Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła czy gaz


Graphy93

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Może nie tutaj zamieszczam temat ale nie wiem gdzie mogę jeśli coś to proszę moderatora o przeniesienie. 

Więc moje pytanie brzmi tak. Co się lepiej opłaca w tych czasach i przyszłych? Pompa ciepła powietrze woda czy gaz z ze zbiornika zakupionego na własność? 

Dom jest w trakcie budowy będzie to parterowy bez poddasza. Niecałe 120m2 użytkowej powierzchni plus garaż około 40m ale w garażu by nie było grzane cały czas najwyżej jakieś 5-10 stopni utrzymać. 

Może ktoś doradzić co lepiej wybrać i z jakimi kosztami można się liczyć miesięcznie i sezonowo? Z góry dziękuję. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jakieś swoje przemyślenia, ale jakiś czas temu trafiłem na fajny kanał. Nie wiem czy znasz. Polecam filmik i cały kanał. Gdybym miał budować dom obejrzałbym od deski do deski.

Film z kwietnia także można trochę wziąć poprawkę na obecne ceny i tendencję - ale warto posłuchać.

P.S. To nie jest ani reklama ani kryptoreklama 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało danych wejściowych. Sam koszt mediów (gaz, energia el.) to tylko składowa całej symulacji.

Istotne są też projekt instalacji CO (wysoko, nisko - temperaturowa, czyli grzejniki/ podłogówka) i koszt samej inwestycji w źródło ciepła, z czego dla gazu musimy też uwzględnić przyłącze i komin.

40m2 garaż to spory obszar, który będzie zabierał ciepło ze ścian budynku , jeżeli nie nie jest dobrze odizolowany od ścian pomieszczeń ogrzewanych.

No i oczywiście jakiekolwiek symulacje są czysto hipotetyczne, bo bazować będą na dzisiejszych cenach tych mediów, a jak ceny będą się kształtować za 2-5 lat, to jest już trudniejsze do przewidzenia.

W przypadku prosumentów z fotowoltaiką, którzy mają gwarancję 15 letniej obsługi magazynu energii w ZE, odpowiedź nasuwa się oczywista, że PC, ale już bez PV i możliwości gromadzenia nadprodukcji en. el. w ZE, to już różnice są mniejsze.

Maja wejść jakieś dotacje na PC w budowanych domach, może warto jakoś z tego skorzystać, alby obnizyć koszt samej inwestycji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Graphy93 napisał:

Dlaczego? 

Założona przez Ciebie temperatura w garażu to akurat tyle, żeby rozpuścić śnieg, który "wjedzie" pod samochodem. Za mało jednak, żeby go odparować. Dziennie (rano wyjeżdżasz, wieczorem wracasz) w śnieżne zimy może to być nawet kilkadziesiąt litrów. Po tygodniu auto stoi w kałuży w zamkniętym pomieszczeniu. Nawet wymuszona wentylacja wiele tu nie pomoże. Te koszty o których wspomniałem, to po prostu korozja 😉 .

Mam ten sam problem.Co prawda u mnie auto stoi na kratkach, które mam wpięte w kanalizację i nie mam kałuż, ale mokro jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gregor887 napisał:

Co prawda u mnie auto stoi na kratkach, które mam wpięte w kanalizację i nie mam kałuż, ale mokro jest.

To gdzie ta woda Ci zostaje, że jest mokro. Jak śnieg ścieka na kratki i jest odpływ do kanalizacji, to gdzie ta woda Ci się gromadzi , że jest mokro?

Ja w ogóle nie grzeję garażu, nie mam żadnego ogrzewania, garaż 30m2 jest w bryle budynku i jest tam zawsze więcej niż 15stC. Ale garaż jest w bliźniaku, zabudowany z dwóch najdłuższych boków i od góry ogrzewany stropem z łazienki.

Kratki to super pomysł, szkoda , że nie pomyślałem o tym wcześniej, bo syfu z auta spływa co niemiara. 24h wystarcza na odparowanie, ale piach zaschnięty zostaje na podłodze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tego co mi wiadomo to garaż grzany dla samochodów zima jest niezdrowy właśnie jak mówisz pod względem korozji. Dlatego ludzie też garaży w bryle domu nie ogrzewają. Zawsze można zrobić jakiś spad właśnie w kratki które odprowadzą wodę posniegowa w kanalizację. 

Więc wg Ciebie jak powinien wyglądać garaż pod względem ogrzewania i nie tylko który mieści się w bryle budynku? Czy on faktycznie duży skoro mają parkować dwa samochody? Hmm długi 6m na 6,2m szeroki to mamy 37m

37 minut temu, esselite napisał:

Trochę mało danych wejściowych. Sam koszt mediów (gaz, energia el.) to tylko składowa całej symulacji.

