Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bosch Condens gc 9000iw problem z ustawieniami


Daniel1313

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

zwracam się z prośbą o radę w kwestii ogrzewania podłogowego i ustawień.

Mianowicie mam w całym domu ogrzewanie podłogowe +drabinki w łazienkach oraz grzejnik w garażu przewymiarowany.

Posiadam dwa niezleżne obiegi: góra - dół.

Na dole mam sterownik CW 400 w salonie, a na górze w sypailni CR 100.

Zainstalowany jest czujnik pogodowy. Dwa zestawy pompowe z mieszaczami oraz sprzęgło hydraulicze zlokalizowane  w pomieszczeniu gospodarczym.

Dwa rozdzielacze (jeden na dole, drugi na górze) na 11 i 10 pętli. Całość obsługuje kocioł Bosch Condens gc 9000iw.

Dom nowy o powierzchni 210 m2 po podłogach ocieplony 20 cm grafitu ściany, 18 cm styropianu podłoga na gruncie oraz 25 cm pianka otwartokomórkowa na dachu. Wylewka anhydrytowa.

Uruchomiłem 2 dni temu ogrzewanie z nastawą temperatury na 17 stopni zarówno na dole jak i na górze. Ogrzewanie w oparciu o krzywą grzewczą z punktem początkowym. Po jednym dniu temperatura w domu z 10 stopni osiągnęła na górze 17 stopni, zaś na dole 15 stopnii nie chce dogrzać wiecej do wskazanych 17 stopni. Bezpośrednio na kotle jest temperatura od 40 stopni do 57 stopni zaś na wyjściu do rzdzielaczy jest w granichach 24 stopni, na powrocie około 19-20 stopni.

Jeśli chodzi o przepływy w rozdzielaczach to wynoszą od 1,5 do nawet 3 litrów.

Moje pytanie co może być powodem, że na dole temperatura pomieszczenia nie osiąga nastawionej na sterowniku?

I jeszcze jedno czemu kocioł podnosi temperaturę do ponad 50 stopni skoro na zasilanie idzie około 24 stopni?

Jeśli ktoś może podzielić się swoimi sugestiami oraz pomocą w ustawieniach to byłbym zobowiązany.

 

Pozdrawiam

Daniel

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile hydraulicznie jest wszystko w porządku, to dla dolnego obiegu podnieś krzywa grzania o 1stC i poczekaj 2 dni.

Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ci to przeszkadza? Piec musi dostarczyć odpowiednią temperaturę do sprzęgła (5stC wiecej niż zadana temperatura najcieplejszego obiegu) i zrobić to w miarę skutecznie. Raz grzeje bardziej, raz mniej, tak aby mieszacze miały co mieszać. Zobacz jaka jest temperatura na sprzęgle, a nie na piecu.

Poczekaj kilka dni, to piec się trochę sam podreguluje.

U mnie wyższe temperatury na piecu występują po podgrzaniu cwu, bo w tym czasie sprzęgło się wychladza.

Wysłane przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w dniu wczorajszym temperatura osiągnęła na dole 16 stopni (zadana tamperatura 17 stopni) zaś w dniu dzisiejszym jest już 15 stopni. Na górze temperatura 16,5 stopni (zadana temperatura 17 stopni).

Czy mógłbyś zobaczyć, czy mam wszystko dobrze ustawione?

Poniżej przesyłam zdjęcia.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz

A) dalej podnosić krzywa grzania (punkt końcowy) o 1stC co 2 dni

albo

b ) zwiększyć wpływ pomieszczenia z 3stC na np: 5stC

Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam, że masz za duży piec aby utrzymywać 17stC w domu, gdy na zewnątrz jest 7stC.
Mozesz:
A) przestać się przejmowac
B ) podnieść temp w domu do 21stC
C) poczekać na mrozy rzędu -5stC

Ps. Drobna uwaga: krzywa grzania jest ustawiana dla 21stC. Ustawiając 17stC automatycznie kontroler obniża ja o 4stC, oba końce...



Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Myślę, iż doszedłem do tego co było nie tak. Zauważyłem, iż mieszacz, który jest odpowiedzialny za obieg dolny był ustawiony na sterowanie ręczne z maksymalną nastawą, zaś mieszacz obsługujący górę był ustawiony na prace automatyczną.

Na dole zasilanie było ok 40 stopni, zaś na górze około 23-24 stopni. Rozumiem, że jeśli mieszacz był ustawiony na sterowanie ręczne nie uwzględniał krzywej grzewczej. Dlatego w dużej mierze dolna podłogówka ogrzewała zarówno górę jak i dół (góra w ciągu jednego dnia osiągnęła temperaturę 17 stopni z 10, zaś dół osiągnął 15 stopni z 10).

Pozwolę sobie jeszcze zadać kilka pytań:

- czy lepiej jest ustawić krzywą z punktem poczatkowym czy w oparciu o projektową?

