Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia W Małym Domku 70m2


smiehoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To mój pierwszy post na forum, ale już od dłuższego czasu przeglądam wiadomości.

Podczas remontu domku na wsi o niewielkiej powieżchni tj. 70m2, postanowiłem zmodernizować również ogrzewanie. Podczas zalewania nowych posadzek porozkładałem w nich zasilania grzejników(5sz), oraz pętle podłogówki(4szt), wszystko w PEX16. Zakupiłem już piec uniwersalny 15kW z sterownikiem nadmuchu i przygotowuję się do skompletowania reszty podzespołów.

 

Czy mogę prosic o ocenę ogólnej koncepcji schematu z załącznika. Dodam że ze względów finansowych instalację planuję wykonać sam, jednak do podłączenia, uruchomienia i sprawdzenia kotła zamieżam wezwać profesjonalistę.

 

post-9959-1253660313_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

To mój pierwszy post na forum, ale już od dłuższego czasu przeglądam wiadomości.

Podczas remontu domku na wsi o niewielkiej powieżchni tj. 70m2, postanowiłem zmodernizować również ogrzewanie. Podczas zalewania nowych posadzek porozkładałem w nich zasilania grzejników(5sz), oraz pętle podłogówki(4szt), wszystko w PEX16. Zakupiłem już piec uniwersalny 15kW z sterownikiem nadmuchu i przygotowuję się do skompletowania reszty podzespołów.

 

Czy mogę prosic o ocenę ogólnej koncepcji schematu z załącznika. Dodam że ze względów finansowych instalację planuję wykonać sam, jednak do podłączenia, uruchomienia i sprawdzenia kotła zamieżam wezwać profesjonalistę.

 

post-9959-1253660313_thumb.jpg

 

Radził bym zapoznać się z instrukcją montażu pompy.../pompa ładująca grzejniki i dalej../ objaw jaki może wystąpić to ..Głośna praca pompy../ :)

Radził bym zaopatrzyć się w awaryjne zasilanie pieca bo jedne przegrzanie pieca i instalacja do wymiany :angry:

Zmiana położenia pompy ładującej zasobnik C.W.U i można pominąć pompę układu grzejnikowego ,, :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie poprawnie. Co mógłbym poradzić z własnej strony to to żeby zasilanie i powrót podłogówki podłączyć przed zaworem 4-D ( podłogówka ma dużą bezwładność a tak szybciej dostanie ciepłą wodę ). Zawór różnicowy na pompie CO jest zbędny - grawitacji tu raczej nie będzie. Na zasilaniu bojlera zaw. różnicowy O.K. tylko pionowo ( tu grawitacja wskazana ) dodatkowo za pompą bojlera zawór zwrotny. Postaraj sie bojler powiesić przynajmniej 1m nad piecem - o ile to możliwe ze względu na tą grawitację. Proponuję bojler przynajmniej 120l płaszczowy ewentualnie z podwójną wężownicą bo ma większą moc i w razie czego będzie w stanie odebrać część mocy z pieca. Przy takim układzie konecznie zaopatrz się w awaryny zasilacz pompki CO z akumulatorem przynajmniej na 4-5 godz. Wtedy w razie zaniku prądu piec będzie dogasał a pompa go wystudzi. Jeżeli piec nie ma sterowania pompą bojlera to dobrze byłoby zaopatrzyć się w solarny sterownik do tej pompy bo nie pozwoli on na ucieczkę ciepła z bojlera i utrzyma zasilanie tej pompy gdy temp. pieca zacznie niebezpiecznie rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.