Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termometr do spalin


Uzytkownik2

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, sambor napisał(a):

U mnie to podstawa.

Bez tego to tak jak bez popcornu w kinie.

Dziękuję za info.No to też niestety muszę zaopatrzyć się w "podstawę":(tylko czy będę umiał wykorzystać w odpowiedni sposób informacje płynące z temp.spalin jako początkujący palacz w tego typu kotle)A przy okazji chciałem spytać o następujące aspekty techniczne:

1)Jak taki termometr zamontować,oprócz tego że szybko)?Wywiercić otwór w rurze spalinowej(kolanie?)od kotła do komina i uszczelnić silikonem wysokotemp.

2)Jak będę miał rurę fi.150 to jaki długi ten termometr?

3)Jakiś termometr tego typu wart polecenia?Afriso wygląda ok ale trochę drogi,ponad stówkę:(

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś podobnego https://allegro.pl/oferta/duzy-termometr-komina-z-sonda-do-spalin-0-500-c-xl-8244622873?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw8diwBhAbEiwA7i_sJenicwpF4jeKuCfS2uRbDDzBonWpkb-292aOmDRkMRBupZ5tY54uAhoC0zEQAvD_BwE

Uprawkę wkręcasz w wywiercony otwór, głębokość wsunięcia ustawiasz, tak aby koniec był w środku rury, blokujesz śrubą i zapominasz .

Po kilku paleniach samo się uszczelni.

Ja mam szwedzkie termometry ( pellet i DS osobno).

Montaż w odległości 1 średnicy czopucha od kotła.

Temp jaką masz mieć ustal doświadczalnie- u mnie DS- to 120-150C, a pellet 100-150C, zależnie od mocy z jaką kocioł pracuje.

Edytowane przez sambor
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz czasem w piecu przy czopuchu miejsca na termometr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, stonefistt napisał(a):

A nie masz czasem w piecu przy czopuchu miejsca na termometr?

A nie wiem,bo jeszcze nie mam kotła)ale wątpię aby było bo na zdjęciu widnieje tylko króciec skierowany do gory na rurę spalinowa a raczej na kolano.Tak się złożyło że zacząłem zakupy od buforów i naczynia przeponowego)

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą odlegloscia od pieca to bym uważał. Ja jeden termomet 500*C załatwiłem bo był 20 cm od pieca teraz mam 50cm i jest ok.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomału kompletuje poszczególne elementy instalacji.Musze jeszcze.m.in.zakupic termometry do buforow. Na ile cm taki termometr powinien włazić do środka zbiornika licząc od wewnętrznej jego scianki?Mile widziane namiary na termometry godne polecenia(korzystna relacja ceny do jakości)Dzieki

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2024 o 20:38, AO49 napisał(a):

Z tą odlegloscia od pieca to bym uważał. Ja jeden termomet 500*C załatwiłem bo był 20 cm od pieca teraz mam 50cm i jest ok.

Pozdrawiam 

Najważniejsze, to zachować odległość tarczy od czopucha. Kupuje się na długim badylu, aby tarcza była w odległości minimum 7-8cm od rury.

20240412_185526.jpg

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim termometrze głowica pomiarowa jest na końcu rurki, sprawdzałem, nie było różnicy wskazań, gdy wepchnąłem go po samą tarczę, a właśnie ta tarcza nie może się nagrzewać powyżej 100 stopni, więc musi być dystans od rozgrzanej blachy czopucha. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic na moje ostatnie zapytanie?)Się przypomnę)Króciec wystający z bufora pod termometru ma ok 10cm Jak tuleja zanurzeniowa od termometru będzie miała 15cm(5cm w buforze)to będzie OK?bo zastanawiam się czy kupić termometry 15cm czy może 20cm?

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2024 o 13:11, Uzytkownik2 napisał(a):

termometry do buforow. Na ile cm taki termometr powinien włazić do środka zbiornika licząc od wewnętrznej jego scianki?

Czym bliżej środka bufora tym lepszy odczyt.  Ciężko jest dostać dobrej jakości kapilary tej długości. Osobiście kupiłem przez Internet niby mosiężne. Okazało się że z mosiądzem ma nie wiele wspólnego. Dwie ukręciłem przy wkręcaniu, a jeszcze oporu nie było.
Zakupiłem kapilary krótkie 5cm w lokalnym sklepie hydraulicznym, urwałem krótką kapilarę i w to miejsce wstawiłem 40cm rurki miedzianej , a na koniec kapsel. Część gwintowaną rozwierciłem do średnicy rurki miedzianej. Chwila lutowania i mam zrobione idealne kapilary wg własnych potrzeb.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie troszkę zawroce d...tym postem)W między czasie dowiedziałem się że mój kocioł posiada czujnik spalin czy w tej sytuacji potrzebny jest termometr do spalin?czy po prostu będę miał podany odczyt tego parametru na sterowniku?

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówiłem sprawdzić termometr i czy nie ma miejsca na niego 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz sie do zakupu głupiego termometru za 20 czy za 50zł jak sójka za morze........   Jak nie bedzie pasował kup sobie org czujnik do sterownika i z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.