Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet oraz potrzebnych akcesorii


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez luceo,

Rekomendowane odpowiedzi

Sama wycena to za mało. Zobaczysz czy? i kiedy będzie miał czas? - kiedy finalnie będzie to zrobione? Dużo firm organizuje sobie tzw. front robót, a do realizacji wybiera te, które okażą sie najzyskownieksze w danym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem umówiony na realizację projektu z początkiem września, co prawda na tzw gębę, czyli na tą chwile bez spisania umowy, ale tak myślę że skoro był, pomierzył, zrobił zdjęcia i mam wycenę to modernizacja będzie wykonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, luceo napisał(a):

zapłata firmie za sam montaż po cenach rynkowych z mojej okolicy

Ja właśnie chciałem tego uniknąć nawet kosztem dopłaty , tak aby nie mieć problemów z gwarancją , że producent kotła swoje a monter swoje . Tak wstępnie jadę w sobotę do Kijasr . Napisał że ma kotły na stanie , ale jest to tak potężny temat że każda sugestia dla mnie od użytkowników będzie cenna tak abym wiedział co będzie odpowiednie . No chyba że Kijasr wszystkie wątpliwości rozwieje i nie będę miał potrzeby edukować się z tego tematu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wizycie u Kijasr , pokazał kotły , omówił plusy minusy  kotłów i instalacji , w wyniki rozmów wynikł jeden temat który nie przyszedł by mi nawet do głowy , a firmy z którymi się kontaktowałem nawet o nich nie wspomniały . Mam do wyboru dwie opcje , przez wekeend przemyśle temat i będziemy cisnąć z tą realizacja . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2024 o 14:03, Marcin83Sl napisał(a):

Jestem po wizycie u Kijasr , pokazał kotły , omówił plusy minusy  kotłów i instalacji , w wyniki rozmów wynikł jeden temat który nie przyszedł by mi nawet do głowy , a firmy z którymi się kontaktowałem nawet o nich nie wspomniały . Mam do wyboru dwie opcje , przez wekeend przemyśle temat i będziemy cisnąć z tą realizacja . 

Podzielisz się co to za temat?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie . Kwestia czy pakować się w program czyste powietrze , plusy to:

Zwrot części poniesionych nakładów .

Minusy to brak możliwości kupna opału na pgg w razie wystrzelenia cen pelletu, no i biorąc dotacje na pellet jestem skazany na pellet . Nie wiem czy te kilka tysięcy oszczędności zrekompensuje mi załozony kaganiec 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2024 o 15:30, Marcin83Sl napisał(a):

Naturalnie . Kwestia czy pakować się w program czyste powietrze , plusy to:

Zwrot części poniesionych nakładów .

Minusy to brak możliwości kupna opału na pgg w razie wystrzelenia cen pelletu, no i biorąc dotacje na pellet jestem skazany na pellet . Nie wiem czy te kilka tysięcy oszczędności zrekompensuje mi załozony kaganiec 

No tak.

Tego co się będzie działo z cenami opału to nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Na pewno będzie drożej przez wzrost ceny energii plus od 2027 r opłata ETS do węgla i gazu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. A żaden sprzedawca nawet o tym nie wspomniał . Generalnie jak byłem u Kijasr to czułem się jak bym u fanatyka ogrzewania był a nie u kogoś kto ma mi kocioł sprzedać , wręcz pohamował moje zapędy o rozbudowę o niepotrzebne graty , widać że chłop wie o czym mówi , i organoleptycznie mogłem sobie popatrzeć na kotły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin83Sl napisał(a):

Nie wiem czy te kilka tysięcy oszczędności zrekompensuje mi załozony kaganiec 

Słuszne spostrzeżenie. Kaganiec blokujący korzystanie z różnych paliw.

4 godziny temu, Tuptus napisał(a):

Na pewno będzie drożej przez wzrost ceny energii plus od 2027 r opłata ETS do węgla i gazu 

 A ile będzie kosztował prąd z opłatami ETS do węgla? - bo u nas zimą prąd z węgla się produkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Marcin83Sl 

warto zapoznać się z regulaminem i zasadami programu przed jakąkolwiek modernizacją kotłowni czy też całą termomodernizacją chałupy  i podpisywaniu jakiś umów widmo z nieznanymi wykonawcami nie znając warunków ewentualnej umowy z WFOŚiGW

co do rekompensaty i tego przysłowiowego kagańca, myślę, że wszystko zależy na jaki próg się łapiemy

Edytowane przez luceo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

 

 A ile będzie kosztował prąd z opłatami ETS do węgla? - bo u nas zimą prąd z węgla się produkuje.

A kto to może wiedzieć, chyba tylko ci co są przy korycie i rąbią nas szaraków jak się tylko da.

