Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz zakleić szarą taśmą na próbę. Będziesz widział co się dzieje. Metoda prób i błędów. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozpalałem palnikiem gazowym - lepiej, szybciej, zręczniej. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy oczywiście, że działam palnikiem gazowym. Nic innego nie wchodzi w grę.

@pochłaniacz spojrzałem na Twój post dopiero teraz. Też wpadłem na ten sam pomysł, bo tylko to miałem pod ręką. 

Generalnie sprawa wygląda następująco. Wyczyściłem raz jeszcze palnik, odkręciłem nawet całą dmuchawę w nadziei, że tam się coś pyłem przytkało. Było czysto jak z fabryki, śladu pyłu tam nie było. Po zaklejeniu jakichś 90-95% czerpni powietrza dmuchawy udało się z lekkimi bólami rozpalić. Wstrzeliłem się za drugim razem. W pierwszym podejściu było zaklejone jakieś 3/4 czerpni. Nie udało się rozpalić węgla, ale była wyraźna poprawa samego procesu rozpalania - szło to sprawniej i rozpałka czyli drewienka całkiem przyzwoicie się spaliły. 

Czas chyba na montaż RCK😄

Przy okazji demontażu dmuchawy znalazłem w korpusie taki dynks. Ktoś wie jaką to pełni funkcję? To chyba nie jest wejście na zapalarka, bo palnik z kotłem jest z 2019 a wtedy takich rzeczy chyba jeszcze nie było.

IMG_20220217_175002.jpg

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To gniazdo zapalarki. Już zazdroszczę 🙂

Po takiej akcji, widać dokładnie jak bardzo jest potrzebne RCK .

Czas chyba na zakup tego urządzenia.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Pytanie do tych, którzy to przerabiali. Czy założenie sznura (uszczelki) na styku rusztu i rury podawczej wyeliminuje tworzenie się nagaru. U mnie ten problem nie występuje, ale u znajomych na małej SV-ce jest dość spory. Prawdopodobnie jest tam szczelina przez którą dmucha powietrze i dlatego tworzy się nagar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby pomaga, ale z czasem i tak się przepali. Co czyszczenie palnika w zasadzie muszę dawać nowy. Podobno można to ładnie spiłować by wyrównać i wtedy będzie git bez żadnych sznurów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelniam w tym miejscu cienkim sznurem pozyskanym z starego, strażackiego koca azbeztowego. Nawet po bokach rusztu. Jak paliłem na tlenie 9/14 to było spro nagaru, teraz mam ustawione 11/16 i nagaru prawie wcale.  Napewno jest to specyfika danego wegla.  Można próbować z ustawieniem długiego podania opalu. Napewno da się to zminimalizować ustawieniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś miałem podobną teorię, na temat tworzenia się nagaru. Po uszczelnieniu nadal się tworzył. No i nic dziwnego, bo sam nagar uszczelnił to miejsce, i nadal narastał. Problem może być ze zbyt krótkim podawaniem, jak kolega wyżej zauważył. Wcześniej miałem podawanie mni. 3, a max 10.  Dosyć często musiałem skuwać. Podniosłem min. do 6s, i od dłuższego czasu jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba brać pod uwagę potencjał podajnika. U mnie na palniku 15 jest to ok. 12,7 Dowierciłem jeden rząd otworów a czas podawania 5/9. Dłuższy czas podawania przesuwa strefę żaru dalej od ślimaka. W tym zakresie na bragerze zadany tlen mieści się +/- 0.5 

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za porady. Przy następnym czyszczeniu palnika założę sznur. Sterownik Argos pid, potencjał 5,2kg/h, czas podawania 5s, czas przerwy 50s, kaloryczność 29Mj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 17:15, alf napisał:

Trzeba brać pod uwagę potencjał podajnika. U mnie na palniku 15 jest to ok. 12,7 ...