Istotne są też projekt instalacji CO (wysoko, nisko - temperaturowa, czyli grzejniki/ podłogówka) i koszt samej inwestycji w źródło ciepła, z czego dla gazu musimy też uwzględnić przyłącze i komin.

40m2 garaż to spory obszar, który będzie zabierał ciepło ze ścian budynku , jeżeli nie nie jest dobrze odizolowany od ścian pomieszczeń ogrzewanych.

No i oczywiście jakiekolwiek symulacje są czysto hipotetyczne, bo bazować będą na dzisiejszych cenach tych mediów, a jak ceny będą się kształtować za 2-5 lat, to jest już trudniejsze do przewidzenia.

W przypadku prosumentów z fotowoltaiką, którzy mają gwarancję 15 letniej obsługi magazynu energii w ZE, odpowiedź nasuwa się oczywista, że PC, ale już bez PV i możliwości gromadzenia nadprodukcji en. el. w ZE, to już różnice są mniejsze.

Maja wejść jakieś dotacje na PC w budowanych domach, może warto jakoś z tego skorzystać, alby obnizyć koszt samej inwestycji. 

 

Liczą na dzisiejszy dzień gaz to koszt zakupu zbiornika plus całe podłączenie oczywiście bez kotłowni to koszt 15tys na gotowo. Do tego piec 5-7tys plus tankowanie butli około 6tys. Łącznie daje nam około 30tys. PC myślę że wyjdzie minimum tyle bo wchodzi w grę powietrze woda na gruntowa mnie nie stać. 

Ogrzewanie będzie podłogowe wszędzie jedynie drabinka w łazience i ewentualnie w garażu jakiś kaloryfer wiszący. Ściany ceramika plus styro 15cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz gaz z butli (czyli LPG), to zakładaj pompę. Dystrybutorzy tego medium mają tragiczne podejście do klienta, jak już wiedzą, że jesteś od nich uzależniony. Mimo wszystko dostawy energii elektrycznej to stabilniejsze kosztowo rozwiązanie.

 

A...i nie wiem kiedy zamykasz inwestycję, ale pomyśl, czy nie warto zaczekać na te dotacje do PC dla nowo budowanych domów.

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, esselite napisał:

To gdzie ta woda Ci zostaje, że jest mokro. Jak śnieg ścieka na kratki i jest odpływ do kanalizacji, to gdzie ta woda Ci się gromadzi , że jest mokro?

Kratki mają szerokość 30 cm, długie na ponad 4 metry, na początku i na końcu połączone. Czyli taka ramka. Wewnątrz ( pod samochodem) jest kanał. Śnieg i błoto w moim przypadku ma to do siebie, że nie gromadzi się tylko w nadkolach. Wystarczy krótki przejazd i mam błoto na całym podwoziu, a rano pod całym samochodem. Pod nogami sucho, bo posadzka ma spadki do kratek, ale na kanale mokro.

32 minuty temu, Graphy93 napisał:

Dlatego ludzie też garaży w bryle domu nie ogrzewają.

Ogrzewają, tylko tak mówią że nie. Kosztem strat w pozostałej części budynku. Jakimś wyjściem jest izolacja ścian od strony garażu.

 

35 minut temu, Graphy93 napisał:

Ogrzewanie będzie podłogowe wszędzie jedynie drabinka w łazience i ewentualnie w garażu jakiś kaloryfer wiszący

A kto Ci broni zrobić podłogówkę w garażu? Może dzięki temu szybciej się pozbędziesz wilgoci 😉 . I cały dom będzie grzany na niskich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz zbiornik na własność to masz pole manewru i szukasz sobie najtańszego gazu. Przy najmie jesteś uzależniony. 

Inwestycja to jeszcze długo zajmie zsby zakończyć. Na pewno będę starał się o jakieś dotacje. 

1 minutę temu, Gregor887 napisał:

Ogrzewają, tylko tak mówią że nie. Kosztem strat w pozostałej części budynku. Jakimś wyjściem jest izolacja ścian od strony garażu.

 

A kto Ci broni zrobić podłogówkę w garażu? Może dzięki temu szybciej się pozbędziesz wilgoci 😉 . I cały dom będzie grzany na niskich temperaturach.

