Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy warto przerabiać instalacje co


GrzegorzSG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... 

Mam mały problem, ale najpierw trochę danych.

Dom piętrowych w 160m2. Nie ocieplony, dół pomieszczenia gospodarcze a góra mieszkalne. Schody z dołu na górę nie zabudowane. Instalacja stara grube rury, kryzowanie zrobione na zasadzie srednicy rur.

Z pieca idzie rura średnia 5 cm, przechodzi z kotłowni przez garaż 5,5m. Z tej rury odchodzą 4 piony, średnica 2,8 cm i takiej samej średnicy idą rury do grzejników na górze ( grzejniki aluminiowe). Na dół z tych pionów idą rury średnia 1,6 cm ( grzejniki płytowe i fafiry). Wszystkie powroty idą w nie ocieplonej posadzce, a rury raczej mało izolowane ( dom z lat 80)

Piec na ekogroszek tlokowiec raczej z tych pierwszych ok 20 kw.

A pytanie to czy zmieniając instalację ( bez wymiany pieca) jestem w stanie poprawić wydajność pieca i zmniejszyć spalanie  Czy efekt będzie opłacalny?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe rury nie poprawią sprawności spalania kotła, ciepło pozostaje w domu, pomyśl raczej nad izolacją budynku.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność samego kotła jest najwyższa jak działa na swojej nominalnej mocy. Czyli odbiór energii z kotła musi zbliżony do tej nominalne mocy. Dlatego istotne jest dobranie kotła do zapotrzebowania budynku. Polecam stronę https://cieplo.app/start gdzie sprawdzisz jaką moc kotła powinieneś mieć. Jeżeli wynik będzie się znacznie różnił od twoich obecnych 20KW to jest sens coś robić, jeśli nie to nie ma sensu. 

Co można zrobić żeby poprawić spalanie, zainstalować bufor ciepła jeśli go nie ma, ale jest to koszt i to nie mały w dzisiejszych czasach, zatem należy to przekalkulować. Pozostała część instalacji (no może poza bojlerem) w zasadzie nie ma większego wpływu na odbiór energii z kotła. Największe oszczędności daje ocieplenie/termoizolacja budynku, ale to tez ostatnio mocno zdrożało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że sama wymiana nie daje za dużo jeśli chodzi o ilość wody w obiegu. Ale główna nitka przechodzi przez nie ogrzewany garaż, gdzie straty ciepła są kolosalne (5cm średnia rury na długości 5,5m i nieogrzewany garaż). Do tego posadzka w gospodarczych gdzie idą wszystkie powroty odbiera dużo ciepła, bo przez za mała średnicę rur dół domu jest słabo ogrzewany. Wymysł projektanta.

Z tego co rozmawiałem z poprzednimi właścicielem, to dół miał grzać tylko trochę bo to gospodarcze pomieszczenia, ale schodami z dołu idzie zimne powietrze. Więc dla mnie to jakieś nieporozumienie, dlatego myślałem o przeróbce by na dole zrobić lepsze ogrzewanie. I od razu poprawić te straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się odnieść do tego opisu ale jeśli nie chcesz mieć cieplej w garażu to tam po prostu zaizoluj tą rurę i nie stracisz tam ciepła. Jeżeli powroty lecą ci w posadzce na gruncie to musiałbyś położyć nowe rury i położyć izolację od gruntu żeby nie tracić tego ciepła w grunt. Ale większą oszczędność będziesz miał jak się zaizolujesz od zimnego powietrza na zewnątrz. (skoro obecnie budynek nie ma żadnego ocieplenia) Co do powietrza miedzy kondygnacjami to żeby zimne nie leciało w dół to po prostu potrzebne są drzwi.  (najlepiej na górze i na dole)

Możesz przerabiać instalację ale czy osiągniesz sensowne oszczędności z tego powodu to wątpię. Trzeba by to policzyć.  Ewentualnie możesz pomyśleć o mechanicznym wtłaczaniu ciepłego powietrza z góry na dół ale czy to okaże się opłacalne to tez trzeba by policzyć.

EDIT: Moim zdaniem jedyny sensowny kierunek to termomodernizacja budynku.

Edytowane przez punisher999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał to przemyśleć bo wymiana instalacji vs ocieplenie budynku to spora różnica w kosztach. Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ocieplenie ścian to niestety tak duzy wydatek, że amortyzacja tegoż będzie trwała  ze dwie dekady. Więc sens ekonomiczny znikomy.

Na szybko, jesli masz nieuzywane nieogrzewane poddasze, to na jego podłodze rozłożyć wełne w rolkach 25cm. Najwiecej ciepła ucieka przez stropy.

Edytowane przez liban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grube rury w garażu/parterze robią ci za ogrzewanie tegoż,jak nie chcesz grzać dodatkowo rurami,to ociepl je koniecznie,sa otuliny szare lub czarne odpowiedniej średnicy,zaizolowac z pomocą trytytek ;). Miałem takie rury na parterze,cześć szła do najdalszego kaloryfera na piętrze,po drodze ogrzewając pom gospodarcze i garaż (kaloryfery zamknięte). Dzięki temu na dole było 15-16*C, ale w rzeczonym pokoju na piętrze było najzimniej w domu. Teraz część rur na parterze zlikwidowałem, resztę (powroty i zasilające) ociepliłem solidnie i zabudowałem, a do odległego kaloryfera idzie rura miedziana 25 - zasilanie i powrót, nieocieplona. Teraz najzimniejszy pokój stał się najcieplejszym. To przy okazji remontu parteru,ale parter ma ogrzewanie niezależne na pex, na pietro zostały grube solidne rury,działa tam wyłącznie grawitacja.

 

PS CZy warto przerabiać starą,dobrą stalową instalację? Tylko w niewielkim zakresie,jak działa to trzymać,można przerobić np dospawać mufy i dołożyć pex czy miedź do dodatkowego kaloryfera itp. A najlepsze kaloryfery to żeliwniaki,nawet do PP czy miedzi,trochę za dużo ich widzę na złomach,a po odnowieniu to rarytas 😉

 

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę pomyśleć może instalacje poprawie tylko na dole, ja w garażu mam 11° gdy na dworze było -3° z czego drzwi od garażu za szczelne nie są. A na stropie jest wata nie wiem tylko jak grubo położona, nie mam takiej drabiny żeby tam zajrzeć.

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.