Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Lazar Pellet Focus Opinie Użytkowników


piter821

Rekomendowane odpowiedzi

jest opcja "wydłużenie czasu pracy cwu" i wg instrukcji ma to właśnie zapobiegać przegrzewaniu kotła. Ustawiasz np 5 minut i przez 5 minut po naładowaniu pompa będzie dalej chodziła i chłodziła kocioł. Inna sztuczka to zmniejsz temp kotła albo zmniejsz ustawienia dla 30%. Ale myślę że to pierwsze wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużenie czasu pracy pompy to już miałem 2 minuty ale może to za mało, więc zrobiłem dzisiaj 5 i zobaczę co się dzieje. A jakie macie ustawienia w trybie standard ? [100%-praca 7s-przerwa 25s-nadmuch 50%];;;   [ 50%-praca 7s-przerwa 35s-nadmuch 44%];;;   [30%-praca 7s-przerwa 45s-nadmuch 40%]. Na innym pelecie miałem mniejsze przerwy podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w trybie standard mam ustawione:

100% - 5 sek - 15 sek - 85% nadmuch

50%   - 5 sek - 25 sek - 75% 

30%   - 5 sek - 35 sek - 70%

Jak już kiedyś pisałem moim zdaniem duuużo za duży wiatr.

Teraz palę na IFL.

Poza tym mam ustawiony min nadmuch 45% w ustawieniach serwisowych.

 

Spróbuję trochę popalić na Twoich ustawieniach, zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

Może też inni się pochwala ustawieniami i wtedy coś razem wymyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr sobie zmniejsz w ustawieniach. Takie ustawienia jak Ty miałem jak serwis uruchamiał kocioł ale po zapoznaniu się z kotłem i poczytaniem forum zmieniłem. Na IFL cały czas się przegrzewał i kopcił z komina a na standardzie jest ok.

Za jakiś czas będę testował jeszcze inny pellet i zobaczymy znowu. Na razie przetestowałem trzech różnych producentów i były to trzy różne pellety.

Na każdym pellecie muszą być inne ustawienia nawet trzeba zmienić czas rozpalania.

To moje takie spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na próbę:

100% 7- 20 - 50%

50%   7- 35 - 44%

30%   7 -50 - 40%

Trochę skłoniłeś mnie swoim wpisem, do spędzenia kilku ;) chwil w kotłowni na zabawę ze zmianą ustawień.

Może się przekonam do palenia w trybie standard ;)

Przy 100% dałem mniejszą przerwę niż Ty, wzorowałem się na kalkulatorze mocy palnika by Patrol.

 

Wiadomo, każdy pelet jest inny i trzeba "dopasować" trochę parametry.

Teraz palę kilka worków peletu, który wziąłem na próbę. Jest zupełnie inny od tego, którym teraz palę.

Przede wszystkim ma 8mm, kolor ciemniejszy i cięższy jest od tego, co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zasypałem późnym popołudniem i do tej pory bez przygód. Nie widać różnicy w stosunku do 6mm.

Rozpala się nawet, mam wrażenie, że trochę lepiej/krócej niż 6mm. Nigdzie go nie blokuje, wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie zmieniłeś czasu podawania to tego 8mm sypie się więcej, stąd lepsze rozpalanie.

Przydałoby się sprawdzić wydajność podajnika z tym pelletem. Ciekaw jestem jaka jest różnica na minucie miedzy 6 a 8mm.

 

Mi na początku serwisant przy odpalaniu ustawił:

100% - nadmuch 100% - podawanie 8s - przerwa 20s

50% -  nadmuch 70% - podawanie 7s - przerwa 30s

30% -  nadmuch 40% - podawanie 6s - przerwa 45s

 

ładnie się wypalało ale w dwa dni wciągnął ponad pół zasobnika, a był wrzesień.

Na IFL robi jakieś 8s podawania na 16 sekund przerwy. Nadmuch 48%. Temperatura spalin ok. 160.

 

Ostatecznie skorzystałem z kalkulatora od Patrola, nałożyłem swoje poprawki ze względu na gorszą jakość peletu w tej chwili i mam:

100% - nadmuch 43% - podawanie 6s - przerwa 15s

30% - nadmuch 46% - podawanie 2s - przerwa 18s

za chwilę załaduję wirexa i zobaczymy, pewnie trochę zejdę z podawaniem.

