Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozszyfrowanie faktury rozliczeniowej za prąd z fotowoltaiką.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy możecie Szanowni forumowicze  pomóc w rozszyfrowaniu faktury rozliczeniowej za prąd. Chodzi mi o pomoc z depozytem jak EON to obliczył, że kwota depozyty wyniosła tylko 83 zł? Według tego co jest u góry(faktura) energia ujemna zbilansowana wyniosła 353 KWH. Definicja Depozyt wyrażony jest w złotówkach. Jest to ilość energii zbilansowanej ujemnie, pomnożona przez cenę RCEm publikowaną przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na stronie pse.pl. Obliczyłem to tak nie wiem czy dobrze. Dane o wprowadzone energii są ze strony EON.pl a cena RCEM ze strony pse.pl.

Styczeń 11,11KWH(energia wprowadzona) razy 0,594(cena RCEM) = 6,59 Zł Luty: 44,87KWH(energia wprowadzona) razy 0,667(cena RCM) = 29,92 zł Marzec 128,50 KWH razy 0,509(cena RCEM) = 65,40 zł Kwiecień 223,03KWH(energia wprowadzona) razy 0,506(cena RCM) = 112,85 Zł razem wynosi  214,76 zł. 

 

depozyt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobrze kombinujesz, powinieneś mieć na oko w depozycie jakieś 150zł.

Dzwoń do nich i niech odpowiedzą Ci jak to obliczyli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem, ale chyba oprócz ceny za kWh z RCEM doliczyli Ci przesył. Wtedy by się zgadzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest jedno wielkie bagno zużycie energii jest ładnie wyszczególnione a depozyt już. Powinno być rozpisane dla każdego miesiące energia wprowadzona razy cenaRCM i bym wiedział co i jak a tak teraz mam batalie z nimi dlaczego to zostało tak obliczone i jak? Jak na razie wysłali mi definiuje depozytu po wysłani im moich obliczeń jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi. Jeżeli obliczyli depozyt i go pomniejszyli o przesył to mogliby to napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz szczęście, że w ogóle fakturę dostałeś, ja czekam od grudnia 😂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pawel121212 napisał(a):

Żebyś z butów nie wyskoczył jak Ci przyjdzie rachunek za pół roku. Dlaczego tak długo zwlekają z wystawienia faktury dowiadywałeś się ? 

Rozłożą na raty i sami będą "w plecy" o inflację.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2023 o 12:23, o6483256 napisał(a):

ja czekam od grudnia 😂

Ja także czekam od grudnia. Za poprzednie półrocze. Wiem że mam do zapłaty za ok 1800KWh w Drugiej taryfie + opłaty stałe. 

Na moje zapytanie z lutego otrzymałem 2 marca odpowiedz

 

Cytat

 

w imieniu PGE Obrót S.A. informuję, że opóźnienia z dokonaniem bieżącego rozliczenia związane są z wdrażaniem Tarczy Solidarnościowej.

Faktury za sprzedaż energii elektrycznej i usługi dystrybucji będą wystawione niezwłocznie po zakończeniu ww. prac. Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszam

 

W teraz jak pisałem z końcem maja to że może zgłoszenie zarejestrowali i do 2 tygodni odpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składałem kilkanaście reklamacji od początku roku i nic. Stwierdziłem, że mam ich d d... Na moje pytanie, czy rozłożą zapłatę za fakturę na raty, odpowiedzieli twierdząco, wiec niezależnie ile to będzie złożę wniosek o raty.

 

Od stycznia do dzisiaj zużyłem 1012kWh, a za grudzień mam jakieś 300kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam odpowiedz z EONu.

ziękuję za wiadomość.

Sprawdziłam fakturę nr 228500629989.

Uwzględnia ona energię zbilansowaną dodatnią (zużycie) 975 kWh oraz energię zbilansowaną ujemną 353 kWh.

Wartość naliczonego depozytu z danego miesiąca kalendarzowego będzie pomniejszać kwotę należności za energię czynną pobraną w kolejnych miesiącach kalendarzowych. Depozyt pomniejsza kwotę brutto faktury.

 

W wartości depozytu 83,02 zł uwzględniliśmy, zatem:

- styczeń - 6 kWh x 0,59656 zł/kWh = 3,58 zł,

- luty - 35 kWh x 0,66759 zł/kWh = 23,37 zł,

- marzec - 110 kWh x 0,50972 zł/kWh = 56,07 zł.

