Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja ciśnienia w naczyniu przeponowym


BORA

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką zagwozdke, mianowicie dołożyłem dodatkowe naczynie przeponowe do instalacji z uwagi na skoki ciśnienia wody. Przy zimnej instalacji było np 1.3 bara a na rozgrzanej 2.2.bara. Chciałem to zniwelować. I teraz, instalator ustawił ciśnienie w naczyniu na 1.5 bara. Ja chciałbym aby na zimnej było 1.2 bara. Wnioskuję że ciśnienie 1.5 bara nie poprawi mojej sytuacji bo żeby zadziałało, wyczytałem że ciśnienie w naczyniu powinno być niższe o 0.3 bara od tego w instalacji. Dobrze myślę czy jednak instalator to dobrze ustawił? Macie doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Sambor podał jeden z ważnych warunków.

Generalnie producenci podają wymagane ciśnienie w naczyniu przeponowym jako pst +0,2 bar . Jako pst. można przyjąć wysokość położenia najwyższego odbiornika względem naczynia np. jeśli masz grzejnik na wysokości 6m w stosunku do naczynia/pieca to należy przyjąć 0,6 bar +0,2 bar = 0,8bar jako ciśnienie minimalne w naczyniu. 

Oczywiście możesz sobie przyjąć większe ale w tedy zmniejszaj możliwości przyjęcia wody w naczyniu. 

Ciśnienie w naczyniu zawsze ustawia sią na odprężonym układzie tzn. na części wodnej nie może być ciśnienia ( woda może być ale nie pod jakim kolwiek ciśnieniem). 

Kiedy w części powietrznej nie ma ciśnienia wtedy na instalacji również zmienia się szybko ciśnienie ( naczynie całkowicie wypełnione wodą i nie "pracuje"). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak że jeśli w zbiorniku przeponowym jest 0.6 bara to ciśnienie wody zimnej ustawić na instalacji na + 0.2 bara czyli 0.8 ? Te 0.2 bara nie do ciśnienia powietrza dodajemy , tylko do ciśnienia wyjściowego na instalacji? Nie tak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określasz ciśnienie statyczne instalacji np z wysokości tej instalacji , do tego dodajesz 0,2 bar i tyle masz minimum mieć w naczyniu przeponowym na wstępie tj przed napełnieniem instalacji .

Napełniasz tą instalację wodą i ciśnienie musi być w granicach określonych przez producenta kotła, lecz nie mniej niż to co obliczyłeś na początku., nie może też przekraczać max ciśnienia , które spowoduje otwarcie zaw bezpieczeństwa na kotle - tu  nie ma apteki , w praktyce ciśnienie po napełnieniu na zimno nie powinno przekroczyć 1,2-1,5 bar., na ciepło nie powinno przekroczyć 2 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie problemu. 

Tak właśnie ustawie, w naczyniu 0.8 bara a instalację na 1.1 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę czasu minęło, zaczęło się przepalanie. 

Dzięki Waszym radom, ciśnienie w naczyniu ustawiłem na 0.8 bara a w instalacji 1.1bara. Obecnie sam kocioł po uruchomieniu podbija pompą ciśnienie "własne" do góra 1.4-1.5 bara ale na powrocie mam już stabilne ciśnienie całej instalacji 1.2-1.3 bara i więcej nie wzrasta podczas pracy kotła. Tak więc udało mi się zmniejszyć ciśnienie o 0.7 bara i teraz to mnie bardzo satysfakcjonuje bo instalacja starenka i nie chciałem jej zbyt obciążać za dużym ciśnieniem. Jest dobrze:)

Za trafne porady jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.