 

50% zupełnie pominąłem przestawieniem histerezy. Kocioł grzeje bufor i na 4 stopnie przed osiągnięciem zadanej przechodzi na 30%. Chwilkę tak pracuje, w międzyczasie bufor dobija do zadanej i na tych ochłapach i energii ze spalania 100% dobija do zadanej.

 

Czy tak czy tak, to zużycie jest podobne. Na IFL mam wrażenie że się szybciej grzeje. Niestety sterownik robi dziwne rzeczy, czasami zbytnio dogrzewa zasobnik powyżej zadanej. Czasami pompki chodzą nie wiadomo po co i wyrównują cały układ na 60 stopni (piec, bufor, zasobnik). Dlatego mam standard.

Po zmianie pelletu pewnie znów się pobawię i zastanawiam się nad sprawdzeniem ustawień serwisanta, oczywiście z dużo mniejszym nadmuchem.

 

Rob czekam na Twoje spostrzeżenia co do tych prezerw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie palenia tej "ósemki" musiałem trochę zmodyfikować ustawienia na:

100%  50%  7s  20s

50%    47%  7s  36s

30%    45%  7s  45s

No i jakoś się to paliło.

Niestety po pierwsze primo - już się praktycznie skończyło (wziąłem tylko na próbę kilka worków).

Po drugie primo, dość mocno się kruszył, co powodowało powstanie dość dużej ilości pyłu, z którym ma problem podajnik.

Po trzecie primo - to pelet klasy A2 lub niższej - zupełnie inne aromaty w trakcie palenia :-( , spieki, dużo więcej popiołu.

 

Podsumowując - chyba będę się trzymał peletu, którym paliłem dotychczas. Cena wyższa, ale nie jest tak problematyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja mam inny problem.

Gdy buffor osiągnie zadaną temperaturę to sterownik pieca wyłącza pompę. Ciekawostką natomiast jest, że piec grzeje do temperatury zadanej pieca.

 

Czy ktoś wie co należy ustawić, żeby piec wyłączał się po uzyskaniu temperatury buffora a nie pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artek, temperatura pieca jest wyższa o min 7 stopni od temp bufora. Pewnie masz to ustawione ręcznie. Jeśli to zmniejszysz to automatycznie Ci podniesie - pojawi się literka B pod ikoną FL/standard koło temp pieca.

Da się to też przestawić - w opcjach serwisowych jest "podniesienie temp pieca od cwu" czy coś takiego, nie jestem pewien w którym menu, chyba tym gdzie wyłącza się histerezę.

Możesz tam zmniejszyć to standardowe 7 stopni ale to 7 stopni gwarantuje, że bufor zostanie nagrzany do temp zadanej. Inaczej może Ci się zatrzymać stopień poniżej zadanej i na 30% chodzić przez tydzień i nigdy nie dobić do zadanej. Tak stanowi instrukcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem powyższą wypowiedź i zgadzam się. Ja akurat mam 5 stopni. Lecz problem jest inny tzn. buffor nagrzał się i zostaje wyłączona pompka do nabijania buffora, lecz piec nadal greje mocą 30 % aż do uzyskania temp. zadanej na piecu. Wg.. mnie piec powinien wyłączyć się natychmiast po załadowania buffora, bo po co ma nagrzać piec do zadanej temp. i wychłodzić się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Wydłużenie czasu pracy pompy cwu rzeczywiście pomogło problem z przegrzewaniem zakończony. Testowałem 2 inne pellet, i tak: na jednym popiołu mało, sypki, dobrze spalony pellet, ale dość długie kawałki się trafiały i potrafił się w rurze zawiesić, i trochę kruchy był, na drugim więcej popiołu i ciemniejszy, pojawiały się spieki, ale krótszy i się nie zawieszał, przy obu pelletach musiałem wydłużyć przerwy i to dość znacznie bo szybko nabijał temp kotła i się wyłączał a dom jeszcze nie nagrzany i znowu musiał się rozpalać, przerwy w podawaniu 100%-26s, 50%-44s, 30%-66s, przy takim ustawieniu dochodzi do 70-72 i tak trzyma póki domu nie nagrzeje.

