Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Parametry gwarantowane/ keymark


kult5

Rekomendowane odpowiedzi


Witam

Producent Podaje parametry pracy pompy:

Tzew= -7 

Moc-  8kW

COP 2,5   

Zasilanie  55

Moje pytanie brzmi czy powyższe dane są przedstawione dla temperatury zasilania 55 stopni czy dla krzywej np dla klimatu umiarkowanego 55 stopni na zasilaniu przy -18 lub przy - 20?

Tak samo parametry podawane przy plus +7 stopniach dla zasilania 35/55

Nigdy nie wiem czy oni testują to przy tych wymienionych temperaturach czy przy krzywych grzewczych o takich maksymalnych parametrach.

Jest ktoś zorientowany w przepisach jak to wygląda??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy  temp zewnętrznej panującej na dworze -7 stopni i temperaturze wody 55 stopni pompa ma moc 8kw i COP 2.5

Jak zmieni się temperatura na dworze lub temperatura zasilania (wody) to zmienia się moc pompy i COP

Czym niższa temperatura na zewnątrz to moc pompy i COP maleje.

 

Testują to przy tych wymienionych temperaturach.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testują w warunkach laboratoryjnych.. Dla podbicia temperatury, przymykają EEV i wtedy jest teoretyczne ciśnienie wyliczone  z Entalpi. Część firm, nie wszystkie. Aby uzyskać moc 8kW ta sprężarka misi mieć 3.2kW mocy elektrycznej. Jeżeli tyle ma to jest to raczej nie ściemniają. A moc pompy nie maleje tylko COP, bo to czyta fizyka czyli moc twojej sprężarki. Zmienia się tylko popyt i podaż.

To co podaje producent weryfikujesz sobie na takim wykresie. Musisz znać tylko ciśnienia odparowania, temperaturę odparowania, ciśnienie skraplania, temperaturę skraplania i moc elektryczna sprężarki.

-7 stopni to ciśnienie 5.2bara a dla +55 to aż 35bar. 

Teraz aby możliwa była wymiana termodynamiczna i aby odebrać ciepło w cyklu 4na 1 temperatura odparowania musi być na poziomie -15 stopni daje to 4 bary. Wnioski wyciągnij sam. 

 

 

Zrzut ekranu 2023-12-28 212005.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego wykresu maleje moc pompy wraz z spadkiem temperatury Pompa na dotrysku EVI Sprsun 16kw a w zwykłych bez EVI jeszcze bardziej maleje.image.png.10c8f3b79ff68dd23248506fb14e3446.png

Żeby doprecyzować w zależności od modelu i producenta pompy ciepła ta moc mocno spada lub wcale nie spadnie np Panasonic T-CAP 9kw ma stałą moc 9kw od -15 do + 15 stopni i maleje w tym modelu tylko COP.

Niestety w tańszych pompach moc pompy wraz ze spadkiem temperatury na dworze mocno maleje i załącza się grzałka żeby utrzymać zadana temperaturę. Tak w uproszczeniu bo w drogich też spada zależy o konstrukcji pompy ciepła .

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to was zdziwię , zobaczcie sobie wykres klimatyzatora gree amber prestige koszt ok 5 tys zł fajnie się go przerabia na pompę ciepła dodajesz kolejne max 2 tys zł i zobacz wykres ,przy minus 30 ma 80 proc mocy bez grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile sezonów grzewczych wytrzyma taka pompa ciepła przerobiona z tego klimatyzatora?

Pompy ciepła teraz tak staniały że chyba nie opłaca się przerabiać z klimatyzatora.

6 kw na EVI kupisz już koło 7 tys

9.5 kw na EVI kosztuje 8200 zł

Z 2 lub 3 letnią gwarancją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzyma tyle ile każda pompa czy klima pewnie z 10 lub więcej lat a po tym czasie na bank będą nowsze wydajniejsze być może nawet te soniczne które jakoś ucichły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego czym jest moc grzewcza pompy ciepła i skąd ona się bierze?

@omamaTrochę cię zaskoczę dla r32 krytyczne ciśnienie odparowania twardodrutowe to 2 bary -30 to 1.74 bara No ale LP nie oszykasz. aby to coś pracowało i odbierało ciepło to musi być około -38

 

 

 

Plus tej pompy że ma sterownik Carel (driver zaworu rozprężnego) no ale carel nie oferuje takiego COP ze względu na algorytmy sterowania aby go uzyskać trzeba bardzo zejść na ciśnieniu.