Przemysł energetyczny już od dawna uiszcza opłaty emisyjne CO2 na które my się zrzucamy i co roku ta opłata jest wyższa, plus extra opłata za przekroczenie progu.

Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale ostatnio gdzieś w sieci czytałem że Polska wysyła za darmo prąd na Ukrainę za który my płacimy w naszych super rachunkach.🤔

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luceo napisał(a):

zależy na jaki próg się łapiemy

Na najniższy , u mnie papierologia zajmują się kobiety , ale no i wyszło jak wyszło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2024 o 11:04, Marcin83Sl napisał(a):

Na najniższy , u mnie papierologia zajmują się kobiety , ale no i wyszło jak wyszło 

W sumie to tylko albo aż 9k.

Mnie w gminie też tak powiedziano, ale jak zadzwoniłem do (NFOŚiGW) to sympatyczny pan mi odpowiedział że taka kwota jest do zakupu kotła i jeśli będę miał drugą fakturę na modernizację kotłowni to też dopłacą następne 9k.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuptus ogólnie rzecz ujmując za ciepło do ogrzewania Państwo ściąga kasę/podatek i łatwiej im jest, jak są jedynymi dystrybutorami paliwa ( prąd, gaz, węgiel, pellet, drewno), a nie na rękę są kotły w których można wachlować paliwami w zależności od ich cen. 

Szum medialny  i straszenie opłatami ETS gdzie te opłaty mają przewyższyć np. cenę 1 tony węgla za kilka lat ma  spowodować przejście  wystraszonych ludzi ( wystraszonego stada) na pompy, ale te opłaty tak samo wpłyną na koszty produkcji zimą prądu z węgla.

Obecnie na koszty prądu z węgla spalanego w elektrowniach o sprawności max 30% obciążonego dodatkowo kosztem całej rzeszy urzędników i litanią opłat przesyłowych itp. + opłatami ETS, a potem wykorzystanie tego prądu do ogrzewania domu jest/będzie drogie.

W kotle 5 klasy na paliwa stałe np. węgiel jesteśmy w stanie wyprodukować ciepło z sprawnością ok 80% bez rzeszy urzędników, opłat przesyłowych i do tego mamy możliwość wyboru paliwa, które aktualnie nie jest najdroższe, a ten wybór jest najistotniejszy w wyborze właściwego kotła. 

Jak rzekomo tona węgla będzie kosztować 7000 zł to prąd z niego ile będzie kosztował?? Obecnie ok 600 zł/tona dla energetyki, więc można sobie policzyć wg. proporcji ile będzie kosztować 1 kWh prądu? i wyjdą absurdy nie do przyjęcia, co świadczy o tym że to co piszą jest mało realne.

We Francji elektrownie atomowe są źródłem kosztu 1 kWh prądu co nie przekłada się na obciążanie swoich obywateli relatywnie dużo niższymi stawkami za prąd, ale że Francja sprzedając ten prąd innym Państwom bardzo dobrze zarabia na tym i to jest powszechnie znany fakt. 

Nawet jakby w Polsce powstały elektrownie atomowe ( co jest wysoce wątpliwe) to nie znaczy że będziemy z tego powodu płacić relatywnie mniej za prąd, bo niby z jakiego powodu Państwo miało by zarobić mniej? 

Dlatego uważam każdy nie oglądając się na Państwo powinien wg własnych zasobów i możliwości wybrać to co dla niego będzie najkorzystniejsze. Instalacje hybrydowe jak najbardziej, bo pozwalają na wybór rodzaju paliwa do produkcji ciepła w zależności od ruchu cen, a nie skazanie na 1 rodzaj i jedynego dystrybutora. 

Moim zdaniem jeśli ktoś idzie w pellet to powinien to zrobić tak żeby nie być uzależniony tylko od ceny 1 paliwa, bo pellet będzie rósł cenowo wraz z ceną prądu - zresztą tak samo jak inne paliwa. Ale jedne będą rosły bardziej ze względu na wzmożony popyt, a inne mniej i ten wybór paliwa jest lepszy od braku wyboru. Moim zdaniem w takiej sytuacji dobrym wyborem jest kocioł na paliwa stałe z palnikiem pelletowym, bo pozwala on jakiś wybór paliwa. Brak wyboru nie zrekompensują dopłaty, bo później tj. w trakcie kilkuletniego użytkowania takiego dotowanego źródła ogrzewania oddamy te dopłaty z nawiązką w cenie paliwa.

Co do wysyłania prądu na Ukrainę to Tusk ponoć ma interweniować w Brukseli o zniesienie tych opłat ETS właśnie z powodu produkcji prądu dla Ukrainy, która nie jest w Uni europejskiej - co nie znaczy koszty tego dilu my ponosimy. 

