Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Lazar Pellet Focus Opinie Użytkowników


piter821

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki z odpowiedź,

 

faktycznie usunąłem paliwo w rurze dzisiaj i wyczysciłem wg zaleceń by to robić po każdej tonie. Używałem Pelletu Eco-WIrex, w tamtym roku zużyłem 4 tony nie czyszcząc tego w ogóle ponieważ nie wiedziałem o tym dopiero serwisant przy pierwszym przegladzie mi na to zwrócił uwagę. W tym roku jak widać jedna tona go zapchała konkretnie. Jaki pellet Ty polecasz ?

 

Co do sterowania pogodowego, u mnie jest tak że albo używam ustawień ręcznych podłogówki, polega to na tym iż mam potencjometr poza piecem na rurze gdzie reguluję temperaturę albo przez sterowanie pogodowe kotła i tam ustawiam tę krzywą grzewczą. Jakiekolwiek ustawianie mieszacza odpowiada tylko i wyłącznie za grzanie wszelkimi grzejnikami w domu. Nie wiem w jaki inny sposób sterować podłogówką niż te dwa wyzej wymienione.

 

"ja mam wyłączone sterowanie pogodowe piecem, tylko używam do sterowania siłownikiem mieszacza i to sprawdza się doskonale. Przy wzroście temp zewnętrznej obniża temp puszczaną na grzejniki, dzięki czemu nie przegrzewa domu"

 

Nie do końca rozumiem jaki jest to tryb skoro sam obniża i podwyższa temperaturę jeśli piszesz że to nie jest sterowanie pogodowe ?

 

Ile pelletu już spaliłeś w tym sezonie i jaki masz metraż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w sterowniku opcję sterowania pogodowego pracą pieca oraz sterowanie pogodowe pracą mieszacza.

Ja używam tylko sterowania pogodowego mieszaczem a piec chodzi ze stałą temp zadaną 70 st.

 

Na razie spaliłem ok 2,2 t. w opisie mam opisane co grzeję  (ok 150  m2). od 25.09

 

 

danorzech - wyprzedziłeś mnie o kilka sekund :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega rob pisze że ma wyłączone sterowanie pogodowe piecem, ale ma włączone mieszaczem 4 drogowym. I tak spróbuj włączyć, wtedy płynnie zmienia temp na grzejnikach a krzywą trzeba dobrać doswiadczalnie, u mnie np krzywa wynosi 1,1

A jak to zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w sterowniku opcję sterowania pogodowego pracą pieca oraz sterowanie pogodowe pracą mieszacza.

Ja używam tylko sterowania pogodowego mieszaczem a piec chodzi ze stałą temp zadaną 70 st.

 

Na razie spaliłem ok 2,2 t. w opisie mam opisane co grzeję  (ok 150  m2).

 

Ale jak to zrobić skoro u mnie wchodząc w menu pieca idąc do mieszacza moge tylko sterować pracą grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie teraz kwestia sposobu wykonania instalacji.

Rozumiem, że masz podłogówkę i grzejniki na jednym obiegu?

Nie ma możliwości osobnego sterowania podłogówką a osobnego grzejnikami?

 

Jak możesz wrzuć jakiś szkic instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie mam schematu, jedynie co mam to opis co jest czym.

 

A sądzę że mam na dwóch obiegach skoro potencjometrem poza piecem steruję podłogówką a ustawieniami mieszacza steruję grzejnikami

 

Zaskakujące dla mnie jest to że dotychczas od ostatniego weekendu września spaliłem tylko 1100 kg pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie coś takiego a konkretnie ten czarny korek. Po Twoich postach zgłupiałem totalnie już bo myślałem że przez ustawienia pogodowe kotła steruję podłogówką :)

 

Naprawdę już nie wiem co powoduje że grzeje mi ta podłoga ponieważ czuc różnicę w odczuciu w zależności od pogody mimo że steruję pogodowo ustawieniami kotła ;)

 

Z ciekawostek, rok temu był pierwszy sezon i sterowałem tym potencjometrem tylko i do tego samego czasu spaliłem 2 tony pelletu ! czyli sporo wiecej niż teraz. Ale wszyscy mówili że to pierwszy sezon grzewczy i musi byc więcej, cały sezon natomiast to 4300 kg z czego sam styczeń to aż 1000 kg.

 

 

post-76671-0-71464100-1513540193_thumb.jpg

post-76671-0-06690100-1513540194_thumb.jpg

post-76671-0-36484800-1513540194_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem trochę więcej.

Jeśli dobrze zrozumiałem, i odczytałem ze zdjęć - to czarne pokrętło to zawór mieszający/termostatyczny podłogówki.

Jak widzę - zabudowany na zasilaniu, czyli regulujesz temperaturę zasilania podłogówki (ja dałbym go na powrocie by utrzymać stałą temp powrotu).

 

Moja propozycja jest dla Ciebie taka:

- wyłączyć sterowanie pogodowe pieca

- włączyć sterowanie pogodowe mieszacza ( mowa tu o zaworze 4D z siłownikiem przy piecu, mniemam że takowy posiadasz)

- czarnym pokrętłem ustawić temp, jaka idzie na podłogówkę

 

W takiej sytuacji ustawiasz stałą temperaturę na zasilaniu podłogówki (np.26 st) - natomiast temp na grzejniki będzie dobrana/regulowana w zależności od temp zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli powrót do tego co było z tym że sterowanie pogodowe mieszaczem=grzejnikami a podłogówka regulowana :)

 

aż się boję że zacznie mi wpieprzać pellet w dużych ilościach ta podłogówka znowu :)

 

zastanawiam się skąd tak znacznie mniejsza konsumpcja pellet w tym sezonie grzewczym ? Byłem przekonany że ta kwestia sterowania pogodowego kotłem.

