irek66 Opublikowano 1 Lutego 2011 #151 Opublikowano 1 Lutego 2011 Bo ja nadal użytkuję swój kocioł bezproblemowo :) , nawet pomału zapominam o jego istnieniu . Na początku biegałem do piwnicy ,żeby sprawdzać , kontrolować , ustawiać i przestawiać . Obecnie tylko sobota jest dniem kiedy poświęcam mu więcej czasu tzn pół godziny na czyszczenie , usunięcie popiołu i zasyp węgla . Pozdrawiam ciepło wszystkich palaczy :) Witam. właśnie dzis ogladałem kociołek kotstal eko 17kw .Iven mam jedno pytanko czy naprawde popiół z brucera spada bez problemów?Odległosc krawedzi palnika do scian komory spalania jest bardzo mała.Drugie pytanie czy ta zastawa z blachy w górnej wyczystce skutecznie odziela od siebie ciagi ,to rozwiazanie słabo przemyślane tak mi sie wydaje :) Jestam zainteresowany tym kociołkiem ale obiektywnie przyznam że wykonanie też nie powala,Choć jest powiedzenie "nie wszystko złoto co sie świeci."Pozdrawiam Cytuj
IVEN Opublikowano 1 Lutego 2011 Autor #152 Opublikowano 1 Lutego 2011 Od początku użytkowania nie miałem problemu z opadającym popiołem lub jakimiś żużlami-spiekami , wszystko ładnie spada do szuflady. Jeśli skutecznością oddzielenia ciągów przez tą blachę , może być temp.spalin , która u mnie waha się od 100-170stop (w porywach do 200 gdy kocioł zbyt długo nieczyszczony) to chyba spełnia swoje zadanie. Widziałem kilka kotłów "firmowych" , które ładnie wyglądają tylko na folderach :) Cytuj
irek66 Opublikowano 2 Lutego 2011 #153 Opublikowano 2 Lutego 2011 Dzieki Iven za szybką odpowiedz jestem troche bardziej przekonany , w moim wypadku 170m^ srednio ocieplone,raczej kotstal eko 25 brałem pod uwage ogniwo eko24 .Jednak ze wzgledu na serwis( mam bliżej do Działdowa z kujawsko-pomorskiego)raczej kupie kotstala.Pozdrawiam. Cytuj
wertus23 Opublikowano 6 Lutego 2011 #154 Opublikowano 6 Lutego 2011 Witam wszystkich. Chcę właśnie kupić piec do nowo wybudowanego domku, pow. 200m2. No i wybór padł na ogniwo eko 24 kW lub kotstal 25 kW. Skłaniam się bardziej a wręcz jestem już prawie zdecydowany na kotstal z Działdowa. Jestem ze Świecia n. Wisłą więc serwis byłby stosunkowo blisko. Iven - jak twój piec się sprawuje? ile pali na dobę lub na miesiąc? nadal jesteś zadowolony z tego pieca? Skąd dokładnie jesteś bo do Torunia mam stosunkowo blisko? Cytuj
IVEN Opublikowano 6 Lutego 2011 Autor #155 Opublikowano 6 Lutego 2011 Hmm....do mnie masz rzut beretem , bo jestem z Chełmży. Kociołek Kotstala możesz kupić w Swieciu , bo z tego co wiem ich przedstawicielem jest firma , która ma sklep koło silosów na wlocie do Swiecia od strony Chełmna. Z kotła jestem niezmiennie zadowolony, chociaż widuję go coraz rzadziej , po pierwszej euforii :( odwiedzam go już tylko ,żeby zasypać i wyczyścić :) Jeśłi zechcesz , dowiedzieć się czegoś więcej pisz na Pw , wtedy podam swój nr tel... Cytuj
wilgus Opublikowano 21 Lutego 2011 #156 Opublikowano 21 Lutego 2011 Z przyjemnością dołączam do zadowolonych posiadaczy kotła KOSTAL-Eko z palnikime Brucer i sterownikiem eCoal.IVEN - jestem z Tobą. Mam kociołek 17Kw w nowym budynku o powierzchni użytkowej 134 m2, gdzie obecnie jest użytkowany dół i sypialnia na górze (w sumie ok. 110 m2 użytkowego). Salon/jadalnia/kuchnia i całą klatka schodowa stanowi powierzchnię odkrytą co jest istotne (moim zdaniem) w utrzymaniu tem. wew. pomieszczenia. Reszta pomieszczeń