Tak się rozpisalem ale może kogoś zaciekawią moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.

Od niedawna jestem użytkownikiem kotła lazar focus. Moje spostrzeżenia po paru miesiącach są następujące: fajnie mało pracy przy obsłudze tylko jedna rzecz mnie zastanawia, czy ja za dużo nie spalam. Mianowicie dziennie wychodzi mi spalanie na poziomie około 35-40 kg. Powierzchnia grzewcza to około 130 m2, wszystko mam ogrzewane kaloryferami, dom - cegła, pustka, suporeks i 5 cm styropianu.Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, praktycznie nie widzę różnicy czy temp. jest -5 stopni czy +5 stopni na zew. Nie mam żadnego bufora ani sondy lambdy, podstawowy sterownik, temp. w domu 23-22 stopnie, piec pracuje w trybie standardowym non stop z przerwani na czyszczenie co 8 godz. Czy ktoś może mi powiedzieć co o tym sądzi i ewentualnie doradzić od czego zacząć by spróbować zmniejszyć spalanie. Z góry dziękuje za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o tym, jak spalasz ten pelet.

Jaka temperatura spalin, jaki nadmuch masz. 

Trochę to dziwne, że piec chodzi cały czas tylko z przerwami na czyszczenie.

Czy próbowałeś pracy w trybie IFL?

Jakim peletem palisz? 

No i chyba najważniejsze - czy to nowy budynek?

Im więcej informacji, tym łatwiej będzie na coś wpaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem po kolei: nie za bardzo rozumiem jak spalasz? - spala się dobrze, nie ma spieków- nie wiem czy o to chodziło

temperatura spalin - 82.1

moc nadmuchu 100%- 80%, czas pracy podajnika- 8 sek., czas przerwy podajnika 20 sek

moc nadmuchu 50%- 65%, czas pracy podajnika- 7 sek., czas przerwy podajnika 30 sek

moc nadmuchu 30%- 50%, czas pracy podajnika- 6 sek., czas przerwy podajnika 50 sek

co do pracy IFL to u mnie go nie ma jest tylko FL

paliłem barlinkiem- 1 tona i spróbowałem paru innych i teraz jakimś bez firmowcem palę z Ukrainy- to samo spalanie wychodzi- może trochę więcej popiołu jest (wg mnie niczym się nie różni oprócz ceny)

Co do budynku to jest to stary budynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie niska temp spalin.

U mnie jest powyżej 110-120.

Wydaje mi się, że masz za duży nadmuch ustawiony, miałem podobnie.

Czy to są ustawienia serwisanta?

Spróbuj na próbę na kilka dni załączyć tryb automatyczny IFL(FL) i zwróć uwagę, jak to wpłynie na moc nadmuchu oraz temp spalin.

Ewentualnie zmiana (zmniejszenie) nadmuchu dla poszczególnych mocy. Pisaliśmy tu o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to są ustawienia serwisanta.

dzisiaj włączyłem FL i właśnie temp. spalin poszła w okolice 110 i się trochę przestraszyłem, ale widzę że tak może być.

Zastanawia mnie jak włączę FL to co się zmienia skoro FL korzysta z ustawień standardowych.

Gdzie będę widział moc nadmuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ten sterownik?

Tryb FL zmienia to, że steruje pracą kotła w sposób płynny.

Od mocy max do min (obydwie ustawione przez Ciebie, np. ja mam ustawione 60% do 10%).

Dąży do stałego palenia z temp zadaną, dopiero po przekroczeniu jej o 5 st przechodzi w tryb nadzoru.

Jak sam zauważyłeś wzrosła u Ciebie temp spalin, czyli zmniejszył najpewniej nadmuch.

Teraz najpewniej będzie się szybciej rozgrzewał i dochodził do temp zadanej.

A i pewnie będzie się wyłączać, przechodząc w tryb nadzoru, potem postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Takim razie (chodzi o sterownik) masz IFL, kłania się instrukcja obsługi :-)

Poobserwuj go kilka dni i zobaczysz, czy są jakieś efekty zmian.

Ewentualnie przejdziesz ponownie na tryb standardowy, zmniejszając moc nadmuchu, tak jak wcześniej tu pisaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.