Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regeneracja akumulatorów kwasowych


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że jest tu kilku znawców tematyki akumulatorów , więc proszę o poradę w temacie regeneracji, naprawy, przywrócenia pojemności akumulatorów kwasowych rozruchowych, tradycyjnego typu.

Konkretnym "pacjentem" jest zestaw aku 2x 6V/195Ah od ciągnika Ursus- objawy - brak napięcia, badanie stwierdziło: gęstość elektrolitu poniżej 1,100 , płyty całkiem zakryte starym elektrolitem, nie ładowany od ponad 2 lat.

Proszę o info czy ktoś takie baterie regenerował i jaki był efekt?

Tylko bez rad o złomie czy kupnie owych - cena nowego zestawu to ok 600-800PLN, czyli jest o co zawalczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na złomie i kupnie nowych się skończy. Nie uratujesz ich!

 

Wszelkie porady tylko zabiorą Ci budżet na zakup nowych, bo tak się skończy twoja przygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwasowki po dwuch latach bez užywania to nie do naprawienia,chemiczno-fyzykalna smierc.Poki sa wpiete jako 12V,potym jedna 12V bateria bedzie tansza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można próbować odsiarczyć czyli dokładny prostownik z napięciem  14,4V lub dwa razy po 7,2V 

Podłączyć na tydzień sprawdzając co jakiś czas parametry. Jeżeli ożyje to dobrze a jeżeli nie to niestety na złom

PS. Nowe 6V 195Ah kupowałem jesienią po 250 zł/sztuka - stare do zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyplukania? Sulfatacia nie daje sia "wyplukac" mimo,že sa isto plytki calkowo rozsypaja.Na smolkach po repasu zostaje tylko korpus,srodek jest,no wlasnie byl calkowo nowy.Tylko i tylko ty z starej szkoly ni-cd daja sia wyplukac-wyczysczyc  wode osadzone kaly i zalic nowym elektrolytom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli napięcie spada poniżej 10.2V taki akumulator nadaje się zlomowanie, choć widziałem próby rozbicia siarczanow podaniem napięcia bezpośrednio z panela PV. Nie masz nic do stracenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest demontowalny-to trzeba wyjąć płyty, sprawdzić czy nie są wypaczone, połamane i spuchnięte. Jeśli jest ok- wszystko dokładnie myje się w wodzie destylowanej, a następnie zalewa wodą i ładuje prądem 50h prostownikiem jednopolówkowym.

Przy ładowaniu mierzy się gęstość elektrolitu - gdy przestanie rosnąć- wymiana na wodę. Robimy to 3 razy.

Potem znów płyty myjemy wodą, wkładamy do skrzynka, zalewamy smołą i wlewamy elektrolit.

Formujemy prądem 20h do napięcia 16.2V, a następnie trzymać 12h.

Dzień oddechy.

Rozładowanie prądem 20h do 11V - jeśli pojemność przekroczy 50% - będzie dobrze. Uzupełniamy poziom wodą. Ładujemy prądem 10h do 16.2 V.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie da się uratować, to da się zregenerować. Tylko koszt może okazać się na tyle wysoki, że regeneracja straci sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film na youtube już widziałeś, więc wiesz jak się do tego zabrać 😁

 

Zawieź je na złom i kup nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw na wymianę - 30 zł. Chyba, że na złomie lepiej płacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest jeszcze w celach elektrolit to można spróbować podłączyć ładowarkę impulsową ja używam  firmy ctek ale są tańsze i chyba zrobią podobną robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ładowarka pomoże tym akumulatorom jak umarłemu kadzidło.

 

 

Brakuje jeszcze propozycji dosypania do aku krzemionki 😂

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za akumulatory kasują mniej. Oddawałem żelowe dostałem niecałe 3zł Nie wiem jak z kwasowymi, może więcej za nie płacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas poświęcony na regenerację przekierować na odzysk ołowiu i mamy odzyskaną część kosztów zakupu nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda nerwów i zdrowia dla tych paru złotych różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że jesteście oderwani od rzeczywistości - przy zakupie nowych aku potrzeba stare zwrócić albo płaci się kaucję środowiskową po 30zl od sztuki.

Na ten moment 1 szt wypłukałem- woda po płukaniu wylatywała czysta, ponownie zalałem wodą i pod prostownik.

Zobaczę za kilka dni co będzie.

Edytowane przez sambor
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że jesteście oderwani od rzeczywistości - przy zakupie nowych aku potrzeba stare zwrócić albo płaci się kaucję środowiskową po 30zl od sztuki.
Na ten moment 1 szt wypłukałem- woda po płukaniu wylatywała czysta, ponownie zalałem wodą i pod prostownik.
Zobaczę za kilka dni co będzie.

Albo zwrócić jakikolwiek. Jak wymieniałem aku w aucie i kupowałem 60Ah, to kaucję zwrócili mi jak oddałem taki z UPS 7Ah. Nawet sami zaproponowali, że wystarczy na szt, nie musi odpowiadać nowemu.
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.