jest docieplona wełną mineralną ISOVERA SuperMATA 10 cm + UniMATA+5 cm i zabezpieczone folią. Wejście na strych zabezpieczone płytami styropianu. W pomieszczeniach nie użytkowanych głowice termostatów ustawione na "*" lub około "1" - czyli w sumie do 10 stopni. i rzadko się załączają. W sypialni (pomieszczenie zamknięte) temp. w dzień nawet aż 23 stopnie, w salonie też 22-23 stopnie (ale już tego ciepła tak nie czuć jak przy tem. w sypialni - i tutaj moja uwaga na temat odkrytej powierzchni). Zasobnik wystarcza mi na 4-5 dni w zależności od temp. zewnętrznej. Palimy ekogroszkiem workowanym z kopalni Kazimierz Juliusz. Z jednego zasobnika węgla mam 1 skrzynkę popiołu (popiół ma lekkie spieki ale przy tej ilości przymykam na to oko). IVEN - a ja myślałem, że tylko ja mam skrzywienie i ciesze się piecem. Żona na mnie wręcz krzyczała, że piec z podajnikiem, "bezobsługowy" a ja chodzę i chodzę (teraz przed laptopem siedzę i śledzę wykresy :D) Pocieszam się, że nie tylko ja się ciesze jak mały chłopiec nowym samochodzikiem. Może powtórzę już to co pisał IVEN ale trudno: Sterownik: posiada czujnik spalin, CO, CWO, podajnika, powrotu, czujkę zewnętrzną. Nie mam jeszcze zamontowanej czujki wew. gdyż w sprzedaży widziałem stylizację jak zew. (czyli biała skrzyneczka, która lekko zeszpeci pomieszczenie) Wydumałem, że kupie sam czujniczek, który ma średnice 5mm i jak się śmieję "misiowi za oko będzie robił" i wówczas będzie można go zamaskować gdzie będę chciał. Posiadam programator pokojowy - używany zwykle przy piecach gazowych. Polecony mi został przez firmę KOTSTAL. Super sprawa - jeżeli nie mam dostępu do laptopa i nie chce mi się zejść do kotłowni tem. mogę regulować z salonu. Jest on w sterowniku zaznaczony w ustawieniach "regulator wewnętrzny". Na programatorze są ustawione 2 tem. (analogicznie jak na kociołku - ZADANA I OBNIŻONA) dzienna i nocna. Jeżeli w pomieszczeniu zostanie osiągnięta tem. dzienna zadana - w moim przypadku salon 23 stopnie wówczas regulator przestawia sterownik na temp. obniżoną. Poza tym, jak z żoną jesteśmy w pracy wówczas reg. pracuje na tem. nocnej (obniżonej) to samo w nocy. W takim przypadku nawet w dzień jeżeli przyjdzie więcej osób i w pomieszczeniu się nagrzeje powyżej temperatury zadanej to piec przejdzie do pracy oszczędnej na temp. OBNIŻONĄ. "podoba mnie się to" - a wam?? Tak jak wspominał IVEN - pracę kotła można ustawić na kilka sposobów w trybie automatycznym: - pogodowy - wówczas na krzywej grzania ustala się tem. jak ama być osiągnięta na piecu (temp. CO) przy tem. zewn. -10 i +10 - i sterownik dobiera sobie w zależności od tem. zewn. (przykład u mnie przy -10 ma być na piecu 60 stopni. W tej chwili przy -6,9 stopnia jest 58 stopni) - CO - temperatura stała zadana - beż większych wyjaśnień - pokojowy - tem. w pomieszczeniu dzienna i nocna. Nie wypowiadam się na temat grzania wody użytkowej gdyż nie posiadam bojlera. (muszę to zmienić). Tyle o sterowniku. Kocioł - dla mnie rewelacja. Ruszta awaryjne - dla mnie wykorzystywane 1x w miesiącu do palenia drobnych "śmieci" - papiery, kartoniki itp. Kwestia założenia ich podczas normalnego użytkowania - dobre rękawice i w 15 min. palę czym chcę mimo, tego że przed chwilą paliłem ekogroszkiem z podajnika. Rozwiązanie kumulacji ciepła - nad palnikiem wisi "dzwon" ceramiczny (krążek o grubości 40mm i średnicy