Skocz do zawartości
IGNOROWANY

BOSCH CW400 - interwał czasowy i temperaturowy


Bokarito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Z racji tego, że zrobiło się ciepło to kocioł Bosch 2300iW 15p zaczął mi taktować. Obniżyłem maksymalną moc na minimum, czyli 50% i zwiększyłem interwał temperaturowy na -15K oraz czasowy na 20 minut. Niestety kocioł jakby w ogóle na zmianę tych dwóch ostatnich parametrów nie reagował, tzn. załącza się przy spadku temperatury od zadanej tylko o kilka stopni, a nie 15 oraz nie czeka 20 minut tylko od razu załącza kocioł. Potrafi tak potaktować z 10 razy i dopiero przechodzi w dłuższe czuwanie. W instrukcji kotła przeczytałem, że zewnętrzny regulator samodzielnie optymalizuje to ustawienie. Dlatego mam pytanie, czy CW400 sam w jakiś sposób ustala sobie te interwały, czy u Was też tak się dzieje? Jeżeli to normalne tzn. że nic się nie da z tym zrobić? Jeśli tak to trochę słabo, bo wczoraj jak świeciło Słońce to przytaktował mi chyba ze 20 razy na godzinę.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sprawdz jeszcze jaka masz ust.moc min. kotla, powinno byc bodajze 15%. czyli ok. 2KW.

Histereza 15K to znaczy 7.5k spada temp.od zadanej,  odpala palnik i grzeje o 7.5K wzwyz od zadanej.

Palnik bedzie sie zalaczal wtedy co nastapi szybciej, albo interwal czasowy lub temperaturowy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalną mam 14%, mogę jeszcze obniżyć do 13%, ale to nic nie da, bo palnik wyłącza się zanim zacznie obniżać moc. Wiem, że to wynika z małego zapotrzebowania na ciepło, ale zamiast odpalać się co minutę powinien odczekać ten interwał czasowy i dopiero się załączyć, a tak się nie dzieje.

W regulatorze pojawia się błąd "2964 B - Zbyt mały strumień przepływu w bloku cieplnym".

Jak odkręcę głowice na zaworach to zniweluję problem, ale po co mam przegrzewać pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podajesz cw 400 przejęło kontrolę i jest ustawione na 6k. I odnośnie błędu masz za mały odbiór ciepła i taktuje

Nie 6k tylko4k mam ustawiona w taką temperaturę według krzywej np 26C to załączy grzanie przy 22 ale ja mam podłogówkę i mam odbiór ciepła z pieca ale do przegrzania wylaczenia dochodzi gdy wzrośnie o 6k względem zadanej. Może ustaw niższy tryb lato kiedy ma wogóle nie grzać np 10C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CW400 też mogę ustawiać te interwały, ale z tego co rozumiem to regulator sam je sobie optymalizuje, tylko na podstawie czego? Bo teraz to wygląda tak, że regulator stwierdza "aha mam za mały odbiór to wyłącze palnik i włącze jeszcze ze 20 razy i dopiero zastosuje interwał czasowy, ale nie na 20 minut, tylko na 10".

Ten tryb lato to też dziwnie działa, bo spada temperatura na zewnątrz, a on nie załącza od razu kotła tylko po jakimś czasie. Na razie trochę się ochłodziło i jest spokój z taktowaniem.

Edytowane przez Bokarito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę dlaczego kocioł nie odstawiał się od razu na te interwały. Zmniejszyłem dzisiaj parametr "maksymalna temperatura zasilania" z 60 stopni, na 50. Dla testu podwyższyłem krzywą grzewczą, kocioł przekroczył maks. temp. zasil. o 8 stopni i odstawił się od razu, bez taktowania i komunikatów o przegrzaniu wymiennika. Pytanie, jak zrobić, żeby to działało przy niższej krzywej grzewczej. Jak będzie np. zadana 40 stopni to on na pewno nie dojdzie do tych 50 stopni i jak wcześniej zacznie taktować i wywalać błędy. Przecież nie będe chodzić i zmieniać co jakiś czas maks. temp. zasil.

@Ejay3333 w menu dane kotła. Później wstawię zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sadzilem ze jesli jest ustawione grzanie wg krzywej grzewczej, to opcja "maksymalna temperatura zasilania" jest drugorzedna sprawa.

A jednak nie.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiło się trochę cieplej w dzień + Słońce i znowu problem powrócił. W dodatku zauważyłem, że gdy zakręce zawór na grzejniku, żeby przewietrzyć pomieszczenie to też zaczyna taktować. Problemu by nie było, gdyby odstawiał się na interwał czasowy, który ustawiony mam na 30 minut. Niestety kocioł wcale nie zwraca uwagi na ten parametr tylko odpala się z 10 razy w ciągu kilku minut i wyrzuca komunikat o zbyt małym przepływie w bloku cieplnym.

Przed zakupem myślałem, że moc minimalna 2 kw rozwiąże problem taktowania, ale on startuje z mocą 60% i zanim dojdzie do zadanej to już się wyłącza, bo przepływ za mały.

