nadmuch. Jaki masz czas pracy podajnika przy rozruchu, może za dużo peletu ładuje na początku. Jakiś czas używałem FL i nie miałem takiej sytuacji, by podawało za dużo peletu. Tutaj masz spory wątek o Focusie, polecam się zaznajomić.
 15. Może spróbować rozpalić w trybie FL. Powinien sobie poradzić.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.