ok. 300mm) zawieszony na 3-częściowej płycie ceramicznej. Najpierw ogrzewany jest "dzwon" później płyty gdyż ciepło musi przejść pod płytami w stronę drzwiczek, następnie nad płytami schodzi przez 5 otworów w dół i zakręca do góry kolejnymi 5 otworami do góry i w czopuch muskaj muskając po drodze czujnik spali. W owych 10 otworach znajdują się blachy "zawirowawcze" które nie wszędzie występują (tak mi się wydaje po reakcji hydraulika montującego piec, gdyż był zaskoczony że takie rozwiązanie ten piec posiada bo przy innych się nie spotkał) SERWIS - zarówno ze strony firmy KOSTAL jak i Elektro-System (producent sterownika) pełen pozytyw. Wyobraźcie sobie, że dostałem e-maila od administratora esterownik.pl (mój piec jest udostępniony także do publicznego wglądu http://esterownik.pl/remote/345), że analizowali moej temp. spalin i są one zbyt wysokie, przez co mam dużą stratę ciepła (idzie za dużo w komin) a przez to większe spalanie węgla. W mailu były zdjęcia co gdzie mam zakleić i co zrobić (jeżeli to nie zostało zrobione) aby ograniczyć takie wysokie straty ciepła w komin. Podobnie z firmą KOTSTAL - zawsze uzyskuję podpowiedź jak ustawić bardziej optymalnie kociołek. Miałem również zdarzenie, że przez skoki napięcia jakie zafundował wiatr na spółkę z zakładem energetycznym coś się popsuło w sterowniku. Po telefonie do Elektro-Systemu i Kostalu płyta sterownika została podmieniona,a uszkodzona wysłana do producenta w celu ustalenia dokładnych przyczyn całe zajście 1 dzień (po 23:00 usterka przez zanik prądu, kolejnego dnia o 15:00 piec chodził ponownie) stwierdzenie. Wielki SZACUN, za takie działanie. Tak jak wspomniałem na wstępnie - jestem szczęśliwym użytkownikiem KOSTAL-EKo+eCoal. Wygoda, funkcjonalność. Nadal kombinuje nad optymalizacją ustawień - ale przy nie dokończonym poddaszu ciut ciepłą emigruje na zewnątrz. W przypadku jakichkolwiek pytań służę informacją. Pozdrawiam Wszystkich szczęśliwców którzy jak ja i IVEN mają luksus wyjazdu z domu zimą bez obaw, że po powrocie w domu będzie całe 8+ bo nie ma etatowego palacza lub gazowego ogrzewania. A i jakby się kto pytał KOSTAL+eCoal - zgrany DUET :) Cytuj
miwo1976 Opublikowano 21 Lutego 2011 #157 Opublikowano 21 Lutego 2011 pompa włącza się sporadycznie , gdy róznica temp zasilania i powrotu są zbyt duże . Widać to na podglądzie online (na czerwono pompa nieaktywna , na zielono pompa w trakcie pracy) a to mój kociołek(już jest ) w trakcie pracy http://esterownik.pl/remote/279 Iven, Gratuluje wyboru pieca i sterownika. Ogladajac online twój piec sugeruję dodac opcje zużycia wegla tak żeby było widać na ile wystarcza ci załadunek. Wtedy w alarmach można zobaczyć datę i godzinę ponownego zasypu. Ile kg eko wchodzi Ci do zasobnika? Cytuj
IVEN Opublikowano 21 Lutego 2011 Autor #158 Opublikowano 21 Lutego 2011 Tak , wiem ale musiałbym zaktualizować soft w sterowniku . Niestety nie mam laptopa ,żeby to zrobić . Posiadam tylko komputer stacjonarny. Dzwoniłem do elektro systemu i powiedzieli ,że ta aktualizacja nie dotyczy pracy sterownika , jedynie wizualizacji na stronie online , jak dla mnie nie jest to wielka strata. Jeśli będę miał w przyszłości taką możliwośc to pewnie to zrobię . Do zbiornika wchodzi mi 128kg suchego ekogroszku.. :) Cytuj