Jak macie to rozwiązane u siebie, żeby kocioł w takich sytuacjach nie taktował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jeżeli w tym kotle jest dostępny w ustawieniach "czas pracy palnika z mocą startową" to trzeba jak najbardziej to zmniejszyć. 
-Jeżeli jest parametr "czas blokady palnika" to trzeba go wydłużyć na 10-15min, wymiennik/instalacja oddadzą tyle ciepła że po ponownym odpaleniu nie rozłączy się natychmiast.
- jeżeli jest parametr "wybieg pompy po cyklu CO" to też go wydłużyć.
Można spróbować namówić serwisanta aby zmniejszył moc startową. 


Rozwiązania alternatywne aczkolwiek druciarskie 

- zwiekszyć temperature wody grzewczej żeby nie miał tak łatwo  przekroczyć
- grzać na histerezie gdzie pomiędzy jednym a drugim odpaleniem instalacja stygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można zmienić czasu pracy palnika z mocą startową.

Czas blokady palnika to ten interwał czasowy, o którym napisałem.  Ustawiłem na 30 minut, ale kocioł nie zwraca na to uwagi, bo wg intstrukcji CW400 sam optymalizuje to ustawienie i nie wiadomo co ma na to wpływ jak długo blokuje palnik.

Histereze temperatury mam ustawioną na maksa, czyli 15K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można chociaż  wydłużyć prace pompy po zgaszeniu pracy palnika żeby wystudzić bardziej wymiennik przed ponownym włączeniem?

Podobny temat widziałem bodajże na elektrodzie, renomowana firma V w kotle kierowanym dla developerów czyli na mniejsze metraże, gdzie wiadomo że trzeba sensownie rozwiązać prace cykliczną, zapomniała sobie o takich podstawowych funkcjach na takie instalacje. Natomiast w najdroższym kotle już to jest. Skończyło się na tym że gość zmienił regulator z dedykowanego na działający na innej zasadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 2.01.2023 o 19:01, Bokarito napisał(a):

W regulatorze pojawia się błąd "2964 B - Zbyt mały strumień przepływu w bloku cieplnym".

...miałem to samo, piec startował następnie wyłączał się i startował i wyłączał... I tak w kółko potrafił 20 razy wystartować przez 20 minut. Po roku użytkowania miałem na liczniku ponad 30 tys. zapłonów, serwisant się poddał. Najczęściej było tak, że gdy załączał się piec na grzanie, osiągnął temperaturę u mnie 45 stopni.... I ktoś otworzył wodę użytkową.... po zamknięciu już się nie chciał włączyć, taktował w kółko... załączał się temperatura wzrastała do 55 stopni, wyłączał się, włączał i wyłączał, z serwisantem zmienialiśmy wszystko... podnosiliśmy temperaturę ogrzewania, obniżaliśmy temperaturę cwu, zmieniliśmy maks temperatury pracy, zmienialiśmy współczynniki różnic temp. na wejściu i na wyjściu CO , zmienialiśmy interwały czasowe i temperaturowe.... nic nic nie pomagało, wciąż tylko jak taktowal to pokazywał na CW400 2964 B - Zbyt mały strumień przepływu w bloku cieplnym".  Po wystygnięciu błąd znikał.i pracował dalej. Serwisant czyścił filtry, chciał wymieniać zawor trójdrożny... różne były pomysły.... 

Aż w końcu dokładnie analizując krok po kroku instrukcję dla instalatora natknąłem się na komentarz do ustawienia pompy, w CW400 są dwa ustawienia pompy, pierwsze to wybieg pompy- czyli czas jaki ma pracować pompa po zgaszeniu palnika oraz drugie ustawienie to praca energooszczędna pompy TAK lub NIE. Fabrycznie jest TAK, i każdy użytkownik na chłopski rozum zostawi tak ustawione bo oczywiscie Eco to Eco, ale komentarz jest taki do tego ustawienia: TAK praca pompy że stała economiczną prędkością, NIE prędkość pompy zależna od temperatury CO. Po włączeniu opcji NIE problem z taktowaniem oraz błędem 2964 B - Zbyt mały strumień przepływu w bloku cieplnym".

zniknął !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po jakimś czasie ogarnąłem, że ten błąd wynikał ze zbyt wysokiej temperatury zadanej. Zawory na grzejnikach się zamykały na tyle, że przepływ był zbyt mały i kocioł przy próbach startu wyrzucał błędy. Zmniejszenie temperatury zadanej pomogło i kocioł po przekroczeniu jej o 5-7 stopni wyłącza się, a włącza poniżej 5-7 stopni od zadanej. Palnik startuje z 60% mocy i jak przekroczy zadaną już przy odpalaniu się, bez wejścia w modulację to wchodzi w interwał czasowy.

Tej opcji z energooszczędną pompą u mnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

wracając do tematu samej pompy - miałem podobnie szybkie dochodzenie do zadanej itd - ale po zdjęciu panelu przedniego z kotła (ja mam cw2200 - jest dostęp do samej pompy i na niej bezpośrdnio można zrobić ustawienia 3 prędkości podawania i 3 opcji ustawień odnośnie instalacji. pompa wilo para - wystarczy poczytać w instrukcji. ja zmieniłem parametr pracy na 2 min w CW400 i 2 prędkość podawania na samej pompie - zostawiłem tryb eco. ,,, teraz wystarczy ustawić temp zasilania według własnych potrzeb i tyle - u mnie podziałało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.