 

Poprawnie naliczyliśmy wartość depozytu.

Depozyt za kwiecień 2023 r. oraz korektę depozytu po zmianie cen RCEm uwzględnimy na najbliższej fakturze.

 

Jeśli miałby Pan pytania w tej sprawie, zapraszamy do kontaktu.

Depozyt za kwiecień nie został obliczony ale EON uważa, że oni nie popełnili błędu:) za pobraną energie z kwietnia zapłaciłem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już nie naliczają przesyłu za eksport do sieci.

 

Czekam od grudnia na FV od operatora, ani widu, ani słychu... 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z PGE dostałem fakturę za grudzień i styczeń. Dalej cisza.

Jak pobrałem dane z licznika od lutego do kwietnia, to wszystkie były ok z wyjątkiem lutego, które kończyły się na 10 lutego. Może dlatego nie mogą kolejnej faktury wygenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z licznika mam wszystkie dane do dzisiaj (godzinówke, zbilansowaną dobową itd), a faktury brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu Tauron rozlicza normalnie. Faktura tydzień-dwa po odczycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej napisałbym "ciekawe, dlaczego Energa nie potrafi wystawić faktury w terminie" ? 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z PGE dostałem fakturę za grudzień i styczeń. Dalej cisza.
Jak pobrałem dane z licznika od lutego do kwietnia, to wszystkie były ok z wyjątkiem lutego, które kończyły się na 10 lutego. Może dlatego nie mogą kolejnej faktury wygenerować.
A za maj do dzisiaj nie mogę pobrać danych... Stawiam, że mają problem z oprogramowaniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dostałem FV. Energa nie pobiera opłaty przesyłowej za energię wysłaną do sieci. Czyli jeżeli wysłałem 500kWh po cenie rcem 0,5zł to na moim koncie jest 500x0,5zł = 250zł.

Jeżeli zużyłem w tym miesiącu 200kWh z sieci, to odliczają od rachunku 200x0,5zł, czyli 100zł, reszta pozostaje na wirtualnym koncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starych zasadach, nie mógłbym zobaczyć pieniędzy na wirtualnym koncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiłem 4 posty wyżej. Post #19

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dostałem fakturę z Taurona. Udało mi się ją rozszyfrować i pojąć w jaki sposób oni to liczą. Okazało się że na fakturze pokazany nie jest licznik energii (tak sugeruje nagłówek), tylko ilość zużytej i oddanej energii. Ale to byłoby zbyt proste. To są odczyty po zbilansowaniu.

I tu zapodam przykład nr 1: w godzinę pobrałem 2 kWh, a wprowadziłem do sieci 5 kWh. Na rozliczeniu za tą godzinę będę miał do odebrania 2,4 kWh. Mogłoby się wydawać proste. (5-2)*0,8=2,4. Teoretyczne po dwóch godzinach powinno być do odebrania 4,8 kWh. Ale nie zawsze.

Przykład nr 2: w pierwszej godzinie wprowadziłem do sieci 9 kWh i nic z niej nie pobrałem. W drugiej godzinie wprowadziłem do sieci 1 kWh i pobrałem 4 kWh. I tutaj wynik będzie inny z racji tego że jest bilansowanie. Bilansowanie polega na tym, że co godzinę jest wszystko zliczane jak w przykładzie nr 1. A więc: (9-1)*0,8=6,4 kWh + (1-4)*1=-3 kWh. A więc za te dwie godziny gdzie teoretycznie jest tyle samo oddanej i pobranej, wynik jest inny i wynosi 3,4 kWh do odebrania. 1,4 kWh poszedł na opłatę magazynowania energii (20%)

Cała reszta rachunku była już banalna do sprawdzenia. Wszystko się zgadzało. Za dystrybucję nie policzyli ani jednego grosza od kWh, a opłata kogeneracyjna już była za wszystkie kWh pobrane. Co ciekawe, to za samą energię elektryczną nie naliczyli abonamentu, co mnie zaskoczyło.

image.thumb.png.470d94f234e9dd5361db8e5fa5bab79d.png

image.thumb.png.e2edc8ae345bc7f767daa4e0726eaec5.png

image.thumb.png.641be97903ff313a2197095615b1595b.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tutaj o takich szczegółach, a większość nie potrafi policzyć kosztów energii elektrycznej z przesyłem w 1, a co dopiero w 2 taryfach 😁😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.