A skąd to wiem, no coż pieszę programy na Carelu a sobie też zaimplementowałem te algorytmy do swojej pompy ciepłą.

Tyle że swoją robiłem na bogato na dwóch zaworach rozprężnych algorytmy w screenach

Carel.png

EVD.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres jest podpisany:  ,,Wykres MOC – Pompa ciepła SPRSUN CGK-040V3L-B" 

Mnie służy ten wykres do doboru punktu biwalentnego w jakim załączy się grzałka  a Tobie pewno chodzi że moc określa energie jaką sprężarka dostarcza do systemu grzewczego a może o coś innego?

Sprsun ma też inne sterowanie Chińskie nie Carela chociaż ten model jest na Carelu. 

Z innymi podzespołami:
• sprężarka twin rotary Panasonic BLDC (bezszczotkowa inwerterowa na prąd stały)
• wentylatory Nidec DC (bezszczotkowe inwerterowe na prąd stały)
• elektroniczny zawór rozprężny Danfoss EEV
• zawór czterodrożny Sanhua
Uważam że na sterowaniu Carela miały lepsze podzespoły. A Ty jak uważasz?

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka pompa 6kw EVI za 7tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka OD RĘKI - Pompa ciepła Sprsun R32 EVI 6 kW 1-faz Bydgoszcz • OLX.pl  Dla instalatorów mniejsza cena w hurtowniach

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Ile sezonów grzewczych wytrzyma taka pompa ciepła przerobiona z tego klimatyzatora?

Pompy ciepła teraz tak staniały że chyba nie opłaca się przerabiać z klimatyzatora.

6 kw na EVI kupisz już koło 7 tys

9.5 kw na EVI kosztuje 8200 zł

Z 2 lub 3 letnią gwarancją.

Ciężko powiedzieć.

Znajomy po 3latach miał wymieniana sprężarkę w Mitsubishi zubdan.

Miał szczęście w nieszczeaciu bo instalator nie chciał mi robić przeglądów i padła mi sprężarka. Na jego szczęście Mitsubishi uznało gwarancję ale koszt serwisu na jego koszt.

Do tego od 2lat buja się z instalatorami bo ciglagle coś jest nie tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, omama napisał(a):

Wytrzyma tyle ile każda pompa czy klima pewnie z 10 lub więcej lat a po tym czasie na bank będą nowsze wydajniejsze być może nawet te soniczne które jakoś ucichły .

Przy dobrych wiatrach 2 sezony, z odrobiną pecha padnie pierwszej mroźnej, wietrznej nocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

Zauważcie że  PC Sprsun na R290 mają już w komplecie pompę wodną co też obniża koszty inwestycji

Ale nie ma EVI i dlatego  trochę gorsze parametry w niskiej temperaturze.  Za to lepsze parametry przy wysokiej temp CO. Ma też lepsze podzespoły bo Carela i nie tylko chodzi o elektronikę.

Pompa Grundfos to około 650zł + grzałka bo też jej nie ma w pompie na R32. Myślę że 1000 zł trzeba dołożyć.

Też jestem przeciwnikiem przerabiania pompy z klimatyzatora bo to nieopłacalne w dzisiejszych czasach.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vlad24 napisał(a):

Przy dobrych wiatrach 2 sezony, z odrobiną pecha padnie pierwszej mroźnej, wietrznej nocy. 

Ty to wiesz czy gdybasz ? ty obiektywny nie jesteś z wiadomych powodów więc się nie liczysz 😅

2 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Ale nie ma EVI i dlatego  trochę gorsze parametry w niskiej temperaturze.  Za to lepsze parametry przy wysokiej temp CO. Ma też lepsze podzespoły bo Carela i nie tylko chodzi o elektronikę.

Pompa Grundfos to około 650zł + grzałka bo też jej nie ma w pompie na R32. Myślę że 1000 zł trzeba dołożyć.

Też jestem przeciwnikiem przerabiania pompy z klimatyzatora bo to nieopłacalne w dzisiejszych czasach.

Jak przerabiałem to już wtedy miałem monobloka haier 8kw i w tym czasie co przerabiałem było to opłacalne i wiem że teraz zmieniło się na nasz plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Romulus1973 napisał(a):

Kolego czym jest moc grzewcza pompy ciepła i skąd ona się bierze?