- czy przy krzywej z punktem początkowym nastawy takie jak: temperatura początowa: 25 stopni, temperatura końcowa:40 stopni, maksymalna temperatura:40 stopni jest ok, czy warto coś jeszcze zmienić?

- w tej chwili mam ustawioną moc CO na 80% z 20 kw, czy warto jeszcze obniżyć moc biorąc pod uwagę 160 m2 powierzchni użytkowej?

Oczywiście bardzo dziekuję za wcześniejsze podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Krzywa z temperatura projektowana' to to samo co 'krzywa z punktem początkowym' z punktem początkowym =22stC.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gbbsoft doradź jeszcze proszę w sprawie przepływów. Mam teraz w salonie, jadalni i kuchni ustawione na 3l/m i zastanawiam się czy zmieniejszenie ma jakiś wpływ na ekonomikę? Na piętrze mam w zasadzie wszystkie pętle na poziomie 2,5l/m.

Temperatura zadana 18 stopni i temperatura się utrzymuje. Spalanie na dobę około 8m3. Średnio teraz kocioł załącza się 0koło 25 razy na dobę. Zmniejsyłem moc kotła do 50% czyli na 10 kw.

Zastaniawiam się jeszcze, czy jak mam ustawiony na CW400 automat, i w ustawieniach temperatury wybrałem bez obniżania, a na manipulatorze jest wykres, iż od 24 do 6 jest temperatura niższa to znaczy że w tych godzinach jest niższa temperatura ustawiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nie znam się na przepływach, bo nie mam podlogowki.

w ustawieniach temperatury wybrałem bez obniżania,

Może zrób zdjęcie tego ustawienia, bo nie wiem dokładnie o czym piszesz.



Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeszcze jedną dziwną sytuację zaobserwowałem w działaniu podłogówki.

W dniu dzisiejszym podniosełm na jednym obiegu (piętro) temperaturę z 18 stopni na 18,5 stopnia i temperatura na zasilaniu wyniosła ponad 42 stopnie - w załączniu zdjęcie. Na kotle temperatura ponad 60 stopni. Kocioła chce jak najszybciej osiągnąć temperaturę zadaną w pomieszczeniu nie zważając na krzywą grzewczą. W ustawieniach mam, że maksymalna temperatura zasilania to 40 stopni - dlaczego w takim razie podaje wyższą temperaturę?

Co może być źle ustawione?

 

Pozdrawiam

Daniel

scan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność układu. Przekroczenie o 2stC jest ok. Nie jest jasnowidzem i jak dostaje na wyjściu wyższa temperaturę wody to nie zdarzy obniżyć mocy i przegrzewa. Albo za mocno podgrzewane, a potem się poprawia.

Dodatkowo po drodze masz pewnie mieszacz, który też ma bezwładność w działaniu...


Ja mam grzanie cwu ustawione na 80stC i czasami przekracza, potem opada, potem powoli dochodzi, potem trochę niedogrzewa itd.

Jak masz sprzęgło, to temperatura na kotle jest mało istotna, ważna jest temperatura na sprzęgle i nią piec stara się trzymać. Powinna być 5stC (taki parametr obiegu) wyższa niż najwyższa temperatura zadaną ze wszystkich obiegów. A dopiero z tego mieszacz próbuje zrobić temperature zadaną na obiegu.

Wysłane przy użyciu Tapatalka











Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale czemu podnosi zasilanie do tak wysokiej temperatury, myślałem, że podniesie temperaturę zasilania przypuśmy o 1,5 stopnia i będzie się stosował do krzywej grzewczej. Kocioł wyską temperaturą chce jak najszybciej osiągnąć zadaną temperaturę.

Czemu wartość zadanej temperatury zasilania jest przekraczana przez rzeczywistą temperaturę zasilania?

 

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mieszacz nie zdarzył się jeszcze "cofnąć". U mnie stabilizacja trwa dobre kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj:
- najpierw jest piec że swoją logika grzania, który chce trzymać temperaturę na sprzegle
- potem są mieszacze na każdym obwodzie, które chcą utrzymać zadaną temperaturę wody w obiegu.

Są trzy temperatury / 3 "podsystemy"
- piec i temperatura wyjścia z pieca (zalezna od temperatury powrotnej że sprzęgła i mocy pieca), piec stara się utrzymać temperaturę sprzęgła
- sprzęgło i temperatura sprzęgła (5stC powyżej zadanej temperatury najcieplejszego obiegu), zależy od temperatury powrotu z mieszaczy, temperatury zasilania z pieca i mieszania się różnych wód z różnych rur.
- obieg i temperatura wyjścia z obiegu (zalezna od temperatury powrotu z obiegu, ustawienia zaworu oraz temperatury w sprzęgle), wynikajaca z m. in. krzywej grzania

Te 3 temperatury/podsystemy starają się dążyć do swojego celu, ale ze względu na ich powolne działanie (bezwładność) nie nadarzają ze zmieniającymi się innymi parametrami. Dlatego wpadają w drgania, raz przesadzają, innym razem niedogrzewają.

