Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu Kostrzewa twin bio


Ola1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych grupowiczów. 
Liczę na Waszą pomoc i ewentualne podpowiedzi.
Poniżej załączam Wam schemat mojej instalacji CO. Mam problem z ochroną powrotu na piec. Nie mam uaktywnionej dodatkowej opcji w piecu (która z tego co wiem to jest), prawdopodobnie dlatego, że ochrona realizowana jest poprzez zawór czterodrogowy.

Na piecu mam ustawiony start CO na 54 stopnie. Po osiągnięciu przez piec tej temperatury otwiera się na max zawór czterodrogowy i włącza się pompa cyrkulacyjna "A". W ustawieniach pieca-mieszacz1 (czyli u mnie sterowanie pompą cyrkulacyjną "A") mam zadaną temperaturę, mierzoną przez czujnik za pompą, na 49 stopni. Jeżeli temperatura pieca spadnie poniżej 54stopni pompa "A" się wyłącza i zawór czterodrogowy zamyka się na "0", aż do ponownego osiągnięcia przez piec temp.54.

Bufor ładuję do temperatury 72stopnie na górze, jeżeli temperatura mieszacza1 osiągnie 49 stopni zawór czterodrogowy zaczyna domykać się, aż całkowicie się domknie i dalej ładowany jest bufor.

I tu moje pytania: 1) czy taka instalacja ma sens? 2) Czy piec jest chroniony przed zalewaniem zimną wodą? 3) Jaki sens ma czujnik temperatury za pompą "A" ?

Mam nadzieję, że opisałam to w miarę czytelnie (na tyle na ile kobieta potrafi).
Będę wdzięczna za opinię i pomoc.

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety instalacja do przeróbki ,

Kocioł nie ma ochrony powrotu , jedynie coś tam przy ładowaniu cwu nieco powrót będzie cieplejszy a to za mało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Niestety instalacja do przeróbki ,

Kocioł nie ma ochrony powrotu , jedynie coś tam przy ładowaniu cwu nieco powrót będzie cieplejszy a to za mało .

Dziękuję, jakaś sugestia?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką ma pojemność ten bufor?

Na schemacie są dwie pompy z mieszaczami do podłogówki ?

Normalnie to powinien być zawór Vtc 55st i pompa na powrocie do kotła zamiast tego 4d .

Natomiast nie wiem czy zadziałało by dołożenie pompy kotłowej na powrocie z 4d by nie pchać się w koszty i dokładać roboty .

Może inni koledzy się wypowiedzą w tym temacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, najłatwiej ale nie najlepiej to układ może wyglądać w ten sposób: pompa na powrocie z zaworu 4D, czujnik mieszacza na powrocie kotła. Załączanie pompy CO na 50 stopni, odwrotne sterowanie otwieraniem mieszacza w zależności od temperatury powrotu czyli jakieś 55 stopni, temperatura zadana na kotle równa temperaturze bufora czyli jakieś 70 stopni, histereza plus 2stopnie, histereza minus 15 stopni.

Piec wystartuje, zawór 4D będzie przymknięty tylko na obieg kotłowy, jak dojdzie do 50 to odpali pompę kotłową, dogrzeje się powrót do 55 stopni, zacznie otwierać się zawór 4D i będzie ładowany bufor, piec dojdzie do temperatury zadanej 72 stopni i się wygasi, jak temperatura spadnie do 55 stopni rozpali się od nowa.

image.png.8284e0d155db837e28e6a3cded0d5732.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kordjano napisał(a):

Jaką ma pojemność ten bufor?

Na schemacie są dwie pompy z mieszaczami do podłogówki ?

Tak są dwie pompy z mieszaczami 1 podłoga parter 2 podłoga poddasze.
Bufor 500l grzany do 72stopni dół.

28 minut temu, Technik87 napisał(a):

Cześć, najłatwiej ale nie najlepiej to układ może wyglądać ....

image.png.8284e0d155db837e28e6a3cded0d5732.png

Technik87 jak już robić przeróbki to chyba wolałabym zrobić raz a porządnie niż najłatwiej. Czy twoim zdaniem sugerować się podpowiedzią kolegi Kordiano, ale zostawić zawór 4D czy go wyrzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić jak ludzie mają , czyli zawór Vtc z wkładką 55st pompa bufora na powrót .

Ładowanie bufora za pomocą 4d to udziwnione rozwiązanie i niepotrzebne komplikacje .