wertus23 Opublikowano 1 Marca 2011 #159 Opublikowano 1 Marca 2011 witam wszystkich jestem ze Świecia i chcę kupić kocioł z ecoal'em. Wybór padł z na kocioł z Działdowa z Kotstalu. Zimą chcę palić ekogroszkiem lub miałem - w atomacie - jasna sprawa. Zaś latem, żeby podgrzać wodę w CWU, chcę palić drewnem - na pierwszy ogień pójdą resztki desek z budowy, później drewno z lasu. Jak wygląda palenie drewna w kotle z Działdowa bez atomatu, w trybie ręcznym? Wiadomo: otwieram dolne drzwiczki, wrzucam drewno na ruszt i...? na innym forum przeczytałem, że piec może strasznie "zarosnąć" sadzą - czy to prawda? myślę , że wysoka temp. spalin, bo taka tu pewnie wystąpi, nie pozwoli do nadmiernego "zarastania" kotła Cytuj
wilgus Opublikowano 1 Marca 2011 #160 Opublikowano 1 Marca 2011 Moje skromne doświadczenie z KOTSTAL EKO. Jeżeli opalenie drewnem to sugeruję podkładać przez górne drzwiczki - dolne to popielnik, środkowe palenisko (ruszta jak są założone wchodzą troszkę w światło drzwiczek). Wystarczy zdjąć "dzwon", założyć ruszta i można palić. Co do zabrudzenia pieca. Musi być faktycznie duża temperatura (przynajmniej 70 stopni). Taka poradę uzyskałem w KOTSTALU po moich doświadczeniach palenia drewnem "budowlany". Przy mokrym drzewie i tem. ok. 60 stopni woda wylewała się z wyczystek. Suche drzewo i wysoka temperatura i jest ok. W ostatnią sobotę nazbierało mi się drobnych śmieci (4 worki z całego miesiąca). Suche drzewo, i jeden worek - takie cykliczne podkładanie wystarczyło mi na 6h palenia. Tem. była ustawiona na 75 stopni i paliłem w automacie (odłączając zasilanie od podajnika). Przy ręcznym sterowaniu, ustawiasz moc dmuchawy (więc jak się dobrze rozpali ustawiasz na 55% i pali się jak szalone). Co do palenia aby była CWU to z informacji od producenta wiem, że na ciepłą wodę węgla może spalać ok. 2 kg dziennie (teoria) No i na sterowniku jest opcja CWU w TRYBIE AUTO-LATO. Więc wertus23 tak jak piszesz - wysoka temperatura i powinno być ok. Cytuj
wertus23 Opublikowano 3 Marca 2011 #161 Opublikowano 3 Marca 2011 IVEN: zobaczyłem Twój wykres z pracy kotła - ok 21.00 wszystko spadło w dół a ok 3.00 w nocy zaczęło rosnąć. Co się stało? Piec zgasł? Cytuj
IVEN Opublikowano 3 Marca 2011 Autor #162 Opublikowano 3 Marca 2011 Nie, to moje gapiostwo.... ;) wieczorem podczas załadunku kotła włączyłem tryb ręczny (przez co wyłącza się automatyka i przestaje dymić przez zbiornik opału). Po załadunku nie włączyłem trybu automatycznego . W nocy wyjeżdzałem w trasę i stwierdziłem zimne kaloryfery. Na palniku jeszcze się tliło i po załączeniu trybu automatycznego, wszystko wróciło do normy..... Wniosek z tego taki ,że ecoal nie jest w pełni automatyczny i po załadunku należy jeszcze go uruchomić , bo sam tego nie zrobi :lol: , coś mało kumaty jest ten ecoal :P Cytuj
ogrzewanieeko Opublikowano 8 Marca 2011 #163 Opublikowano 8 Marca 2011 Guziczek nazywa się On/Off ;) i to rzeczywiście wszystko! sterownik po przeanalizowaniu danych tj , temp zew, temp spalin i temp zadanej sam sobie dobiera wszystkie powtarzam wszystkie parametry. Ja tylko na początku zadałem mu temp. jaką chcę mieć w bojlerze oraz temp jaką chcę mieć na kotle(jeśli mam wyłączony programator pogodowy). Nie obawiam się o zmianę opału , bo jest to sterownik adaptacyjny i znowu sam dobierze sobie wszystkie parametry. Ważne tylko ,żeby opał był SUCHY Mówiąc o ruszcie awaryjnym w Ogniwie miałem na myśli jego bardzo małą