 

Edytowane przez Piecuch19
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę prawda jest prosta, ale nieprzyjemna, dlatego słyszy się bzdury - że płacimy dużo bo Ukraina, bo UE, bo krasnoludki naszczały do mleka. A w rzeczywistości w Polsce nie mamy elektrowni bo przez ostatnie **dzieści lat nie zrobiono żadnej sensownej inwestycji w tym kierunku. Wszystko co jest to powstało w PRLu i bazuje na węglu. Od upadku komunizmu - koniec. Ale prezesi spółek energetycznych się nie martwią - państwo gwarantuje biznes, praktycznie monopol bo niezależną konkurencję ukrócono, im energia droższa tym dochody większe - po co mieli by by sobie sami obniżać ceny i jeszcze wydawać kasę na jakieś inwestycje?

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin83Sl te ceny przerażają i  może nie w porę zadam to pytanie ale jak już musi być kocioł to czy brałeś pod uwagę zakup z rynku wtórnego ? Jest sporo klientów, którzy przeszli i wciąż przechodzą na pompy ciepła i wystawiają na sprzedaż używane pelleciaki 5kl. - nie dość, że sporo $ jest tu do zaoszczędzenia, to jeszcze w idealnym stanie można wyrwać. A jak już idziesz w nowe to musisz przecedzić okrutny marketing - w skrócie patrz na palnik, bo to od niego będzie zależało najwięcej (a nie od pensylwańskiej stali, w którą mogą walić pioruny), możliwości sterowania (tutaj naprawdę bywa żal i rozpacz), sposób czyszczenia. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol , nie patrzyłem na używane bo to też chyba trochę loteria , ktoś napisze że palił pół sezony a blachy wypalone albo skorodowane . Co do wyboru kotła to będzie Malina lub Sekom . 

Domyślnie dobrany panel sterowania dodatkowy do mieszkania , lekka modernizacja przyłączy , układ otwarty zostanie zmieniony na zamknięty , dołożona zostanie jedna pompka zestawu ochrony kotła . Dwie które mam zostaną wymienione na nowej generacji , i chyba jeszcze proforma dokupie jedna pompkę żeby leżała w razie awarii na szybką podmiankę . Teraz mam czas na ogarnięcie komina , dociągnięcie kabli do kotłowni do sterowników i internetowego . Panel planuje dać na klatce schodowej żeby do piwnicy nie latać , mam ten plus że klatkę schodową mam w trakcie remontu , a do piwnicy mam porobione szachty tak że spokojnie mogę sobie podciągać kable bez prucia ścian.

Dziś jeszcze ze starą przedyskutuje czy idziemy w dotacje czy nie i ruszamy .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że instalacja hybrydowa jest lepsze od uzależniania się od jednego opału.

 

Co do cen prądu i gazu to moim zdaniem istnieje ryzyko, że gdyby elektrownie wytwarzające prąd zimą (gdy nie ma słońca) zostały zamienione z węglowych na gazowe to wtedy cena prądu pójdzie w górę (bo prąd byłby z gazu) i ceny samego gazu też pójdą w górę (bo wzrosłoby zapotrzebowanie na gaz). Z ceną pelletu/ekogroszku już były doświadczenia że może nagle zdrożeć do 3 czy 4 razy.

 

Stąd moim zdaniem dobrze mieć urządzenie które zabezpieczy przed skokami cen i pali drewnem kawałkowym np. kozę, kominek, kuchnię kaflową, kocioł na drewno, kocioł na drewno i pellet, piec akumalcyjny itd.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2024 o 13:48, Kijasr napisał(a):

Jak jest dotacja z niskim zwrotem to według mnie lepiej odpuścić i być nie zależnym. I tak naprawdę te dotacje napędzają tylko ceny.

Mnie instalator jedno pierwszych pytań jakie zadał to czy będzie dotacja czy nie. 😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tuptus napisał(a):

W sumie to tylko albo aż 9k.

Mnie w gminie też tak powiedziano, ale jak zadzwoniłem do (NFOŚiGW) to sympatyczny pan mi odpowiedział że taka kwota jest do zakupu kotła i jeśli będę miał drugą fakturę na modernizację kotłowni to też dopłacą następne 9k.

 

Czyli jak ktoś podchodzi pod maksymalny zwrot to ma 20k na kociołek i 20k na modernizację kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ceny kotła i usługi oraz progu na który się łapiesz . U samej góry masz wycenę ile miał bym dotacji przy instalacji na 45 tysi 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2024 o 18:52, Marcin83Sl napisał(a):

To zależy od ceny kotła i usługi oraz progu na który się łapiesz . U samej góry masz wycenę ile miał bym dotacji przy instalacji na 45 tysi 

Własnie się wgłębiam w teorię.

czyli przy spełnieniu wszystkich warunków minimum jakie dostaniesz to 2x9k przy pierwszym progu, tak?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.