Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze rodzaju ogrzewania w małym domku.


petro798

Rekomendowane odpowiedzi

witam na forum 🙂, posiadam nowy dom o pow.uż.98m2 w warunkach wt2021...sciany 20styr+25 porotherm,podłoga 20, strop 35 wełny...100% podłogówka ,drabinki elektryczne. I z uwagi że naszła moda na PC ceny ich niebotycznie wystrzeliły,prądu też, limity kWh, likwidacja G12 i jeszcze do tego brak pv na korzystnych warunkach skłonił mnie do namysłu czy może jednak pellet?? jakaś laguna,ferroli? obsługi się nie boje bo obsługuje aktualnie smieciuch od 25 lat w starym domu... czy lepiej nic nie kombinować przy takim metrażu i zostaje tylko PC...? jeden fachmam był i wyliczył pompe 6kw. np.mitsubishi ecodan 6kw split 34tys sama pompa.. a gdzie reszta do tego?. Podobno można to zredukować montując na własną rekę monoblok ..? dodam że oprócz kotłowni wszystko sam zrobiłem na TECE.

 

Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem:)

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za zainteresowanie tematem. 

tylko kepo od 15kw, kalor od 16kw ....nie za dużo jak na ten dom? chyba że tak nisko modulują...i sprawnie bo już dość sporo poczytałem na tym forum że kotły mają z tym problem..

najlepiej bym szukał laguny, rtb, blackstara.. ale pewnie cena wysoka

jeszcze widziałem

-KLIMOSZ miniPELET 9 kW

-ferroli

-pereko spark

albo ta pompa tylko jaka? jakaś propozycja Panie Puławiak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyniki z strony ciepło właściwe:

Moc grzewcza: 5,0kW (C.O.)

Ogrzewanie budynku

5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

2,5kW – przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,4°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

3,1kW – moc w optymalnym punkcie biwalentnym -5°C

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pellet to tylko z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapotrzebowaniu kombinowałbym coś na własną rękę. Jakiś bufor z solarami i grzałką w razie czego.

U mnie ciepłowłaściwe wyliczyło 6,5kW, a jadę na grzałce 6kW, która pracuje z 1/3 mocy (tylko jedna faza). W dzień wspomagam się gazem, ale to idzie do likwidacji po rachunku jaki otrzymałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubutek11180 napisał(a):

Sam widzisz co wyszło nawet najmniejszy kocioł na pellet 8kw z kostrzewy czy pereko jest za duży . Ale jeżeli takiego peleciaka dobrze "wyregulować" byłby ok Chyba że PC tylko nie do końca wiadomo najbliższych latach jaki będzie koszt prądu. 

A wiadomo jakie będą ceny pozostałych nośników energii?

Stanieje któryś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, petro798 napisał(a):

wyniki z strony ciepło właściwe:

Moc grzewcza: 5,0kW (C.O.)

Ogrzewanie budynku

5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

2,5kW – przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,4°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

3,1kW – moc w optymalnym punkcie biwalentnym -5°C

 

Kupujesz klimatyzator np Gree amber prestige 5kw (ok 6 tys) lub haier tayga 7 kw (ok4400 zł) (lepiej moduluje) do tego wymiennik ok 1 tys skrzynka elektryczna za 80 zł dwa przekaźniki po25 zł zawór 3 dr przełączający  200 zł  sterownik cwu ok 25 zł i sklecisz sobie super pompę ciepła która dobowo więcej jak 15kwh ci nie zje z tego co opisujesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, petro798 napisał(a):

wyniki z strony ciepło właściwe:

Moc grzewcza: 5,0kW (C.O.)

Ogrzewanie budynku

5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

2,5kW – przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,4°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

3,1kW – moc w optymalnym punkcie biwalentnym -5°C

 

13 godzin temu, petro798 napisał(a):

 

Przy takim zapotrzebowaniu to jak pellet to z buforem ciepła , a znikną problemy i zaprzątanie sobie głowy modulacjami palnika , co do pompy ciepła to fajna rzecz ,ale dobrze jest mieć foto by pokryło choć połowę zapotrzebowania dla tej pompy .Czasy są porąbane i ciężko jednoznacznie określić na dłuższą metę co będzie właściwszym wyborem .

