Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

@wkl jest tam zawór klapkowy. Tylko się zastanawiam bo przed poprawkami nie bylo na zasilaniu z pieca zaworu zwrotnego i był ten sam problem, ze piec sie nie wychładzał ale wtedy znów w innych miejscach np na powrocie z co nie było zaworu.  Nie wiem czy to ma wpływ czy nie
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Klapowy może być choć na moje oko niepotrzebny. Nie wiem co masz na myśli że piec się nie wychładza ,piec się wychładza powoli razem z buforem to trwa długo.

I jeszcze do wrócę do cwu mało danych podajesz np. nie wiadomo czym ta pompka jest sterowana , jaka histereza jest ustawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wkl napisał(a):

 Klapowy może być choć na moje oko niepotrzebny. Nie wiem co masz na myśli że piec się nie wychładza ,piec się wychładza powoli razem z buforem to trwa długo.

I jeszcze do wrócę do cwu mało danych podajesz np. nie wiadomo czym ta pompka jest sterowana , jaka histereza jest ustawiona.

A to czyli nie potrzebne kombinuje jeśli piec wychładza się powoli razem z buforem bo tak właśnie jest. Tylko, ze laddomat mam sterowany z temperatury pieca i mimo, ze przestało się palić  to laddomat nadal dziala bo na piecu jest wysoka temperatura. 
 

Jesli chodzi o cwu to histereza jest na 3 stopnie chyba. Pompka jest sterowana z czujnika na buforze, tylko zastanawiam się z którego miejsca na buforze najlepiej to sterować  i przy jakiej temperaturze ma sie w razie potrzeby włączyć 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wkl napisał(a):

Laddomat z pieca to kiepsko ,ja mam od temperatury spalin mniej więcej wyłącza się tak samo jak piec, czujnik do cwu musi być w w zasobniku tej wody a nie w buforze.

 

Ustaw histerezę na jeden stopień , będzie lepiej

Okey będę coś kombinował z ta temperatura spalin. Przy tym sterowniku przy piecu można zmienić aby laddomat sterować od temp spalin ?
Przepraszam czujnik cwu mam w zbiorniku cwu mniej więcej na środku. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, rafwla napisał(a):

Odnośnie rozpalania, za każdym razem trzeba zamykać powietrze wtórne? Tak jest pokazane na filmiku instruktażowym firmy  

 

Nic to nie zmienia.

tylko środkowe drzwiczki trzymam otwarte jakies 5 minut żeby dobrze się zajęlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu spala się pełny wsad w tym kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2022 o 22:17, wkl napisał(a):

Nie można , potrzebny oddzielny termostat. Jak jest otwór na czujnik wyżej to wsadź wyżej.

Sprawa z cwu ogarnięta, po prostu włączyła się pompka bo piec osiągnął temperaturę „awaryjna” która była ustawiona na sterowniku, tak jak przypuszczałem. 
Zastanawia mnie jednak czemu na oryginalnym sterowniku na piecu,  laddomat mogę jedynie włączyć i wyłączyć poprzez temp na piecu, a ta temperatura utrzymuje się wysoka po skończonym paleniu. Nie ogarniam tego…

Edytowane przez Krystian2805
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy do bufora 1000l lepiej dać kocioł 21KW czy 37KW. Cały dom mam w podłogówce (150 metrów po podłogach). Do zeszłego tygodnia paliłem drewnem w piecu na ekogroszek bez bufora i przy ciepłym październiku, podłogówka była wystarczającym buforem ciepła, ale nie ma pojęcia ile to dodatkowych KW. 5 godzin palenia wystarczało na 3-4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krystian2805 napisał(a):

Sprawa z cwu ogarnięta, po prostu włączyła się pompka bo piec osiągnął temperaturę „awaryjna” która była ustawiona na sterowniku, tak jak przypuszczałem. 
Zastanawia mnie jednak czemu na oryginalnym sterowniku na piecu,  laddomat mogę jedynie włączyć i wyłączyć poprzez temp na piecu, a ta temperatura utrzymuje się wysoka po skończonym paleniu. Nie ogarniam tego…

No jak temp.spadnie na piecu ileś tam poniżej temp.bufora to się wyłączy, nie wiem,może to ma jakiś sens na razie tego nie testowałem może kiedyś w przypływie wolnego czasu. Na samym początku uznałem że lepiej żeby laddomat wyłączał się szybko po zańczeniu palenia i tak zrobiłem, czy to dobrze nie wiem na razie nie mam porównania do sterowania że sterownika pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, darianus napisał(a):

Mam pytanie. Czy do bufora 1000l lepiej dać kocioł 21KW czy 37KW. Cały dom mam w podłogówce (150 metrów po podłogach). Do zeszłego tygodnia paliłem drewnem w piecu na ekogroszek bez bufora i przy ciepłym październiku, podłogówka była wystarczającym buforem ciepła, ale nie ma pojęcia ile to dodatkowych KW. 5 godzin palenia wystarczało na 3-4 dni.