Po pewnym czasie cały ten układ stabilizuje się do momentu gdy coś się nie stanie (np: zmieni się temperatura na zewnątrz lub ktoś otworzy drzwi wejściowe lub KTOŚ ZMIENI TEMPERATURĘ OCZEKIWANĄ W POKOJU ). Wtedy znowu się rozsynchronizuje i zacznie dążyć do nowego stanu stabilizacji. Ale to trwa, nawet kilkanaście minut.

To zachowuje się trochę jak morze, gdzie powstają mniejsze lub większe fale, ale cały układ dąży do spokojnego morza, tylko mu się to często nie udaje...

To, że ustawiłes temp max 40stC, nie oznacza, że na chwilę nie zostanie ona przekroczona. Mieszacz zacznie obniżać temperaturę na wyjściu, ale może się zdarzyć, że właśnie w tym momencie piec tak zagrzał, że temperatura w sprzęgle wzrosła ponad wymagana, więc mieszacz musi dłużej korygować zawór i ciągle kontrolować skutki tej korekty, co po prostu trwa.

To, że ustawiłes 40stC znacz tylko tyle, że jak sterownik policzy temperaturę z krzywej, doda korektę wynikająca z wpływu pomieszczenia, doda korektę wynikają z ustawionej temperatury innej niż 21stC, to coś mu wyjdzie. Jeżeli to coś będzie wyższe niż 40stC, to to coś obniży do 40stC i wyślę to coś do mieszacza, aby ten zaczął tak działać, aby to coś było temperatura wody w obiegu. I tylko tyle. A co z tego wychodzi sam obserwujesz....

Ps. Dodatkowo zauważyłem, że piec (przynajmniej mój) potrafi się uczyć zachowania układu, do którego jest podłączony i po pewnym czasie lepiej dobiera swoją moc do chwilowych potrzeb układu, aby właśnie nie przegrzewać lub niedogrzewac sprzęgła. Tak przynajmniej mi się zdaje. Więc: cierpliwości...

Wysłane przy użyciu Tapatalka









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem informatykiem a nie hydraulikiem. Uczę się sterowania Buderus, bo mnie to ciekawi. Ale zakładam, że cały układ hydraulicznie jest w porządku.

Z tego co wiem: sprzęgło potrzebne jest w dwóch przypadkach
1. Pompa w piecu jest za słaba. To się normalnie liczy że wzorów hydraulicznych.
lub/i
2. Potrzebujesz dwa rodzaje temperatury: innej dla podlogowki, innej dla grzejników.

Czy Twój układ spełnia warunek 1 - nie mam pojęcia. Z tego co pamiętam spełnia warunek 2 (a może nie, bo nie wiem jak masz podłączone grzejniki)

Ps. Oczywiście, aby nie wydawać za dużo, ludzie różne rzeczy inne wykombinowali, aby nie kupować "sugerowanych przez producenta" standardowych układów...

Wysłane przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

posiadam ten sam zestaw ogrzewania Bosch condens 9000 ze sterownikiem CW400 i 2 obiegi grzewcze (parter - podłogówka, piętro - grzejniki ) i od kilku dni nurtuje mnie pytanie, gdzie jednak nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi, choć podejrzewam że dla niektórych mogą być jasne i oczywiste...

1. Czy skręcanie głowic termostatycznych w grzejnikach ma sens/wpływ na zużycie gazu w przypadku ogrzewania gazowego w damach jednorodzinnych?

2. Czy regulacje na sterowniku CW400 krzywych grzewczych powinny być na w 100% otwartych głowicach termostatycznych i dopiero na tej podstawie określać czy dochodzi do przegrzewania pomieszczeń  lub niedogrzania ? A jeżeli będzie przegrzewać to zejść z temperaturą na krzywych czy skręcić głowice termostatyczne?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 18:49, matlow napisał:

1. Czy skręcanie głowic termostatycznych w grzejnikach ma sens/wpływ na zużycie gazu w przypadku ogrzewania gazowego w damach jednorodzinnych?

Generalnie ma wpływ, bo nie przegrzewasz pomieszczeń.

W dniu 11.12.2020 o 18:49, matlow napisał:

2. Czy regulacje na sterowniku CW400 krzywych grzewczych powinny być na w 100% otwartych głowicach termostatycznych i dopiero na tej podstawie określać czy dochodzi do przegrzewania pomieszczeń  lub niedogrzania ? A jeżeli będzie przegrzewać to zejść z temperaturą na krzywych czy skręcić głowice termostatyczne?

Tak, powinna być na otwartych głowicach. Tylko do tego musisz jeszcze wyregulować przepływy przez grzejnik tzw. kryzowanie. Jak będziesz miał przegrzane we wszystkich pomieszczeniach, to możesz obniżać krzywe (punkt końcowy lub początkowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.