Dlatego widzę ostrożność i powściągliwość wśród kolegów co do wyboru 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz nierząd zrobi wszystko żeby Nas krótko trzymać...jak prąd , koszty zatrudnienia drożeje to i się przełoży na pellet pewnie..już widziałem na yt jak ludzie próbują nawet drzewem palić w pelleciaku. Ale tanio drzewo to ma tylko np.znajomy bo ma pare h lasu i piec zgazowywujący.....to mu wisi.

do tego 5kw można coś jeszcze doliczyć na cwu, ewentualnie o jakiej pojemnosci bufowa mowa? też z miejscem słabo na jakiś duży np 1000l...chyba ze o mniejszy chodzi

Na te czasy to najlepsza by była hybryda np.PC + coś w razie W..... generalnie chciałbym się zmieścić z kotłownią w 30tys i wydać to rozsądnie.

Pompy z klimy raczej nie będę tworzył, to już bym wolał z monoblokiem pokombinować albo pellet z nawet małym buforem i zwiększyć histereze żeby się tak czesto nie załączał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci radził 500 l ,przy pelleciaku nie potrzeba większego , tak jak nie potrzeba go ładować do wysokich temperatur ,osobiście ładuję swój do 60 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gaz by był idealny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelleciak nie jest idealnym rozwiązaniem, dziś nic takim rozwiązaniem nie jest. Sam jakiś czas temu, jak większość tu osób miałem podobny dylemat, co zainstalować zamiast smieciucha w mieszkaniu rodzicom. Nie brałem pod uwagę PC bo uważam że jeśli PC, to tylko podłogówka, a u moich rodziców tylko kaloryfery dodatkowo we wspólnocie raczej odpada PV, poza tym pamiętam zimy, i jak wrócą ( a mogą) takie z mrozami do -20 czy -30 st. to PC staje się tylko słabą ozdobą elewacji. Mimo wszystko gdybym miał sytuację jak Ty, to PC brałbym pod uwagę ale brałbym też pod uwagę jakieś dodatkowe źródło ciepła na wypadek ostrzejszej zimy. Sam kocioł pelletowy to taki zmodyfikowany śmieciuch XXI wieku, jest oczywiście mniej absorbujący, ale mimo wszystko, ten pellet trzeba kupić, najlepiej jakiś sprawdzony żeby nie było problemu ze spalaniem, trzeba ten pellet gdzieś trzymać, trzeba go znieść/ rozładować, trzeba go dosypywać, i kocioł też trzeba czyścić ( im częściej tym lepsze spalanie które nie idzie w komin)
Przy PC masz roboty sporo mniej, PC kupisz też taniej.
Ale jak koledzy tu piszą, najtańsza i uważam najlepsza opcja to gaz,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tak gaz by był najlepszy tylko go nie ma w działce ani w pobliżu:/ dalsi sąsiedzi przy magistarli czekali po 2 lata na przyłącz aż uwowa wygasła 2022 i w tamtym roku PC po montowali..niewiem jak teraz z przłączami... z butli wolno stojącej chyba nie warto

a może wstawić PC

+np.PEREKO QmPell 8 kW ~8-9tys..w razie W

a z PC za czym się warto rozglądnąć ?mono czy split, producent , wiadomo z mocą do dokładnego ustalenia (5-7kW)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mono czy split oto jest pytanie?  

Monobloka  można samemu zamontować jeśli się czujesz na siłach , minus że trzeba zabezpieczyć przed zamarzaniem .

Kocioł plus pompa to sporo większe koszta ,pomijając że trzeba jedno i drugie kupić , to wykonanie instalacji droższe, więcej pierdołów trzeba i trochu bardziej skomplikowane do wykonania by to fajnie działało , raczej w 30000 się nie zmieścisz .

Natomiast fajnie taka hybryda działa, pompą grzejesz w cieplejszym okresie a kotłem jak jest zimniej , wtedy cop wiekszy .

Ja założyłem panasonika monobloka 7 kw i jestem zadowolony ,nie wiem jak teraz ,ale na wiosnę dałem za niego 14000 zł na wat 8% pelleciaka już miałem od 5lat .

Takie zapotrzebowanie jak Ty masz to przy grzaniu pompą gdzieś w granicach 3000 kwh zużyjesz na sezon .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna sytuacja w Polsce to czysta komedia.

Ludzie z dużymi średnio ocieplonymi domami i grzejnikami przechodzą na pompy ciepła, a ci którzy maja idealne ku temu warunki chcą montować peleciaki itp.

To nierozsądne gospodarowanie zasobami.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory przeciw zamrorzeniowe   akceptowane przez producenta plus pompka na bajpasie załączana przez termostat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.