Dziwne trochę, bo u mnie w (technix 19kw) sv200n jest chyba ten większy niż twój i potencjał wg. wagi wychodził 12,4 na karliku. Aktualnie ustawiony na 13kg/h po obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie opał 8 ton jest luzem i po zrzuceniu do kotlowni drobny zawsze jest gdzieś z dołu a wieksza frakcja zsypuje się na zewnątrz hałdy. Potencjał zależy gdzie akurat fedruję ale średnio wychodzi 12,7 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wypalaczu napisał:

Dziwne trochę, bo u mnie w (technix 19kw) sv200n jest chyba ten większy niż twój i potencjał wg. wagi wychodził 12,4 na karliku. Aktualnie ustawiony na 13kg/h po obserwacjach.

Nie dziwne ani trochę. Rura podajnika i świder mogą być identyczne, może być taka sama przekładnia, a różnica w potencjale może wynikać ze stosowania innego węgla o innej frakcji (chodzi mi tu głównie o ilość podziarna i nadziarna).
Ja mam największą kolubryne i przesyp przy energo premium wychodził 14,88kg/h, a w przypadku KGM29 11,67kg/h. Dziwne?
Przecież na obydwu workach napisanej jest 5-25. Ale o ile energo zawierał bardzo dużo miału, tak w KGM przeważały grube grochy ponad 25mm.
Nawet jeśli wciąż kupujesz u jednego dostawcy ten sam produkt, to ilość podziarna i nadziarna może być różna w poszczególnych "paczkach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotłach 15, 19 i 24kW przeważnie jest ten sam podajnik i palnik. Jedynie w 15 ruszt ma 2 rzędy otworów mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta większa SV 200n występuje w wersji 15kW i 25kW. Tak jak wyżej napisane różnica jest tylko w ilości nawierconych otworów w płytce. Potencjał podajnika jest ten sam. Pewnie w kotłach 19-20 kW montują palnik 25kW. Jak ma ktoś za duży kocioł, to łatwo w SV zmniejszyć moc palnika wymieniając płytkę lub zaklejając otwory nadmuchowe. Jakiś czas temu Pieklorz pisał, że w 15-tce można zakleić też dwa otwory i tym samym zmniejszyć moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest średnia, nie większa. SV200n o mocy 24kW to jest średnia SV-ka.
Według instrukcji są 3 modele/wielkości. Większa tj. z rusztem 55 otworów rozwija moc do 48kW.


455970166_SV200wymiary.png.6e8b10127947a6363b1289544ec83cf6.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczące gniazda zapalarki w SV200. Doszły mnie słuchy, że były dwa rozmiary otworu w dyszy (7 mm oraz 10 mm). Na tej większej jest podobno łatwiejsze odpalanie. Czy orientuje się ktoś czy w razie co można zakupić ulepszoną wersję? Pytam, bo nie jestem pewien co tam u brata w kotle siedzi, a aktualnie nie będę wygaszał kotła, żeby zmierzyć średnicę. Ewentualnie jeśli okaże się, że jest ten mniejszy otwór czy można ten otwór rozwiercić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm, czyli jednak ewentualną wymiana wchodzi w grę. Jak przyjdzie co do czego to pomierzę i zapytam Technix czy wysyłają odpłatnie.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmartwiłeś. Czyli co mogę zrobić jeśli się okaże, że mam wejście z dyszą 7 mm, a bym chciał tę poprawioną 10 mm?

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT jest krótki film.

Jarecki79

Zmiana gniazda zapalarki SV200

Może u niego dostaniesz nowszą wersję.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej nowszej wersji poprostu trzeba samemu przerobić ulepszyć i tyle. Jedyny kotlarz co przerabia sam te zapalarki to Malina i klient nie problemów z rozpalaniem, ja montuje dużo kotłów z sekomu to przy montażu klientowi wymieniam na ulepszoną dysze. Sekom by też mógł to robić ale nie robi...

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł od Maliny. Gdy go kupowałem zapalarka była nowością. Zmiana dyszy nastąpiła pół roku po wprowadzeniu zapalarki. Przypuszczam, że mam dyszę 7mm. Na początku paliłem resztkami miału i czasami wyskakiwał błąd rozpalania. Na groszku zajmuje to 12-15min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.