Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy z buforem - przegotowywanie się kotła.


vcs
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez swampshark,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przepraszam z góry jak w złym dziale się udzielam z kłopotami. 

Jestem z woj. śląskiego posiadam stary duży dom(wymiarowa piwnica, parter, 1 piętro, strych).
Ogrzewam parter, 1 piętro  + dwa grzejniki na klatce schodowej. 
Na fali zmian na 5 klase etc. zdecydowałem się wymienić 30dziesto letni ręcznie robiony piec na kocioł SAS Varmo 25kw z myślą o paleniu drewnem oraz węglem. 

2 tyg. temu firma wykonała mi instalację z buforem 1000l oraz zasobnikiem cwu 120l.
Niestety od tej pory można powiedzieć że mimo bufora 1000l mam kocioł na drzewo. 
Dwie, trzy "łopaty" węgla potrafią go zagotować. 

Analizuje trochę firmę wykonawczą - mam sterownik oryginalny ST28W:
Pytanie takie trochę retoryczne. 

Stycznik od CO załącza dwie pompy CO tą na powrocie do małego obiegu oraz za zaworem trójdrożnym na instalacje.
Dodatkowo jest jeszcze sterowany wentylator oraz CWU.

Bufor który jest przed zaworem czterodrożnym i drugą pompą na instalację grzejnikową.

Problem 1.
Niestety mam problem bo piec zagotowywuje mi się i zastanawiam się czy to nie jest jakiś problem z tym ze do sterowania dwoma pompami jest użyty jeden czujnik i jak rusza instalacja to z grzejników na zabezpieczenie małego obiegu nie schodzi zbyt niska temperatura przez co się zamyka. 

Problem 2. 
Jak już kocioł się ustabilizuje ładnie działa na instalacje idzie zadane 55 stopni z zaworu trójdrożnego bufor się nagrzewa.
Mija kilka godzin piec się wygasza bufor jest nagrzany do 75 stopni po czym wyłącza się pompa CO bo temperatura spadła na kotle poniżej 50 stopni w buforze mam nadal 75 stopni.
Akurat z tego jestem zadowolony bo mi naturalnie spada temperatura na noc.
Ale nie ukrywam że chciałbym aby pompa do CO się załączyła o 5 rano i podała moc z bufora.
Teraz niestety jak wychodzę z psem o 6 rano to obniżam na sterowniku temp. CO do 40 stopni i rozładowywuje bufor. Chciałbym tego uniknąć i zastanawiam się nad dodatkowym sterownikiem który załączył by mi tą pompę rano jak jest bufor naładowany.

W załaczniku schemat który w miarę oddaje instalację i zdjęcia instalacji. 

Dziękuje
 

 

 

 

 

schamat1.jpg

si1.jpg

si2.jpg

si3.jpg

si4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Pierwsze co się rzuca w oczy to komicznie cienkie rurki i do tego plastik.

Sterowanie pompka grzejnikową zrób przez jakiś termostat pokojowy ON/OFF a nie sterownik pieca.

16 godzin temu, vcs napisał:

Mija kilka godzin piec się wygasza bufor jest nagrzany do 75 stopni po czym wyłącza się pompa CO bo temperatura spadła na kotle poniżej 50 stopni

Nie lepiej by było jakby się wyłączała, gdy temp na buforze jest wyższa niż na kotle? Nie wychładza ci to bufora?

Zasilanie pompy grzejnikowej wziąłbym z innego króćca bufora niż ten co jest zasilany przez kocioł

schamat1.thumb.jpg.7782dc036279f4a014d89e36adfa4f54.jpg

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.