objętość (jedne drzwiczki) co w praktyce eliminuje palenie w nim węglęm . Ja w swoim przez tydzień w największe ostatnie mrozy paliłem węglem , który pozostał mi po starym kotle. Zasyp odbywał się przez górne drzwiczki , mogłem podkładać duże kawałki drewna . Jeśli ktoś uważa ,że nie będzie korzystał z rusztu awaryjnego , to może śmiało brać Ogniwo , u mnie zawsze zbiera się trochę kartonów i drewna , dlatego musiałem mieć dużą komorę rusztu zapasowego. Podczas palenia załączałem tryb auto (bez podajnika) i kocioł sam kontrolował wszelkie parametry.... :) . Wiadomośc z ostatniej chwili temp na zew. ok -2, od wczoraj od 15, do dzisiaj do 15 -12 kg ekogrochu !! :D pełne zadowolenie Ze ja o takich cudach nie wiedzialem 6 lat temu ... Co sezon musze krecic sterownikiem zeby ustawic bo sie albo zasypuje albo wypala i ustawienie tego ustrojstwa zajmuje mi jeden dzien przed kazdym sezonem. Dramat. Zastanawiam sie czy mozna jakos zaadoptowac taki bardziej zaawansowany sterownik do obecnego rozwiazania, macie z tym moze jakies doswiadczenia ? Pewnie kwestia odpowiedniego oczujnikowania pieca i tyle co ? Ktos cos takiego wogole robi ? Cytuj
jjjanek1 Opublikowano 8 Marca 2011 #164 Opublikowano 8 Marca 2011 Witam ja mam kociołek z podajnikiem sterownikiem st 37 powiem szczerze że sam chciałbym mieć sterownik eCoala . Czy jest możliwość zmiany na ten sterownik eCoala , może już ktoś zmienił i podzielił by się informacją na ten temat byłbym wdzięczny Cytuj
IVEN Opublikowano 8 Marca 2011 Autor #165 Opublikowano 8 Marca 2011 ecoal nie jest do kupienia (nie jest dostępny w sprzedaży) osobno, jedynie w zestawie z palnikiem Brucer, zamontowany w jednym z kotłów , których producenci oddali je do przebadania w ICHPW w Zabrzu. Ecoal został skonstruowany i przeszedł badania właśnie tylko z palnikiem Brucer i tylko z nim zapewnia dobre funkcjonowanie..taki był zamysł konstruktorów tego duetu. Lista producentów kotłów z tym rozwiązaniem jest na stronie ecoala ;) Cytuj
ramzeus Opublikowano 9 Marca 2011 #167 Opublikowano 9 Marca 2011 ecoal nie jest do kupienia (nie jest dostępny w sprzedaży) osobno, jedynie w zestawie z palnikiem Brucer, zamontowany w jednym z kotłów Na targach budowlanych w Rzeszowie dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Między innymi to, że ten sterownik można kupić w Ogniwie. Przedstawiciel wycenił go na 850 PLN. Sprzedają tylko komplet z dmuchawą. Pozdrawiam palaczy. Cytuj
IVEN Opublikowano 9 Marca 2011 Autor #168 Opublikowano 9 Marca 2011 ..no tak zapomniałem o dmuchawie , bo i ona jest odpowiednio (po testach) dobrana do sterownika.. Cytuj
michu2482 Opublikowano 29 Marca 2011 #169 Opublikowano 29 Marca 2011 Witam, Tez jestem zainteresowany kupnem kolta Kotstal, jednak zastanawia mnie jeden fakt: Kocioł nie jest wykonany z blachy kotłowej - czy to nie skróci znacznie żywotności ?? Oczywiscie zdanie producenta jest takie ze sa to kotły nisko-temperaturowe i dodatkowo ta pompa mieszajaca. Koszt ok 7 tys i bez blachy kotłowej to chyba troche za dużo. Cytuj
michu2482 Opublikowano 29 Marca 2011 #170 Opublikowano 29 Marca 2011 ... jeszcze dla przykladu kotciol ogniwo eko 15 kW jest w podobnej cenie a wykonany z blachy kotłowej. 1 Cytuj
