Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura co w kotle gazowym ze sterownikiem i pompą


galgavu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam:

1. Kociał gazowy de dietrich mpx 24 compact

2. Pompę grundfos alpha 1

3. Sterownik Euroster 2006 E2006TXRXG

Sterownik ustawiam na temperature dzienną i nocną - ten sterownik działa na zasadzie temperatury wewnątrz więc umieściłem go w odpowiednim miejscu (aby nie było zakłóceń z kuchni, z zewnątrz, itd.). Pompę mam ustawioną w tryb regulacji instalacji ogrzewania podłogowego ze sterownikiem euroster ustawionym na auto.
Wszystko w sumie działa - jak się robi zimno pompa się załącza, piec odpala, itd.

Teraz nie do końca wiem gdzie znaleźć informację jaką ustawić maksymalną temperaturę CO na kotle gazowym - obecnie ustawione jest 40?

Nie do końca rozumiem czy np. lepiej ustawić 48 czy 33 czy jak? Mam problem ze znalezienim wiedzy jak w takim układzie ustawić kocioł...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich temperaturach jak są teraz i masz tylko OP, to na kotle wystarczy 35*. Jak będą mrozy około -10* to ustaw na 40*, jak -20* to na 45*. To taki przykład. Musisz sam poeksperymentować, aby uzyskać ustawienie które Tobie odpowiada.

Myślałeś o sterowaniu pogodowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967

a widzisz -> ja byłem przekonany, że ustawiasz raz stałą temperaturę jaką sobie tam ubzdurasz i reszta na rotametrach...

Na zasadzie myślałem, że ustawiamy raz na piecu np. 45 i dalej Euroster i pompa reguluje co wchodzi do podłogówki. Wyższa temperatura -> szybsze ogrzewanie domu, osiąga zadaną temperaturę na Euroster -> odcina. Niższa -> wolniej, itd.  

1. Nie wiem co to do końca jest sterowanie pogodowe? Chodzi o zewnętrzny czujnik zamiast tego Eurosteru?
2. Obecnie przepływy na rotametrach ustawione mam tak aby w łazienkach było cieplej niż w salonie, itd. Ewidentne jest, że jak ustawię wyższą temperaturę na piecu to ten efekt dużo lepiej wypada. Tzn. jak wyższa na piecu to kafelki w łazience zwyczajnie są cieplejsze niż jak niższa - myślę o sterowaniu każdym pomieszczeniem osobno ale to na przyszłość. Na teraz chciałem się skupić aby nie wyszło mi nie wiadomo jakie spalanie gazu ale żeby efekt przyjemnych kafelek w łazience był.

Edit: co do tylko OP - kocioł jest dwufunkcyjny, CWU i CO ale CO mamy tylko podłogówkę i dwa grzejniki wpięte w podłogówkę w łazienkach (możliwość dodania grzałki elektrycznej)
 

Edytowane przez galgavu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby to zautomatyzować, to do tego właśnie jest sterowanie pogodowe. Z tym że tu będzie trochę inaczej niż Ty chciałbyś mieć. W nocy z reguły spada temperatura i kociołek będzie mocniej grzał, ale w domu będzie cały czas stabilna temperatura.

Musisz wybrać:

  1. Pogodówka = stała temperatura w domu i niskie zużycie gazu.
  2. Sterowanie temperaturą pomieszczenia głównego = zmienna temperatura w pomieszczeniu głównym (według ustawień harmonogramu), reszta pomieszczeń może się przegrzać, lub wychłodzić i różne zużycie gazu.
  3. Sterowanie każdym pomieszczeniem z osobna = komfort w każdym pomieszczeniu (mam na myśli, jak sobie nastawisz tak będziesz miał) i możliwe niższe zużycie gazu.

Przy drugim punkcie jest jeszcze dodatkowa możliwość sterowania kotłem przez OT. W tej chwili chyba masz ON/OFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT = Open Therm. Jest to pełne sterowanie kotłem poprzez sterownik który masz w pokoju.

Tak jak Ty masz tego Eurostera. Ten Euroster chyba nie ma OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co patrzę w instrukcję to akurat ten kocioł ma OT. Czy dobrze rozumiem, że inny sterownik (np. taki który by miał czujnik pogodowy i pokojowy z OT) by całkowicie automatycznie działał? (w sensie nie musiałbym w piecu zmieniać temperatury). 
Jeśli tak możecie jakiś taki sterownik polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie pogodowe i pokojowe, to dwie różne rzeczy.

Trzeba wybrać na jaką temperaturę ma zwracać kocioł, na temperaturę zewnętrzną, czy wewnętrzną.

Jak masz dobrze wyregulowane rotametry, to według mnie lepsze jest sterowanie pogodowe. Temperatura spada, kocioł mocniej grzeje. W tym przypadku trzeba ustawić krzywą grzewczą. Wstępne parametry z reguły są ustawione, potem przez kilka dni trzeba obserwować, czy w domu nie robi się za ciepło, lub za zimno. Ze swojego przypadku wiem że taką regulację trzeba robić powoli i po jednym stopniu. Może się okazać, że trzeba będzie doregulować rotametry. Przede wszystkim przy OP jedna regulacja na dzień i nie wszystko na raz. Można na tym dużo zaoszczędzić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sambor napisał(a):

Jaka jest moc minimalna tego kotła?

I jaką powierzchnię grzejesz.

I to jest wbrew pozorom najważniejsze pytanie  przy wyborze rodzaju sterowania.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.