Podłogówka to dodatkowy spory koszt w garażu i też chcę kanał na jednym stanowisku. Może ocieplenie ściany od strony garażu pozbawi tych strat. Za ścianą garażu będzie łazienka i schowek z pralnia to wszystko z czym będzie dzielić garaż. I pomieszczenie techniczne z którego się wejdzie do domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Graphy93 napisał:

Ogrzewanie będzie podłogowe wszędzie jedynie drabinka w łazience i ewentualnie w garażu jakiś kaloryfer wiszący. Ściany ceramika plus styro 15cm. 

Daj se spokój z tą drabinką i grzejnikiem w garażu. Łazienkę skuteczniej dogrzejesz farelką, niż tą drabinką, a w garażu rozłóż trochę rurki od podłogówki i to wystarczy, żeby utrzymywać temp plusowe, chociaż najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się właśnie kratka na całą szerokość samochodu z odpowiednim skosem pod nią do odpływu na zewnątrz. Ewentualnie, jak nie ma odpływu, to dać rurki ogrzewania pod kratki , żeby to co spływa z samochodu było szybko wysuszane.

Kratki oczywiście demontowane, żeby można było co jakiś czas wydobyć tonę piachu z takiej konstrukcji.

53 minuty temu, Graphy93 napisał:

Czy on faktycznie duży skoro mają parkować dwa samochody? Hmm długi 6m na 6,2m szeroki to mamy 37m

Ja uważam, że garaż 2 stanowiskowy tylko po to, żeby trzymać auto, to już luksus. U mnie garaż służy do przechowania auta tylko w ujemnych temp, żeby auta nie skrobać, czy nie odśnieżać, chociaż z perspektywy czasu widzę, że na samochody wystarczyłaby wiata. W głównej mierze garaż u mnie to warsztat do różnego rodzaju prac i miejsce gdzie można trenować zimą jazdę na rowerze, gdzie można pohałasować i nie koniecznie dbać o mega czystość. Dla samego trzymania w nim auta było by mało praktyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gregor887 napisał:

Dziennie (rano wyjeżdżasz, wieczorem wracasz) w śnieżne zimy może to być nawet kilkadziesiąt litrów. Po tygodniu auto stoi w kałuży w zamkniętym pomieszczeniu. Nawet wymuszona wentylacja wiele tu nie pomoże. Te koszty o których wspomniałem, to po prostu korozja 😉 .

A to się kładzie Polbruk na drenażu i nie ma wody, ani nie potrzeba ogrzewać garażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Graphy93 napisał:

Podłogówka to dodatkowy spory koszt w garażu i też chcę kanał na jednym stanowisku. 

Ale jaki to duży koszt? Rozdzielacz do podłogówki i tak będziesz miał, a rurka w garażu nie musi być na całej powierzchni. 

Jakąś posadzkę i tak trzeba w garażu wylać, więc to koszt styropianu, folii i rurki. Jedna pętla 50-80mb wystarczy na taki garaż.

Kanał fajna sprawa, ale masz garaż 6m długości. rozplanuj dobrze jego położenie, żebyś mógł z niego korzystać przy zamkniętej bramie garażowej i z autem na stanowisku, bo jak zrobisz kanał centralnie na środku, to do niego nie wejdziesz po postawieniu auta o długości 4.7m

Kanał na głębokość co najmniej do wysokości oczu, bo jak płytszy, to będziesz cierpiał. Zawsze lepiej głębszy, bo możesz cos podstawić , jak inny użytkownik ma za wysoko. Jak będzie za niski, to już kupa.

Kanał po krawędziach musi mieć jakiś profil wystający ponad posadzkę, żeby właśnie nie lała się do niego woda z samochodów, czy jak będziesz spłukiwał szlauchem syf.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Animus napisał:

Kto teraz to wykuje.😆

Ano właśnie. To co się leje zimą z samochodu to nie tylko woda. Po tych latach kratki wygniły (a były spawane z grubego materiału) i tak co rano paczę - jest auto w garażu, czy już w kanale 🤣

1 godzinę temu, Graphy93 napisał:

Czy on faktycznie duży skoro mają parkować dwa samochody? Hmm długi 6m na 6,2m szeroki

Namówię Cię na jeszcze jedną inwestycję 🙂 . Kup sobie sześć europalet. Ustaw po trzy tak, aby między nimi było 6,2 m. Wstaw tam swoje dwa auta. Sam zobaczysz, czy to wystarczy.

Mój garaż jest 5x6. Uważam go za  wygodny na jedno każde auto rodzinne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, esselite napisał:

Ale jaki to duży koszt? Rozdzielacz do podłogówki i tak będziesz miał, a rurka w garażu nie musi być na całej powierzchni. 