iwanekj Opublikowano 29 Marca 2011 #171 Opublikowano 29 Marca 2011 Hmmm.. fakty i mity Oto wypowiedz "heso" https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4454-blacha-kotlowa/ #5 Może i producenci stosują tę PRAWDZIWĄ stal kotłową, (wpędzając się w dodatkowe koszty), ale właściwie... po co? Oto co znalazłem w międzyczasie : (fragment publikacji w "Magazynie Instalatora" nr 11(135)/2009 Zawistowski J., Janiszewski S. "Wymienniki ciepła w kotłach małej mocy zasilanych paliwem stałym - fakty i mity") "Bardzo chwytliwym argumentem marketingowym jest informacja o wymiennikach wykonanych ze stali kotłowej zamiast stali węglowej. Natomiast stal kotłowa to jest po prostu stal węglowa modyfikowana tak, że ma wyższą wytrzymałość (przede wszystkim zwiększoną odporność na działanie naprężeń termicznych) w wysokich temperaturach. Stale kotłowe wykazują swoją wyższość nad stalami konstrukcyjnymi dopiero w temperaturach przekraczających 400OC (patrz: Rudnik S., ?Metaloznawstwo?, PWN, Warszawa, 1983). Przeznaczone są one dla kotłów parowych oraz elementów urządzeń pracujących w tak wysokich temperaturach. W kotle wodnym na powierzchni ścianki wymiennika nie mogą wystąpić temperatury wyższe niż 150°C, gdyż z drugiej strony ścianki jest przecież woda o temperaturze poniżej 100°C. Nie jest to poziom wartości, przy których parametry wytrzymałościowe (granica pełzania, wytrzymałość na pełzanie, granica plastyczności) stali węglowej konstrukcyjnej i stali węglowej przeznaczonej do pracy w podwyższonych temperaturach (stali kotłowej) różnią się w sposób pozwalający na jednoznaczne określenie wyższości jednego rodzaju materiału nad drugim. W takich warunkach walory stali kotłowej są bezużyteczne. Stale kotłowe są droższe i wymagają utrzymania ostrzejszych reżimów w technologii ich spawania, co w sposób znaczący podwyższa koszty produkcji (patrz: Jakubiec M., Lesiński K., Czajkowski H., ?Technologia konstrukcji spawanych?, WNT, Warszawa, 1987). Konkurentem materiałowym stali węglowej może być w takim przypadku tylko żeliwo, które wykazuje istotnie lepsze własności w tych warunkach " 1 Cytuj
michu2482 Opublikowano 30 Marca 2011 #172 Opublikowano 30 Marca 2011 Dzieki za odpowiedz :) Zastanawiajacy jest fakt ze producent Ogniwo wykonuje praktycznie takie same kotly co Kotstal jednak stosuje w nich droższą blache kotłowa a cena tych kotłów jest praktycznie taka sama. Bede sie musial potargowac z Kotstalem IVEN, ile zaplaciłeś za swoj kociolek ?? 1 Cytuj
iwanekj Opublikowano 30 Marca 2011 #173 Opublikowano 30 Marca 2011 Ja też jestem za kupnem kotła u producenta KOTSTAL i też mnie zastanawia ile IVEN zapłacił za piec. Na Allegro widnieje cena 7,5 tyś. Ja jednak będę kupował za pośrednictwem mojego instalatora, więc VAT wyniesie 8% a nie 23% :) Cytuj
czeslaw Opublikowano 30 Marca 2011 #174 Opublikowano 30 Marca 2011 Ciekawe ile Ty zapłacisz przy tych 8% Vatu. Cytuj
sumuś Opublikowano 31 Marca 2011 #175 Opublikowano 31 Marca 2011 Ja też jestem za kupnem kotła u producenta KOTSTAL i też mnie zastanawia ile IVEN zapłacił za piec. Na Allegro widnieje cena 7,5 tyś. Ja jednak będę kupował za pośrednictwem mojego instalatora, więc VAT wyniesie 8% a nie 23% :) Witam.Kolego uważaj na takich instalatorów bo oni mają powiązania ze sklepem żeby tylko sprzedać.Nawet jak zapłacisz 23% to możesz odliczyć podatek na cele remontowe.Pamiętaj żeby zbierać faktury i zapytaj w urzędzie skarbowym.Pozdrawiam. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.