Jesli zamontujesz bufor 1000 i kocioł 37 kW to jednym wsadem naładujesz go na 80 stopni i reszta pójdzie w podłogę.

Trzeba by policzyć ile energii jest w stanie przyjąć pogłoga bez przegrzania.

Ale zakładam że gdy byłaby zimna to jeden załadunek wystarczy na nagrzanie jej do 23 stopni i reszta zmieści się w buforze.

 

Jednak ja poszedłbym za zaleceniami i dobrał bufor do kotła kocioł do OZC budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, darianus napisał(a):

Mam pytanie. Czy do bufora 1000l lepiej dać kocioł 21KW czy 37KW. Cały dom mam w podłogówce (150 metrów po podłogach). Do zeszłego tygodnia paliłem drewnem w piecu na ekogroszek bez bufora i przy ciepłym październiku, podłogówka była wystarczającym buforem ciepła, ale nie ma pojęcia ile to dodatkowych KW. 5 godzin palenia wystarczało na 3-4 dni.

Przecież łatwo można obliczyć ile Kw/h energi potrzebujesz do tej podłogówki wystarczy wiedzieć ile kg się spaliło drewna czy ekogroszku. A co do kotła, to kotłem grzejesz bufor dopiero pośrednio podłogówkę i jeśli 1000 L to w zasadzie oba piece będą dobre , pytanie jest chcesz dopłacić do większego by nagrzać go szybciej i tyle , przykładowo 21kw nagrzejesz w 4 czy 5 godzin  a 37 kw  w 2 czy 3 .  Jeśli potrzebujesz nagrzewać szybko ,i mieć możliwość rozbudowy to większy jak masz czas palić dłużej to mniejszy i tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam pięć eko wood 22kW od tygodnia i nie potrafię rozgrzać go do zadanej temperatury. Gdy tylko załącza się pompa grzejąca bufor (800l) traci kilka stopni i momentalnie się wychładza. 

Pompa pracuje na 1 biegu a zawór trójstronny mam ustawiony na 30% zasilania bufora. 

Klapka powietrza wtórnego jest uchylona na 50%.

Pompa obiegowa kocioł - bufor ustawiona na 65 stopni, histereza 5 stopni. 

Zasilanie grzejników załącza się przy 45 stopniach, histereza 5 stopni. 

Co może być nie tak? 

W załączniku zdjęcie pokazujące sterowników w momencie złączenia grzania buforu. Mija 5 min i temp spada. 

 

 

IMG_20221118_183202.jpg

Edytowane przez sebastian33444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wkl napisał(a):

Musisz narysować jak jest instalacja zrobiona, jaka temp idzie na powrót kotła to informacja zasadnicza jest, przy kotle 21kw to w zasadzie powinien być laddomat z wkładką 78 stopni  ewentualnie 72 wtedy to będzie działać dobrze.

Piec zasila bufor. Oczywiście jest zrobiony powrót na obiegu z zaworem trójstronnym. Nie ma laddomatu. Jest ręczny zawór. 

Bufor zasila grzejniki na oddzielnej pompie. 

Nie mam chyba czujnika na powrocie do pieca. Wrzucam zdjęcia z parametrów pieca. 

Sugerujesz żeby pompę zasilająca bufor z pieca załączyć przy 72 stopniach ? 

Ile czasu pięć będzie osiągał taka temp ?