A bufor ładować sobie do 60 st przy kotle na pellet ,powinno być nieco ekonomiczniej .

Należy pamiętać o zaworach zwrotnych w odpowiednich miejscach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ola1234 ładowanie bufora zaworem 4D jest dziwnym pomysłem, a w tym wykonaniu które masz zrobione u siebie jest jeszcze dziwniejsze. Układ który zaproponowałem jest prawidłowy i wymaga minimum przeróbek w instalacji, a napisałem że nie najlepszy bo oczywiście najbardziej typowym i prostym rozwiązaniem jest rezygnacja z zaworu 4D i zastosowane zaworu termostatycznego 55st na powrocie no ale to wymaga zakupu dodatkowych elementów a efekt będzie taki sam. Musisz tylko sprawdzić czy twój sterownik obsługuje mieszacz w trybie ochrony powrotu. 

Przykładowy schemat instalacji z buforem i zaworem 4D 

image.png.9baa0ead49b528594d80f2184d30a0d8.png

Przykładowy schemat instalacji z buforem i zaworem termostatycznym 

image.png.a27405e559bfd5a846cadfe8fd8d08e0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie ostatnio modyfikowałem moją instalacje, z dokładnie taką jak ma Pan. Tylko za zaworem 4d nie mam bufora a instalacje (grzejniki plus podłogówka- zasilam temperatura podlogowki te 3 grzejniki czyli mam maks okolo 40 stopni za mieszaczem. Zaraz po odpaleniu pieca (instalacja ma 8lat- kupiłem dom) zauważyłem bardzo niestabilną pracę kotła. Załączała sie pompa i za chwile na powrocie pojawiala sie temperatura rzedu 36 stopni powrot z podlogowki i z ukladu. Temperatura na kotle spadala po jakims czasie do 42 nawet stopni przy zadaniej 65. i zanim dobilo to spalalo ze hoho. Czytanie grzebanie sprawdzanie i w koncu postanowilem dodać kolejną pompę na powrocie pomiedzy 4d a powrotem pieca. Pompa wilo energooszcvzedna pracuje non stop podczas gdy pracuje pompa mieszaca (bierze 3W). Przeplyw ma jakis 0.8m3/h. Po tym zabiegu kociol pracuje bardzo stabinie. Po wlaczeniu pompy na podlogowke temperatura powrotu maksymalnie przez chwile do 7 stopni mniej czyli okolo 57 ale zaraz po wygrzaniu rosnie i roznica nie wieksza niz 3 stopnie. A jak termostat mi wylaczy pompe podlogowki to powrot rowna sie praktycznie zasilaniu. Ja zrobilem jeszcze jedna rzecz bo wczesniej termostat sterowal pompa CO  za zaworem i podlogowka a teraz zalozylem tez energooszczedna pompe CO i pracuje caly czas razem z ta na powrocie tylko podczas ladowania CWU sie wylaczaja ale wtedy powrot jest przez cwu chroniony. Tak wiec chodzi to teraz bardzo stabilnie, z mocą palnika zszedlem do okolo 10 kw, czyli 5sek podawania i 45 przerwy i do tego powietrze odpowiednio. 🙂 Piec spada praktycznie tylko o wartosc histerezy no w momencie  wlaczenia podlogowki troszke nizej ale dogrzewa sobie powoli i tak w kolko a spalanie zdecydowanie spadlo. ostatnio przy tych mrozach i sniegach w tydzien okolo 90kg teraz przy cieplych o wiele mniej. Dom 140m 22 stopnie  srednio w lazience 23. 

 

a zapomnialem wspomniec piec na ekogroszek, ale problem ten sam 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję za podpowiedzi.
Ostatecznie instalacja została przerobiona jak na poniższym schemacie. Zawór 4D został ale bez regulatora, został zamknięty ręcznie tak żeby stworzyć 2 odrębne obiegi: zasilenie i powrót (instalator argumentował to tym, iż będzie mniej kształtek). Został dodany zawór ATV z wkładką 55 stopnie. 

Trochę martwi mnie 2 sprawy:

1 umiejscowienie pompy na zasileniu a nie na powrocie, czy tak może być? Zauważyłam że temperatura powrotu, wskazywana przez czujnik umieszczony na powrocie przy samym wejściu do kotła, wzrasta do np 47stopni po czym potrafi spaść do 36 stopni.

2 bufor nie ładuję się warstwowo tylko "całościowo"

Proszę o jakieś sugestie 

 

pn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.