@omamaTrochę cię zaskoczę dla r32 krytyczne ciśnienie odparowania twardodrutowe to 2 bary -30 to 1.74 bara No ale LP nie oszykasz. aby to coś pracowało i odbierało ciepło to musi być około -38

 

 

 

Plus tej pompy że ma sterownik Carel (driver zaworu rozprężnego) no ale carel nie oferuje takiego COP ze względu na algorytmy sterowania aby go uzyskać trzeba bardzo zejść na ciśnieniu.

A skąd to wiem, no coż pieszę programy na Carelu a sobie też zaimplementowałem te algorytmy do swojej pompy ciepłą.

Tyle że swoją robiłem na bogato na dwóch zaworach rozprężnych algorytmy w screenach

Carel.png

EVD.png

A co tam odparowanie itp , mam duży wymiennik 1,6m2 gaz/woda i na pracy temp grubej gazowej 33 stopnie  na cienkiej tyle ile powrót wody czyli ok 25 więc odbiór ciepła idealny , ogrzewam obecnie 130m2 podłogówki przy dobowym poborze prądu ok 10-12kwh łacznie z CWU *wanna) więc uważam że jest doskonale , fakt jest za mocna i teraz 1 godz pracy 3 godz postoju w domu 23 z hakiem ,jest dobrze luzik.

4 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Taka OD RĘKI - Pompa ciepła Sprsun R32 EVI 6 kW 1-faz Bydgoszcz • OLX.pl  Dla instalatorów mniejsza cena w hurtowniach

To jest bardzo dobra cena i chyba skuszę się na nią tzn pompę a co mi tam .

2 minuty temu, Vlad24 napisał(a):

Też cie lubię 😛

 

IMG_20220108_131004.jpg

Coś ty to tak pochlastał ?  też cię lubię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, omama napisał(a):

na cienkiej tyle ile powrót wody czyli ok 25 więc odbiór ciepła idealny 

Na zasadzie, im mniej wiesz, tym lepiej śpisz. 

3 minuty temu, omama napisał(a):

Coś ty to tak pochlastał ?  też cię lubię 

Ciekawość, jak to mówią pierwszy stopień... 

Po pierwszym i drugim sezonie "rzezi niewiniątek" jako że nikt z nich nie potrafił zdiagnozować, a tym samym zadziadzić, wiesz kość poszła w wymienniki rurowe. 

To owszem, poprawiło syt, ale znacznie ograniczylo COP,  o opory przepływu są ogromne, a sprawność wymiany marna

Stąd moja, rada, nie znasz się, nie idź ta drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw miałem wymiennik rurowy a potem zmieniłem na płytkowy i dolałem do układu glikolu tak do plus minus 6 stopni i defrosty jak już są to są bardzo ale bardzo słabe i temp schodzi  mi tylko do minus osiem stopni nie więcej więc jest ok .

ale zaciekawiła mnie ta pompa sprosun 6kw i chyba ja sobie sprawię tylko nie widzę nigdzie jaka jej moc minimalna jak by schodziła do 1,5 kw to by było ekscelent no 2kw też by fajnie było ale to muszę gdzieś doczytać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do sprzedawcy jest bardzo kumaty (bardzo długo handluje tymi pompami)przyśle Ci wszystkie parametry pompy na email. Ja gdzieś to miałem ale do mocniejszych pomp. Wydaje mi się że będziesz musiał wziąć 9.5 kw 1fazową za 8200 lub 3 fazową 8450zł na 200m domu 6kw będzie mała. Sprsun trochę zawyża parametry. Moduluje się do 1/3 mocy(sprawdzone na pompie 12kw}

Nie chcę reklamować sprzedawcy ale części zamienne też ma Kiedyś od niego kupowałem jak inni mnie olali.

33 minuty temu, Vlad24 napisał(a):

Glikol bardzo dobre posunięcie, choć ma swoje wady. Bardziej do - 6 niż +6, choć tam pojawia się - 20C.

Sprsun, to słaba pompa, ale ja nie jestem objektywny. 

Dla czego słaba co masz na myśli? Wykonanie czy moc pompy?

obraz.png.10a51836fbd40959d41ca038ffd5a8dd.png

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.