Zuzola Opublikowano 4 Kwietnia 2023 #1 Opublikowano 4 Kwietnia 2023 Witam, po zmarłym tacie "odziedziczyłam" instalację grzewczą na paliwo stałe. Niestety dopóki żył tata nie interesowałam się ogrzewaniem w 🏡, a teraz "błądzę jak ślepiec na rozdrożach". Mianowicie martwi mnie to, że komin idący przez dom robi się ciepły podczas palenia w piecu. Palę od góry, węglem chociaż kocioł niby miałowy, z dmuchawą. Strasznie boję się pożaru sadzy w kominie. Kominiarz był, po sezonie mam szlamowac komin lub instalować wkład, ale nie czyścił komina. Powiedział, że jest prześwit i mogę palić. Trochę tak dziwnie to się odbyło. I nie wiem w sumie czy rzeczywiście mogę palić... Komin wygląda tak w środku Cytuj
Wello Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #2 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Twój komin jest czyściutki. A jego nagrzewanie się podczas palenia to normalna rzecz. U mnie przy ekogroszku komin w pokoju na parterze i na pierwszym piętrze ma ok. 35*C. Cytuj
Zuzola Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Autor #3 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Dziękuję za odpowiedź, w życiu nie przypuszczałam, że ogrzewanie domu to taki stres... Cytuj
Trener40 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #4 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 10 godzin temu, Zuzola napisał(a): 🏡po sezonie mam szlamowac komin lub instalować wkład A jaki jest powód tych ewentualnych zabiegów? Cytuj
Zuzola Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Autor #5 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Opinia kominiarza, chyba chodzi o uszczelnienie. Komin jest stary, ma ponad 30 lat. Jest popękany, bo tata palił "wszystkim" i wiem, że zdarzały mu się pożary sadzy, poza tym też wypalał sadze zamiast wzywać kominiarza do czyszczenia. W sensie nie było nigdy ognia z komina, ale duże zadymienie i gorący komin, że nie można było dotknąć. Fugi się podobno powykruszaly i rzeczywiście czasami przy czyszczeniu wyczystki znajduje takie malutkie kawałki cegieł, mocno nadpalone. Cytuj
Trener40 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #6 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 To jak już robić, to raz i porządnie. Jak bedzie możliwość, to montować wkład ceramiczny. Cytuj
o6483256 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #7 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Wkład kwaso-żaroodoporny wytrzyma węgiel 6-10lat zależy jakim kotłem będziesz palić. Szlamowanie, nie mam pojęcia. Najlepszy byłby ceramiczny, ale może nie ma sensu i trzeba pójść w kierunku PC. Cytuj
HarryH Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #8 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 28 minut temu, Zuzola napisał(a): jest stary, ma ponad 30 lat Mój został zbudowany w 1907 roku i nigdy nie był jeszcze remontowany 🙂 Cytuj
PioBin Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #9 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Niemieckie cegly a te z PRLu a jeszcze te dzisiejsze/obecne to moze byc roznica. 1 Cytuj
Zuzola Opublikowano 5 Kwietnia 2023 Autor #10 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 5 minut temu, o6483256 napisał(a): Wkład kwaso-żaroodoporny wytrzyma węgiel 6-10lat zależy jakim kotłem będziesz palić. Szlamowanie, nie mam pojęcia. Najlepszy byłby ceramiczny, ale może nie ma sensu i trzeba pójść w kierunku PC. Kocioł to taki śmieciuch z dmuchawą, niby klasa 3 Pleszew, brak PW, chciałabym PC i FW, ale dom jest nieocieplony, a finansowo jak na razie jestem niżej niż dno 😉 5 minut temu, PioBin napisał(a): Niemieckie cegly a te z PRLu a jeszcze te dzisiejsze/obecne to moze byc roznica. Cegły na 200% poniemieckie, chociaż dom budowany w latach 80, to część materiałów pochodziła z rozbiórki poniemieckiego domu. 24 minuty temu, Trener40 napisał(a): To jak już robić, to raz i porządnie. Jak bedzie możliwość, to montować wkład ceramiczny. Komin ma ok 15 metrów, ile może kosztować taki wkład? Cytuj
o6483256 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #11 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 (edytowane) Żeby włożyć wkład ceramiczny, trzeba jeszcze ten komin wyfrezować pod odpowiednią średnicę. Nie znam aktualnych cen, ale raczej robota+ materiał powyżej 10tyś. Edytowane 5 Kwietnia 2023 przez o6483256 Cytuj
szakallo Opublikowano 5 Kwietnia 2023 #12 Opublikowano 5 Kwietnia 2023 A na koniec okaże się że po 3 latach wkład ceramiczny będzie w gorszym stanie niż cegła teraz 😄 Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.