Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec CO - problem z regulacją, pomoc i porady


Pablo098

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.  Mam taki problem z piecem mianowicie że nie mogę go odpowietrzyć ani wyregulować.  Ciągłe bulgotanie , strzały oraz zapowietrzanie.  Ogólnie instalacja daje sobie bardzo dobrze radę z ogrzaniem nie narzekam.  Poza tym że lubi napędzić stracha ,cały czas trzeba mieć go na oku lubi wariować z temperatura i dojść do bardzo wysokich niezadanych temperatur lub problem ze startem niw chcę osiągnąć temperatury . Czy mogli byście mi doradzić jak ewentualnie można by poprawić komfort jego pracy . Dołączam bazgroły z instalacji . Dodam że jestem amatorem w hydraulice.  Będę wdzięczny za każdą radę.  Z góry pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Piec CO - problem z regulacją, pomoc i porady

Jeżeli zawór  4d to dodatkowa pompa na powrocie na nitce od 4d do pieca. Wtedy cały piec będzie dogrzany i przestanie bulgotać u góry. Coś takiego.Schemat-urposzczony-instalacji-z-zaworem-4d-i-pompa-kotlowa.jpg.15eb501a033541b617df7274d78fa838.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2024 o 17:04, 1mps napisał(a):

Jeżeli zawór  4d to dodatkowa pompa na powrocie na nitce od 4d do pieca. Wtedy cały piec będzie dogrzany i przestanie bulgotać u góry. Coś takiego.Schemat-urposzczony-instalacji-z-zaworem-4d-i-pompa-kotlowa.jpg.15eb501a033541b617df7274d78fa838.jpg

Czyli że z zasilania na powrót nie spowoduje to że grzejniki poddasza które są na końcu instalacji przestaną grzać? Lub wymusi się obieg wody wokół pieca przy otwartym zaworze zasilania z powrotem w mojej instalacji 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypatrz się dobrze na schemat pompa c.o jest źle - pcha w zawór. Takie rozwiązanie stosuje się przy zaworze 3 d i pompa przed zaworem powoduje funkcje rozdzielająca za mieszająca. Zawór 4 d pełni te funkcję równocześnie. 

Chcesz dobrze zastosuj się to schematu który zamieściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2024 o 19:41, 1mps napisał(a):

Przypatrz się dobrze na schemat pompa c.o jest źle - pcha w zawór. Takie rozwiązanie stosuje się przy zaworze 3 d i pompa przed zaworem powoduje funkcje rozdzielająca za mieszająca. Zawór 4 d pełni te funkcję równocześnie. 

Chcesz dobrze zastosuj się to schematu który zamieściłem.

Czyli mam rozumieć że w takim razie będę musiał jeszcze na każdej sekcji grzewczej dołożyć dodatkową pompę obiegowa (mianowicie CWU oraz grzejniki ) czy nie ma takiej potrzeby? Nie jestem hydraulikiem dlatego pytam o takie blache sprawy . Pozdrawiam 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Porównaj te schematy . Po pierwsze zasilanie bojlera powinno być bezpośrednio i kotła czyli przed zaworem 4d( jest z wyjścia zaworu i chyba pompa cwu na powrocie z bojlera). Oczywiście pompa cwu potem zawór zwrotny i odpowietrznik przed bojlerem. Pompę c.o przełożyć za zawór 4d wyjście na instalację. Dodatkowo dołożyć tylko pompę na powrocie 4d-piec. Teraz pytanie jaki to piec i jaki sterownik nim steruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.  Cwu nie posiada pompy . Piec stało palny 20kw z nadmuchem firmy Pleszew sterownik proton na dwie pompy. Chyba w tym przypadku będzie potrzeba zmiany sterownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, pompa powrotu chodzi cały czas więc można ją wpiąć bezpośrednio do gniazdka. Rozumiem że podłogówka jest sterowana grupą pompową i jest tam pompa. Powrót z bojlera też do zmiany ma być na powrocie przy kotle nie do zaworu. I to praktycznie tyle co do instalacji. Natomiast zamiast myśleć o zmianie sterownika pomyśl nad zmianą kotła.

Do sterowania bojlera - pompą można dokupić prosty sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pablo098 Widzę, że jest obejście grawitacyjne do pompy i grawitacyjnie działa Ci boiler CWU oraz grzejniki. Nie jestem ekspertem, ale tak z ciekawości spytam:

  1. jak to sprawuje się na grawitacji? Też jest bulgotanie, strzały, zapowietrzanie?

  2. jak się odpowietrza ten bajpas z pompą? Jest tam odpowietrznik? Bo może ten bajpas z pompą powinien być nie w formie "łuku" nad główną rurą bo wtedy gromadzi się w nim powietrze, ale w formie "łuku" pod główną rurą tak aby powietrze odchodziło do do głównej rury i dalej do naczynia wzbiorczego lub innych odpowietrzników?

  3. czy są zachowane spadki tak aby rury (w tym rura główną do której doczepiono bajpas z pompką) miały się gdzie odpowietrzać?

  4. czy możesz dać zdjęcia?

 

Tak na marginesie przykładowo kwestie odpowietrzenia oraz inne aspekty innej instalacji grawitacyjnej ale też z zaworem czterodrożnym i działającymi grawitacyjnie boilerem CWU i grzejnikami są w tematach forumowicza @koval7 o jego instalacji zawarte w poniższych linkach (moim zdaniem warto przeczytać):

  1. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/30399-grawitacyjny-obieg-kot%C5%82owy-problem/#comments

  2. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/48682-instalacja-cwu-nie-pracuje-w-obiegu-grawitacyjnym/

  3. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4048058.html

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.