Właśnie nie, w garażu żadnego styropianu pod posadzką, żadnego ogrzewania, trzeba korzystać z ciepła ziemi, robisz drenaż i podsypkę żwirowo piaskową, na to kostka brukowa i trzeba folią kubełkową oddzielić to od ścian.

Nie potrzebne też kratki odpływowe, raz na jakiś czas trzeba zamieść to co się nawiozło samochodem i tyle. 

Policz koszty?     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie wysuszysz Ręczniki po kąpieli jak nie na drabince? 

Nie wiem czy jest sens pakować się w te koszta podłogówki w garażu. Wiem że to jedno przy drugim można robić i fajnie bo w miarę ciepło zima jest ale to też nie zdrowe dla auta jednak. A uważam że jak ma się dobra bramę garażowa to przy mrozach i tak utrzyma się temp na plusie. Śniegu u nas jak na lekarstwo ale wiadomo trzeba myśleć przyszłościowo. 

Co do kanału to owszem przy 6m długości garażu da się zrobić kanał spokojnie. A jak się chce robić przy aucie coś z tyłu to wystarczy np wjechać tyłem. Wystarczy u spawać profil dookoła i wytrzyma. 

Ja potrzebuje garaż w domu bo na działce wolnostojacy nie powstanie z kilku powodów. A że lubię sobie samemu grzebać przy aucie to i kanał musi być. Dlatego też kapkę większy robię niż 6x5 żeby tam jakieś w rogu np imadelko stanęło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód używany na co dzień powinien stać najlepiej pod wiatą garażową przed garażem, a w garażu zrobić miejsce na warsztacik. Można dołożyć ogrzewanie postojowe elektryczne Defa i mieć czysto w garażu oraz mniej korozji w samochodzie. Nie wyobrażam sobie wjechać do garażu samochodem oblepionym zasolonym błotem pośniegowym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Graphy93 napisał:

Ale gdzie wysuszysz Ręczniki po kąpieli jak nie na drabince? 

Ja ręczniki wieszam po kąpieli na wieszaku i na drugi dzień są suche. Nie potrzebuję do tego drabinki. To wszystko zależy od tego, jak szybko Ci te ręczniki potrzebne są suche. Jak chcesz mieć w 3 godz suche, to nie lepiej wziąć świeży ręcznik z szafki, zamiast budować drabinki?

Mam drabinkę elektryczną zamontowaną, ale od paru lat nie ma potrzeby jej uruchamiać.

 

11 minut temu, carinus napisał:

Samochód używany na co dzień powinien stać najlepiej pod wiatą garażową przed garażem, a w garażu zrobić miejsce na warsztacik.

BO człowiek się uczy na własnych błędach niestety i jak to się mówi - Trzeci dom, już będzie tak, jak chciałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Graphy93 napisał:

Dom jest w trakcie budowy będzie to parterowy bez poddasza. Niecałe 120m2 użytkowej powierzchni plus garaż około 40m

 

14 minut temu, Graphy93 napisał:

Po to się buduję garaż żeby trzymać w nim auto jednak

Wierz mi, po dwóch latach pomieszkiwania jak już "obrośniesz" w sprzęty gospodarcze, będzie dobrze jak zmieścisz jedno auto w tym garażu. Mieszkam przy osiedlu, na którym stoi podobno 1500 domostw. W większości auta na podjeździe. A jak ktoś otworzy bramę garażową, to w środku nie ma gdzie nogi postawić. Te Twoje 40 mkw. to dobry ruch, ale nie nastawiaj się na dwa auta.

54 minuty temu, esselite napisał:

BO człowiek się uczy na własnych błędach niestety i jak to się mówi - Trzeci dom, już będzie tak, jak chciałem.

Żeby nie było,że teoretyzuję - budowałem się cztery razy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Graphy93 napisał:

Tyle ludzi mają domy z garażem i jakoś żyją. Po to się buduję garaż żeby trzymać w nim auto jednak. A gdy przyjdzie coś naprawić to jesteś za wiatrem i mrozem. 

Niby masz rację a tak się przyjęło że ta drabinka musi być a jak słucham Was to racja 

Może mają te domy z garażem i jakoś żyją, ale co to za życie. Wspominałeś o warsztacie i chęci majsterkowania. zapewniam Cię że samochodu już tam nie zaparkujesz, co najwyżej wjedziesz na jakieś przeglądy. Sam mam garaż 5x6m a w nim tylko motocykl z trudem się mieści. Przed garażem mam wiatę na 3 stanowiska i tam stoją samochody gotowe do wyjazdu. Jak jest zimno odpalane jest z pilota ogrzewanie postojowe i też jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.