 

jakim pelletem Ty palisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę peletem od lokalnego dostawcy.

Martwisz się tym, że palisz mniej niż w zeszłym sezonie ??  ;)  Myślę, że to powód do radości.

 

Skąd obawy większego zużycia paliwa?

Na grzejnikach masz zawory termostatyczne? Pozwolą utrzymać pożądaną temp w pomieszczeniach.

 

Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego doboru krzywej grzewczej dla mieszacza.

Działaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory mam, ale na górze zawsze te grzejniki są zimniejsze niż ten jeden na dole. Ciekawe dlaczego ? :)

 

a jaki to Pellet ? Serwisant mi zawsze powtarzał i gwarancja również że musi być certyfikat DIN i tego się trzymam chociaż ten Wirex zaskoczył mnie totalnie. O ile w tamtym roku był super, wybierałem popiół raz na miesiąc tak teraz wizyta w piecu raz na dwa tygodnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest powiedziane, że masz palić peletem posiadajcym certyfikat DIN?

Czy kupując pelet jesteś w stanie sprawdzić, czy ma DIN? Czy jest "zgodny z DIN"? Czy ma nadruk na worku - DIN?

 

W zeszłym sezonie (pierwszym) kupiłem pelet od dostawcy bez sprawdzenia go  i wydawało mi się, że jest dobry.

Tworzył spieki, musiałem zmniejszyć czas czyszczenia palnika na 4 godz zamiast 6. Dość dużo popiołu. Dramat.

Znalazłem lokalnego dostawcę, kupiłem kilka worków na próbę i przejrzałem na oczy.

Popiół jak z papierosów, pyłek , zero spieków, ni i co najważniejsze - kaloryczność.

Mam go w tym roku i mogę powiedzieć, że jest duuuuuużo lepszy od zeszłorocznego.

Nie ma DIN, ani żadnej innej normy, na workach nie ma żadnego nadruku, ale co dla mnie najważniejsze pali się świetnie.

Powstaje z trocin sosnowych , widziałem na własne oczy.

 

Co do temp grzejników to dla mnie trochę dziwne. Powinna być jednakowa, chyba że dużo temp traci "po drodze".

Grzejnik powinien pracować zero-jedynkowo czyli poniżej temp zadanej na zaworze grzać, powyżej być zimny, nic pośredniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, palił ktoś z Was jakimiś tańszymi pelletami w focusie, jak on się zachowuje, czy robią się spieki czy jest dużo popiołu ? Pytam bo u mnie pełno dostępnych tańszych wersji, z łuski słonecznika, orzecha, mieszanki drzewne itd. I mocno się zastanawiam nad nimi bo to prawie połowa ceny normalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet, który miałem w zeszłym roku (kupiony jako "dobrej jakości") tworzył spieki.

Zrobiony najprawdopodobniej z zanieczyszczonych trocin lub jak doczytałem z odpadków ze stolarni. Piasek lub korund pochodzący z papieru ściernego tworzył charakterystyczne "kalafiory" na palniku, które szybko zmniejszały sprawność palnika. Pomogło w 90% zmniejszenie czasu między czyszczeniem palnika na 3-4 godz.

Czasami jednak utworzył się taki spiek, który nie potrafił "przelecieć" do popielnika i trzeba mu było pomóc. Generalnie kłopotliwe. 

W zasadzie kupując pelet w "tańszej wersji" czyli - jak pisałeś ze słonecznika, orzecha (pierwszy raz słyszę), czy nawet makulatury, godzimy się chyba na pewne uniedogodnienia tzn. większą ilość popiołu, mniejszą kaloryczność, ewentualne spieki. Pytanie czy warto? 

Ale jeśli sprawa miała by dotyczyć tylko częstszego czyszczenia pieca z powodu większej ilości popiołu, hmm.. 

Jeśli faktycznie to połowa ceny, myślę że warto spróbować. Kilka worków na próbę i testować, po czym podzielić się obserwacjami na forum :)

Dużą zaletą naszego palnika jest samoczyszczenie, warto to wykorzystać .

Swoją drogą, słyszałem że pelet ze słonecznika ciężko się rozpala. Może spróbować go mieszać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat jestem użytkownikiem Pellet Focus i do tej pory nie narzekałem. Palę Olimpem lub Lavą i zużycie na rok średni wychodziło około 3,5-4 ton (ciepła woda i ogrzewanie). Niestety po ostatnim serwisie coś się zaczęło dziać (nie twierdzę, że to wina serwisanta). Kocioł rozpala się gdy jego temperatura spadnie do 60C. Mimo kontaktu z serwisem, serwisantem, do dziś nie udało się zaradzić problemowi. Dziś rano miałem nadzieję, że wszystko wróciło do normy -  kocioł grzecznie zaczekał aż temperatura bufora spadnie do zadanej wartości...a później jak już nagrzał bufor, ruszył znowu przy swoich 60C mimo nagrzanego bufora...

 

Macie pomysł, co może być nie tak? Odłączyłem zgodnie z sugestią serwisu kocioł od zasilania na ponad godzinę - nic nie pomogło. Wyłączałem - włączałem histerezę kotła, sprawdzałem ustawienia, czujniki...nic. Kocioł kocha 60C i za nic ma inne ustawienia...czyżby wysypał się sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwisant włączył Ci histerezę kotła. Jak spadnie temp do 60 to dogrzewa znów.

 

ustawienia serwisowe, kod 8888 i wyłącz histerezę kotła

 

 

ja chciałem zapytać jakie macie ustawione temperatury bufora i cwu bo u mnie się dziwne rzeczy dzieją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.