received_1071357446893358.jpeg

received_1274155223162121.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te parametry ze sterownika to możesz nie pokazywać bo na razie to problem jest gdzie indziej , musisz to narysować  albo zrobić zdjęcie jak to jest podłączone ,z tego co tu opisujesz to na zaworze trójdrożnym masz obieg kotłowy i obieg co? nic nie rozumiem. Musisz mieć w obiegu kotłowym laddomat lub ewentualnie zawór temperaturowy ponieważ na powrót kotła musi iść temperatura 70-75 stopni inaczej ten piec nie nie będzie dał rady osiągnąć właściwej temperatury i nic z tym nie poradzisz, a piec musi pracować w temperaturze minimum 80 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy to jest normalne, ze przy palącym się piecu gdy górę bufora mam zagrzana do 80 stopni, na środku bufora 45 stopni i jak włączę pompkę na Co to praktycznie wyciąga mi cała zagrzana wodę z bufora i dopiero jak powrót z  Co mi się zagrzeje to zaczyna mi doładowywać bufor ale to przy włączonej pomoce nie dam rady go całego naładować.  Dopiero jak wyłączy się pompka to go naładuje. Temperatura na Co jest ustawiona 42 stopnie i na sterowniku wyświetla mi ok. 30% otwarcia zaworu 3- drogowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wkl napisał(a):

Te parametry ze sterownika to możesz nie pokazywać bo na razie to problem jest gdzie indziej , musisz to narysować  albo zrobić zdjęcie jak to jest podłączone ,z tego co tu opisujesz to na zaworze trójdrożnym masz obieg kotłowy i obieg co? nic nie rozumiem. Musisz mieć w obiegu kotłowym laddomat lub ewentualnie zawór temperaturowy ponieważ na powrót kotła musi iść temperatura 70-75 stopni inaczej ten piec nie nie będzie dał rady osiągnąć właściwej temperatury i nic z tym nie poradzisz, a piec musi pracować w temperaturze minimum 80 stopni.

Wrzucam schemat. 

Piec zamontowany u rodziny. Gościu co sprzedawał zauważył że dwie baby nic nie kumają i nie ma laddomatu. Tylko zawór trójdrożny. 

IMG_20221119_140846.jpg

Edytowane przez sebastian33444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest tu trochę tragedi , ktoś tu coś kombinował coś wiedział ale nie do końca, gdyby ten zawór był we właściwym miejscu to mogłoby to działać od biedy, ten zawór musi być na dole przed pompką to po pierwsze, po drugie to musiał by być( z uwagi na zmieniające się temperatury wody w tych rurach podczas pracy ) z siłownikiem i sterownikiem żeby utrzymywał stałą temp. powrotu, bo ręcznie to słabo to widzę. W zasadzie ten zawór należało by przenieść na zasilanie Co w domu bo tam jak widzę to nie ma żadnego sterowania( nie rozumiem jak to działa bez regulacji temperatury na grzejniki)   a do bufora dokupić laddonat bo ten zawór po przeniesieniu na dół i nawet z siłownikiem to i tak nie będzie działał tak dobrze jak laddomat niestety żeby to działało to będą wydatki .

3 godziny temu, Krystian2805 napisał(a):

Panowie czy to jest normalne, ze przy palącym się piecu gdy górę bufora mam zagrzana do 80 stopni, na środku bufora 45 stopni i jak włączę pompkę na Co to praktycznie wyciąga mi cała zagrzana wodę z bufora i dopiero jak powrót z  Co mi się zagrzeje to zaczyna mi doładowywać bufor ale to przy włączonej pomoce nie dam rady go całego naładować.  Dopiero jak wyłączy się pompka to go naładuje. Temperatura na Co jest ustawiona 42 stopnie i na sterowniku wyświetla mi ok. 30% otwarcia zaworu 3- drogowego.

 

Może tak być jak masz dużo wody w układzie , wydaje się że piec nie nadąża ci grzać tej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krystian2805 zawor trojdrozny z wyjscia na powrot kotła i do tego co najmniej siłownik i sterownik aby powrot miał ponad 63 i zawor zwrotny klapowy na powrocie z bufora do kotła.

Sterownik to afriso bwc310 albo tech i2, i3

U mnie nawet laddomat jak pracuje poniżej wkładki 63*C to bełta wode w buforze 1000L i obniża o pare stopni górną temperature.

Naprawde dajesz 80*C na grzejniki?

U mnie 41*C na dom grzejniki idzie to z 1000L 8 godzin grzania mam

Obiegi najlepiej jak są porozdzielane kocioł-bufor, a bufor-dom oddzielnie wysterowane według potrzeb.

Edytowane przez Trx9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trx9

Mam laddomat z wkładka 78. To jeszcze trzeba dodać na powrocie z bufora do pieca zawór trójdrożny?

Na grzejniki daje 40 stopni nie 80. Sterownik mam i-2.

Mam 160m2 do ogrzania i tak jak dziś przez cały dzień nie udało mi się nagrzać bufora bo cały czas pompka na Co działa. Nawet 22 stopni nie udało mi sie osiągnąć na sterowniku pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.